Upload
dana-daniela
View
7
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
Proiect didactic
Proiect didactic
Data: 20.05.2012coala: Gimnazial Nr. 25, GalaiClasa: a IV-a A Propuntor :Branite PaulaAria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Cltorii i aventuriSubiectul: Pri secundare de propoziie -,,Atributul i complementul
Tipul lectiei: recapitulare i sistematizare de cunotineObiective de referin:
dezvoltarea capacitii de a opera cu structuri gramaticale morfologice i sintactice diverse;
activizarea vocabularului i dezvoltarea capacitii de exprimare corect, fluent, n propoziii logice;
crearea unor situaii de comunicare ce presupun utilizarea corect a prilor de vorbire i de propoziie studiate .
Obiective operaionale :
a) cognitive:
O1 - s defineasc pri de propoziie studiate;
O2 - s recunoasc atributul i complementul n enunuri date;
O3 s analizeze sintactic i morfologic pri de propoziie; O4 - s citeasc corect, fluent, expresiv, adoptnd intonaia impus de semnele de punctuaie;
O5 - s completeze enunuri lacunare dup cerine enunate;
O6 - s realizeze corect acordul ntre diferite pri de propoziie;
O7 - s se exprime corect, cursiv, n propoziii logice;
O8 - s transforme propoziii simple n propoziii dezvoltate prin adugarea unor expresii i cuvinte cu funcie de pri secundare; b)psihomotorii:O9 - s mnuiasc corect mijloacele auxiliare folosite; c)afective: O10 - s-i exprime tririle afective prin redactarea unei compuneri;O11 - s manifeste spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului.1
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, obsevaia, explicaia, analiza, metoda ciorchinelui, munca n echip, munca independent, jocul didactic, aprecierea verbalForme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Mijloace de nvtmnt: plane, fie de lucru, videoproiector, material ppt
Durata leciei: 50 minute
Locul de desfurare: sala de clas
Bibliografie :
1. Iordchescu, C., Exerciii de limb romn pentru clasele II- IV,
Ed. Carminis, Piteti, 2007;
2. Lovin, I., Ilinca A., Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar
primar , Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2001;
Momentele lecieiOb. opActivitatea propuntoruluiActivitatea elevilorStrategia didacticEvaluare
Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare
Moment organizatoric
2 min.Se asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.
Elevii pregtesc manualele, caietele instrumentele de scris.frontal
Verificarea temei 4 min. Sunt verificate cantitativ temele efectuate acas n timpul verificrii temei elevii vor primi o fi (Anexa 1) pe care o vor studia i o vor rezolva.Rezolv fia de lucru.Prezint modul n care au lucrat exerciiile din fia de lucru, apoi selectiv, tema pentru acas. Exerciiul
Munca independentcaiete de teme
fieindividualevaluare continu
Reactualizarea cunotinelor dobndite n leciile anterioare
3 min. Reactualizarea cunotinelor se va face cu ajutorul metodei ciorchinelui. Se va prezenta elevilor o plan asemntoare cu fia lor (Anexa 2). Se cere elevilor s compleze schema selectnd rspunsurile potrivite. Sunt ateni la ntrebri, selecteaz cuvintele potrivite completnd ciorchinele att la tabl ct i pe fiele proprii.metoda ciorchinelui
exerciiul
fie
plana didacticfrontalevaluare continu
Captarea ateniei
4 min. Captarea ateniei se va realiza cu ajutorul unei plane didactice ce conine un aritmogrif (Anexa 3). Se vor proiecta pe ecran enunuri care vor ajuta la rezolvarea acestuia. Pe verticala A-B se va obine cuvntul CONSOLIDARECitesc enunurile i descoper fiecare cuvnt de pe aritmogrif.exerciiulplana didactic
videoproiector
material pptfrontalevaluare continu
observarea sistematic a elevilor
Anunarea temei i a obiectivelor propuse
2 min. Dupa desprinderea cuvntului cheie al aritmogrifului, elevii sunt anunai c vor participa la o lecie de recapitulare a prilor secundare de propoziie nvate, ei trebuind s le recunoasc n diferite enunuri, s le marcheze, s completeze propoziii lacunare dup ntrebri date , s analizeze sintactic i morfologic cuvinte evideniate, s dovedeasc creativitate n toat activitatea lor. Se scrie titlul leciei pe tabl.Sunt ateni .
Elevii scriu titlul leciei pe caiete.
conversaiafrontalobservarea sistematic a elevilor
Dirijarea nvrii
26 min.O1O2O3O4O5O6O7O8O9
O10
Se propun elevilor cteva exerciii care se vor afla pe o fi de lucru (Anexa 4), ns se vor proiecta i pe ecran :
1. s recunoasc prile de propoziie subliniate n enunuri date, pe care s le noteze codificat ; 2. s completeze enunuri, tinnd cont de ntrebrile date;Se va prezenta elevilor un enun, cerndu-li-se s identifice prile de propoziie, s analizeze atributul i complementul, apoi s realizeze schema liniar a acestuia.. Citesc enunurile, recunosc prile de propoziie subliniate pe care le codific, completeaz enunurile dup cerinele enunate. Elevii lucreaz att la tabl, ct pe fie.
Citesc enunul, l scriu pe caiet, identific analizeaz prile de propoziie cerute, realizeaza schema liniara. conversaia
explicaia
exerciiul
analiza gramaticalvideoproiector
material ppt
fiecaiete
frontal
individual
evaluare formativ-continu
Obinerea performanei 7 min.O11
Se propune elevilor s realizeze o compunere- descriere, fiecare echip avnd alt sarcin de lucru (Anexa 5): Echipa 1.- realizarea introducerii -completarea unor enunuri su subiecte potrivite
Echipele 2, 3, 4- realizarea cuprinsului, avnd drept sprijin enunuri pe care trebuie s le dezvolte, adugnd atribute i complemente;
Echipa 5- realizarea ncheierii- ordonarea unor cuvinte/ expresii ntr-un enun logic i marcarea predicatului.Se citete i se discut modul de realizare al compunerii.
Sunt ateni la explicaii.i mpart rolurile n echip: scriitorul, cap limpede, pictorul, monitorul, curierul, prezentatorul.
Lucreaz respectnd cerinele enunate.
Citesc compunerea, particip activ la discuie.explicaia
jocul didacticmunca n echip ecusoane cu rolurile elevilor in cadrul echipei
fie de lucrupe echipe
evaluare formativ
ncheierea leciei
2 min. Se precizeaz elevilor tema pentru acas. Elevii noteaz tema n caiete.
Se fac aprecieri verbale generale i individuale asupra comportamentului i asupra participrii elevilor la lecie.
Sunt notai elevii care au participat activ la lecie.
Elevii sunt ateni.Noteaz tema.frontalaprecierea verbal
observarea sistematic a elevilor