22
Colegiul Tehnic T.F.,, Anghel Saligny ”- Simeria Structura:Şcoala Generală ‚, Sigismund Toduţă’’ Propunător : Prof. Cosma Teodora Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina : Matematică. Algebră. Unitatea de învăţare : Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere Titlul lecţiei : Operaţii cu rapoarte Tipul lecţiei : Lecţie de fixare şi sistematizare Clasele : a VIII – a A, B ; Durata : 2 ore ; Data : 28.01.2013; 30.01.2013; Anul şcolar : 2012 – 2013. Obiectivele fundamentale ale lecţiei : O.F.1. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor elevilor, referitoare la operaţiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; O.F.2. Formarea priceperilor elevilor de a rezolva exerciţii şi probleme, efectuând operaţii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; O.F.3. Dezvoltarea operaţiilor gândirii logice şi critice a elevilor. Competenţe generale şi specifice : CG1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite. CS1. Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat.

Proiect Didacticoperatii Cu Rapoartecls.a Viiia

  • Upload
    delia

  • View
    37

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect Didacticoperatii Cu Rapoartecls.a Viiia

Citation preview

Colegiul Tehnic T.F.,, Anghel Saligny - SimeriaStructura:coala General , Sigismund Todu

Propuntor : Prof. Cosma TeodoraAria curricular : Matematic i tiine ale naturiiDisciplina : Matematic. Algebr. Unitatea de nvare : Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere

Titlul leciei : Operaii cu rapoarte Tipul leciei : Lecie de fixare i sistematizareClasele : a VIII a A, B ; Durata : 2 ore ; Data : 28.01.2013; 30.01.2013; Anul colar : 2012 2013.

Obiectivele fundamentale ale leciei :

O.F.1. Fixarea i sistematizarea cunotinelor elevilor, referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere;O.F.2. Formarea priceperilor elevilor de a rezolva exerciii i probleme, efectund operaii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere;O.F.3. Dezvoltarea operaiilor gndirii logice i critice a elevilor.

Competene generale i specifice:

CG1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite.CS1. Identificarea n exemple, n exerciii sau n probleme a numerelor reale i a formulelor de calcul prescurtat.

CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, stuctural, contextual, cuprinse n enunuri matematice.CS1. Utilizarea n exerciii a definiiei intervalelor de numere reale i reprezentarea acestora pe axa numerelor.

CG3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete.CS1. Alegerea formei de reprezentare a unui numr real i utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu numere reale.

CG4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora.CS1. Folosirea terminologiei aferente noiunii de numr real (semn, modul, opus, invers, parte ntreag, parte fracionar) n contexte variate .

2

CG5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem.CS1. Deducerea i aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule.CS2. Determinarea soluiilor unor ecuaii, inecuaii sau sisteme de ecuaii.

Obiectivele operaionale ale leciei

1.Obiective cognitive. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O.C.1.S redea din memorie cunotine teoretice referitoare la rapoartele de numere reale reprezentate prin litere:- enunul noiunii de raport de numere reale reprezentate prin litere;- enunul noiunii de amplificare a unui raport de numere reale reprezentate prin litere;- enunul noiunii de simplificare a unui raport de numere reale reprezentate prin litere;O.C.2. S stabileasc existena unui raport de numere reale reprezentate prin litere.O.C.3. S stabileasc valoarea de adevr a unei propoziii.O.C.4. S aplice n rezolvri de exerciii i probleme amplificarea i simplificarea rapoartelor, regulile de calcul algebric, operaiile cu rapoarte i proprietile acestora.O.C.5. S aplice n rezolvri de exerciii i probleme formulele de calcul prescurtat.O.C.6. S neleag un text matematic, s analizeze datele unei probleme i s le transpun n alt context, de particularizare sau de generalizare. O.C.7. S-i dezvolte capacitatea de a se autoevalua prin autoevaluarea performanelor.

2. Obiective afective. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O.A.1. S contientizeze prezena unor exigene referitoare la noiunile teoretice i la aplicarea proprietilor operaiilor cu rapoartele de numere reale reprezentate prin litere i a formulelor specifice calculului algebric.O.A.2. S-i perfecioneze automatismele de lucru, conducerea raionamentelor i a calculelor, formate n mod voluntar, prin participarea lor activ la lecie.O.A.3. S-i conceptualizeze i s-i sedimenteze cunotinele nvate, att prin efort individual, ct i prin colaborarea cu colegii, la rezolvri de exerciii i probleme. O.A.4. S-i dezvolte capacitatea de reflecie i de formulare a concluziilor referitoare la sensul leciei desfurate.

3. Obiective psihomotorii. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:

O.P.1. S fac unele completri la exerciiile propuse n fiele de lucru .

O.P.2. S utilizeze corect notaiile, conveniile de reprezentare i denumirile specifice limbajului matematic tiinific, la rezolvarea exerciiilor i a problemelor.

3

O.P.3. S-i dezvolte capacitile rezolutive, perseverena, capacitatea de modelare, atenia, gndirea logic independent i rapid, imaginaia, intuiia superioar, spiritul de observaie i de comparare, capacitatea de reflecie, capacitatea de deducie, de inducie i de analogie, capacitatea de analiz i de sintez, modul de exprimare oral i scris.

4. Obiective educative. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:

O.E.1. S-i formeze unele deprinderi de munc intelectual.O.E.2. S-i dezvolte gndirea critic, dobndirea de experien i simul realitii.O.E.3. S-i dezvolte deprinderile de comunicare.O.E.4. S-i dezvolte interaciunea n cadrul grupului de elevi.

1.Mijloace de nvmnt i strategii didactice utilizate:

1.1. Material didactic:

Bibliografia :1. Brnzei, D., Brnzei, R. Metodica predrii matematicii, Ediia a IV a, revizuit, Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2007; 2. Cristea, S. Unitatea dintre obiective i coninuturi, n Tribuna nvmntului nr. 1071, 18 24 octombrie, 2010; 3. Cristea, S. Operaionalizarea obiectivelor educaiei(I,II,III), n Tribuna nvmntului nr. 1068, 27 septembrie - 3 octombrie, 2010; nr.1069, 4 10 octombrie, 2010; nr. 1070, 11 17 octombrie, 2010; 4. Cristea, S. Cum poate fi construit un proiect de lecie?, n Tribuna nvmntului nr.1019, 28 septembrie-4 octombrie, 2009, nr.1020, 5-11 octombrie, 2009, nr.1021, 12-18 octombrie, 1009, nr.1022, 19-25 octombrie, 2009; 5. Cuco, C. (coordonator) Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Ediia a III - a revzut i adugit, Editura Polirom, Iai, 2009;

6. Gornoav, V. i col. Matematic: Evaluarea Naional 2013: teme recapitulative: 55 de teste rezolvate, dup modelul MECTS, Editura ,,Paralela 45, Piteti, 2012;

7. Iurea, G. i col. Algebr, Geometrie (Standard): clasa a VIII a; anul colar 2012 2013, Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2012;

8. Negril, A., Negril, M. Algebr, Geometrie (Consolidare): clasa a VIII a; anul colar 2012 2013, Ediia a XV a, revzut i adugit, partea I ,Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2012; 4

9. Radu, D.,Radu,E. Matematic.Manual pentru clasa a VIII a, Editura Teora Educaional, Bucureti, 2000; 10. Singer, M., Modoiu, M., Marinescu, G. Recapitulare treapt cu treapt pentru Testarea national, Editura Sigma, Bucureti, 2005;

11. Singer, M., Voica, C. nvarea matematicii. Elemente de didactic aplicat pentru clasa a VIII a. Ghidul profesorului, Editura Sigma, Bucureti, 2002; 12. http://www.didactic.ro;

13. Resurse educaionale de pe Internet: http://www.matematic.ro ; http://www.forum.matematic.ro .

1.2.Materiale suport:

- Plana ,,Numere reale;- Fie de lucru pentru aplicarea metodei ,, tiu - Vreau s tiu - Am nvat- S-V-A;- Fie de lucru pentru aplicarea metodei cubului;- Gazeta Matematic;- Tabla, creta alb i colorat;- Calculatorul electronic (P.C.);- Portofoliile elevilor;- Portofoliul profesorului.

2.Metode: Conversaia, observaia, expunerea, exerciiul, analiza, sinteza , demonstraia, modelarea, brainstorming, nvarea prin descoperire, problematizarea, lucrul cu manualul i cu alte surse de informare i de nvare, explicaia, S-V-A- tiu - Vreau s tiu Am nvat, GLC- Gndii/Lucrai n perechi/Comunicai, metoda cubului, conversaia final.

3.Forme de organizare ale activitii:

- activitate frontal ;- activitate individual ;- activitate n grupe de lucru omogene ;- activitate n grupe de lucru eterogene.

5

4.Forme i metode de evaluare :

a) Evaluarea formativ i normativ, la nceputul activitii:- prin metoda chestionrii orale;- prin observarea corectitudinii rezultatelor obinute de elevi n tema pentru acas i la munca independent;- verificarea portofoliilor elevilor.

b) Evaluarea formativ :- prin metoda chestionrii orale ;

- prin metoda exerciiului;

- prin observarea sistematic;- prin autoevaluarea elevilor.

c) Evaluarea normativ :- prin metoda chestionrii orale a elevilor de ctre profesor sau prin ntrebri adresate de ctre elevi;- prin verificarea corectitudinii rezultatelor obinute de ctre elevi la tema de lucru n clas;- prin verificarea portofoliilor elevilor ( caietul de teme pentru acas, caietul de clas, fiele de munc independent, fie de cunotine, referate etc.).

5.Desfurarea leciilor:

SecvenaEveni-mentelelecieiidurataacestoraObiec-tiveope-raio-naleActiviti n lecie pentru realizarea obiectivelor, desfurate de:

Resurse materialeResurse metodo-logiceResurse proce-duraleEvaluarea

ProfesorElevi

123456789

1Momentorgani -organi zatoric (2-3m (1-2 min) in)O.E.3O.E.4* Organizeaz clasa pentru lecie i cap-teaz atenia elevilor prin aranjarea mate-rialelor;*Verific prezena elevilor la ora de curs.* Se pregtesc pentru lecie, pentru a lucra ntr-o atmosfer destins, n care toi elevii sunt ,,tratai la fel.PortofoliiConversaiaActivitatefrontalEvaluareaformativ i normativ:

-metodachestionrii orale;

2Verificareatemei pentruacas (3min)C.G.1CS 1C.G.2C.G.3-CS 1C.G.4-CS 1OC 1-7OA 1,2,3,4OP 3O.E.1,2, 3,4*Verific frontal temele;

*Verific rezultatele obinute de ctre elevi. * Prezint temele pentru acas la control i rezultatele obinute. ex. 3(b, c), pag.53.

Portofolii

Manualul [9]Conversaia

GLC

Observaia

Analiza

ExerciiulActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ i normativ:-metoda chestio-nrii orale;-observarea co-rectitudinii rezul-tatelor,sistematic;-verificarea por-tofoliilor, autoe-valuarea elevilor;

3Informareaelevilor asupra obiective-lor propuse(2min)O.F.1O.F.2O.F.3O.A.1O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Scrie pe tabl titlul leciei:Operaii cu rapoarte

* Prezint obiectivele fundamentale ale leciei.* Ascult expunerea profesorului i noteaz.

* mpart fiele de lucru S V Ade sistematizare a cunotinelor referitoare la amplificarea i simplificarea rapoartelor, completate n ora trecut.TablaCreta

Caieteleelevilor

Fie delucru S-V-AExpunerea

Conversaia

Sinteza

Activitatefrontal,n grupe iindividualObservareasistematic.

4Captareaateniei

(2min)O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Profesorul prezint cteva observaii referitoare la modul de completare a fielor de lucru.*Ascult explicaia profesorului.Fie delucruS-V-AExpunereaExplicaia

ObservaiaActivitatefrontal i

individualObservareasistematic.

5Actuali- zareacuno-tinelor (5min)O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3, 4O.E.1,2,3,4

* Adreseaz ntrebri elevilor:- Ce sunt rapoartele de numere reale reprezentate prin litere ?

- Ce cunotine ai fixat i ai sistematizat n ora precedent la algebr?Enunai definiiile acestor noiuni.

* Rspund la ntrebri:

-Rapoartele de numere reale reprezentate prin litere sunt rapoarte ale cror termeni sunt expresii algebrice.

- n ora precedent de algebr am fixat i sistematizat cunotinele referitoare la domeniul de existen a unui raport i operaiile de amplificare i de simplificare a rapoartelor de numere reale reprezentate prin litere. Enun definiiile acestor noiuni.

Portofolii

Fie delucruS-V-A

Plana,,Numerereale

Manualul [9]Conversaia

Expunerea

Observaia

Exerciiul

Lucrul cu manualul i cu alte surse de infor-mare i de nvare.

SintezaActivitatefrontal , n grupe iindividualEvaluarea formativ:

-metodachestionriiorale;

-observarea sistematic;

-autoevaluarea elevilor;

-metodaexerciiului;

6Captarea ateniei(4min)C.G.5-CS 1, 2O.C. 1, 2,3O.A. 1,2,3O.P. 1,2,3O.E.1,2,3,4*Sistematizeaz regulile de efectuare a opraiilor de: adunare, scdere, nmulire, mprire, ridicare la putere a rapoartelor;*Actualizeaz ordinea efecturii operaiilor i a folosirii parantezelor n calcule. * Noteaz n caiete formulele i exemplele referitoare la operaiile cu rapoarte.Caietele elevilorExerciiulActivitatefrontal, ngrupe iindividualEvaluareanormativ:-metoda chestio-nrii orale;-observareasistematic;-verificareaportofoliilor,autoevaluareaelevilor.

7Intensi- ficareareteniei, asigura- rea tran-sferului i obinerea de perfor- man(15min)C.G.1C.G.2-CS1,C.G.3C.G.4C.G.5-CS1, 2O.C. 1-6 O.A.1-4O.P.1,2,3O.E.1,2,3,4* Antreneaz elevii n rezolvarea de exerciii i probleme aplicative, n mod difereniat;

* ndrum, coordo-neaz n mod diferen-iat, observ i eva-lueaz activitatea elevilor.* Rezolv exerciiile i problemele propuse, la tabl i n caiete, n mod independent, aplicative la operaiile cu rapoarte, grupate pe nivelele de:-nelegere: ex. 1(a, b, e, h), 2(d), pag.71; -aplicare i exersare: ex. 4(a, b, c, d), pag. 71; ex. 4(a, b), pag.73;-aprofundare i performan: ex. 7(d), 8(a), pag. 72; ex. 9(a, b), pag. 74;* Particip la desfurarea activitii.Caietele elevilor

Culegerea [8]

PortofoliiExerciiul

Observaia

Problema-tizarea

nvareaprin des-coperire

ExplicaiaActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ inormativ:-metodaexerciiului;-metoda chestionrii orale;-observareasistematic;-autoevaluarea elevilor;-verificarea corectitudinii rezultatelor;

8Intensi- ficareareteniei i a trans-ferului (11min)C.G.1-CS1C.G.2CS1,2O.C.1-6O.A.1-4O.P.1-3O.E.1-4* Propune spre rezolvare ca munc independent exerciii i probleme, la alegerea elevilor, din manual de la paginile 53 i 54.

* Rezolv n mod independent, la alegere, exerciii i probleme applicative referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere.

Manualul [9]

Caietele elevilor

Exerciiul;

Problemati-zarea;

Brain-storming;

nvarea prin descoperire Activitatefrontal, n grupe iindividual

-chestionarea oral;-expunerea; -observarea sistematic;-verificarea rezultatelor;-munca independent; - autoevaluarea elevilor;

9Asigurareaconexiuniiinverse (2min)C.G.5O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3O.E.1,2,3,4* Cere elevilor s fac o analiz a erorilor .

* Solicit elevilor s rezolve i s compun probleme asemn-toare, ca munc inde-pendent .

* Prezint i analizeaz erorile frecvente.

* Rein recomandarea profesorului.Caietele elevilor

Portofolii

ExpunereaConversaiaObservaiaAnalizaSintazanvareaprin desco-perireActivitatefrontal iindividual-chestionarea oral;-observarea sistematic;-verificarearezultatelor i a portofoliilorelevilor;

10Asigurareareteniei i atransferuluide cunotine (2min)O.A.3,4O.P.3O.E.1,2,3,4

* Tema pentru acas: ex.7(j, k), pag. 53.

* Munc independent: exerciii i problem de la paginile 53 i 54 din manualul de referin. * Noteaz tema pentru acas.

* Noteaz exerciiile propuse pentru munca independent.Portofolii

Manualul [9]Expunerea

Conversaia

ObservaiaActivitatefrontal iindividual-metodachestionriiorale;

-observareasistematic.

11Finalizareaactivitii(1min)O.E.3,4* ncheie activitatea* ncheie activitateaPortofoliiConversaiafinalActivitatefrontal iindividual

SecvenaEveni-mentelelecieiidurataacestoraObiec-tiveope-raio-naleActiviti n lecie pentru realizarea obiectivelor, desfurate de:

Resurse materialeResurse metodo-logiceResurse proce-duraleEvaluarea

ProfesorElevi

123456789

1Momentorgani -organi zatoric (2-3m (1-2 min) in)O.E.3O.E.4* Organizeaz clasa pentru lecie i cap-teaz atenia elevilor prin aranjarea mate-rialelor;*Verific prezena elevilor la ora de curs.* Se pregtesc pentru lecie, pentru a lucra ntr-o atmosfer destins, n care toi elevii sunt ,,tratai la fel.PortofoliiConversaiaActivitatefrontalEvaluareaformativ i normativ:

-metodachestionrii orale;

2Verificareatemei pentruacas (3min)C.G.1CS 1C.G.2C.G.3-CS 1C.G.4-CS 1OC 1-7OA 1,2,3,4OP 3O.E.1,2, 3,4*Verific frontal temele;

*Verific rezultatele obinute de ctre elevi. * Prezint temele pentru acas la control i rezultatele obinute. ex. 7(j, k), pag.53.

Portofolii

Manualul [9]Conversaia

Observaia

Analiza

ExerciiulActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ i normativ:-metoda chestionrii orale;-observarea co-rectitudinii rezul-tatelor,sistematic;-verificarea por-tofoliilor, autoe-valuarea elevilor;

3Informareaelevilor asupra obiective-lor propuse(2min)O.F.1O.F.2O.F.3O.A.1O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Scrie pe tabl titlul leciei:Operaii cu rapoarte

* Prezint obiectivele fundamentale ale leciei.* Ascult expunerea profesorului i noteaz.

* mpart fiele de lucru S V Ade sistematizare a cunotinelor referitoare la operaiile cu rapoarte i fiele pentru aplicarea metodei ,,Cubul .TablaCreta

Caieteleelevilor

Fie delucru

Expunerea

Conversaia

Sinteza

Problemati-zarea

Activitatefrontal,n grupe iindividualObservareasistematic.

4Captareaateniei

(2min)O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Profesorul prezint cteva observaii referitoare la modul de completare a fielor de lucru.*Ascult explicaia profesorului.Fie delucru

ExpunereaExplicaia

ObservaiaActivitatefrontal i

individualObservareasistematic.

5Actuali- zareacuno-tinelor (5min)O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3, 4O.E.1,2,3,4

* Adreseaz ntrebri elevilor:

- Ce cunotine ai fixat i ai sistematizat n ora precedent la algebr? - Ce operaii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere ai efectuat?

*Propune elevilor s completeze fiele S-V-A, pentru actualizarea i sistematizarea cunotinelor.* Rspund la ntrebri.

*n ora precedent de algebr am fixat i sistematizat cunotinele referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere.

*Completeaz fiele S-V-A.

Portofolii

Fie delucru

Plana,,Numerereale

Manualul [9]Conversaia

Expunerea

Observaia

Exerciiul

Lucrul cu manualul i cu alte surse de informare i de nvare.

SintezaActivitatefrontal , n grupe iindividualEvaluarea formativ:

-metodachestionriiorale;

-observarea sistematic;

-autoevaluarea elevilor;

-metodaexerciiului;

6Captarea ateniei(4min)C.G.5-CS 1, 2O.C. 1, 2,3O.A. 1,2,3,4O.P. 1,2,3O.E.1,2,3,4*Sistematizeaz regulile de efectuare a opraiilor de: adunare, scdere, nmulire, mprire, ridicare la putere a rapoartelor;*Actualizeaz ordinea efecturii operaiilor i a folosirii parantezelor n calcule. * Noteaz n fiele de lucru S-V-A formulele i exemplele referitoare la operaiile cu rapoartele de numere reale reprezentate prin litere.Fiele de lucru S-V-AExerciiul

GLCActivitatefrontal, ngrupe iindividualEvaluareanormativ:-metoda chestio-nrii orale;-observareasistematic;-verificareaportofoliilor,autoevaluareaelevilor.

7Intensi- ficareareteniei, asigura- rea tran-sferului i obinerea de perfor- man(15min)C.G.1C.G.2-CS1,C.G.3C.G.4C.G.5-CS1, 2O.C. 1-6 O.A.1-4O.P.1,2,3O.E.1,2,3,4* Antreneaz elevii n rezolvarea de exerciii i probleme aplicative, n mod difereniat;

* ndrum, coordo-neaz n mod diferen-iat, observ i eva-lueaz activitatea elevilor.* Rezolv exerciiile i problemele propuse, la tabl i pe fiele de lucru S-V-A, n mod independent-la rubrica ,,Am nvat, vor lucra elevii rmai n urm la nvtur.

* Particip la desfurarea activitii.

Caietele elevilor

Culegerea [8]

PortofoliiExerciiul

Observaia

Problema-tizarea nvareaprin des-coperire

ExplicaiaActivitateFrontal, n grupe iindividualEvaluareaformativ inormativ:-metodaexerciiului;-metoda chestionrii orale;-observareasistematic;-autoevaluarea elevilor;-verificarea corectitudinii rezultatelor;

8Intensi- ficareareteniei i a trans-ferului (11min)C.G.1-CS1C.G.2CS1,2O.C.1-6O.A.1-4O.P.1-3O.E.1-4* Propune spre studiu, unor elevi, exerciiile i problemele din fielepentru aplicarea metodei cubului. Studiaz n mod independent i n grupe, la alegere, exerciiile i problemele, aplicative referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere, propuse n fiele de lucru pentru activitatea cu metoda cubului, n grupe, pe fiele de lucru i n caiete, apoi le expun la tabl.Fie de lucru

Caietele elevilor

Exerciiul;

Problemati-zarea;

Brain-storming;

nvarea prin descoperire Activitatefrontal, n grupe iindividual

-chestionarea oral;-expunerea; -observarea sistematic;-verificarea rezultatelor;-munca independent; - autoevaluarea elevilor;

9Asigurareaconexiuniiinverse (2min)C.G.5O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3O.E.1,2,3,4* Cere elevilor s fac o analiz a erorilor .

* Solicit elevilor s rezolve i s compun probleme asemn-toare, ca munc inde-pendent .

* Prezint i analizeaz erorile frecvente.

* Rein recomandarea profesorului.Caietele elevilor

Fiele de lucru

Portofolii

ExpunereaConversaiaObservaiaAnalizaSintazanvareaprin desco-perireActivitatefrontal iindividual-chestionarea oral;-observarea sistematic;-verificarearezultatelor i a portofoliilorelevilor;

10Asigurareareteniei i atransferuluide cunotine (2min)O.A.3,4O.P.3O.E.1,2,3,4

* Tema pentru acas: ex.7(j, k), pag. 53.

* Munc independent: exerciii i probleme de la paginile 53,54, 55, 56 din manualul de referin. * Noteaz tema pentru acas:ex.9(a, b), pag. 54.

* Noteaz exerciiile propuse pentru munca independent.Portofolii

Manualul [9]Expunerea

Conversaia

ObservaiaActivitatefrontal iindividual-metodachestionriiorale;

-observareasistematic.

11Finalizareaactivitii(1min)O.E.3,4* ncheie activitatea* ncheie activitateaPortofoliiConversaiafinalActivitatefrontal iindividual

n anexe sunt prezentate fiele:

1) Fia de lucru S-V-A fia de lucru a elevilor;

2) Fiele de lucru pentru aplicarea metodei cubului.

E = are domeniul de existen:

D = , D = Rx{R \ {2}}.

Reguli de calcul:

Efectuai operaiile cu rapoarte de mai jos:

=

1. Stabilii domeniul de existen al expresiei E(x) de mai jos,

E(x) = i aducei-o la forma cea mai simpl.

2. Rezolvai: a) ecuaia E(x) = 4(x 2); b) inecuaia E(x) 1.

Prof. Teodora Cosma