8
PROIECT DIDACTIC Data: 08.12.2014 Grădiniţa: Grădiniță cu program prelungit nr.44, Oradea Grupa: Mare Tema anuală: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simțim” Tema proiectului: ,,Bucuriile iernii” Tema săptămânală : ,,Sănătate vă urăm, pe la case colindăm” Categoria de activitate: Activități liber alese I Tema activităţii: Artă – “Bradul împodobit” - pictură Ştiințe - ,,Obiecte pentru împodobirea bradului” -fişă Bibliotecă- ,,Globuri de crăciun” – decorare- exercițiu grafic Tipul de activitate: Fixarea şi consolidarea cunoştiințelor Forma de realizare: pictură, fişă, decorare - exerciţiul grafic Scopul activităţii: Fixarea şi consolidarea cunoştințelor copiilor cu privire la elementele specifice împodobirii bradului de crăciun prin utilizarea corespunzătoare a intrumentelor de lucru . Obiective operaţionale: Stiinţe : O1- Să identifice obiectele pentru împodobirea bradului; O2- Să folosească culorile potrivite pentru obiectele de împodobit bradul;

Proiect Didactic -ALA I

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect gradinita

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.12.2014Grdinia: Grdini cu program prelungit nr.44, OradeaGrupa: MareTema anual: ,,Cu ce i cum exprimm ceea ce simimTema proiectului: ,,Bucuriile ierniiTema sptmnal : ,,Sntate v urm, pe la case colindmCategoria de activitate: Activiti liber alese ITema activitii: Art Bradul mpodobit - pictur tiine - ,,Obiecte pentru mpodobirea bradului -fi Bibliotec- ,,Globuri de crciun decorare- exerciiu grafic

Tipul de activitate: Fixarea i consolidarea cunotiinelorForma de realizare: pictur, fi, decorare - exerciiul graficScopul activitii: Fixarea i consolidarea cunotinelor copiilor cu privire la elementele specifice mpodobirii bradului de crciun prin utilizarea corespunztoare a intrumentelor de lucru .Obiective operaionale: Stiine : O1- S identifice obiectele pentru mpodobirea bradului; O2- S foloseasc culorile potrivite pentru obiectele de mpodobit bradul; Art: O1- S foloseasc corespunztor materialele de lucru; O2- S se orienteze corect n spaiul dat. O3- S foloseasc culorile corespunztoare pentru a picta bradul;Bibliotec: O1- S traseze corect punctul, linia vertical, orizontal i oblic. O2- S foloseasc corect instrumentele de scris.Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.Materiale didactice folosite: acuarele, pensule, foi de bloc de desen, fie, creioane colorate, creioane grafice.Bibliografie : Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Editura DPH, Bucureti 2009

Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Bucureti 2000.

Durata: 30-45 minDesfurarea activitiiEvenimentul didacticConinutul tiinific Strategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvare

1. Moment organizatoric

-Aezarea materialului didactic pe msue;

-Intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.

2. Captarea ateniei- Se va realiza prin prezentarea unor ghicitori cu privire la iarn:

Flori de gheata la fereastraCopii-s la soba-n casa!Derdelusul s-a albit,Ce anotimp a sosit?

Iarna

Lin soseste in odaie,Si-n ghetutele curate,Incep iute sa se-arate,Daruri multe, imbelsugate.Ia ghiceste tu acum,Cine-i mosul asta bun?

Mo Nicolae

Verde-n vara, verde-n iarna!La Craciun are beteala,Globuri,stelute-argintii,Ce pom e asta, copii?

BradulConversaia

Ghicitori

- Oral: gsirea rspunsurilor corecte la ghicitori.

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi n cadrul activitii noastre vom picta un brad pe care l vom mpodobii, vom rezolva o fi cu elementele pentru mpodobirea bradului i vom decora nite globuri prin exerciii grafice.ConversaiaExplicaia

4. Explicarea i demonstrarea sarcinilor- Se explic sarcinile pe care le au de ndeplinit n timpul activitii. Activitile se vor desfura pe trei centre :La centrul art se mpart coliile de bloc de desen pe care este trasat un brad de crciun pe care copii vor trebui s l picteze i apoi s l decoreze cu globuri i beteal.La centrul tiine se mpart fie pe care au mai multe obiecte diferite din care trebuie s aleag pe cele cu care ei mpodobesc bradul i apoi s le coloreze, iar apoi s desenze un brad pe care s l mpodobeasc cu obiectele gsite.

La centrul bibliotec vor primi o fi cu un glob desenat pe ea i vor trebui s realizeze semnele grafice -, /, ., +, iar apoi s coloreze globul decorat.

ExplicaiaConversaia

Demonstraia

- coliile de bloc de desen, acuarele, pensule.- fie, creioane colorate i creioane grafice.

- fia cu globul, creioane grafice i creioane colorate.

Observarea comportamentului

5. nclzirea muchilor minii- Se va face cu ajutorul unei poezioare: Eu strng pumnii i-i desfac

Degetelor fac pe plac.

Unu-doi, unu-doi,

Toi suntem acum vioi!Exerciiul

6. Realizarea temelor

- Spor la munc !- n timp ce copiii realizeaz sarcinile se face observarea i se vor da indicaii acolo unde este nevoie.ExerciiulConversaia

Individual

7. Analiza i evaluarea lucrrilor- Lucrrile vor fi afiate pe panou i se va veni din fiecare centru cte un copil i va face aprecieriile cu privire la lucrrile colegilor si, iar apoi voi face eu aprecierile generale.

Aprecieri pozitive, incurajatoare

8.ncheierea activiti- Copiii prsesc sala de grup.