13
Proiect didactic Data: 24.01.2013 Grupa: Mică C Unitatea: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 8 Buzău Profesor în învăţământul preşcolar: Dumitru Irina Nicoleta Temă anuală de studiu: Cum a fost/este şi va fi aici pe Pământ? Temă săptămânală independentă: Sunt un pui de românaş Activitate integrată: Drag mi-e jocul românesc Domenii integrate: DEC (Educaţie muzicală)- DPM Educaţie fizică Scopul: Familiarizarea copiilor cu versurile şi melodia cântecului popular Drag mi-e jocul românesc. Dezvoltarea simţului ritmic, a gustului pentru frumos şi armonie; Obiective operaţionale: O1 să execute corect exerciţiile de tehnica vocală; O2 să recunoască melodia cântecului învăţat în ora anterioară şi să îl fredoneze; O3 să cânte (după auz), atât individual cât şi în grup melodia „Drag mi-e jocul românesc”;

Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Embed Size (px)

DESCRIPTION

tare

Citation preview

Page 1: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Proiect didacticData: 24.01.2013

Grupa: Mică C

Unitatea: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 8 Buzău

Profesor în învăţământul preşcolar: Dumitru Irina Nicoleta

Temă anuală de studiu: Cum a fost/este şi va fi aici pe Pământ?

Temă săptămânală independentă: Sunt un pui de românaş

Activitate integrată: Drag mi-e jocul românesc

Domenii integrate: DEC (Educaţie muzicală)- DPM Educaţie fizică

Scopul: Familiarizarea copiilor cu versurile şi melodia cântecului popular Drag mi-e jocul românesc.

Dezvoltarea simţului ritmic, a gustului pentru frumos şi armonie;

Obiective operaţionale:

O1 să execute corect exerciţiile de tehnica vocală;

O2 să recunoască melodia cântecului învăţat în ora anterioară şi să îl fredoneze;

O3 să cânte (după auz), atât individual cât şi în grup melodia „Drag mi-e jocul românesc”;

O4 să cânte, utilizând ca modalităţi cântarea în dialog;

O5 să efectueze corect exercitiile de pregatire a organismului pentru efort;

O6 să răspundă motric la sarcinile date

O7 să execute paşi adăugaţi înainte şi înapoi;

O8 să îşi coordoneze paşii în funcţie de ritm, versuri şi melodie;

Page 2: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Strategii didactice:

Mijloace didactice: film cu dans popular, diapazon, costume populare, decor specific folclorului român

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, dialogul muzical, exerciţiul fizic.

Forma de organizare: frontal, grupală, individuală

Durata: 40 minute.

Bibliografie:

Metodica predarii educatiei fizice in gradinita de copii-manual pentru liceele pedagogice de

educatoare- Editura didactica si pedagogica, Bucuresti- 1975.

Educatie fizica in gradinita-indrumar metodic-aplicativ, Leontina Buruian, Ed.Mures 2004.

Metodica predarii muzicii”- Ioan Serfezi

MECT, Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani), Bucureşti, 2008

Scenariul didactic:

Eveniment

didactic

Continutul activităţii Ob.

Op/

Dozare

Strategii

didactice

Strategii

de

evaluare

Page 3: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Moment

organizator

ic

Se asigură condiţiile organizatorice şi

psihopedagogice necesare pentru buna desfăşurare

a activităţii. La aşezarea copiilor pe scăunele (sub

formă de semicerc), se va căuta ca cei cu auzul

muzical mai puţin dezvoltat să stea între doi copii

cu o ureche muzicală mai dezvoltată. Se pregăteşte

materialul didactic. Se atenţionează copiii privind

poziţia corectă în timpul activităţii ( picioarele vor fi

sprijinite de parchet, spatele bine întins, braţele pe

lângă corp sau pe genunchi, capul aplecat puţin pe

spate.

Exerciţiu

organizatori

c

Aprecieri

verbale

Captarea

atenţiei

Se realizează prin vizionarea unui filmuleţ cu români

jucând hora. Educatoarea adresează întrebări cu

privire la cele urmărite.

-Ce fac copiii din film?(Dansează hora)

-V-ar plăcea şi vouă să cântaţi şi să dansaţi precum

ei?

Video-

proiector

Film cu hora

Conversaţia

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Educatoarea anunţă că astăzi vor învăţa un cântec

popular numit Drag mi-e jocul românesc şi să

danseze hora românească. Sunt anunţate

obiectivele în termeni accesibili preşcolarilor: Noi va

trebui mai întâi să realizăm exerciţii de încălzire a

O1

O2

O3

O4

O5

Explicaţia

Page 4: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

vocii, apoi să cântăm melodia nou învăţată, pentru

ca, după ce vom face nişte exerciţii de pregătire

pentru efort, să cântăm şi să dansăm hora

românească.

O6

O7

Exerciţii de

tehnică

vocală

-1. Exerciţii de respiraţie:a) „Suflăm spre fulgii care cad din cer”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre fulgi imaginari;b) „Umflăm baloane colorate pentru sărbătoarea Unirii”-se trage aer adânc în piept şi se elimină puternic aerul printr-o singură expiraţie;c) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor într-un pahar cu apă, imaginar.Exerciţiile se repetă ,fiecare de două ori.2. Exerciţii de dicţie: „Nas, pas, în balans.Huri, turi ,ruri, muri,Toc, poc, hai la joc.”Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective.3.Exerciţii melodice:

-sunete joase: ”Bat ciocanele”

Cio-ca, bo-ca, poc, poc! Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

-sunete înalte:”Clopoţelul”

O1 Explicaţia

Exerciţiul

Formativ-

continuă

Page 5: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Cling, cling, cling, ciing, cling,cling.

4.Exerciţii de omogenizare a vocilor, prin care se

urmăreşte acurateţea intonaţiei, o emisie şi o

frazare bune. Pe sunetul „sol”, se vor aplica silabele

mi me me mo mu, ti te ta to tu, stri stre stra stro

stru._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

i, e, a, o, u—

mi, me, ma, mo, mu—

ti, te, ta, to, tu—

stri, stre, stra, stro, stru—

5. Exerciţii ritmico-melodice

Fragmentul din noul cântec este prezentat în formă ritmică, după

următorul procedeu:

-prezentarea vocală;

-cu bătăi din palme;

Page 6: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

-combinat.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Reactualizar

ea

cunostinţelo

r

Se intonează un mic fragment muzical pe care copiii

îl recunosc ca făcând parte din cântecul învăţat

anterior.

O2 exerciţiul Aprecieri

verbale

Dirijarea

învăţării

Educatoarea va cânta noul cântec clar şi cu

expresivitate (interpretarea va servi drept model

copiilor).

Noul cântec se va însuşi pe fragmente:-primele două versuri vor fi intonate vocal, apoi vocal şi instrumental, urmând ca apoi să fie cântat cu toată grupa (de 2-3 ori);-se cântă individual (2-3 ori) fragmentul muzical însuşit;-urmează ultimele două versuri ale strofei, însuşirea lor făcându-se în acelaşi mod;- se realizează îmbinarea celor două fragmente,

O3 Explicaţia

demonstraţi

a

Exerciţiul

muzical

Individuală

Grupală

Frontală

Aprecieri verbale

Page 7: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

cântandu-se întreaga strofă, mai intâi de

educatoare, apoi cu grupă şi individual;

-pentru cealaltă strofă se va urma acelaşi procedeu.

Pregătirea

organismul

ui pentru

efort

Fixarea noului cântec se va face printr-o

reprezentaţie de dans popular. Pentru a învaţa paşii

de dans polular trebuie să realizeze nişte exerciţii

de pregatire a organismului pentru efort.

Alternarea variantelor de mers şi alergare pe fundal muzical:

mers normal alergare uşoară; mers pe vârfuri; alergare cu lovire de şezută; mers pe călcâie cu mâinile la spate. mers uşor cu inspirări şi expirări.

O5

2 t1t1t1t

1t

-mersul sa fie elastic, spatele drept, privirea inainte;-inspiratia se face pe nas,expiratia pe gura

Explicaţia

demonstraţi

a

exerciţiul

Aprecieri

verbale

Influenţare

a selectivă

a aparatului

locomotor

Exerciţiul 1 Privim cerul-Privim pământul

Din poziţia depărtat stând, cu mâinile pe şolduri,

îndoiri ale gâtului înspre sus şi înspre pământ.

Exerciţiul 2 Braţe scurte, braţe lungi

Stând, îndoirea braţelor la umăr, întinderea braţelor

sus, revenire prin îndoirea braţelor la umăr.

-Îndoirea braţelor la umăr se efectuează cu coatele

lipite de corp, vârful degetelor atingând umărul.

Exerciţiul 3 Morişca- Braţele îndoit la piept cu

pumnii suprapuşi, depărtat stând- rotarea circulară

4X8

4x8

Spatele să fie

drept

La întinderea

braţelor sus,

capul se lasă

concomitent pe

spate, cu privirea

spre palme.

Explicaţia

demonstraţi

a

Exerciţiul

Aprecieri

verbale

Page 8: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

a pumnilor, sccelerând mişcarea treptat. Exerciţiul

se execută cu spatele drept, cu coatele trase spre

spate şi situate la înălţimea umerilor, mişcarea

localizându-se în articulaţia cotului.

Exerciţiul 4 Clopotul Depărtat stând, cu mâinile

pe şolduri, îndoirea laterală a trunchiului, alternativ

stânga-dreapta

Exerciţiul 5 Uriaşii şi piticii Stând-ridicarea

braţelor sus cu ridicarea pe vârfuri, îndoirea

genunchilor în sprijin ghemuit, revenire

8x8

4x8

4x8

În poziţia iniţială,

depărtarea nu va

fi mai mare ca

lăţimea umerilor.

În poziţia sprijinit

ghemuit spatele

se menţine

drept, capul cu

privirea înainte.

Explicaţia

demonstraţi

a

Exerciţiul

Evaluarea

Continuu-

formativă

Aprecieri

verbale

Obţinerea

performanţ

ei/

Fixarea

noului

cântec

Copiii sunt organizaţi în formaţie de cerc cu faţa

spre interiorul acestuia. Se reaminteşte pentru ca

anume şi-au pregătit organismul prin exerciţiile

fizice. Se demonstrează dansul popular în întregime

(joc-versuri-muzică).

Se explică şi demonstrează prima parte a dansului

prin recitarea ritmică a versurilor în conformitate cu

paşii.

Se execută doi paşi înainte şi doi înapoi prin

2x2

O7

O8

2x2

2x2

În timpul

dansului spatele

este drept,

privirea înainte.

Explicaţia

demonstraţi

a

exerciţiul

Aprecieri

verbale

privind

corectitudi-

nea paşilor

în dans şi

menţinerea

ritmului

Page 9: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

numărare.

Se trece la executarea dansului împreună cu copiii

prin numărare.

Se execută dansul cu preşcolarii prin recitarea

ritmică a versurilor cântecului.

Educatoarea dansează cu preşcolarii hora

acompaniaţi de cântecul Drag mi-e jocul românesc.

2x2

Revenirea

organismul

ui după

efort

Pentru revenirea organismului după efort se

propune jocul STINGE FOCUL. Aşezaţi pe marginea

covorului cu picioarele încrucişate, copiii trebuie să

inspire aer pe nas, apoi să expire pe gură, suflând

într-un foc imaginar din cuptorul cu străchini arse.

O6 Explicaţia

demonstraţi

a

Exerciţiul

Observarea

Comporta-

mentului

copiilor

Joc muzical Ţăranul e pe câmp

Jocul începe cu un copil care va alege un partener

din grupul celorlalţi copii, ca având rolul nevestei la

sfârşitul primei strofe, acest partener alege la

rândul său un copil cu rolul din următoarea strofă

cântată şi tot aşa până la sfârşitul cântecului. Se va

forma un şir de copii care se ţin de mijloc unul pe

altul gen trenuleţ imaginar, cântând şi dansând în

formă de cerc.

O6 Explicaţia

demonstraţi

a

exerciţiul

Aprecieri

verbale

Page 10: Proiect Joc Drag Mi e Jocul Romanesc

Incheierea

activităţii

Se fac aprecieri verbale cu privire la

participarea copiilor la activitate. Sunt remarcaţi

copiii care s-au descurcat în mod deosebit bine la

secvenţele lecţiei, dar şi restul sunt încurajaţi să fie

activi pe viitor.

Recompensa pentru efort vine sub forma

pâinii proaspăt scoase din cuptor.

conversaţia Aprecieri

verbale