27
”Parfum de primăvară” Educatoare: Silivestru Dinu Corina Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 19, Brașov,”Boboceii” 1

Proiect Inspectie de Gr. Iiparfum de Primavara-1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Parfum de primvar

Parfum de primvar

Educatoare: Silivestru Dinu CorinaUnitatea de nvmnt: Grdinia nr. 19, Braov,BoboceiiGrupa: mijlocie A, GreieraiiData: 14.03.2012

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grdinia: nr. 19, Braov, BoboceiiEducatoare: Silivestru Dinu CorinaGrupa: mijlocie A, GreieraiiData: 14.03.2012Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?Proiect tematic: Primvara ne zmbeteTema sptmnii: Primvara n grdinTema activitii: Parfum de primvarForma de realizare: activitate integratActiivti de nvare:- Activiti liber alese (ALA)- Activiti pe domenii experieniale (ADE) - Domeniul tiin (DS) - Domeniul om i societate (DOS) - Activiti de dezvoltare personal (ADP)

Tipul de activitate: dezvoltare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderiScopul: dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele i cifrele formarea unei atitudini pozitive fa de sine i fap de cei din jur dezvoltarea abilitii de a relaiona cu ceilali copii dezvoltarea simului practic i estetic educarea i cultivarea unor caliti volitiv-morale: iniiativa, hrnicia, perseverena n desfurarea i finalizarea jocurilor

Obiective operaionale:Cognitive:- s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea- s potriveasc piesele puzzle-ului pentru a forma imaginea ntreag- s foloseasc culori corespunztoare pentru a colora n contur- s coloreze frumos, fr s depeasc conturul- s sorteze flori, s le aeze n buchete- s alctuiasc grupe de obiecte(flori) care au aceeai form- s numere cresctor de la 1 la 5- s pun n coresponden cifra cu numrul de obiecte- s identifice i s numeasc primul, al doilea, al treilea, al patrulea i al cincilea obiect dintr-un ir de 5 elemente, utiliznd numeralul ordinal- s lipeasc elementele din hrtie pe plana-suport la locul potrivit pentru a realiza un tablou de primvar (lucrare colectiv)- s utilizeze corect materialele puse la dispoziieAfective:- s participe activ i contient la activiti- s manifeste stabilitate i perseveren n realizarea sarcinilor- s coopereze cu ceilali copii- s exerseze norme de conduit civilizat- s respecte indicaiile educatoarei- s aprecieze rspunsurile corecte date de ceilali colegi, s aprecieze lucrrile celorlalte grupePsiho-motorii:- s mnuiasc cu uurin materialele puse la dispoziie- s realizeze o lucrare practic muncind n echip- s participe la jocul de micare, executnd micrile sugerate de educatoare

Strategii didactice

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, observaia, aprecierea verbal, jocul, turul galeriei

Mijloace didactice: ecusoane-flori(lalele,narcise), lalele din hrtie cu pozele copiilor, vaz, floare artificial, ppu costumat n Zna Primverii, o cutie-surpriz cu materiale de lucru i recompense pentru copii, Puzzle cu flori de primvar, fie de colorat, creioane colorate, flori artificiale, hrtie de mpachetat, panglic, bancnote de jucrie,vaze, panou cu 5 vaze, jetoane-flori (ghiocei,panselue,toporai,lalele, narcise), jetoane-cifre(1,2,3,4,5), plan cu narcise, jetoane-insecte(recompense), tabel de concurs,buline(recompense), 5 plane-suport, materiale din hrtie de lipit(razele soarelui, nori, flori), boluri, lipici solid, hrtie ajuttoare, buburuze(recompense), banda dublu-adeziv, bomboane de ciocolat, DVD, CD cu muzic.

Forme de organizare: frontal, pe grupe

Bibliografie: Activitatea integrat din grdini, ed.Didactica Publishing House, 2008 Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6 ani, MECT, 2008 Activitile matematice n grdini, Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, ed. ASS, 1995

Joc de masPuzzleFlori de primvarArtColorareFlori de primvarDomenii experienialeDS Cine tie, ctig joc didacticDOS Tablou de primvar lucrare colectiv(lipire)Joc de rolLa florrieJocuri de micareTrenul primveriinghea,dezghea

Scenariul zilei

ADPntlnirea de diminea va debuta cu urmtoarele versuri: Dimineaa a sosit Copilaii au venit A-nceput o nou zi Bun dimineaa, copii!SalutulCopiii sunt aezai n semicerc, pe scunele. Educatoarea d primului copil o floare, spunnd: Bun dimineaa, tefan, i ofer aceast floare n semn de prietenie!. Acesta va da floarea copilului de lng el spunnd acelai lucru. Floarea va merge din mn n mn pn la ultimul copil care o va drui educatoarei.PrezenaPe msu sunt aezate lalele cu poza fiecrui copil. Educatoarea face prezena. Cte flori sunt azi la grdini?. Copilul care si aude numele va veni s caute laleaua cu poza lui pe care o va pune n vaza aflat pe msu. Fetele au lalele roii, iar bieii lalele galbene.Calendarul naturiin ce anotimp suntem, copii? n ce lun? Cum este vremea astzi?Copiii rspund la ntrebri. Educatoarea aeaz pe panou simbolul corespunztor strii vremii.tirea zileiZna Primverii ne-a trimis un cadou frumos pentru copiii cumini, istei, harnici care vor s i arate ct de multe lucruri tiu s facElementul surpriz: Educatoarea le prezint copiilor o ppu costumat n Zna Primverii care a adus o cutie frumoas cu surprize pentru copii.Zna Primvar vrea s vad cum v jucai, ct de frumos tii s colorai, s lipii,dac v pricepei la matematic, apoi v va arta ce surprize are pentru voi

Tranziie: Trenul primverii

Hai, frumoase floricele Fuga, fuga alergai n vagoane v-aezai Spre sectoare v-ndreptai i bine voi s lucrai!

Copiii se ndreapt spre sectoare unde se vor aeza n funcie de ecusonul din piept: lalelele roii la sectorul art, lalelele roz la sectorul joc de mas, narcisele la sectorul joc de rol.ALA 1Li se prezint copiilor sectoarele la care urmeaz s-i desfoare activitile, apoi sarcinile pe care le au de realizat;urmeaz intuirea materialelor de la fiecare sector. Educatoarea supravegheaz activitatea de la fiecare sector, apoi le spune s se mute la alt sector.

1. Joc de masTema: Flori de primvar- puzzleSarcina de lucru:- s mbine elementele pentru a realize puzzle-ul, avnd imaginea complet ca model

2. ArtTema: Flori de primvar- colorareSarcina de lucru:- s coloreze n contur fr s depeasc- s foloseasc culorile adecvate

3. Joc de rolTema: La florrieSarcina de lucru:- s aleag florile cerute de clieni- s formeze buchete de flori, ambalate frumos, legate cu panglic- s foloseasc bani de jucrie pentru a cumpra florile

Joc de micare: Dansul florilor Bat din palme poc-poc-poc Din picioare trop-trop-trop Ne-nvrtim, ne rsucim i la hor noi pornim. i la dreapta uite-aa i la stnga tot aa Ne-nvrtim, ne rsucim i cu toi ne-nveselim.Rutin: mergem la baie Hai, frumoase floricele Fuga, fuga alergai n vagoane v-aezai Pe mnue v splai Spre scaune v-ndreptai

Pn se ntorc copiii de la baie educatoarea va aeza scaunele n semicerc, va pregti materialele pentru activitatea matematic, va grupa mesele pentru activitatea practic i va pune pe mese materialele cu care vor lucra copiii.Cnd se ntorc copiii acetia se vor aeza pe scunele, ngrijitoarea le va da un pahar cu ap. ADEVom desfura un concurs Cine tie, ctig- cu materialele primite de la Zna PrimveriiCopiii sunt mprii n 2 echipe: echipa lalelelor i echipa narciselor, n funcie de ecusonul din piept.Pe un tabel se trec rezultatele celor dou echipe.Educatoarea le prezint copiilor materialele cu care vor desfura concursul i ce au de fcut.Pe un panou se afl 5 vaze diferite. Copiii vor trebui s sorteze florile de pe msu i s le aeze in vaze. Vor veni pe rnd copii din fiecare echip,pentru fiecare rspuns corect echipa va primi o bulin zmbitoare pe tabel.A II-a variant presupune numrarea florilor din vaz, ataarea pe vaz a cifrei corespunztoare numrului de flori din vaz.A III-a variant- pe o plan sunt pictate 5 narcise, aezate n ir. Copiii vor trebui s nchid ochii. Eduvatoarea va aeza o buburuz pe una dintre flori. Cnd copiii deschid ochii vor observa unde s-a aezat buburuza. Folosind numeralul ordinal acetia vor spune : Buburuza s-a aezat pe prima(a doua, a treia, a patra, a cincea/ultima) floareCopiii care au raspuns bine vor fi aplaudai.Educatoarea numr bulinele celor dou echipe i stabilete care este echipa ctigtoare.Zna Primverii este foarte ncntat de voi, a spus c suntei foarte istei i meritai o mic surpriz din partea eiCopiii vor fi recompensai cu insecte-jetoane care vor fi lipite pe floarea-ecuson din pieptul lor.Pentru c am vorbit despre flori de primvar, le-am observat i ne-am jucat cu ele la concursul de matematic de azi, Zna Primverii vrea s vad dac suntei harnici, pricepui i la lipire. Ea ne-a pregtit nite plane tare frumoase, dar care nu sunt complete i s-ar bucura dac ai lipi voi toate materialele pe care le-a fcut pentru voi pentru a realiza un tablou de primvar.Copiii sunt mprii la mese dup insectele pe care le-au primit (buburuz, albin, fluture, libelul, musc). Mesele sunt grupate, astfel nct sunt formate 5 grupe. Pe mese se afl cte o insect la fel ca cea din pieptul copiilor pentru ca acetia s-i dea seama unde s se aeze.Se face intuirea materialului. Educatoarea le explic ce au de lipit: razele soarelui, cei 2 nori, 3 toporai, 4 narcise, 5 lalele, flori in pom.Dup ce s-a asigurat c au neles ce au de fcut, educatoarea le spune spor la lucru copiilor.Educatoarea se asigur c toi copii din fiecare grup lucreaz la plan, coopereaz cu colegii, folosete corect lipiciul, aleaz la locul potrivit fiecare element.Cnd toate grupele au terminat lucrarea educatoarea ofer grupelor care au lucrat corect, curat, frumos o buburuz(din lemn,pictat) pe care o lipete pe plan.Planele vor fi expuse pe paturi(cu banda dublu-adeziv).Prin intermediul metodei Turul galeriei se face aprecierea lucrrilor.Zna Primverii le ofer surprize copiilor pentru c au fost harnici- bombonele de ciocolat.

ALA 2Joc de micare nghea, dezgheaCopiii vor dansa pe melodii de primvar, cnd educatoarea va opri muzica copiii vor nghea(nu se vor mai mica), cnd d drumul la muzic acetia vor ncepe s danseze.

17

DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentele activitiiConinutul tiinificStrategiiEvaluare

metodemijloaceforme de organizare

1. Moment organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Reactualizarea cunotinelor

5. Dirijarea nvriiALASectoare

Tranziie

Rutin

ADEConcurs Cine tie,ctig!

Varianta Ia)explicarea regulilor

b)jocul propriu-zis

Varianta IIa)explicarea regulilorb)jocul propriu-zis

Varianta IIIa)explicarea regulilor

b)jocul propriu-zis

6.Obinerea performanei

7.Evaluarea performanelor

8.ncheierea activitii

ALA 2

Pregtirea materialelor necesare desfurrii activitilor, mprirea slii de grup n dou zone de lucru: una pentru ntlnirea de diminea, activitatea matematic, alta pentru sectoare i activitatea practic.

Educatoarea salut copiii, acetia druiesc o floare colegului din dreapta lui spunnd: Bun dimineaa, tefan, i ofer aceast floare n semn de prietenie!Prezena se face cu ajutorul unor lalele cu poza copiilor. Fiecare copil va trebui s caute laleaua cu poza lui i s o aeze in vaz.Calendarul naturii-n ce anotimp suntem, copii?-n ce lun? -Cum este vremea astzi?Copiii rspund la ntrebri. Educatoarea aeaz pe panou simbolul corespunztor strii vremii.-Zna Primverii ne-a trimis un cadou frumos pentru copiii cumini, istei, harnici care vor s i arate ct de multe lucruri tiu s facElementul surpriz: Educatoarea le prezint copiilor o ppu costumat n Zna Primverii care a adus o cutie frumoas cu surprize pentru copii.-Zna Primvar vrea s vad cum v jucai, ct de frumos tii s colorai, s lipii,dac v pricepei la matematic, apoi v va arta ce surprize are pentru voi

-Azi vom face puzzle-uri, vom colora, ne vom juca de-a florria, vom face un concurs de matematic, Cine tie, ctig!, vom lipi pentru a realiza realiza tablouri de primvar, ne vom juca apoi nghea, dezghea, iar Zna Primverii va oferi surprize celor care sunt ateni, harnici, cumini.

-V aducei aminte despre ce flori de primvar am vorbit zilele trecute?Copiii rspund la ntrebare - lalele, narcise, ghiocei, toporai, zambileCopiii se mpart la cele 3 sectoareJoc de masTema: Flori de primvar- puzzleArtTema: Flori de primvar- colorareJoc de rolTema: La florrie

Dup ducerea la bun sfrit a sarcinilor date educatoarea apreciaz efortul depus de copii, felul n care au lucrat, s-au jucat, apoi i cheam la un joc. Joc de micare: Dansul florilor Bat din palme poc-poc-poc Din picioare trop-trop-trop Ne-nvrtim, ne rsucim i la hor noi pornim. i la dreapta uite-aa i la stnga tot aa Ne-nvrtim, ne rsucim i cu toi ne-nveselim.

Copiii merg la baie, ntre timp educatoarea pregtete scunelele pentru activitatea matematic, grupeaz mesele pentru activitatea practic i pune materialele pe mese.Rutin: mergem la baie Hai, frumoase floricele Fuga, fuga alergai n vagoane v-aezai Pe mnue v splai Spre scaune v-ndreptai

Copiii se aeaz pe scunele, mprii n 2 echipe: echipa lalelelor i echipa narciselor, aa cum le indic ecusoanele din piept.Educatoarea le prezint materialele cu care se vor juca,le explic regulile concursului i le spune c cei care vor ctiga vor primi recompense de la Zna Primverii.Pe mas sunt aezate jetoane-flori de primvar diferite. Copiii vor trebui s le sorteze i s le aeze pe panoul pe care se afl 5 vaze de flori. n fiecare vaz vor exista buchete de flori de acelai fel.Dup ce se asigur c toi copiii au neles ce au de fcut, educatoarea le arat tabelul pe care copiii care rspund corect vor primi buline(smiley).

Educatoarea cheam pe rnd cte un copil din fiecare echip s sorteze florile, s le aeze pe panou.Pentru fiecare rspuns corect copiii sunt aplaudai i recompensai cu cte o bulin pentru echipa din care face parte.

Copiii trebuie sa numere cte flori se afl ntr-o vaz, s aleag cifra care corespunde numrului de flori i s o lipeasc pe vaz.Un copil vine lng panou, alege o vaz, numr florile din ea, spune cte flori se afl, alege cifra potrivit, o lipeste(cu sos-tengo) pe vaz.Copiii l aplaud. Educatoarea pune o bulin la echipa din care face parte.

Educatoarea le prezint copiilor un panou pe care se afl o plan cu 5 narcise aezate n ir.- Va trebui s nchidei ochii, iar cnd o s i deschidei vei observa c a venit un musafir la flori.Copiii inchid ochii. Cnd deschid ochii, ei vd o buburuz care s-a aezat pe plan.- Ce este aceasta? Copiii rspund: - O buburuz - Va trebui s mi spunei pe a cta floare s-a aezat buburuza, dup ce vei nchide ochii ca s nu vedei unde zboar.Copiii nchid ochii.

Educatoarea aeaz pe rnd buburuza pe prima, a doua, a treia, a patra i a cincea floare.Un copil vine lng panou, se uit cu atenie s vad unde este buburuza , apoi spune: - Buburuza s-a aezat pe a doua floare(de ex.)Ceilali copii aplaud dac rspunsul este corect.Dac greete, educatoarea i d voie unui coleg din echipa lui s l ajute.

Educatoarea numr bulinele primite de cele dou echipe, decide care echip are mai multe, anun echipa ctigtoare.Pentru participarea la concurs, rspunsurile bune, copiii primesc o insect-jeton care va fi lipit pe floarea-ecuson din piept(lalea/narcis)

- Zna Primverii este foarte bucuroas c a putut participa la activitatea noastr, i-a placut concursul, de aceea vrea s ne ofere nite tablouri de primvar. Din pcate, n timp ce venea la noi la grdini, din cauza adierii vntului de pe aceste tablouri au zburat florile. Zna Primverii v roag pe voi s-o ajutai s refac aceste tablouri. Copiii care o vor ajuta vor primi cele mai frumoase cadouri de la Zn.- Mesele sunt aezate n 5 grupe, pe ele gsim insecte asemenea celor din pieptul vostru.Dup insectele purtate Ghicim locurile noastre La msue ne-mprim i la lucru noi pornim Copiii se aeaz la mese, intuiesc materialele din farfurioare.- Avem un soare pe cer, va trebui s-i lipii razele- Ci nori sunt?Copiii numr: - Sunt 2 nori- Ci toporai sunt?- Sunt 3 toporai-Cte narcise sunt?- Sunt 4 narcise- Cte lalele sunt?- Sunt 5 lalele.Educatoarea le explic unde s lipeasc aceste elemente.Se vor executa exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii: Spatele voi ndrepta Umerii i voi mica Micm degeelele Sus, jos, sus, jos S lucrm ct mai frumosSe asigur un fond muzical plcut pe toat durata activitii.Li se va ura copiilor Spor la lucru!n timp ce copiii lucreaz educatoarea i supravegheaz, le ofer sprijin i face corecturi, dac este nevoie.

Educatoarea expune planele pentru a putea fi vzute de toi copiii. Se vor analiza lucrrile realizate prin intermediul metodei Turul galeriei.Educatoarea face aprecieri generale i individuale asupra modului de desfurare a activitii.Educatoarea mparte recompense din partea Znei Primverii (bomboane de ciocolat)Copiii sunt ntrebai ce le-a plcut cel mai mult la activiti i ce nu le-a plcut.

Joc de micare: nghea,dezgheaEducatoarea pune muzic. Copiii danseaz, iar cnd educatoarea oprete muzica ei vor trebui s stea nemicai pn cnd muzica pornete din nou.

Conversaia

Explicaia

Explicaia

Explicaia

Conversaia

ExplicaiaExerciiulMunca independentMunca n echip

Jocul

ObservaiaExplicaia

Explicaia

Exerciiul

ExplicaiaProblematizarea

Exerciiul

Observaia

Explicaia

Conversaia

Exerciiul

Problematizarea

Explicaia

Explicaia

Observaia

Observaia

Problematizarea

Conversaia

ExplicaiaDemonstraia

Exerciiul

ObservaiaTurul galeriei

ExplicaiaConversaia

Jocul

Floare artificialLalele cu pozele copiilorCalendarul naturii, simboluri specifice

Zna PrimveriiCutie cu surprize

Puzzle- imagini cu flori de primvarFie de coloratCreioane colorateFlori artificialeHrtie de mpachetatPanglic

Panou cu 5 vazeJetoane-flori

Jetoane-floriPanou cu 5 vazeRecompense (buline)Tabel de concursJetoane-cifre

Plan cu narcise

Jetoane-insecte

Plan cu narciseJetoane-insecte

Jetoane-insecteBoluri cu materiale de lipitLipici, hrtie ajuttoarePlan-suport

Plane-suportBoluri cu materiale de lipitLipici solidHrtie ajuttoare

Planele realizate de copii

Recompense (bomboane de ciocolat)

DVD, CD cu muzic

Frontal

Frontal

Frontal

Pe grupe

Individual

Frontal

2 echipe

Pe echipe

Pe echipe

Pe echipe

Pe grupe

Pe grupe

Frontal

Frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Apreciei verbaleCorectarea eventualelor greeli

Aprecieri generale

Aplauze

Analiza rspunsurilor

AplauzeAprecieri verbale

Aprecieri verbale

Recompense:Jetoane-insecte

Aprecieri verbale

Aprecieri verbaleCorectarea eventualelor greeli

Aprecieri verbale

Aprecieri generale asupra ntregii zileAuto- evaluarea