Upload
others
View
21
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MOVILA MIRESII
Str. Orizont, nr. 1199, com. Movila Miresii, jud. Brăila
Cod: 817100; Telefon/Fax: 0239/697916
E-mail: [email protected]; site: www.scoalamovilamiresii.ro
PROIECT DIDACTIC
Data: 17.10.2018
Profesor: MIRON STELUŢA OTILIA
Disciplina: Geografie: Terra – elemente de geografie umană. Europa
Clasa: a VI-a
Unitatea de învăţare: Cunoaşterea lumii în care trăim
Titlul lecției: Aplicații practice: Exerciții de apreciere a distanțelor și suprafețelor pe suporturi cartografice clasice și digitale
Tipul de lecție: mixtă (dobândire de cunoștințe, formare a priceperilor și deprinderilor)
Timp: 50 de minute
Loc de desfăşurare: Laboratorul de informatică
ELEMENTE DE PROIECTARE A INSTRUIRII
Competențe generale:
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice;
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare.
Competențe specifice vizate:
1.1. Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici;
2.1. Poziţionarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice;
2.3. Utilizarea informaţiilor oferite de suporturile cartografice, grafice şi alte materiale vizuale în contexte/situaţii diferite;
3.1 Utilizarea informaţiilor cu caracter geografic obţinute cu ajutorul instrumentelor TIC/GIS şi al elementelor din matematică şi
ştiinţe;
Activităţi de învăţare:
Definirea unor termeni geografici
Exerciţii de poziţionare corectă a unor elemente geografice pe suport cartografic digital şi clasic
Exerciţii de măsurare şi calculare a distanţelor pe hărţi clasice şi digitale
Elaborarea unui text explicativ utilizând informaţii obţinute din diverse surse
Resurse ale instruirii:
Metode: observația, conversația euristică, explicația, problematizarea, lucrul cu harta şi manualul, instruirea asistată de
calculator, eseul de 5 minute;
Mijloace: Harta Fizică a Lumii, Harta Politică a Lumii, Atlasul geografic şcolar, manualul, fişe de lucru, videoproiector,
laptop, tablete;
Surse informaționale: manual, internet;
Forme de organizare: frontal şi pe grupe (activităţi de învăţare şi sarcini de lucru individuale şi în grup).
Strategia didactică: dirijată, cognitivă, euristică.
Evaluare:
Evaluare continuă pe tot parcursul lecției, pentru asigurarea permanentă a feed-back-ului, observarea comportamentului
elevilor, stimularea participării elevilor, analiza răspunsurilor.
Bibliografie:
Mihaela Cornelia Fiscutean, Dorin Fiscutean, Ciprian Mihai, Ionela Popa, Geografie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2018
Octavian Mândrut, Steluța Dan, Didactica geografiei, Editura Corint Educațional, București, 2014
Octavian Mândruţ, Steluţa Dan, Geografie - curriculum şcolar. Ghid metodologic pentru învăţământul preuniversitar, Editura Corint Educațional,
București, 2015
https://online.seterra.com/ro
https://www.google.com/maps
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele lecţiei:
Organizarea clasei (2 minute): notarea absenţelor, pregătirea materialelor necesare
(Harta Fizică a Lumii, Harta Politică a Lumii, videoproiector, laptop, tablete)
Verificarea cunoştinţelor anterioare (10 minute):
JOCURI GEOGRAFICE ONLINE: https://online.seterra.com/ro
FIŞĂ DE LUCRU DIFERENŢIAT / CURRICULUM ADAPTAT: CONTINENTE ŞI ŢĂRI
Pregătire aperceptivă (5 minute):
FIŞĂ DE LUCRU – HARTA POLITICĂ A LUMII (identificarea elementelor unei hărţi: titlu, legenda, scara hărţii)
Dirijarea predării-învățării (25 minute):
Aplicații practice: Exerciții de apreciere a distanțelor și suprafețelor pe suporturi cartografice clasice și digitale
Scara hărţii: definiţie / tipuri
Calcularea distanţei pe hartă
Aplicaţii practice: MĂSURAREA DISTANŢELOR PE HARTA DIGITALĂ ŞI CLASICĂ
Asigurarea și intensificarea retenției și transferul cunoștințelor / feed-back-ul (5 minute):
FIŞĂ DE FIXARE A CUNOŞTINŢELOR – CALCULAREA DISTANŢELOR PE HARTĂ
Precizarea activităţilor pe care elevii le vor desfăşura acasă (3 minute):
Profesorul comunică sugestiile şi conţinuturile ce vor fi parcurse spre studiu:
Eseul: Importanţa hărţilor în viaţa cotidiană
VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE
Continente și țări – reprezentări cartografice. Harta politică a lumii
JOCURI GEOGRAFICE ONLINE: https://online.seterra.com/ro
Accesaţi pe internet următoarele pagini:
1. Continente şi oceane – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3188
2. State la superlativ – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3069?c=XXXMJ
3. State europene – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3142?c=UK654
4. State şi capitale – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3233?c=TPVA3
1. Continente şi oceane – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3188
2. State la superlativ – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3069?c=XXXMJ
3. State europene – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3142?c=UK654
4. State şi capitale – Jocuri geografice: https://online.seterra.com/ro/vgp/3233?c=TPVA3
FIŞĂ DE LUCRU DIFERENŢIAT / CURRICULUM ADAPTAT
CONTINENTE ŞI ŢĂRI
Utilizând Harta Politică a Lumii din manual (pag.14-15), coloraţi cu galben China, cu verde Federaţia Rusă, cu portocaliu
India, cu mov Statele Unite ale Americii, cu roşu România şi cu albastru mările şi oceanele.
FIŞĂ DE LUCRU –HARTA POLITICĂ A LUMII
Analizaţi harta de mai jos şi identificaţi elementele unei hărţi.
Aplicații practice: Exerciții de apreciere a distanțelor și suprafețelor pe suporturi cartografice clasice și digitale
MĂSURAREA DISTANŢELOR PE HARTA DIGITALĂ
ETAPE / PAŞI DE URMAT
1. Deschideţi Google Maps
2. Căutaţi locaţia dorită
3. Daţi click dreapta pe hartă / locaţie şi alegeţi: Măsuraţi distanţa
4. Dați click stânga oriunde pe hartă pentru a crea un traseu pe care doriți să-l măsurați. Pentru a adăuga un alt punct, dați click
stânga oriunde pe hartă
5. Puteţi să trageți un punct sau un traseu pentru a-l muta sau dați click stânga pe un punct pentru a-l elimina
6. În partea de jos va apărea distanța totală în kilometri (km) şi în mile (mi)
7. La finalul măsurătorii faceţi Print Screen (apăsaţi tasta PrtSc) şi inseraţi imaginea într-un document word (click dreapta - Paste)
Salvaţi documentul cu numele MĂSURAREA DISTANTELOR PE HARTA
8. Pentru a imprima harta cu distantele măsurate daţi click dreapta şi alegeţi: Printaţi
9. Pentru a face o altă măsurătoare daţi click dreapta pe hartă şi alegeţi: Ştergeţi măsurătoarea
APLICAŢIA 1
Utilizând Google Maps măsuraţi distanţa în linie dreaptă şi pe şosea din faţa Şcolii Gimnaziale Movila Miresii până la:
GRUPA 1: Căminul Cultural Movila Miresii
GRUPA 2: Şcoala Primară Ţepeş Vodă
GRUPA 3: Lacul Sărat Movila Miresii
GRUPA 4: Grădina Zoologică Brăila
GRUPA 1: Distanţa Şcoala Gimnazială Movila Miresii – Căminul Cultural Movila Miresii (în linie dreaptă)
APLICATIA 2
Măsuraţi şi calculaţi distanțele de parcurs pentru itinerariul propus pe hartă:
București - Berlin - Londra - Paris - Madrid - Roma - Atena - București.
Calculaţi distanța totală parcursă pe itinerariul de mai sus.
GRUPA 1 şi GRUPA 2 utilizează harta din manual (pagina 16)
GRUPA 3 şi GRUPA 4 utilizează Google Maps
Credeţi că veţi obţine aceleaşi rezultate? Argumentaţi.
GRUPA 1 şi GRUPA 2: Masoară cu rigla pe harta din manual şi calculează distanţele:
Bucureşti – Berlin: 2cm x 600Km = 1200Km
Berlin – Londra: 1,7cm x 600Km = 1020Km
Londra – Paris: 0,6cm x 600Km = 360Km
Paris – Madrid: 1,5cm x 600Km = 900Km
Madrid – Roma: 2cm x 600Km = 1200Km
Roma – Atena: 1,5cm x 600Km = 900Km
Atena – Bucureşti: 1cm x 600Km = 600Km
Total: 6180Km
GRUPA 3 şi GRUPA 4: Distanţa București - Berlin - Londra - Paris - Madrid - Roma - Atena - București