7
Proiect didactic Clasa: a-V-a C (deficienta mintala severa, profunda sau asociata) Aria curriculara: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII Disciplina: Educatie motorie, senzoriala si psihomotorie Subiectul: Legumele si fructele din gradina bunicii Scopul : insusirea notiunilor de categorie- fructe si legume -si utilizarea conceptelor in limbajul uzual ; Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte; Obiective operationale: a) cognitive: O1-sa identifice si sa recunoasca legumele/ fructele (in stare naturala); O2-sa denumeasca categoria careia apartin; O3-sa precizeze importanta lor ( alimentatie, sanatate); O4-sa asocieze corect jetonul cu imaginea respectiva; O5-sa enumere alte fructe si legume cunoscute; O6- sa intuiasca fructele/ legumele reale, diferentiindu-le de cele de plastic. b) psihomotorii: O7-sa manuiasca corect materialul didactic; O8-sa execute corect exercitii / sarcinile date; O9-sa coloreze in contur. c)afective: O10-participarea cu interes la activitate;

Proiect Didactic Educatie Psihomotrica

  • Upload
    comdin

  • View
    367

  • Download
    39

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Educatie Psihomotrica

Proiect didactic

Clasa: a-V-a C (deficienta mintala severa, profunda sau asociata)Aria curriculara: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURIIDisciplina: Educatie motorie, senzoriala si psihomotorieSubiectul: Legumele si fructele din gradina bunicii Scopul : insusirea notiunilor de categorie- fructe si legume -si utilizarea conceptelor in limbajul uzual ;Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte; Obiective operationale:

a) cognitive:O1-sa identifice si sa recunoasca legumele/ fructele (in stare naturala);O2-sa denumeasca categoria careia apartin;O3-sa precizeze importanta lor ( alimentatie, sanatate);O4-sa asocieze corect jetonul cu imaginea respectiva;O5-sa enumere alte fructe si legume cunoscute;O6- sa intuiasca fructele/ legumele reale, diferentiindu-le de cele de plastic.

b) psihomotorii:O7-sa manuiasca corect materialul didactic;O8-sa execute corect exercitii / sarcinile date;O9-sa coloreze in contur.

c) afective:O10-participarea cu interes la activitate;O11-familiarizarea cu lucrul in echipa / incurajarea spiritului de coope-rare.

Strategia didactica: Metode si Procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul

perceptiv-motric, instructajul,jocul didactic, lucrul individual, mun- ca in echipa, metoda multisenzorila. Material didactic: fise de lucru, culori, lipici, jetoane, legume/ fruc-

te, obiecte din plastic ce simbolizeaza fructe, legume,etichete, pungute tip cadou, esarfa.

Forma de organizare: pe echipe;Locul de desfasurare: sala de clasa;

Page 2: Proiect Didactic Educatie Psihomotrica

Durata: ~ 45 minute.

Bibliografie:Taflan, A.; Musu I. : “TERAPIA EDUCATIONALA INTEGRATA”, Ed. ProHumanitate, 1997Neamtu, C., Ghergut, A., - “Psihopedagogie Speciala”, Ed. Polirom, Iasi,2003

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei Obop.

Continutul instructiv-educativ Strategiididactice

Evaluare

1. Momentorganizatoric

2. Captarea atentiei

Anuntarea obiectivelor si a titlului lectiei.

O10

O11

O10

- asigurarea unui climat aper-ceptiv pozitiv pentru desfasura-rea lectiei;-pregatirea materialului de lucru si a salii de clasa necesaredesfasurarii lectiei.

Se incepe cu discutii introduc-: tive:in ce anotimp suntem, ce se intampla cu copacii, cu iar-ba,etc. Pe masa de lucru,profe-sorul aseaza etichete ce contin imagini ale fructelor si legume-lor,copiii sunt solicitati sa extraga cate o eticheta si ,in final,se constituie cele 2 echipe dupa criteriul legume/fructe:Grupa Legume si GrupaFructe.

Profesorul anunta ca in lectia ce urmeaza vor juca jocul” Legumele si fructele din gradina bunicii”, unde se va discuta despre fructele care cresc la noi in tara,despre

conversatiaexercitiul

* etichete

conversatiaexplicatia

Observareasistematicaa compor-tamentuluicopiilor.

Verificareorala

antrenareamotricitatii;

Observareacurenta acomporta-mentelorelevilor

Page 3: Proiect Didactic Educatie Psihomotrica

3. Desfasurareapropriu-zisa alectiei

O1

O2

O3

O5

O7

O6

O7

O10

legumele ce contin vitamine, sunt hrani-toare, etc.

Copiii sunt solicitati sa se grupeze in functie de eticheta din piept; profesorul scoate desub masa 2 pungute tip cadoudiferit colorate. Un elev, repre-zentant din fiecare grupa extra-ge continutul din pungute si,pe rand:- vor denumi fructele/legumele gasite, in functie de caz;-vor preciza utilitatea lor; -vor preciza culoarea lor,-categoria de care apartin,-care cresc la noi in tara si carenu;-sunt solicitati sa enumere altelegume/fructe pe baza experientei individuale.Se apreciaza raspunsurile.

Elevii sunt anuntati ca urmeaza jocul: Fructe reale sau fructede plastic ?Legume reale sau deplastic ?Pe masa profesorul scoate treiobiecte din material plastic cesimbolizeaza fructe. Un elev vafi legat la ochi si i se va aseza intr-o mana o fructa reala, incealalta o fructa –obiect.Acestava avea sarcina de a discriminafructele reale de cele din mate-rial plastic, alcatuind multimide fructe reale de cele de plas-

conversatia;explicatia;jocul didac-tic;instructajul;-exercitiude prehen-siune;-exercitiul perceptiv-motric;-lucrul inechipa;* fructe;* pungute*obiecte

munca indi-viduala

jocul

metoda multisenzo-riala(tactil-Kinestezica)

exercitiul perceptiv-motric

Capacitateade asocieresi grupare infunctie de un criteriudat

Apreciereverbala

Interevalua-re

Apreciereverbala

evaluareanivelului deintegrare a informatii-lor parneni-te pe calesenzoriala.

Interevalua-re

Page 4: Proiect Didactic Educatie Psihomotrica

4.Evaluare

O4

O8

O11

O9

tic .Identic se va proceda si culegumele. Se apreciaza raspun-surile primite.

In continuare pe masa vor fipuse multe jetoane cu imaginiale fructelor/legumelor;sarcinaconsta in trierea pe categorii:fructe/ legume, in functie de numele echipei. Se declara echipa castigatoare.

Copiii vor primi fise de lucru; au sarcina de a identifica ima-ginile si sa coloreze in contur fructele/ legumele respective, asociind culoarea corespunza-toare. In continuare vor asocia jetonul cu imaginea corespun-zatoare.Se apreciaza raspunsurile.

Se face aprecierea asupra des- fasurarii intregii lectii:“ Ce joc am desfasurat?” “ Ce alte fructe/ legume mai stiti?”“Ce cadouri ati primit?”

-munca inechipa;-instructaj;*jetoane*obiecte

lucrulindividual;conversatia;explicatia;exercitiul ;*culori*fise de lucru*jetoane

evaluarepractica;interevalu-are;

apreciericoncluziicalificative