19
PROIECT DIDACTIC 1 PROF.INVATAMANT PRIMAR: NILVAN MANUELA IOANA PROIECT DIDACTIC SUSTINUT LA CLASA SIMULTANA: CLASA PREGATITOARE SI CLASA A III-A DATA:29.01.2014

Proiect Didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Abilitati practice - clasa simultana

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

1

PROF.INVATAMANT PRIMAR:

NILVAN MANUELA IOANA

PROIECT DIDACTIC SUSTINUT LA CLASA SIMULTANA:

CLASA PREGATITOARE SI CLASA A III-A

DATA:29.01.2014

Page 2: Proiect Didactic

CLASA Pregatitoare CLASA A III-aData: 24.01.2014Aria curriculară: Arte şi TehnologiiDisciplina: Arte vizuale şi lucru manualUnitatea tematică: In lumea necuvantatoarelor!Titlul lecţiei: Acvarii Forma de realizare: activitate integratăMijloc de realizare: decupare după contur, lipireTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopurile lecţiei: Formarea deprinderii de a realize o lucrare după o temă dată;Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect materialele şi instrumentele adecvate.

Competenţe specifice:Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct 2.5 Descoperirea utilităţii obiectelor realizate prin efort propriu

Domenii integrate:

Comunicare în limba română Educaţie pentru societate Muzică şi mişcare

Competenţe integrate:CLR

DATA: 27.01.2014ARIA CURRICULARĂ: TehnologiiDISCIPLINA: Abilităţi practiceUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activitati cu materiale sinteticeSUBIECTUL: Acvariul cu peştiTIPUL LECŢIEI: evaluareScopul lectiei:

- Sa puna in aplicare cunostintele, noutatile dobandite ale unitatii tematice parcurse

- Sa realizeze exercitii de decupare, taiere, rupere, mototolire, lipire, etc.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2. să aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizând

instrumente şi ustensile adecvate; 2.2. să îmbine în mod adecvat tehnicile de realizare a unor

produse simple şi/sau complexe; 2.3. să aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite

sau a unui produs finit; 3.2. să coopereze cu colegii dintr-o echipă la realizarea unor

produse complexe;

2

Page 3: Proiect Didactic

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;

DP Aplicarea unor deprinderi de comportament moral – civic în contexte familiare

Obiective operaţionale:

a. Cognitive :OC1 - să precizeze acţiunile prin care copiii pot contribui la protejarea apelor;OC2 – să recunoască diferite materiale de lucru;OC3 – să precizeze etapele de lucru;OC4 – să realizeze lucrarea propusă

b. Motrice:OM1 – să mânuiască cu atenţie instrumentele de lucruOM2 – să decupeze după conturOM3 – să lipească şabloanele OM4 – să asambleze părţile componene pentru realizarea lucrării finale

c. Afective:OA1 – participarea activă la activitateOA2 – manifestarea iniţiativei de a comunica şi lucra prin cooperare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

O1 : să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;

O2 : să decupeze şabloanele respectând conturul trasat; O3 : să asambleze elementele componente ale machetei

respectând modelul; O4 : să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;

b) psihomotorii: O5: să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru

desfasurarea activitatii; O6: să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu

operativitate instrumentele de lucru;c) afective:

O7 : să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

3

Page 4: Proiect Didactic

Resurse:

Metodologice

Strategii didactice:a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea,

demonstraţia, exerciţiulb) Mijloace de învăţământ: şabloane, ace cu gămălie, suport de

polistiren, hârtie creponată, foarfece, lipici, borcan de 800g Forme de organizare : frontală, în perechi, individuală.Temporale Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.

Umane Clasa are un număr de 8 elevi, care se caracterizează

printr-o dezvoltare psihică şi fizică normale, corespunzătoare vârstei. IV. Bibliografice:Ştiinţifice: Manea A, MatacheC, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – Ghid metodic, ed. Arves, Craiova, 2003Dănilă, I, Ţarălungă, E, Lecţia în evenimente. Ghid de proiectare didactică, ed. Egal, Bacău, 2002www.didactic.ro Oficiale: Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, Bucureşti, 2012

RESURSE:a) Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

observarea, munca independentă, evaluare reciprocăb) Materiale: şabloane cu peşti, căluţ de mare, iarbă de

mare, stea de mare,scoici, nisip, lipici, foarfece.c) Organizatorice: frontal, individual, în perechi

BIBLIOGRAFIE*** - Programe şcolare pentru clasa a III-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2003

4

Page 5: Proiect Didactic

ETAPELE LECTIEI

CLASA PREGATITOARE

C.S. METODE SI

PROCEDEE

CLASA A III-A METODE SI

PROCEDEE

EVALUARE

1. Moment

organizatoric

Pregătirea

instrumentelor de lucru şi

a materialelor în vederea

desfăşurării activităţii în

condiţii optime.

Conversaţia pregăteşte materialele necesare desfăşurării în bune condiţii a orei de abilităţi practice.

conversaţia

2. Captarea şi

orientarea atenţiei

Copiilor li se afiseaza un pestisor pe care il analizeaza.

V-ar plăcea să avem în clasă un peştişor de aur?

De ce obiect avem nevoie pentru această?

CLR

1.5

Conversaţia prezintă elevilor câteva ghicitori(Anexa 1)

elevii sunt indrumati sa extraga 3 biletele din cutiuta cu surprize si sa raspunda la intrebari

dirijează discuţia către animalele care trăiesc în apă

conversaţiaObservare

sistematică

3. Anunţarea temei

şi enunţarea

Astăzi vom realiza

mini – acvarii, în care să

locuiască peştişorul de aur.

Vom colora vietăţile

marine, le vom decupa

după contur şi le vom lipi

pe interiorul borcanului.

Explicaţia comunică tema lecţiei-Acvariul cu peşti şi obiectivele într-o manieră accesibilă elevilor.

explicaţia

conversaţia

Observare

sistematică

5

Page 6: Proiect Didactic

4. Actualizarea

cunoştinţelor

Iniţiez un scurt

dialog despre mediul de

viaţă acvatic

- Unde trăiesc peştii,

căluţii de mare şi

caracatiţele?

- Ce alte vieţuitoare

marine mai

cunoaşteţi?

- Pentru ca toate

vieţuitoarele

subacvatice să fie

sănătoase, cum

trebuie să fie apele în

care trăiesc?

- Cum putem ajuta la

menţinerea

curăţeniei apelor?

CLR

1.1

OC1

Conversaţia

Problematiz

area

Initiez un dialog in care vorbim despre unitatea tematica pe care am terminat-o de parcurs si despre cunostindele dobandite din urma lucrarilor executate.Reamintim tehnicile folosite: decuparea dupa contur, lipirea, ruperea, mototolirea, etc.

conversatia Observare

sistematică

4. Dirijarea

învăţării.

Prezentarea

materialului

Prezint elevilor mini

– acvariul model.

- Câte vietăţi sunt în

acvariu?

CS 2.1

CLR

Conversaţia Prezentarea şi intuirea modelului- prezintă lucrarea model –acvariul cu peşti.- cere copiilor să

explicaţia

conversaţia

Observare

sistematică

6

Page 7: Proiect Didactic

intuitiv - Ce materiale aveţi pe

bănci? (şabloane ,

suport de polistiren,

hârtie creponată,

foarfece, lipici,

borcan de 800g)

Din aceste materiale

vom realiza mici acvarii,

cu care să înfrumuseţăm

sala de clasă.

1.1

OC2

Observaţia precizeze ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări. - anunţă faptul că această lucrare nu poate fi realizată într-un timp scurt decât dacă vor munci organizat..

5. Explicaţia şi

demonstraţia

Voi explica şi

demonstra modalitatea de

lucru:

- Se presară nisip în

borcan;

- se taie hârtia creponată

verde în fâşii, care se

lipesc pe interiorul

borcanului, spre bază;

- se colorează animalul

subacvatic; (Anexa 2)

- se decupează şablonul

CLR

1.1

OC3

Explicaţia

Demonstraţi

a

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru- se pregateste cutia din carton si e lipeste in interiorul ei o coala de hartie clasata de culoare albastra- se decupează toate şabloanele pe care le au (peşti, căluţ de mare, scoica, steaua de mare, iarba de mare); (Anexa 2)- se coloreaza postisorii;- din hartie creponata se va realiza mici bilute ce urmeaza a fi lipite in

explicaţia

demonstraţia

exerciţiul

Observare

sistematică

7

Page 8: Proiect Didactic

după contur cu ajutorul

unui foarfece sau prin

perforare cu boldul, în

funcţie de

îndemânarea copiilor;

- se lipeşte şablonul pe

interiorul borcanului.

- se decorează cu scoici.

OA2

interiorul cartonului formand algele si alte plantele existente;- cu ajutorul acului si a atei se vor agata petisorii pe baza de sus a cartonului;- se adauga nisip si scoici pentru finalizarea acvariului.

6. Realizarea

lucrării propriu -

zise

Creez climatul

necesar (asigur fondul

sonor – „Barca pe

valuri”);

Urmăresc execuţiile

şi ofer ajutor elevilor care

au nevoie de sprijin.

OA1

ES 2.2

OC4

OM1

OM2

OM3

OM4

Exerciţiul Creez climatul necesar (asigur fondul sonor – „Barca pe valuri”);Urmăresc execuţiile şi ofer ajutor elevilor care au nevoie de sprijin.Realizarea lucrării Urmăreşte modul de realizarea a lucrărilor de către copii, îndrumând şi ajutând acolo unde este nevoie

exercitiul

Lucrare

practică

7. Evaluarea Toate lucrările vor fi

expuse. Se vor vota, de

către elevi, cele mai

reuşite.

Se imparte o diploma

OM4 Expoziţia Prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: finalizarea lucrării,

corectitudinea execuţiei,aspectul estetic, originalitatea lucrării.

evaluarea reciprocă

aprecierea verbală

Apreciere

reciprocă

8

Page 9: Proiect Didactic

pentru reusita clasei. Expune lucrările;Se imparte o diploma pentru reusita clasei. (Anexa 3)face

aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie

* In ultimile 15 minute, ca activităţi în completare, elevii vor intona si se vor misca pe melodia: „O ratusca sta pe

lac” si ,,Graiul animalelor”

9

Page 10: Proiect Didactic

ANEXA 1

GHICITORI :Sus copaie,Jos copaie,

La mijloc carne de oaie?Scoica

O surcică argintie,Numa-n apă şade vie!

Peştele

Cârligel legat cu sfoarăPrinde peşti şi-i scoate-afară!

Undiţa

1. DATI EXEPMPLE DE 3 VIETUITOARE MARINE

2. UNDE TRAIESC PESTISORII, CARATITELE, CAII DE MARE, ETC. ?

3. PUTEM TINE IN CASA UN PESTISOR? IN CE SE POATE ADAPOSTI?

10

Page 11: Proiect Didactic

11

ANEXA 2

Page 12: Proiect Didactic

12

Page 13: Proiect Didactic

ANEXA 3

Împreună, reuşim!

13

Page 14: Proiect Didactic

14