9

Click here to load reader

Proiect Didactic Ed. Civica

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Plan de lectie

Citation preview

PROIECT DE LECIE

COALA :CLASA: a IV-a

INVTOARE :DISCIPLINA: Educaie Civic

UNITATEA DE INVARE: Drepturile copilului

SUBIECTUL LECIEI: Despre respectarea/nclcarea drepturilor copilului. Dreptul la joac, odihn i timp liberTIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderiSCOPUL LECIEI:

Informativ: -nelegerea corect a coninutului dreptului la joac, odihn i timp liber;

-formarea/dezvoltarea capacitii de a comunica folosind

termeni civici, prin exprimarea liber a prerilor, opiniilor,

gndurilor i sentimentelor n legtur cu

respectarea/nclcarea drepturilor copilului;

Formativ: -formarea unor atitudini i comportamente;

-dezvoltarea operaiilor i calitilor gndirii;

-formarea i dezvoltarea capacitii de a coopera n realizarea

sarcinilor de nvare.

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.2.- s-i dezvolte vocabularul utiliznd corect concepte specifice

educaiei civice;

2.1.- s compare situaii care privesc drepturile i ndatoririle copilului;

2.2.- s identifice reguli i norme de comportament civic n diverse situaii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1.2.1.- s asocieze corect termenii civici prezeni ntr-o list dat,

realiznd cel puin trei corespondene din cinci posibile;

O2.1.1.- s identifice dreptul prezentat ntr-un afi;

O2.1.2.- s compare situaii care privesc drepturile copilului,

exemplificnd pentru cel puin un caz din trei;

O2.2.1.- s identifice reguli i comportamente n situaii bazate pe

experiena de via, realiznd un eseu cu cel puin cinci enunuri.METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic,

problematizarea, studiul de caz, turul galeriei.

MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal, grupal, individual

MIJLOACE DE INVMNT: fie de activitate n grup, fie de activitate

individual, fie de evaluare, fie de observare

sistematic, coli albe A4, afie, post-it, mingi.

DESFURAREA ACTIVITII

NR. CRT.SECVENELE LECIEIOB.OP.CONINUTUL ACTIVITIITIMPMODURI DE ORGANIZARE A ACTIV.METODE I PROCEDEEEVALUARE

1.Momentul organizatoricSe organizeaz colectivul de elevi, se pregtesc materialele necesare, se asigur climatul favorabil nvrii.2 min.frontalconversaiaObservarea sistematic

2.Captarea i orientarea atenieiSe solicit elevilor s-i aminteasc mesajul scris la tabl, apoi s cnte i s execute micrile potrivite.Eu am o minge mare,aai-aa

i ziua sare tare, aai-aa

Cu ea mereu m joc, aai-aa

Nu obosesc deloc, aai-aa 5 min.frontalJocul didacticObservarea sistematic

3.Reactualizarea ancorelor1.2.1.Se solicit elevilor s completeze ciorchinele de la tabl cu principalele idei despre dreptul la joac, odihn i timp liber. (Articolul 31 Convenia cu privire la drepturile copilului)2 min.frontalConversaiaTehnica ciorchineluiObservarea sistematic

4.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionaleSe anun elevii c n aceast lecie se va discuta despre respectarea i nclcarea dreptului la joac.

Se prezint ateptrile: s coopereze n cadrul grupului, s identifice situaii n care este respectat/nclcat dreptul la joac, odihn, recreere i s gseasc modaliti de a veni n aprarea drepturilor cuiva.2 min.frontalExplicaia

Observarea sistematic

5.Dirijarea nvrii i obinerea performanelor2.2.1.2.2.1.

1.2.1.

2.1.2.

2.1.2.Se solicit elevilor s participe la jocul Statuia. Se prezint coninutul, modul de desfurare i regulile jocului. Trei elevi vor participa la desfurarea jocului, ceilali elevi vor observa cum se desfoar acesta, gndindu-se la regulile jocului i la atitudinile dezvoltate prin jocuri. Juctorii se vor gndi la modul cum s-au simit, apoi vor raporta.Se solicit elevilor s rspund la ntrebri de genul: Credei c se ncalc dreptul la joac, odihn i timp liber? Vou vi s-a ntmplat s vi se ncalce acest drept? Cnd? Cum v-ai simit?

Se formeaz grupuri de cte cinci elevi. Se repartizeaz fiecrui grup cte un afi i se solicit elevilor s rezolve sarcinile din fia de activitate n grup, referitoare la acesta.Se solicit elevilor s afieze una din fiele n care au lucrat n grup i afiul la care s-au referit, apoi s realizeze Turul galeriei. Grupurile de elevi se vor roti pe rnd la cte un afi nsoit de fi. Vor face aprecieri i recomandri referitoare la rspunsurile colegilor. ntors la propria lucrare, fiecare grup va analiza bileelele lsate de ctre colegi, apoi vor face mbuntiri.Se solicit elevilor s compare mesajul lor cu mesajul pe care afiul deja l are, i care va fi descoperit.5 min.5 min.

10 min.

5 min.FrontalIndividual

n perechi

Frontal

Individual

Grupal

Grupal

Frontal

Jocul didacticExplicaia

Problematizarea

Studiul de caz

Exerciiul

Problematizarea

Studiul de caz

Turul galeriei

ConversaiaObservarea sistematicObservarea sistematic

Observarea sistematic

Interevaluare

Autoevaluare

Observarea sistematic

Interevaluare

Autoevaluare

Observarea sistematic

Autoevaluare

6.Evaluarea performanelor1.2.Se solicit elevilor s rezolve sarcinile dintr-o fi de evaluare formativ. 5 min.IndividualExerciiulProba scris curent

7.Asigurarea reteniei1.2.Se verific modul n care elevii au rezolvat sarcinile din cadrul testului formativ i se lmuresc eventualele probleme aprute.2 min.FrontalConversaia ExplicaiaObservarea sistematic

8.Asigurarea transferului2.1.2.Se precizeaz tema pentru acas (eseu: Respectare/nclcarea dreptului la joac, odihn, recreere) i se dau unele explicaii.1 min.FrontalExplicaiaObservarea sistematic

9.ncheiere activitiiSe fac aprecieri asupra modului n care elevii s-au implicat n desfurarea activitii.1 min.frontalConversaiaObservarea sistematic

PAGE 6