31
PROIECT DIDACTIC CLASA: a VIII- a DISCIPLINA: Cultură civică ARIA CURRICULARĂ : Om şi societate PROPUNATOR: Iuliana ENE SUBIECTUL: Identitate naţională şi patriotism TIPUL LECŢIEI : mixtă OBIECTIVE GENERALE: O.G. 1 - Manifestarea unor atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi. O.G. 2 - Dezvoltarea capacităţilor de a dialoga şi de a coopera în condiţiile acceptării pluralismului şi valorizării pozitive a diferenţelor. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1- să recunoască înţelesul unor termeni specifici limbajului civic prin integrarea acestora în enunţuri: Nivel - minimal : identifice patria cu majoritatea oamenilor unei naţiuni şi nu cu acel grup restrâns de hoţi şi delincvenţi; - mediu : să definească patria ca fiind teritoriul unei naţiuni care se deosebeşte prin evenimentele culturale, geografice şi istorice; - maximal: să descrie înţelesul termenilor “etnie” ,“naţiune” şi „patrie”, prin integrarea în enunţuri complexe, care cuprind corelaţii între noţiuni. O2 – să definească într-o manieră clară şi concisă patriotismul: Nivel - minimal : să înţeleagă patriotismul ca fiind un sentiment de dragoste şi ataşament faţă de istoria şi cultura unei naţiuni prin formularea de răspunsuri la întrebări de sprijin; - mediu : să dea exemple de manifestări de patriotism şi nepatriotism; - maximal : să definească patriotismul prin exprimarea liberă, concisă, în relaţie cu noţiunea de patrie, atitudine civică, responsabilitate, respect faţă de istorie, cultură, geografie şi tradiţii. 1

Proiect Didactic Clasa a VIII-A

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect care va auta profesori de educatie civica

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII- a DISCIPLINA: Cultură civicăARIA CURRICULARĂ : Om şi societatePROPUNATOR: Iuliana ENESUBIECTUL: Identitate naţională şi patriotismTIPUL LECŢIEI : mixtăOBIECTIVE GENERALE: O.G. 1 - Manifestarea unor atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.O.G. 2 - Dezvoltarea capacităţilor de a dialoga şi de a coopera în condiţiile acceptării pluralismului şi

valorizării pozitive a diferenţelor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1- să recunoască înţelesul unor termeni specifici limbajului civic prin integrarea acestora

în enunţuri: Nivel - minimal : să identifice patria cu majoritatea oamenilor unei naţiuni şi nu cu acel

grup restrâns de hoţi şi delincvenţi; - mediu : să definească patria ca fiind teritoriul unei naţiuni care se deosebeşte prin

evenimentele culturale, geografice şi istorice; - maximal: să descrie înţelesul termenilor “etnie” ,“naţiune” şi „patrie”, prin

integrarea în enunţuri complexe, care cuprind corelaţii între noţiuni.

O2 – să definească într-o manieră clară şi concisă patriotismul: Nivel - minimal : să înţeleagă patriotismul ca fiind un sentiment de dragoste şi

ataşament faţă de istoria şi cultura unei naţiuni prin formularea de răspunsuri la întrebări de sprijin; - mediu : să dea exemple de manifestări de patriotism şi nepatriotism; - maximal : să definească patriotismul prin exprimarea liberă, concisă, în relaţie cu noţiunea de patrie, atitudine civică, responsabilitate, respect faţă de istorie, cultură, geografie şi tradiţii.

O3 – să descrie România din punct de vedere geografic, istoric şi cultural : Nivel – minimal: să descrie România prin formularea răspunsurilor la întrebări de sprijin;

- mediu: să enumere aspecte de care sunt mândri din geografia, istoria sau cultura României ;- maximal: să descrie România din punct de vedere geografic, istoric şi cultural prin exprimare liberă, cursivă.

RESURSE EDUCAŢIONALE:

Strategie didactică : I. Metode şi procedee : m1 – conversaţia m4- explicaţia m2 - descrierea m5- demonstraţia m3 – problematizarea m6 – studiul de caz

1

Page 2: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

II. Mijloace didactice : M1 – caiet M2 – manual M3 - test de evaluare “Proprietatea” M4 - imagini reprezentând personalităţile culturale româneşti M5- fişe cu citate despre patritiotism, M6- clip educaţional „ Patriotismul, o ruşine? ”

III. Forme de organizare : F1 – frontală F2 – individuală F3 – pe grupe

IV. Modalităţi de evaluare : – observaţia sistematică – evaluare reciprocă – autoevaluare – evaluare amânată

V. Temporale : 50 minute

Bibliografie :

Maria- Liana Lăcătuş şi George Paul Lăcătuş, Ghidul profesorului pentru clasa a VIII- a, Editura Corint, Bucureşti, 2000.

Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean şi Victor Bortaş, Parcuri şi rezervaţii naturale din România, Editura Victor B Victor, Bucureşti, 2006.

Stan Magda şi Vornicu Cristian, Dicţionar 101 personalităţi şi evenimente istorice, Editura Niculescu, Bucureşti, 2003.

2

Page 3: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

I. Moment organizato-ric

2 min. Se organizează materialele necesare desfăşurării lecţiei şi se asigură disciplina în clasă.

II.Reactuali- zarea cunoştinţe-lor

10 min.

- Ce oră avem noi acum?

- Ora trecută aţi dat un test de evaluare din capitolul Proprietatea. V-am adus rezultatele ! ( se analizează testele, se comentează greşelile tipice, se apreciaza modul în care elevii au raspuns la itemii din test, se anunţă care este media clasei la test ).

- Ce temă aţi avut pentru astăzi la ora de cultură civică?

- Noi avem ora de cultură civică.

- Noi am avut de căutat imagini cu personalităţi istorice şi culturale din România, pe care noi le îndrăgim, dar şi cu obiective turistice deosebite.

m1

m4

m1

M1

M2

M3

M4

III.

3

Page 4: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

Captarea atenţiei

5 min.

Definit conform dictionarului, patriotismul este "un sentiment al dragostei fata de patrie si fata de propriul popor". Numai ca, în ultimul timp, oamenii au atâtea probleme, încât patriotismul se manifestă doar când e vorba de competiţii internaţionale la care participă echipele României sau în momentele sărbătorilor naţionale. Totuşi, există lucruri ce amintesc mereu că suntem români şi că facem parte dintr-un neam mândru şi independent.

Elevii ascultă cu atentie.

m1

m4

IV.Anunţarea temei

2 min.

Răspundeţi în scris, pe fişe:- Ce este patria?- Ce înţelegeţi prin patriotism?- Patriotismul este un sentiment POZITIV sau NEGATIV? Este bine sau rău să fim patrioţi?Se adună fişele, se analizează pe scurt şi se anunţă că vom discuta astăzi despre „Identitatea naţională şi patriotism”.

m1

Vom urmări un clip educaţional „ Patriotismul, o ruşine? ”, iar voi va

Elevii urmăresc cu atentie. clipul educaţional O1 m6 M6

4

Page 5: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

V. Dirijarea învăţării

28 min.

trebui să fiţi foarte atenţi.

Oamenii care: au trăit pe un anumit teritoriu, au vorbit aceeaşi limbă şi au creat aceeaşi cultură

formează o ETNIE.Specificul etnic este, în primul rând, de natură culturală şi exprimă ansamblul caracteristicilor prin care o etnie se deosebeşte de celelalte.În societatea modernă, pe măsură ce structurile

economice sociale şi politice

au evoluat, s-au format NAŢIUNILE, caracterizate prin

teritoriu populaţie guvernare proprie şi independenţă.

Teritoriul unei naţiuni, definit prinISTORIA şi CULTURA sa,

formează PATRIA.Patria NU este numai SPAŢIUL GEORAFIC, patria se defineşte prin toate evenimentele

ISTORICE şi CULTURALE.

„ Patriotismul, o ruşine? ”

Patriotismul se dovedeşte prin ceea ce face o persoană pentru ţara sa, prin respectul pe care îl arată faţă de tradiţiile şi

O1

O1

O1

O2

m5

m3

m4

m1

m3

m4

M1

M1

M1

5

Page 6: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

SOLIDARITATEA unei persoane cu cu PATRIA sa se numeşte PATRIOTISM.Patriotismul este un sentiment de dragoste şi ataşament faţă de -ISTORIA şi -CULTURA unei naţiuni.A fi patriot înseamnă:

să cunoşti ISTORIA, GEOGRAFIA şi CULTURA ţării,

să vorbeşti corect LIMBA MATERNĂ,

să îndeplineşti DATORIILE faţă de ţară,

să respecţi TRADIŢIILE şi VALORILE NAŢIONALE,

să promovezi VALORILE NAŢIONALE, REALE, AUTENTICE.

PATRIOTISM înseamnă respectarea TRADIŢIILOR, cunoaşterea

ISTORIEI, a GEOGRAFIEI, dar şi respectul faţă de CULTURA

NAŢIONALĂ.- Cum se dovedeşte patriotismul ?

-Care trăsătură consideraţi voi că este mai important pentru a defini un bun patriot?Să descriem ROMÂNIA din punct de

vedere:

valorile naţionale, prin acţiunile menite să promoveze aceste valori în cultura universal.

Toate trăsăturile sunt importante pentru a fi un bun patriot.

În primul rând, unic în lume, lacul Meledic, are apa dulce în ciuda faptului că este aşezat pe un masiv de sare. Este o curiozitate a naturii...În subteranul acestuia se află Peştera Şase Iezi, cea mai lunga peşteră de sare din lume (1337 m). Tot aici există peştera cu trei intrări, a doua din lume ca raritate, şi o salbă de alte 23 de peşteri mai mici.

"Vulcanii noroioşi" de la Pâclele Mari şi Pâclele Mici (la 12 km de Berca) reprezintă una dintre cele mai interesante rezervaţii mixte (geologică şi botanică) din România (30 ha). Acest fenomen natural spectaculos este rar întâlnit în lume. Turiştii sunt impresionaţi

O2

O2

O2

O3

m4

m1

m4

m3

m5

m1

M1

M4

M4

M4

6

Page 7: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

GEOGRAFIC ISTORIC şi

CULTURAL.Exerciţii ( se rezolvă exerciţiile de mai jos, dar şi cele din anexă ) :- Enumeraţi câteva aspecte, particularităţi din GEOGRAFIA ROMÂNIEI de care sunteţi mândri!- Asemănaţi familia de acasă cu familia “clasei de elevi”..cu familia „patrie- România”. În familia voastră sunt oameni cu grade de rudenie, care vorbesc aceeaşi limbă, au aceleaşi tradiţii, aceleaşi valori. CLASA DE ELEVI, de asemeni, putem spune că este un alt fel de „familie”, se respectă anumite reguli, avem anumite drepturi şi responsabilităţi. Analizând la un cadru mai larg, PATRIA, ROMÂNIA, poate fi un alt fel de „familie”, este un alt fel de “casă” a noastră în sensul de comunitate cu oameni de acelaşi neam şi credinţă.

- Să identificăm în mass-media câte

două exemple de manifestări patriotice

şi nepatriotice.

- Să analizăm următoarele citate despre

patriotism ( vezi anexa nr. 1 )

de peisajul ciudat pe care îl formează numeroşii vulcani în miniatură, prin craterele cărora gazele din adâncuri aduc noroi sub forma unei paste fluide de culoare alb-gri sau brun-cenuşie.

-Exemplu de patriotism: sărbătorirea zilei de 1 decembrie, de 24 ianuarie. Exemplu de nepatriotism : neamintirea marilor personalităţi istorice în dezbaterile culturale, ignorarea zilelor în care s-a realizat unirea de către M. Viteazu, Al. I. Cuza, uitarea lui Ştefan cel Mare, afirmarea că România nu are cu ce să se mândrească, ş.a.

O3

O1

O3

O2

m6

m3

m4

m1

m3

m6

M4

M5

7

Page 8: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

- Titu Maiorescu :

“Patria NU se indentifică cu acel grup

de jefuitori, de hoţi..patria reprezintă

majoritatea oamenilor unei naţiuni,

reprezintă POPORUL.” Aşadar, NU

PUNEŢI SEMNUL EGAL între patrie

şi grupul de hoţi, de delincvenţi,

întrucât NU ei sunt majoritari, ci

oamenii buni, cinstiţi !

O2

m4

m3

m1

M5

M5

VI. Tema pentru acasă

1min. Pentru data viitoare aveţi de scris un eseu despre România, cu titlu la alegere, care să pună în evidenţă aspectele culturale, istorice, tradiţiile populare.Să dăm câteva exemple de titluri, care vă vin acum în minte ! Să păstrăm un moment de reculegere pentru valorile culturale şi istorice, care nu mai sunt printre noi, dar care fac cinste acestei ţări ! (fond sonor- Imnul României )

Elevii ascultă cu atenţie.

Frumosul românescMândria de a fi românRomânia, te iubesc !România, ţara meaCe-ţi doresc eu ţie, dulce Românie…Să descoperim România !

m1

m4

8

Page 9: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

NR.CRT

Momentelelecţiei

Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER

Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace

VII. Evaluarea 2min. Se fac aprecieri finale generale şi individuale.

Elevii ascultă cu atenţie aprecierile.

m1

9

Page 10: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

ANEXA NR. 1

EXERCIŢII

1. Analizaţi următoarele CITATE DESPRE PATRIOTISM:

- “Ţara NU se serveşte cu declaraţii de dragoste, ci cu muncă cinstită şi, la nevoie cu jertfă...NU înseamnă ură împotriva altor neamuri, ci datorie

către neamul nostru; NU înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic şi conştient.

Munca cinstită, viaţa curată, iubirea de semeni, împlinirea datoriilor pe care le avem - adică faptele - acestea înseamnă patriotism, şi nu vorbe

deşarte.” - Mihail Sadoveanu

- „Patriotismul nu este numai iubirea pământului în care te-ai născut ci, mai ales, iubirea trecutului, fără de care nu există iubire de ţară.” - Mihai

Eminescu

- „Patriotismul e sentimentul de mândrie că ceva frumos s-a putut petrece in ţara ta”. - D.I. Suchianu

- „Patriotismul este convingerea că ţara ta este superioară celorlalte din cauză că tu te-ai născut acolo”. - George Bernard Shaw

- “Patria este poporul, masa de oameni, majoritatea oamenilor şi nu grupul de jefuitori, de hoţi”. - Tudor Vladimirescu

2. Apreciaţi dacă CAZURILE REALE de mai jos reprezintă manifestări de patriotism!

Domnitorul Constantin Brâncoveanu şi fiii săi au fost ucişi de turci pentru că au refuzat să renunţe la credinţa ortodoxă şi să treacă la cea

mahomedană. Voievodul român a fost executat ultimul, fiind obligat, astfel, să asiste la omorârea fiilor săi.

Infirmieră în Armata Română, Ecaterina Teodoroiu, în ciuda tuturor obstacolelor, s-a înrolat voluntară pe front, unde a luptat cu eroism

alături de ceilalţi soldaţi. Ea a murit în anul 1917 în luptele din Moldova.

Celebra cântăreaţă lirică Mariana Nicolesco a iniţiat o acţiune având ca scop strângerea de fonduri pentru repararea Ateneului Român, aflat

într-o stare de degradare avansată.

10

Page 11: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

ANEXA NR. 2FIECARE A PUS CÂTE O PIATRĂ LA TEMELIA ROMÂNIEI DE ASTĂZI!

DOINA- specifică poporului român

Doina este o o specie a liricii populare, specifică poporului nostru, în care sunt exprimate direct cele mai variate sentimente: dor, tristeţe, iubire, ură împotriva asupritorilor, înstrăinare, regret,etc. Cuvintele „dor” şi „jale” nu se întâlnesc atât de des în folclorul altor culturi/popoare, însă există un corespondent în fiecare limbă.-exemple : „Doina” de O. Goga, M. Eminescu.

MIHAI EMINESCU (1850 -1889)

Între 1869 şi 1872 este student la Viena. Urmează ca „auditor extraordinar” Facultatea de Filozofie şi Drept (dar audiază şi cursuri de la alte facultăţi)Între 1872 şi 1874 a fost student „extraordinar” la Berlin. Cursurile la care se înscrisese, sau pe care şi le notase să le urmeze, erau foarte variate: din domeniul filozofiei, istoriei, economiei şi dreptului.1875- L-a introdus pe Ion Creangă în societatea Junimea. De multe ori l-a vizitat pe Creangă în bojdeuca sa.A fost director al Bibliotecii Centrale, profesor suplinitor, revizor şcolar pentru judeţele Iaşi şi Vaslui, redactor. A continuat să publice în Convorbiri literare. A devenit bun prieten cu Ion Creangă, pe care l-a determinat să scrie şi l-a introdus la Junimea.

Despre moartea poetului, G. Călinescu a scris: „Astfel se stinse... cel mai mare poet, pe care l-a ivit şi-l va ivi vreodată, poate, pământul românesc”.

Pentru Eminescu legea supremă în politică era conservarea naţionalităţii şi întărirea statului naţional: „ … toate dispoziţiile câte ating viaţa juridică şi economică a naţiei trebuie să rezulte înainte de toate din suprema lege a conservării naţionalităţii şi a ţării, cu orice mijloc şi pe orice cale, chiar dacă şi mijlocul şi calea n-ar fi conforme cu civilizaţia şi umanitarismul care azi formează masca şi pretextul sub care apusul se luptă cu toate civilizaţiile rămase îndărăt sau eterogene.”

El s-a ocupat în articolele sale de toate problemele societăţii româneşti din acea vreme: răscumpărarea căilor ferate, noua constituţie şi legea electorală, bugetul, înfiinţarea Băncii Naţionale, dările, inamovibilitatea magistraţilor, politica externă.A fost ales post-mortem (28 octombrie 1948) membru al Academiei Române.

11

Page 12: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

ION CREANGĂ ( 1837 -1889)

Recunoscut datorită măiestriei basmelor, poveştilor şi povestirilor sale, Ion Creangă a intrat în istoria literaturii române, în principal, datorită operei autobiografice Amintiri din copilărie.A colaborat la elaborarea a patru manuale şcolare.-În 1867, publica primul Abecedar pentru trecerea de la grafia slavona la cea latina.E un scriitor realist care a reuşit să ridice proza românească din secolul trecut pe aceleaşi culmi pe care Eminescu propulsase limba literară în poezie, valorificând vorbirea omului simplu şi ridicând-o la un nivel neegalat până astăzi.

George Călinescu afirma că I. Creangă reprezintă poporul român, însuşi, surprins într-un moment de genială expansiune. În Creangă trăiesc credinţele, datinile, obiceiurile, limba, poezia, morala, filosofia poporului. Izvorul principal al operelor sale este folclorul românesc.

Plecând de la folclor, Creangă a reuşit să ridice proza românească pe culmi nebănuite. Valorificând limba omului simplu, el o ridica la un nivel artistic neegalat, dovedindu-se un artist profund original. Îndemnul de a scrie i-a venit din partea bunului său prieten Mihai Eminescu.

La câteva luni de la moartea lui Mihai Eminescu (la 15 iunie 1889), în noaptea de Anul Nou, Creangă se stinge la Iaşi, fiind înmormântat în Cimitirul Eternitatea din Iaşi.

CONSTANTIN BRÂNCUŞI (1876- 1957)

Constantin Brâncuşi a fost un sculptor român cu contribuţii covârşitoare la înnoirea limbajului şi viziunii plastice în sculptura contemporană. Constantin Brâncuşi a fost ales postum membru al Academiei Române.Timp de doi ani, între 1900 şi 1902, cu ajutorul doctorului Dimitrie Gerota realizează Ecorşeu, un studiu pentru reprezentarea corpului omenesc, lucrare căreia i se atribuie o medalie de bronz. Precizia detaliilor acestei lucrări va face ca Ecorşeul să fie folosit în şcolile româneşti de medicină, după ce se vor face câteva copii, iar Marcel Duchamp va include fotografia Ecorşeului în expoziţia pe care o va organiza la sfârşitul anului 1933 la Galeria Brummer din New York City.În 1903, primeşte prima comandă a unui monument public, bustul medicului Carol Davila, care va fi instalat la Spitalul Militar din Bucureşti şi reprezintă singurul monument public al lui Brâncuşi din Bucureşti. Pleacă în 1904 la studii la München, dar după şase luni o porneşte pe jos prin Bavaria, Elveţia până la Langres, în Franţa, de unde ia trenul până la Paris. În 1905 reuşeşte la concursul de admitere la prestigioasa École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, unde lucrează în atelierul lui Antonin Mercié până în 1906 când, atingând limita de vârstă, părăseşte şcoala. Refuză să lucreze ca practician în atelierul lui Auguste Rodin, rostind cuvintele devenite celebre,”La umbra marilor copaci nu creşte nimic”.Expune pentru prima dată la Société Nationale des Beaux-Arts şi la Salon d'Automne din Paris în 1906.

12

Page 13: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

Brâncuşi participă la cele mai importante expoziţii colective de sculptură din Statele Unite ale Americii, Franţa, Elveţia, Olanda, Anglia.

În atelierul său din Impasse Ronsin, în inima Parisului, Brâncuşi şi-a creat o lume a lui, cu un cadru şi o atmosferă românească. Muzeul Naţional de Artă Modernă din Paris are un număr important de lucrări ale lui Brâncuşi, lăsate prin testament moştenire României, dar acceptate cu bucurie de Franţa, împreună cu tot ce se afla în atelierul său.

Din 1963 până astăzi, au apărut în toate părţile lumii peste 50 de cărţi şi monografii şi mii de studii şi articole despre Constantin Brâncuşi , stabilind în mod definitiv locul lui ca artist genial şi chiar ca "unul din cei mai mari creatori ai tuturor timpurilor".Constantin Brâncuşi este considerat unul din cei mai mari sculptori ai secolului al XX-lea. Sculpturile sale se remarcă prin eleganţa formei şi utilizarea sensibilă a materialelor, combinând simplitatea artei populare româneşti cu rafinamentul avantgardei pariziene.

CIPRIAN PORUMBESCU ( 1853 - 1883)

-compozitor român-a studiat la Conservatorul de muzica din Viena-a compus muzica pentru celebrul cântec patriotic, „Pe-al nostru steag e scris Unire”, muzică ce este folosită astăzi şi de către Albania, pentru imnul naţional „Hymni i Flamurit”.- "Rapsodia română pentru orchestră", "Serenadă", "la malurile Prutului", "Altarul Mănăstirii Putna", "Inimă de român", "Gaudeamus Igitur", "Odă ostaşilor români".

GEORGE ENESCU (1881- 1955)-a fost un compozitor, violonist, pedagog, pianist şi dirijor. Este considerat cel mai important muzician român.A început să cânte la vioară la vârsta de 4 ani, la vârsta de 5 ani apare în primul său concert şi începe studii de compoziţie-studiază la Conservatorul din Viena, unde ia medalia de argint...si la Conservatorul din Paris. Concertele sale de la Viena în care interpretează compoziţii ale marilor clasici, entuziasmează presa şi publicul, deşi avea doar 12 ani.Admirat de Regina Elisabeta a României era deseori invitat să execute piese pentru vioară în Castelul Peleş din Sinaia.-a compus cele două Rapsodii Române-A avut turnee în mai multe ţări , printre care Italia, Germania, Austria, Marea Britanie, Statele Unite ale Americii, Portugalia.-a creat un concurs „G. ENESCU” , in care compozitorul era in juriu, iar premiile se acordau din banii proprii ai compozitorului, dorind astfel sa stimuleze tinerii compozitori români.

13

Page 14: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

Iosif Ivanovici- A compus peste 350 de piese. Este însă cunoscut pe plan mondial prin valsul „Valurile Dunării”, piesă care s-a bucurat de un succes atât de

mare, încât a fost uneori atribuită altor compozitori, între care şi Johann Strauss-fiul.

LUCIAN GRIGORESCU (1894 – 1965 )

-A fost un pictor român postimpresionist.-Studiaza pictura la Roma si Paris.- A fost ales membru corespondent al Academiei Române.

NICOLAE TONITZA ( 1886 – 1940 )

-studiaza in GERMANIA si Paris;-expune lucrari la VENETIA, Barcelona , Amsterdam , Bruxelles;Ochii copiilor pictaţi de N. Tonitza, ne privesc astăzi cu o nostalgică inocenţă, cu o amară melancolie şi candoare. Ochii aceştia mari, rotunzi şi expresivi sunt inconfundabila pecete a stilului său de o unică poezie în arta plastică românească.

NADIA COMĂNECI

- este o gimnastă română, prima gimnastă din lume care a primit nota zece într-un concurs olimpic de gimnastică. Este câştigătoare a cinci medalii olimpice de aur. Este considerată a fi una dintre cele mai bune sportive ale secolului XX şi una dintre cele mai bune gimnaste ale lumii, din toate timpurile.Ea şi soţul său sunt propietarii Academiei de Gimnastică Bart Conner Gymnastics Academy, Perfect 10 Production Company şi ai câtorva magazine de echipamente sportive, precum şi editori ai Magazinului de Gimnastică Internaţională.-a creat o clinică de caritate în Bucureşti pentru a ajuta copii orfani din România.

STEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT ( 1433 – 1504 )

Calităţile umane, cele de om politic, de strateg şi de diplomat, acţiunile sale fără precedent pentru apărarea integrităţii ţării, iniţiativele pentru dezvoltarea culturii au determinat admiraţia unor iluştri contemporani, iar, graţie tradiţiei populare, a fost transformat într-un erou legendar.-a zidit 44 mănăstiri şi biserici, conform tradiţiei, după fiecare luptă o biserică.Ştefan Voievod, numit mai târziu cel Mare şi Sfânt , s-a arătat a fi conducătorul iscusit care a reorganizat oastea domnească, dotând-o cu arme de foc, a înălţat cetăţi noi şi le-a întărit pe cele vechi, a pus frâu ambiţiilor nesănătoase ale boierilor nesăţioşi, lacomi de mărire şi avere, care se arătau

14

Page 15: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

nemulţumiţi de urcarea sa pe tronul Moldovei, a limitat privilegiile celor înavuţiţi şi a acţionat energic împotriva tendinţelor vădite de dezbinare, luând apărarea ţăranilor exploataţi fără nici o milă de marii feudali.-1487, când Ştefan cel Mare, acceptă plătirea unui tribut puternicei Porţi Otomane, obţinând în schimb libertatea Moldovei şi pacea mult dorită în hotarele ei strămoşeşti.

VLAD ŢEPEŞ ( 1431 – 1476 )În timpul domniei sale, Ţara Românească şi-a obţinut temporar independenţa faţă de ameninţarea otomană. Vlad Ţepeş era vestit datorită cruzimii sale şi datorită faptului că îşi trăgea inamicii în ţeapă. Din porunca sa 41 de oameni au fost traşi in ţeapă şi 300 de oameni au fost arşi, aceste execuţii având rol exemplar şi de intimidare. Datorită disputelor cu negustorii braşoveni, aceştia l-au caracterizat, propagandistic, ca un domnitor crud, deşi cruzimea sa era obişnuită în acele timpuri.Vlad Ţepeş a fost un prinţ care a luptat pentru a-şi apăra domnia şi ţara, folosind împotriva inamicilor metodele de disuasiune specifice epocii, din care făceau parte şi execuţiile şi supliciile cu caracter exemplar şi de intimidare.-ordona adeseori ca oamenii să fie jupuiţi de piele, fierţi, decapitaţi, orbiţi, strangulaţi, spanzuraţi, arşi, fripţi, ciopârţiţi, bătuţi în cuie, îngropaţi de vii, înjunghiaţi etc. De asemenea, ordona să le taie victimelor nasul, urechile, organele genitale şi limba. Însă metoda sa favorită era trasul în ţeapă, de unde a provenit porecla de Ţepeş, cel care trage în ţeapă. Această tehnică a fost folosită în anii 1457, 1459 şi 1460 contra negustorilor transilvăneni care au ignorat legile sale de comerţ.Aproape orice infracţiune, de la minciună şi furt până la omor, puteau fi pedepsite prin trasul în ţeapă. Fiind sigur de eficacitatea legilor sale, Vlad Ţepeş a lăsat o cupă de aur la vedere, în piaţa centrală din Târgovişte. Cupa putea fi folosită de călătorii însetaţi, însă trebuia să rămână în piaţă. Conform surselor istorice, în timpul domniei sale, aceasta nu a fost niciodată furată şi a rămas aproape nefolosită.Fără Vlad Ţepeş istoria românilor nu ar fi ajuns aşa departe, nu am fi avut atâtea realizări..era o perioadă în care erau mai mulţi hoţi decât oameni cinstiţi...îţi era frică să stai cu banii în mână pe stradă...motiv pentru care voievodul aplica astfel de pedepse dure, ca să-i sperie pe hoţi şi mincinoşi. -Mitul „Dracula” nu are legătură cu adevaratul Vlad Ţepeş, este o pură ficţiune.

ALEXANDRU IOAN CUZA ( 1820 – 1873 )-a fost primul domnitor al Principatelor Unite şi al statului naţional România. A participat activ la mişcarea revoluţionară de la 1848 din Moldova şi la lupta pentru unirea Principatelor.-a înfăptuit Unirea Principatelor Române.Unirea este strâns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza şi de alegerea sa ca domnitor al ambelor principate la 5 ianuarie 1859 în Moldova şi la 24 ianuarie 1859 în Ţara Românească. Totuşi, unirea a fost un proces complex, bazat pe puternica apropiere culturală şi economică între cele două ţări.A înfăptuit reforma agrară (1864), reforma învăţământului (1864) , care au fixat un cadru modern de dezvoltare al ţării.

15

Page 16: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

În timpul domniei lui Cuza a fost conceput codul civil şi cel penal, legea pentru obligativitatea învăţământului primar şi au fost înfiinţate primele universităţi din ţară, respectiv cea de la Iaşi (1860), care azi îi poartă numele, şi cea de la Bucureşti (1864). Tot în această perioadă a fost organizată şi armata naţională.

ANGHEL SALIGNY ( 1854 – 1925 )Anghel Saligny, academician, inginer constructor, ministru şi pedagog român, este considerat unul dintre întemeietorii tehnicii mondiale privind proiectarea şi construcţia podurilor şi silozurilor cu structură metalică, respectiv de beton armat, unul dintre întemeietorii ingineriei româneşti.-a studiat in Germania, la BerlinAnghel Saligny a fost un remarcabil inginer constructor, premergător mondial al ştiinţei construcţiilor metalice şi de beton armat, realizator de multiple invenţii şi soluţii unice în proiectarea şi construirea podurilor şi a constructiilor industriale , pentru fundaţia cheiurilor portuare şi a docurilor, precum şi a silozurilor de grâu prin folosirea prefabricatelor de beton, toate în premieră mondială.A proiectat şi construit numeroase poduri metalice, înlocuindu-le pe cele necorespunzătoare, executate de firme străine.Sprijinindu-se pe invenţii proprii, construieşte, pentru prima oară în lume, silozuri din beton armat la Brăila şi Galaţi.Pentru prima oară în lume, foloseşte betonul armat în construcţia silozurilor.Pe baza unor invenţii proprii, Anghel Saligny a construit, în premiera mondială, silozurile din beton armat, de la Brăila şi Galaţi, la numai două decenii după ce francezul Joseph Monier obţinuse, în 1867, primul brevet pentru elemente de construcţii (grinzi, plăci, stâlpi) din beton armat, acest material puţin studiat în acele timpuri.Pereţii celulelor hexagonale ale silozurilor au fost realizaţi, tot în premieră mondială, din piese fabricate la sol, sub formă de plăci. Prefabricarea plăcilor la sol, colţurile de rigidizare şi de joncţiune, sudura barelor metalice şi mecanizarea la montaj constituie alte priorităţi pe plan mondial.Lucrarea sa cea mai importantă este proiectarea în 1888 şi construcţia între 1890 - 1895 a podului peste Dunăre de la Cernavoda, care era, la acea vreme, cel mai lung pod din Europa şi printre cele mai importante poduri metalice cu deschidere mare din lume.-preşedintele Academiei Române-sistemul de poduri de la Cernavodă este o adevarată operă de artă inginererască, cea mai grandioasă de acest fel din Europa continentală la ora construirii sale şi încă multă vreme după aceea.-folosirea, în premieră mondială la astfel de lucrări, a oţelului moale – fapt ce a contribuit la durabilitatea acestei lucrări.

ANA ASLAN ( 1897 – 1988 )

- A inventat produsul românesc revoluţionar la acea vreme Gerovital , produs folosit de personalităţi politice, de actori din toate ţările.- Are 2 mari invenţii în plan internaţional:- În anul 1952 - prepară vitamina H3 (Gerovital), produs cosmetic ( creme, loţiuni ) împotriva îmbătrânirii brevetat în peste 30 de ţări- În anul 1980 - a inventat, împreună cu farmacista Elena Polovrăgeanu, Aslavital, un alt produs cosmetic ( creme, loţiuni ) împotriva

îmbătrânirii

16

Page 17: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

VICTOR BABEŞ (1854 – 1926 )

-A fost doctor, un bacteriolog şi morfopatolog român, fondator al şcolii româneşti de microbiologie, membru al Academiei Române din 1893. - În premieră mondială a demonstrat prezenţa bacililor tuberculozei şi a pus în evidenţă peste 40 de microorganisme care produc diverse afecţiuni.

TRAIAN LALESCU ( 1882 - 1929 )

-A publicat în anul 1911 primul tratat din lume despre ecuaţiile integrale, intitulat Introducere la teoria ecuaţiunilor integrale.- Devine membru post-mortem al Academiei Române.

Litoralul Românesc al Mării Negre

Litoralul Românesc al Mării Negre se întinde pe o lungime de 245 Km, din care 82 Km sunt în judeţul Constanţa, fiind mărginită la nord de Capul Midia şi la sud de Vama Veche. Pe suprafaţa dintre cele două extremităţi se întinde o plajă superbă cu nisip fin în cea mai mare parte şi o pantă lină uşor accesibilă. Clima temperată cu o medie de temperatură de 24° C (iunie - august), marea cu o salinitate redusă, ţărmul uniform şi orientarea plajei către răsărit crează premisele pentru petrecerea unui concediu estival în cele mai bune şi relaxante condiţii.

A treia mare ca suprafaţă în Europa, după Marea Mediteraneană şi cea a Nordului.

Nisipul auriu, renumit prin finetea sa, atinge în timpul verii temperatura de 45 de grade Celsius, fiind ideal pentru aeroterapie şi băi de nisip.

Aerul este bine ionizat cu aerosoli marini, care, împreună cu influenţa valurilor, generează cure speciale de talasoterapie. Mai mult, unele staţiuni sunt atât pentru agrement, cat şi staţiuni pentru sănătate. De exemplu, Mangalia, Eforie Nord, Eforie Sud şi Neptun oferă o largă varietate de tratamente balneo-climaterice, băi de nămol, terapie cu minerale, precum şi faimoasa cură cu Gerovital, produs românesc pentru întinerire şi revigorare al d-nei dr. Ana Aslan. Cel mai renumit este nămolul organogen din lacul Techirghiol, cu o extraordinară valoare curativă.

17

Page 18: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

SALINELE SLĂNIC PRAHOVA şi PRAID- pentru tratarea afectiunilor respiratorii şi neurologice

Salina Praid

Una dintre cele mai mari mine de sare din ţară şi Europa este Salina Praid ale cărei începuturi istorice datează din epoca romană.

-cea mai mare salină din sud- estul Europei

Slănic Prahova

-Staţiune balneoclimaterică, centru al sării incluzând Muntele de Sare unic în lume şi cea mai mare salină din Europa

Muntele de sare a fost declarat rezervaţie şi monument al naturii. Acest munte miniatural modelat de apa ploilor în sare se extinde pe o suprafata de 2 hectare.

Salina de la Slănic Prahova reprezintă cea mai mare salina din Europa, suprafata de 3 mln. de metri cubi, o impresionantă clădire cu pereţii şi tavanul de sare, aflată la o adâncime de 208 metri. A rezultat din urma exploatării zăcământului de sare .

Muntele de sare este o creaţie naturală de forma unei lentile de 6 km si lată de 3 km, o raritate pe faţa pământului, fiind un masiv de sare, care prin dizolvare şi eroziune a sculptat formaţiuni, care l-au uimit şi pe A. Vlahuţă.

ŞTIAŢI CĂ...

-cu o lungime de circa 1.500 de metri, Munţii Carpaţi reprezintă cel mai mare lanţ muntos din Europa?

-aproximativ 800 de km din lungimea Munţilor Carpaţi se desfăşoară în România? Totodată, Munţii Carpaţi acoperă 2/3 din suprafaţa ţării noastre.

Munţii Carpaţi găzduiesc cele mai mari populaţii de lupi, urşi bruni şi linxi din Europa? De asemenea, pe crestele înalte ale Carpaţilor trăieşte o subspecie a caprelor negre?

18

Page 19: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

BUZĂU

În primul rând, unic în lume, lacul Meledic, are apa dulce în ciuda faptului că este aşezat pe un masiv de sare. Este o curiozitate a naturii...În subteranul acestuia se află Peştera Şase Iezi, cea mai lunga peşteră de sare din lume (1337 m). Tot aici există peştera cu trei intrări, a doua din lume ca raritate, şi o salbă de alte 23 de peşteri mai mici.

"Vulcanii noroioşi" de la Pâclele Mari şi Pâclele Mici (la 12 km de Berca) reprezintă una dintre cele mai interesante rezervaţii mixte (geologică şi botanică) din România (30 ha). Acest fenomen natural spectaculos este rar întâlnit în lume. Turiştii sunt impresionaţi de peisajul ciudat pe care îl formează numeroşii vulcani în miniatură, prin craterele cărora gazele din adâncuri aduc noroi sub forma unei paste fluide de culoare alb-gri sau brun-cenuşie.

- Mina de petrol de la Monteoru este unică în Europa, unde extracţia ţiţeiului se face prin galerii, zona fiind declarată de la 1 iulie 1885 staţiune balneoclimaterică. - Sapaturile arheologice de la Sărata Monteoru au adus în atenţia întregii lumi, celebră de acum, Cultura Monteoru. - Staţiunea Sărata-Monteoru este faimoasă pentru apele tămăduitoare, mai ales în cazul afecţiunilor reumatismale.

Muzeul chihlimbarului de la Colti, unic în felul său prin varietatea culorilor acestor pietre semipreţioase de la galben translucid la negru opac.

DELTA DUNĂRII

-este cea mai mare şi cea mai bine conservată dintre deltele europene.

Delta Dunarii este un adevarat paradis faunistic. Aici vieţuieşte 98% din fauna acvatică europeană .

Un ţinut exotic cu peste 1200 de specii de copaci şi plante, cu cea mai bogată faună ornitologică de pe continent (mai mult de 300 de specii, printre care colonii unice de pelicani) şi ihtiologică (reprezentată de cc 100 de specii, din care amintim heringul de Dunăre şi sturionii, de la care se obţine preţiosul caviar).

Delta Dunării este cea mai mare rezervaţie de ţinuturi umede din Europa, acoperind o suprafaţă de 2.681 km pătraţi. În 1990 UNESCO a inclus Delta Dunării ca fiind cea mai nouă formă de relief din România, ferită de "progresul industrializării", printre rezervaţiile biosferei.

19

Page 20: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

În România există:

turismul balnear maritim - practicat pentru cura helioterma sau climaterica sau având alte motivatii terapeutice;

turismul montan şi de sporturi de iarnă - pentru drumeţie, cura climaterică şi practicarea sporturilor de iarnă;

turismul de cură balneară, prin care se valorifică însuşirile terapeutice ale unor factori naturali (izvoare termale şi minerale, nămoluri, aer ionizat);

turismul cultural, organizat pentru vizitarea monumentelor de arta şi cultură;

turismul comercial expozitional, a cărui practicare este ocazionată de mari manifestari de profil (târguri, expoziţii), care atrag numeroşi vizitatori;

turismul de festivaluri, prilejuit de manifestări cultural-artistice (etnografice, folclorice) naţionale sau internaţionale;

turismul sportiv, cunoaşte o mare extindere pe plan naţional şi internaţional, având ca motivaţie diferite competiţii pe discipline sportive, interne şi internaţionale.

Rezervaţii naturale

-sunt multe rezervaţii naturale, unde putem găsi floarea de colţ, sângele voinicului, smîrdarul, iar dintre animale: capra neagră, râsul, cocoşul de munte, acvila, păstrăvul.-exemple: Lacul Roşu, “Piatra Craiului ”, Lacul Bâlea ş.a.

LACUL BÂLEA

Este unul dintre cele mai frumoase şi mai mari lacuri din România. In jurul lacului, 100 de hectare de teren au fost declarate rezervaţie stiintifică cu numeroase plante ( floarea de colţ, macul galben ş.a. ) şi animale ocrotite (capra neagră, râsul, acvila de munte ş.a. )

20

Page 21: Proiect Didactic Clasa a VIII-A

Aşadar, trebuie să înţelegem că patriotismul înseamnă de fapt şi asumarea UNOR identităţi lingvistice, culturale şi valorice pe care le are o NAŢIUNE...Înseamna

DEMNITATETOLERANŢĂ, dar şi RESPECT RECIPROC.

Trebuie să fim convinşi că oricând NOI putem reprezenta o VALOARE!

PUTEM SPUNE CĂ SUNTEM MÂNDRI CĂ SUNTEM ROMÂNI!

ROMÂNIA TREBUIE “DESCOPERITĂ” ŞI VALORIFICATĂ!

21