7
Proiect didactic UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala generală cu cls.I-VIII,nr.27 PROPUNATOR: Vitel Madalina; DATA: 13.12.2010 CLASA: a-VIII– a A; ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate; OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Cultură civică; TEMA LECŢIEI: Ce este dreptatea; TIPUL LECŢIEI: Mixtă

Proiect didactic

  • Upload
    dasha

  • View
    103

  • Download
    2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic. UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala generală cu cls.I-VIII,nr.27 PROPUNATOR : Vitel Madalina ; DATA : 13.12.2010 CLASA : a-VIII– a A ; ARIA CURRICULARĂ : Om şi societate ; OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Cultură civică ; TEMA LECŢIEI : Ce este dreptatea ; - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Page 1: Proiect didactic

Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala generală cu cls.I-VIII,nr.27

PROPUNATOR: Vitel Madalina;DATA: 13.12.2010

CLASA: a-VIII– a A;ARIA CURRICULARĂ: Om şi

societate;OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

Cultură civică;TEMA LECŢIEI: Ce este dreptatea;

TIPUL LECŢIEI: Mixtă

Page 2: Proiect didactic

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: O1: Dezvoltarea interesului pentru

participarea la viaṭa socială şi pentru exersarea calităṭii de cetăṭean

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1. Să descrie semnificaṭia expresiei

”dreptate” pe baza rebusului completat;O2. Să identifice filozofii care s-au preocupat de

analiza diferitelor aspecte ale dreptatii;O3. Să definească “dreptatea distributivă”;O4. Să definească “dreptatea procedurală”;O5. Să numească 3 exemple de dreptate şi

responsabilităṭile ce decurg din acestea

Page 3: Proiect didactic

• STRATEGIA DIDACTICĂ:• Mijloace: manual , tabla, planşa,

rebus, fluturaş ,lipici.• Metode: conversaţia, expunerea,

explicaţia, ciorchinelui;• Forme de organizare: colectiv

dirijat, individual independent.• BIBLIOGRAFIE: • 1. Dakmara Georgescu, Doina-Olga

Ştefănescu, Cultură civică, Editura Humanitas International, 2008;.

Page 4: Proiect didactic

Nr. Crt

Secv. lecţiei

Timp Ob.

op .

Conţinutul

stiinţific al lecţiei Strategia didactică Ob

s. Met. Mij. Forme de

organizare

C G I

1. Org. invăţării

2’ Se salută elevii,se pregăteşte materialul necesar predării lecţiei, după care se face prezenţa.

Conver-saţia

Dirijat

2. Reactual Cunos.

anteriare 3’ Se verifică tema pe care

au avut-o de pregătit.Conver-saţia

Dirijat

3. Captarea atentiei

10’ Se formează grupuri mici şi se acordă fiecărui grup cȃte o coală de hȃrtie,sub forma unui bob pe care fiecare membru va nota o idei vis-à-vis de urmatoarea expresie expusă pe planşă: “DREPTATE”

Fiecare grup va ataşa rezultatul la care a ajuns, fiecarui bob al ciorchinelui, după care vom discuta.

Conversaţie

Expunerea

Ciorchin

elui

Coala

De

Hartie

Tabla

Planşa

Dirijat

Page 5: Proiect didactic

4. Anunţarea

temei şi a

obiective-

lor

2’ Se notează pe tablă titlul lecţiei noi şi etapele pe care le voi parcurge în prezentarea temei: „Ce este dreptatea”, Definiţia dreptăṭii procedurale şi a dreptăṭii distributive, Enumerarea filozofilor ce s-au preocupat de analiza diferitelor aspecte ale dreptăṭii.

Conversa-

tia

Tabla Dirijat

5. Prezenta-rea noului

conţinut 25’ O1

O2

Se expune pe tablă un rebus, iar cu ajutorul contribuṭiei fiecărui elev se va ajunge la o definiṭie a dreptăṭii ȋn urma completării rebusului.

Filozofii care s-au preocupat de analiza diferitelor aspecte ale dreptatii sunt:

Aristotel; Karl Marx; John Rawls.

Expunere

Conversa-tia

Conversa-

ṭia

Tabla

Rebus

Tabla

Dirijat

Dirijat

Page 6: Proiect didactic

O3

O4

O5

Dreptatea distributivă – reprezintă repartiṭia bunurilor, serviciilor şi poziṭiilor sociale, asa cum au gȃndit presupune respectarea legilor şi înfăptuirea justiţiei

Aristotel in Antichitate,Karl Marx in secolul al XIX-lea şi John Rawls in secolul al XX-lea.

Dreptatea procedurală –

infăptuită prin justiṭie -presupune respectarea legilor şi înfăptuirea justiţiei

Se cere elevilor să ofere 3 exemple de dreptate şi responsabilităṭile ce decurg din acestea şi să le expună pe tablă.

Conversaṭia

Conversaṭia

Expunerea

Tabla

Tabla

Tabla

Dirijat

Dirijat

Dirijat

Page 7: Proiect didactic

6. Conexiunea inversă 5’ Pentru a a vedea ce

s-a reţinut, se dă spre rezolvare exerciţiul 3 de la pagina 51 din manual.

Exerciţiu

Problema-tizare

Manual Dirijat

7. Încheierea activităţii 3’ Se ȋncheie lecṭia

prin mulṭumirea pentru atenṭia acordată şi se notează elevii care au fost activi pe parcursul lecṭiei.

Se dă ca temă exerciṭiul 1,pagina

51 din manual.

Conversaṭia Manual Dirijat