12
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare - orar normal Educatoare:Velicu Mihaela TEMA DE STUDIU: ”Când, cum si de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: ”Zvon de primavara” SUBTEMA PROIECTULUI: ”Parfum si culoare (flori de primavara)” TIPUL ACTIVITĂTII:consolidare si verificare de cunostinte ADE:Domeniul limba si comunicare(DLC) TEMA:’’Sa ajutam florile!’’ Mijloc de realizare:joc didactic SCOPUL ACTIVITĂTII: -Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical,sintactic; -Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul primavara; SARCINA DIDACTICA: Identificarea sunetelor initiale ale unor cuvinte sugerate de imagini, asocierea cuvantului cu imaginea, formularea unor propozitii simple/dezvoltate; Regulile jocului: Grupa este impartita in doua echipe: lalele si zambile. Fiecare copil va alege cate un jeton de pe masa pe care il va aseza in dreptul lui. Pe rand, fiecare copil din echipa va denumi imaginea, va preciza sunetul initial, va desparti cuvantul in silabe si va spune numarul lor. La complicarea jocului, copiii vor extrage cate un jeton din plicul trimis de Zana Primavara si cu ajutorul cuvantului ce denumeste imaginea vor alcatui propozitii simple / dezvoltate.

Proiect Didactic Gradinita

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect gradinita

Citation preview

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare - orar normalEducatoare:Velicu MihaelaTEMA DE STUDIU: Cnd, cum si de ce se ntmpl?

TEMA PROIECTULUI: Zvon de primavara

SUBTEMA PROIECTULUI: Parfum si culoare (flori de primavara)TIPUL ACTIVITTII:consolidare si verificare de cunostinte ADE:Domeniul limba si comunicare(DLC)

TEMA:Sa ajutam florile!

Mijloc de realizare:joc didactic SCOPUL ACTIVITTII:-Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,lexical,sintactic;-Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul primavara; SARCINA DIDACTICA:Identificarea sunetelor initiale ale unor cuvinte sugerate de imagini, asocierea cuvantului cu imaginea, formularea unor propozitii simple/dezvoltate; Regulile jocului: Grupa este impartita in doua echipe: lalele si zambile.Fiecare copil va alege cate un jeton de pe masa pe care il va aseza in dreptul lui. Pe rand, fiecare copil din echipa va denumi imaginea, va preciza sunetul initial, va desparti cuvantul in silabe si va spune numarul lor.La complicarea jocului, copiii vor extrage cate un jeton din plicul trimis de Zana Primavara si cu ajutorul cuvantului ce denumeste imaginea vor alcatui propozitii simple / dezvoltate.

Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu o floare. Echipa care are mai multe flori va fi echipa castigatoare.

ELEMENTE DE JOC:

-Surpriza;

-Aplauze;

-Cautarea jetonului potrivit;

-Miscarea;

-Stimulente;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1:-Sa denumeasca florile din imagine;

O2:-Sa precizeze sunetul initial al cuvantului;

O3:-Sa desparta cuvintele in silabe,comunicand numarul lor;

O4:-Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical,

pe baza imaginilor descoperite.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode:explicatia,demonstratia,conversatia,jocul,problematizarea,lucrul in echipa,intrecerea.

Mijloace de invatamant:- imagini cu flori de primavara, jetoane cu flori, planse cu aspecte de primavara, jucarii.

Bibliografie:

Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6,7 ani), M.E.C.I.-2008

Damsa Ioan, Ivanus Zoe-Dezvoltarea vorbirii in gradinita de copii, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti,1996. Revista Invatamantul Prescolar-nr.3-4/2009,Editura Arlequin,Bucuresti,2009.

SCENARIUL ZILEIADP: ntlnirea de dimineata

Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup, ntre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineat. Copiii sunt salutati prin intermediul versurilor:

Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit

n semicerc s ne-adunm,

Pe scunele s ne asezm,

Cu totii s ne salutm:

-Bun dimineata, dragi pitici,

M bucur c sunteti aici.

A-nceput o nou zi.

-Bun dimineata, copii! Copiii rspund salutului si se salut reciproc.

Pregtirea climatului socio-afectiv necesar: copiii sunt invitati s se aseze n semicerc, pe scunele.Discutiile n semicerc cuprind noutatea zilei:

-Observarea clasei

-Prezentarea grupei de copii

Noutatea zilei este o scrisoare primita de la Zana Primavara. Astazi ne vom juca si vom ajuta florile sa zambeasca din nou. Se va prezenta calendarul naturii si jurnalul grupei.

Calendarul naturii va fi asezat pe flanelograf si mpreun vom purta o discutie despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra zilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am asezat imaginile respective n calendar.

EVENIMENTE DIDACTICECONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoric2.Captarea atentiei3.Anuntarea temei si a obiectivelor4.Dirijarea invatarii

5.Obtinerea performantei

6.Incheierea activitatii

Se asigura ordinea si disciplina in clasa.Se asaza materialul didactic necesar.Se realizeaza prin introducerea in sala de grupa a unui cos cu flori naturale(lalele,zambile,ghiocei etc.)si o scrisoare trimisa de Zana Primavara in care ne roaga sa ajutam florile de primavara .Se anunta tema activitatiiSa ajutam florile!si obiectivele urmarite.Astazi ,la activitatea de educare a limbajului va trebui sa ajutam florile.De aceea va propun un joc.Voi va trebui sa numiti imaginea de pe jeton,sa despartiti cuvantul in silabe,sa alcatuiti propozitii.

Explicarea jocului

Copiii extrag dintr-un plic cate o floare,in functie de floarea extrasa ,grupa este impartita in doua echipe:lalele si zambile.

Fiecare copil va extrage pe rand cate un jeton din cosulet si va denumi imaginea,precizand sunetul initial al cuvantului;un alt copil va desparti cuvantul in silabe si va preciza numarul lor.Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu cate o floare pe panou.Echipa care are mai multe flor va fi declarata castigatoare.

JOCUL DE PROBA

Voi executa cu copiii jocul de proba.Este solicitat un copil sa denumeasca imaginea,sa precizeze sunetul initial al cuvantului,iar altul sa desparta cuvantul in silabe si sa spuna numarul lor.Desfasurarea propriu- zisa a jocului

Dupa ce copiii si-au insusit regulile jocului se trece la executarea propriu-zisa a jocului: denumirea jetonului,precizarea sunetului initial al cuvantului,despartirea in silabe si precizarea numarului de silabe.Fiecare raspuns corect primeste cate o floare recompensa pe panou.

Varianta 1

Copiii vor extrage pe rand cate un jeton din plic,vor denumi imaginea si vor alcatui propozitii simple/dezvoltate,corecte din punct de vedere gramatical.Raspunsurile corecte sunt punctate cu cate o floare.Varianta 2

Dezlegarea unor ghicitori despre flori si caracteristici ale anotimpului primavara.

Se citeste prima ghicitoare :

1)Alb,gingas si frumusel

Am forma de clopotel

Primavara eu vestesc

Spune mi cum ma numesc?(ghiocel)

2)Clopotei mititei

Albi si frumusei

Pe o ramurica

Foarte subtirica

In rand asezati

Foarte parfumati(lacramioara)

3)Primavara cand se arata

Prin gradini apar indata

Ciorchini albi si albastri

Din stelute mii si mii(liliac)

4)Atrag roiuri de albineFluturas pe ele vine

Cu flori multe parfumate

Alb,bleu,roz sunt colorate(zambila)

Copilul care trebuie sa raspunda este ales prin aruncarea unei mingi catre el.Pe rand copiii din ambele echipe vor fi alesi sa raspunda la ghicitori.

Copiii vor preciza corectitudinea sau incorectitudinea anumitor enunturi.Sunt atenti la afirmatiile mele si vor spune daca sunt adevarate sau false.Copiii vor spune varianta corecta a propozitiei.

1)Trandafirul este vestitorul primaverii.(F)2)Anotimpul primavara are trei luni:martie,aprilie,mai.(A)3)Anotimpul primavara urmeaza dupa anotimpul iarna.(A)

4)Ghiocelul este o floare de primavara care are culoarea mov.(F)5)Tufanica si crizantema sunt flori de primavara((F).

6)Anotimpul primavara este numit si anotimpul reinvierii,deoarece toata natura se trezeste la viata.(A).

Copiii precizeaza corectitudinea sau incorectitudinea enunturilor.Se numara punctele acumulate la panou de catre fiecare echipa si se stabileste echipa castigatoare.

Se fixeaza tema activitatii,copiii ies din sala de grupa pe fond muzicalGlasul florilor.Conversatia,

Povestirea,Conversatia

Explicatia,

Jocul,conversatia

Intrecerea,

Jocul,

Exercitiul,

Conversatia,

exercitiul

Conversatia, Explicatia

Conversatia

Problematizarea,

ConversatiaObservarea comportamentului copiilor.Se fac aprecieri individuale asupra modului in care copiii raspund la activitate. Sunt rasplatiti cu aplauze, dar si cu puncte (flori).

Cei care gresesc sunt incurajati si ajutati de colegii lor.

Capacitatea de a denumi cuvantul,de a desparti cuvantul in silabe;

Capacitatea de a se exprima corect din punct de vedere gramatical in propozitii.Copiii sunt aplaudati si recompensate raspunsurile corecte cu cate o floare.Se fac aprecieri individuale si frontale asupra modului de lucru.

Sunt felicitati copiii pentru modul cum s-au comportat pe tot parcursul activitatii.Autoevaluarea