8
Proiect didactic GRUPA: Mică TEMA DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Parfum și culoare” TEMA ACTIVITĂȚII: „Pălăria Zânei Primăvara” DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate (activitate practică) TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: Lipire FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: Să efectueze operații simple de lucru cu materiale din natură și sintetice; OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – să denumească și să utilizeze materialele oferite (flori de primăvară din hârtie, insecte de hârtie, rândunele de hârtie, lipici, bețișoare, suport din carton); O2 – să respecte etapele de lucru adecvate realizării pălăriei Zânei Primăvara; O3 – să aprecieze obiectiv lucrările personale cât și ale celorlaltor colegi insistând pe acuratețea lor. STRATEGII DIDACTICE: - Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Proiect Didacticgradi Sem 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Student: Negur Daniela anul III

Proiect didactic

GRUPA: Mic

TEMA DE STUDIU: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim

TEMA SPTMNII: Parfum i culoare

TEMA ACTIVITII: Plria Znei Primvara

DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul Om i Societate (activitate practic)

TIPUL ACTIVITII: Formare de priceperi i deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: Lipire

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

OBIECTIVE DE REFERIN:

S efectueze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s denumeasc i s utilizeze materialele oferite (flori de primvar din hrtie, insecte de hrtie, rndunele de hrtie, lipici, beioare, suport din carton);

O2 s respecte etapele de lucru adecvate realizrii plriei Znei Primvara;

O3 s aprecieze obiectiv lucrrile personale ct i ale celorlaltor colegi insistnd pe acurateea lor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul;

Material didactic: - plrii din carton, imagini decupate din hrtie (narcise, lalele, ghiocei, albine, buburuze, rndunele), aracet, beioare cu vat, erveele, coulee.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Colceriu Laura, 2010, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,

MECT, 2008, Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Bucureti;

DURAT: 10-15 minute

DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMENTULDIDACTIC

Ob.

Op.

ACTIVITATEA DIDACTIC

SRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode i procedee

Forme de organizare

1. Moment

organizatoric

Pregtesc materialele necesare pentru fiecare activitate;

Aranjez scaunele n semicerc;

Asigur un climat educaional favorabil.

2. Captarea ateniei

Adresez ntrebri copiilor:

Copii, n ce anotimp suntem?

Care sunt vestitorii primverii?

Pentru a capta atenia rog copiii s-i acopere ochii, iar cnd i descoper le voi arta una dintre plrii.

Le povestesc c aceast plrie aparine Znei Primvara care este foarte suprat deoarece Vntul Rece, un prieten al Iernii, a suflat foarte puternic i a alungat toate podoabele de pe plrie;

Suntem n anotimpul primvara;

Vestitorii primverii: ghioceii, buburuzele, vremea mai cald, rndunelele etc.;

Copiii ascult;

Conversaia

Explicaia

Frontal

Observaie sistemic

3. Anunarea

temei i a obiectivelor

Pentru a o bucura pe Zn, astzi i vom mpodobi, att plria ei, ct i alte plrii, pe care i le vom face cadou ;

Copiii ascult;

Conversaia

Frontal

4. Dirijarea i consolidarea cunotinelor

Intuirea materialelor

Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Executarea lucrrii

O1

O2

O1

O2

Ca model, le prezint o plrie deja mpodobit i adresez ntrebri copiilor despre podoabele acesteia;

Le prezint copiilor materialele aflate ntr-un coule;

Ce avem n coule?

Recunoatei florile? Ce sunt acestea?

Le prezint plria apoi le art copiilor modul de lucru: cu beiorul cu vat, lum puin lipici, aplicm pe imaginea pe care dorim s o lipim, apoi o lipim pe suportul de carton;

Repet modul de lucru, pentru fixarea cunotinelor;

Execut micri ale degetelor pentru nclzirea musculaturii mici ale minilor;

Ofer copiilor materialele de lucru;

Voi da anunul de ncepere a lucrului. Pe parcursul activitii voi da indicaii cu privire la respectarea cerinelor i a tehnicilor de lucru. De asemenea voi atrage atenia asupra aplicrii unei cantiti potrivite de lipici, pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii. Voi da indicaii acolo unde este cazul i voi nota numele copiilor pe lucrri.

Copiii recunosc materialele;

Flori, fluturi, buburuze, rndunele de hrtie, suport de carton, lipici, beior cu vat;

Lalea, narcis, ghiocel;

Copiii sunt ateni la modul de lucru;

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Exerciiul

Observaia

Frontal

Frontal

Observaie sistemic

Aprecieri verbale

Observaie sistemic

5. Evaluarea lucrrilor

O3

Cu cteva minute nainte, voi anuna copii c se apropie de final. Dup semnalul de ncetare a lucrului vor fi evaluate lucrrile copiilor dup urmtoarele criterii :

- corectitudinea lipirii elementelor.

- finalitatea lucrrii

- acurateea

Le voi cere copiilor s motiveze afirmaiile fcute n comparaie cu modelul.

Lucrrile vor fi expuse.

Copiii ascult aprecierile educatoarei

Conversaia

Acordarea stimulentelor

6. ncheierea activitii

Se vor face aprecieri colective i individuale asupra rspunsurilor copiilor, precum i asupra lor la activitate.

Voi rsplti copiii cu stimulente.

Copiii sunt ateni.

Conversaia

Aprecieri

ncurajri

(2)