4
Unitatea de învăţământ: Grădinita cu Program Prelungit ,,Floare de Colț”, Beiuş Grupa: mijlocie Data: .04.2013 Educatoare:Duma Nicoleta Tema ,,Când, cum şi de ce se întâmplă? Tema proiect:,,Zambet de primavara” Tema săptămânii: ,,Ciripit si zumzet in gradina” CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA2 FORMA DE REALIZARE: Jocuri de miscare TEMA ACTIVTATII: ALBINUTA SI FLORILE(joc muzical de miscare ) SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa miscari motrice de baza: OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa coordoneze miscarilecu textul cantecului: -sa recunoasca floarea pe care s-a asezat: -sa participle cu interes la jocuri pastrand ordine si disciplina: METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia,demonstratia ,exercitiul , jocul , Expunerea

proiect didactic .ala2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic activitati liber alese , joc albinuta si florile.

Citation preview

Page 1: proiect didactic .ala2

Unitatea de învăţământ: Grădinita cu Program Prelungit ,,Floare de Colț”, Beiuş

Grupa: mijlocie Data: .04.2013Educatoare:Duma NicoletaTema ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?Tema proiect:,,Zambet de primavara”Tema săptămânii: ,,Ciripit si zumzet in gradina” CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA2FORMA DE REALIZARE: Jocuri de miscareTEMA ACTIVTATII: ALBINUTA SI FLORILE(joc muzical de miscare ) SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa miscari motrice de baza: OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa coordoneze miscarilecu textul cantecului: -sa recunoasca floarea pe care s-a asezat: -sa participle cu interes la jocuri pastrand ordine si disciplina: METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia,demonstratia ,exercitiul , jocul , Expunerea

MATERIAL DIDACTIC: ecusoane cu flori , ecuson cu albina ELEMENTE DE JOC: miscarea , aplauzeFORMA DE REALIZARE: frontal DURATA :30 minute BIBLIOGRAFIE: Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin,Ileana Sima ,Jocuri si exercitii pentru dezvoltarea fizica a prescolarilor”,E.D.P. Bucuresti 1974:

Page 2: proiect didactic .ala2

Silvia Dima, Aurica Candrea , “Veniti, sa ne jucam copii!”Antologie de jocuri 1995: Curriculum pentru invatamantul prescolar , E.DP.H.2008:

IEtapele activitatii Continut stiintific

Strategii didacticeMetode si procedee

Evaluare

1. Captarea atentiei

Se va face printr-o intrebare:Cine aduna mierea din flori?Ce flori cunoasteti voi?

Conversatia Miscarea

Observarea comportamentului verbal și non verbalAprecierea raspunsulyui

2. Anuntarea si explicarea jocului nou

Copiii vor fi anuntati ca vor invata un joc nou ,,Albinuta si florile!”Se explica modul de desfasurare a jocului. Anexa1

Expunerea explicatia

Observarea comportamentului verbal și non verbal

3.Desfasurarea jocului de proba

Vom desfasura jocul de proba.daca se impune vom da explicatii suplimentare.

DemonstratiaExercitiul

Observarea comportamentului verbal și non verbal

4Desfasurarea propriu-zisa a jocului

Jocul se repeat pana cand toti copiii vor fi pe rand “albinute”

Miscarea Observarea comportamentului verbal și non verbal

Page 3: proiect didactic .ala2

5. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri individuale si colective asupra modului cum s-au comportat pe intreg parcursul zilei .RecomandariSe acorda recompense.

Conversatia

Observarea comportamentului verbal și non verbal

-

ALBINUTA SI FLORILE

Un copil va fi albinuta iar ceilalti vor fi flori.La semnal ,albina va zbura si toti canta si bat din palme;,,Albinuta a zburat/Sa culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/ Si nectar ii cere/ De ghicesti cum o chema/ Albinita draga/ Cu tine o vei lua/ Albinita draga” Albina trebuie sa ghiceasca numele florii .Daca ghiceste ,copiii canta:Ai ghicit,ai ghicit/ Floarea cea aleasa/ Fericit, multumit/ Ai s-o duci acasa” si albina danseaza cu floarea.Daca raspunsul nu este corect se canta:N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne pare/ De acum ai sa fii/ Ca si noi o floare.”

Page 4: proiect didactic .ala2