29
Proiect de lecţie Instituţia de învăţământ : Colegiul Economic Administrativ - Iaşi Data : 21.11.2012 Clasa : a XI-a F Disciplina : Contracte economice Profesor : Hagiu Iulian Subiectul lectiei : Evaluare – Acţionează în spiritul concurenţei licite Tipul leţtiei : Lecţie de evaluare de cunoştinţe Competenţa specifică : Identificarea , descrierea , argumentarea şi compararea noţiunilor dobândite Obiective operationale : O1 – să identifice părţile implicate şi conduita lor în raportul de concurenţă. O2 – să enumere formele concurenţei. O3 – să descrie formele concurenţei. O4 – să prezinte formele concurenţei comparativ. O5 – să identifice actele restrictive de concurenţă. O6 – să descrie actele restrictive de concurenţă. Strategii didactice : Metode si procedee : conversaţia, exemplul. Mijloace de învătământ : testul de evaluare. Forme de organizare : frontal , individual. Resurse : Legea nr. 11/1991 privind combaterea concurenţei neloiale Legea nr.21/1996-legea concurenţei Codul comercial 1

Proiect - Lectie de Evaluare

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect - Lectie de Evaluare

Proiect de lecţie

Instituţia de învăţământ : Colegiul Economic Administrativ - IaşiData : 21.11.2012Clasa : a XI-a F Disciplina : Contracte economiceProfesor : Hagiu IulianSubiectul lectiei : Evaluare – Acţionează în spiritul concurenţei liciteTipul leţtiei : Lecţie de evaluare de cunoştinţeCompetenţa specifică : Identificarea , descrierea , argumentarea şi compararea noţiunilor dobânditeObiective operationale :

O1 – să identifice părţile implicate şi conduita lor în raportul de concurenţă.O2 – să enumere formele concurenţei. O3 – să descrie formele concurenţei.O4 – să prezinte formele concurenţei comparativ.O5 – să identifice actele restrictive de concurenţă.O6 – să descrie actele restrictive de concurenţă.

Strategii didactice : Metode si procedee : conversaţia, exemplul.Mijloace de învătământ : testul de evaluare.Forme de organizare : frontal , individual.

Resurse : Legea nr. 11/1991 privind combaterea concurenţei neloiale Legea nr.21/1996-legea concurenţeiCodul comercial

Programa scolaraManual pentru clasa a XI-a , Ed. Art Akademos , Bucureşti , 2007

Timp : 50 min. Spaţiu : sala de clasă

1

Page 2: Proiect - Lectie de Evaluare

Desfăşurarea orei

Etapele lecţiei/

Timp alocat

Competenţe derivate

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

Moment organizatoric

2 min.

Salutul.Se asigura

disciplina in clasa. Notarea absentelor in

catalog.

Raspund cererilor

profesorului, se organizeaza

si pregatesc pentru

inceperea orei.

Conversaţia Frontal

Captarea atentiei5min.

Profesorul va intrebare elevii

daca exista neclaritati in

ceea ce priveste matreia

parcursa din respectiva

unitate

Se asteapta intrebari din

partea elevilor.

ConversatiaFrontal

Recapitulare 5 min

O1O2O3O4O5O6

Profesorul raspunde

intrebarilor adresate de

elevii, clarificand

nelamuririle acestora apoi realizeaza o

scurta schema recapitulativa

respectand

Elevii isi vor nota

raspunsurile la intrebarile adresate si

deasemenea vor ajuta la completarea schemei de recapitulare

prin raspunsuri, iar

Conversatia Frontal

2

Page 3: Proiect - Lectie de Evaluare

obiectivele propuse.(Anexa

1)

apoi daca vor considera

necesar o vor putea nota in

caiet.Evaluarea

performatelor30 min.

Profesorul va strange

manualele elevilor, va

repartiza testele de evaluare pe numere (Anexa 2) si le va ura succes elevilor in rezolvarea

acestora, supraveghind in continuare buna

desfasurare a orei si

corectitudienea elevilor in rezolvarea testelor de evaluare.

Elevii vor oferi

manualele profesorului,isi

vor pregati materialele necesare pentru

rezolvarea testului (fix si foaie), apoi

dupa primirea testului se vor

concentra asupra

rezolvarii acestuia.

Individual

Test de evaluare

Concluzii Se strang lucrarile si se fac aprecieri

asupra modului de desfasurare a

orei.

3

Page 4: Proiect - Lectie de Evaluare

Anexa 1

Plan de recapitulare

1. Concureantaa) definitieb) caracteristicic) subiectele raportului de concurenta2. Raportul juridic de concurentaa) definitieb) subiectec) continutd) obiect3. Conditiile concurenteia) tipuri de concurenta- pura si perfecta- caractersitici - concurenta imperfecta- forme4. Concurenta onesta5. Concurenta neloiala- forme6. Actele restrictive de concurenta7. Monopolul8 Abuzul de pozitie dominanta9. Fixarea sau impunerea preturilor de monopol si dumping-pretul de dumping - reprimarea antidumpingului - forme - sanctionare

4

Page 5: Proiect - Lectie de Evaluare

Anexa 2

TEST DE EVALUAREA

SUBIECTUL I – 30 puncte I.1. Răspundeţi cu adevărat (A) sau fals (F) la următoarele întrebări: (10 PUNCTE)

1. Economia României este o economie de piaţă bazată pe libera iniţiativă şi concurenţă.2. Constituie concurenţă loială orice act sau fapt contrar uzanţelor comerciale cinstite în activitatea comercială sau industrială.3. Dreptul la concurenţă trebuie să fie exercitat ca orice drept recunoscut de lege, cu bună credinţă.4. Preţul de dumping este un preţ mai mic decât preţul pieţei.5. Răspunderea civilă se pedepseşte cu închisoarea.

I.2. Alegeţi varianta de răspuns corectă: (10 PUNCTE)1. Formele concurenţei neloiale sunt:

a. confuzia; b. denigrarea şi dezorganizarea; c. acapararea clientelei; d. confuzia, denigrarea, dezorganizarea şi acapararea clientelei.

2. Răspunderea contravenţională se sancţionează cu:a. închisoarea; b. despăgubiri;c. amendă; d. închisoare şi amendă.

3. Atomicitatea pieţei presupune:a. un număr foarte mic de vânzători şi cumpărători ai unui bun; b. un număr foarte mare de vânzători şi cumpărători ai unui bun; c. un număr foarte mare de vânzători şi un număr foarte mic de cumpărători ai unui bun; d. un număr foarte mare de cumpărători.

4.Monopsonul, este acea formă a concurenţei, în care un singur cumpărător vizează volumul producţiei şi preţul acesteia:a. loiale;b. neloiale;c. pură şi perfectă;d. imperfectă.

5

Page 6: Proiect - Lectie de Evaluare

5. Actele restrictive de concurenţă se mai numesc şi:a. acte concurenţiale;b. înţelegeri monopoliste;c. practici monopoliste; d.. abuzul de poziţie dominantă.

I.3. Completaţi spaţiile libere cu răspunsuri adecvate: (10 PUNCTE)Prin concurenţă înţelegem ....(1)... dintre agenţii economici cu activităţi ...(2)... sau ...(3)... , pentru câştigarea şi ...(4)... clientelei, în scopul ...(5)... propriei activităţi.

Întrebarea 1 2 3 4 5I.1. RăspunsI.2. RăspunsI.3. Răspuns

SUBIECTUL II. – 40 puncte

1. Enumeraţi reglementările în vigoare, privind concurenţa.

2. Monopolul.

3. Dumpingul valutar.

4. Denigrarea.

SUBIECTUL III. – 20 puncte

Analizaţi aspectele de mai jos şi arătaţi despre ce practică anticoncurenţială se face vorbire:“În 1998 Comisia Europeană a interzis o înţelegere prin care doi producători şi doi comercianţi de zahăr din Marea Britanie adoptau o strategie comună care duceau la creşterea preţului zahărului. În justificarea deciziei s-a arătat faptul că, pentru consumatorul final, înţelegerea a dus la creşterea preţului de vânzare a zahărului mai mult decât ar fi existat concurenţa liberă”.

(Sursa: politica de Concurenţa în Europa şi cetăţeanul, Comisia Europeană, 2002)

6

Page 7: Proiect - Lectie de Evaluare

Anexa 3

TEST DE EVALUAREB

1.Încercuiţi răspunsul corect: 2 puncteAu fost exceptate concurenţei prin Legea 21/1996:a) piaţa muncii şi relaţiile de muncă;b) piaţa monetară şi piaţa titlurilor de valoare;c) preţurile şi tarifele în cadrul unor activităţi economice stabilite prin monopol actual sau al unor activităţi economice stabilite

prin lege.

2.Concurenţa se poate caracteriza prin:a) competiţie liberă, fiecare agent economic are posibilitatea să hotărască când şi cum intervine;b) inexistenţa unei competiţii, agenţii economici fiind obligaţi să adopte un animit regim de funcţionare valabil pentru toţi;c) echilibru între cerere şi ofertă, determinând strategiile competiţionale ale participanţilor, particularizarea şi specializarea

întreprinderilor în relaţiile cu consumatorii.

3.Reprezintă forme ale concurenţei imperfecte:a) monopsonul;b) omogenitatea produsului;c) transparenţa perfectă a pieţei;d) oligopolul.

4.Condiţiile in care se realizează concurenţa eficientă sunt:a) accesul investitorilor străini;b) piaţa să fie deschisă oricărui agent economic;c) agenţii economici să dispună de libertate de acţiune pe piaţă;d) utilizatorii şi consumatorii să beneficieze de libertatea de a alege între mai mulţi furnizori şi mai multe sorturi de marfă.

5.Prohibiţia trebuie să :a) nu contravină ordinii publice şi bunelor moravuri;b) nu restrângă excesiv libertatea părţii;

7

Page 8: Proiect - Lectie de Evaluare

c) fie limitată în timp;d) aibă un obiect determinat pe suprafaţa teritorială marginită.

5.Scrieţi litera A dacă veţi considera afirmaţia adevărată şi litera F în cazul în care afirmaţia este falsă şi argumentaţi: 2 puncte1) Principalele contracte sau clauze care privesc exceptări de la principiul concurenţei se referă la: înstrăinarea unui fond de comerţ, abuzul de încredere şi neexecutarea unilaterală a contractului?…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….2) Oligopolul se caracterizează prin acea formă de concurenţă imperfectă în care un singur cumpărător vizează volumul producţiei şi preţul acesteia?…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Completaţi spaţiul liber: 2 puncte

1) Asociaţiile în participaţiune se realizează prin ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2) Omogenitatea produsului se referă la ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

8

Page 9: Proiect - Lectie de Evaluare

Stabiliţi corespondenţa: 1 punct

1. persoane fizice pot fi: a) grupuri de interes economic;b) regiile autonome;c) sindicatele;d) membrii profesiilor liberale.

2. persoane juridice pot fi:e) comercianţii individuali;f) asociaţiile şi fundaţiile;g) intermediarii.

Precizaţi subiectele raportului juridic de concurenţă (de câte feluri sunt şi care sunt acestea) şi prezentaţi conţinutul acestuia în

dreptul public şi privat (drepturile, libertăţile şi obligaţiile acestuia). 2 puncte

Se acordă 1 punct din oficiu

9

Page 10: Proiect - Lectie de Evaluare

TEST DE EVALUAREC

I. Încercuiţi răspunsul corect: 2 puncte1. Ce categorii de agenţi economici pot fi persoane în raportul de concurenţă:a) persoane incapabile;b) persoane fizice şi juridice;c) entităţi colective fără pesonalitate juridică.

2. Concurenţa impune îndeplinirea următoarelor condiţii:a) garantarea investiţiilor străine;b) liberalizarea comerţului;c) convertibilitatea monedei naţionale;d) existenţa unui numar suficient de mare de agenţi economici privaţi.

3. Concurenţa pură şi perfectă se caracterizează prin:a) confuzie;b) denigrare;c) dezorganizare;d) acapararea clientelei prin oferirea unor avantaje.

4. Reprezintă forme ale concurenţei imperfecte:a) monopolul şi oligopolul;b) monopsonul şi oligopsonul;c) concurenţa eficientă şi atomicitatea pieţei;d) concurenţa eficientă şi monopolul.

5. Dumpingul se identifică şi se apreciază prin:a) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export care e superior faţă de valoarea normală; marja de dumping.b) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export, care e inferior faţă de valoarea normală;marja de dumping;c) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export indiferent dacă acesta este inferior/superior faţă de valoarea normală; marja de

dumping

10

Page 11: Proiect - Lectie de Evaluare

II. Scrieţi litera A dacă veţi considera afirmaţia adevărată şi litera F în cazul în care afirmaţia este falsă şi argumentaţi: 2 puncte

1) Clauzele de neconcurenţă sunt valabile numai dacă sunt limitate în timp şi contravin ordinii publice şi bunelor moravuri.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………2) Concurenţa pura şi perfectă are, printre caractersticile sale şi trăsătura transparenţei perfecte a pieţei.…………………………………………………………………………………………

III. Completaţi spaţiul liber: 2 puncte1) Atomicitatea pieţei presupune…………………………..

………………………………………………………………………………………………………..........................................................................................

2) Intrarea sau ieşirea liberă într-un domeniu sau dintr-un domeniu de activitate sau pe/ de pe o piaţă presupune…………………………………………………………………………………………………………………

IV. Stabiliţi corespondenţa: 1 punct

1. Concurenţa pură şi perfectă

a) este un model economic real care ţine seama de factorii care influenţează existenţa şi intensitatea competiţiei dintre agenţii economici.b) desemnează situaţia de piaţă unde una sau mai multe dintre caracteristicile concurenţei pure sunt încălcate.

11

Page 12: Proiect - Lectie de Evaluare

2. Concurenţa imperfectăc) este un model ideal imposibil de realizat în realitate, deoarece presupune ca agenţii economici să producă, să desfacă sau să schimbe mărfurile la preţul pieţei.d) se caracterizează prin transparenţa perfectă a pieţei.

V. Se dă următoarea situaţie: 2 puncte

Întreprinderea X, producătoare de peroxizi organci folositi in producerea maselor plastice, se bucură de o poziţie dominantă pe piata acestor produse din statul A. Pentru a împiedica intrarea unei firme mici, Y, pe piaţa peroxizi, firma X a practicat reduceri masive şi prelungite de preţuri pe peroxizi de benzoil, un aditiv din industria făinii, domeniu marginal in activitatea sa, dar principal pentru micul concurent.

Răspundeţi la următoarele întrebări:

1) Ce reprezintă concurenţa neloială? Enumeraţi formele concurenţei neloiale şi definiţi două dintre acestea.2) Definiţi abuzul de poziţie dominantă.3) Enumeraţi 2 practici restrictive considerate abuz de poziţie dominantă.

Există în speţa un abuz de poziţie dominantă? Argumentaţi

12

Page 13: Proiect - Lectie de Evaluare

Se acorda 1 punct din oficiu

TEST DE EVALUARE

NR. 1

I. Încercuiţi răspunsul corect: 2 puncte1. Dumpingul se identifică şi se apreciază prin:

a) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export care e superior faţă de valoarea normală ; marja de dumping.b) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export, care e inferior faţă de valoarea normală; marja de dumping;c) Valoarea normală a mărfii; un preţ de export indiferent dacă acesta este inferior/ superior faţă de valoarea normală; marja

de dumping.2. Subiectele raportului juridic de autoritate pot fi:

a) Statul şi agenţii economici, ca subiecte subordonate;b) Organele administraţiei publice centrale sau locale atunci când prin deciziile lor nu intervin în operaţiunile de piată şi nu

influenţează direct concurenţa.c) Statul şi agenţii economici, ca subiecte superioare.

3. Oligopolul se caracterizează prin:a) Existenţa unui număr mic de cumpărători care fixează preţul.b) Existenţa unui număr mic de producători/ vânzători care deţin o parte importantă de piaţă.c) Existenţa unui singur producător pe piaţă.

4. Denigrarea constă în:a) Orice act prin care un comerciant foloseşte o firmă, o emblemă, ambalaje de natură a produce confuzie cu cele folosite

legitim de alt comerciant;b) Încheierea unor contracte prin care un comerciant asigură predarea unei mărfi sau exercitarea unei prestaţii în mod

avantajos, cu condiţia aducerii de către client a altor cumpărători.c) Comunicarea sau răspândirea de către un comerciant de afirmaţii mincinoase asupra unui concurent sau a mărfurilor sale,

afirmaţii de natură să dăuneze bunul mers al activităţii comerciantului lezat.

13

Page 14: Proiect - Lectie de Evaluare

5. În categoria persoanelor fizice, cu vocaţie de a fi subiecte într-un raport de concurenţă, sunt incluşi:a) Comercianţii individuali, care săvârşesc acte de comerţ în nume propriu având comerţul ca profesiune obişnuită;b) Regiile autonome, reglementate de legea 15/1990 privind reorganizarea unităţilor economice de stat ca regii autonome şi

societăţi comerciale;c) Sindicatele, a căror organizare şi funcţionare este reglementată de Legea 54/ 2003.

II. Încercuiţi litera A dacă veţi considera afirmaţia adevărată şi litera F în cazul în care afirmaţia este falsă şi argumentaţi: 2 puncte1) Concurenţa pura şi perfectă are, printre caractersticile sale şi trăsătura transparenţei perfecte a pieţei. A/ F

........................................................................................................................................................................................................................

.....................................................................................2) Concentrarea economică, operaţiunea prin care doi sau mai multi agenţi economici fuzionează sub o conducere unică,

este interzisă dacă se realizează prin obţinerea controlului direct sau indirect asupra altor agenţi economici cu respectarea dispoziţiilor legale. A/ F

........................................................................................................................................................................................................................III. Completaţi spaţiul liber: 1 punct

1. Drepturile subiective şi obligaţiile specifice ale părţilor implicate în raportul de concurenţă alcătuiesc ............. raportului juridic de concurenţă.

2. Acea combinaţie prin care o întreprindere pune stăpânire pe o marfă, serviciu sau produs, pe o piaţă ori pe un segment al pieţei şi de a fixa după interesul ei condiţiile de desfacere poartă denumirea de....................

IV. Stabiliţi corespondenţa: 1,5 puncte

1. Concurenţă imperfectă

a.a. Atomicitatea pieţei şi omogenitatea produsului

b. Existenţa unui număr mic de cumpărători care fixează preţul

14

Page 15: Proiect - Lectie de Evaluare

2. Concurenţa pură şi perfectăc. O formă a acesteia o constituie şi concurenţa realizată în

condiţiile unei pieţe deschise oricărui agent economic, libertăţii de acţiune pe piaţă a agenţilor economici şi a libertăţii de a alege dintr-o varietate de furnizori şi produse.

d.Mobilitatea factorilor de producţie.

V. Se dă următoarea situaţie: 2,5 puncte

Întreprinderea X, producătoare de peroxizi organci folositi in producerea maselor plastice, se bucură de o poziţie dominantă pe piata acestor produse din statul A. Pentru a împiedica intrarea unei firme mici, Y, pe piaţa peroxizi, firma X a practicat reduceri masive şi prelungite de preţuri pe peroxizi de benzoil, un aditiv din industria făinii, domeniu marginal in activitatea sa, dar principal pentru micul concurent.

Răspundeţi la următoarele întrebări:

4) Ce reprezintă concurenţa neloială? Enumeraţi formele concurenţei neloiale şi definiţi două dintre acestea.5) Definiţi abuzul de poziţie dominantă.6) Enumeraţi 2 practici restrictive considerate abuz de poziţie dominantă.7) Există în speţa un abuz de poziţie dominantă? Argumentaţi.

15

Page 16: Proiect - Lectie de Evaluare

NOTA: Se acordă un punct din oficiu

Test de evaluare ABarem de corectare

SUBIECTUL I – 30 puncte

Întrebarea 1 2 3 4 5 punctajI.1. Răspuns A F A A F 2p * 5 = 10 pI.2. Răspuns d c b b c 2p * 5 = 10 pI.3. Răspuns competiţia similare asemănătoare conservarea rentabilizării 2p * 5 = 10 p

SUBIECTUL II. – 40 puncte

1. Enumeraţi reglementările în vigoare, privind concurenţa. Legea nr. 26/1996 – legea concurenţei Legea nr. 11/1991 – legea privind combaterea concurenţei neloiale

Pentru fiecare răspuns corect se acordă câte 5 puncte. (5 puncte * 2 = 10 puncte)Pentru fiecare răspuns incomplet se acordă câte 1 punct.Pentru răspuns incorect sau lipsă se acordă 0 puncte.

2. Monopolul.Monopolul presupune existenţa pe piată a unui producător / vânzător care controlează sau determină preţul pieţei indiferent de legea cererii şi a ofertei.

Pentru răspuns corect se acordă 10 puncte.

16

Page 17: Proiect - Lectie de Evaluare

Pentru răspuns incomplet se acordă 2 puncte, răspuns incorect sau lipsă se acordă 0 puncte.

3. Dumpingul valutar.Dumpingul valutar constă în devalorizarea deliberată (voită) a monedei naţionale, sub valoarea ei reală cu scopul de a ieftini exporturile statului respectiv.Pentru răspuns corect se acordă 10 puncte. Pentru răspuns incomplet se acordă 2 puncte, răspuns incorect sau lipsă se acordă 0 puncte.

4. Denigrarea.

Denigrarea constă în comunicarea sau răspândirea de către un comerciant, de afirmaţii mincinoase asupra unui concurent sau a bunurilor sale, afirmaţii de natură să dăuneze bunului mers al activităţii comerciantului lezat.Pentru răspuns corect se acordă 10 puncte. Pentru răspuns incomplet se acordă 2 puncte, răspuns incorect sau lipsă se acordă 0 puncte.

SUBIECTUL III. – 20 puncte

Înţelegerile monopolisteConform legii nr. 21/1996 sunt interzise orice înţelegeri între agenţii economici (doi producători şi doi comercianţi de zahăr) care au ca obiect fixarea preţurilor de vânzare.

Abuzul de poziţie doninantăAgenţii economici (doi producători şi doi comercianţi de zahăr) se bucură pe piată de independenţă şi preponderenţă în raport cu concurenţii săi şi o foloseşte în scopul obţinerii de profit, care nu ar putea fi realizate în condiţiile unei concurenţe licite.

Concentrarea economicăConform legii nr. 21/1996 sunt interzise concentrările economice, înţelegere prin care doi producători şi doi comercianţi de zahăr adoptă o strategie comună care duce la creşterea preţului zahărului

17

Page 18: Proiect - Lectie de Evaluare

Test de evaluare BBarem de corectare

I. 1. a, b, c 2. a, c 3 .a, d 4. b, c, d 5. a, c, d 2 puncteII. 1. F- numai la instrainarea unui fond de comert, inchirierea unui spatiu sau local commercial, si concesiunea exclusiva pentru distribuirea de marfuri. 2. F- oligopolul se caracterizeaza prin: existenta unui numar mic de producatori/vanzatori care detin o parte importanta de piata; restrictii la intrarea in ramura; controlul general asupra calitatii produselor si asupra preturilor. 2 puncteIII. 1. Asociatiile in participatiune se realizeaza prin acordul intervenit intre un comerciant sau o societate comerciala, pe de o parte si una sau mai multe persoane ori societati pe de alta parte, potrivit caruia prima parte acorda celei de a doua o participare la beneficiile si pierderile uneia sau mai multor operatiuni, ori asupra intregului comert.

2. Omogenitatea produsului se refera la indentitatea perfecta a unui produs realizat de un agent economic cu produsul de acelasi tip realizat de oricare alt agent economic.2 puncte

IV. 1. e, d, g 2. b, a, f, c 1 punct

V. Subiectele raportului juridic de concurenta pot fi de 3 feluri:Subiectele raportului juridic de autoritate pot fi: statul prin autoritatile sale administrative purtatoare de prerogative de putere,

agentii economici, ca subiecte subordonate.Subiectele raportului juridic de egalitate sunt comerciantii.In ambele forme pot aparea subiecte secundare: salariatii unor comercianti care savarsesc acte de concurenta neloiala, organele

administratiei publice centrale sau locale atunci cand prin deciziile lor intervin in operatiunile de piata, influentand diret concurenta.Continutul raportului juridic de concurenta il constituie drepturile subiective si obligatiile specificeale partilor implicate. In dreptul public avem pricipiul liberei initiative si obligatia de concurenta. Dreptul la concurenta se realizeaza prin: egalitatea

sanselor pentru intreprinderile concurente, libertatea accesului pe piata, libertatea privind oferta, privind alegerea partenerului de afaceri, dreptul de a stabili politica de preturi si de investitii si liberatatea producatorului de a-si allege sistemul de distributie pentru fiecare exista obligatia de a permite realizarea dreptului respective.

18

Page 19: Proiect - Lectie de Evaluare

In dreptul privat exista dreptul asupra clientelei si de Know-how, protejat impotriva actelor de concurenta neloiala, dreptul asupra semnelor de individualizare a agentului economic, dreptul asupra semnelor distinctive ale produselor, dreptul asupra modelelor,desenelor industriale, a programelor de calculator. Corelativ acestor drepturi exista obligatia de a respecta regulile de loialitate ale jocului concurentei.

2 puncte

Test de evaluare CBarem de corectare

I. 1. b, c 2. a, b, c, d 3. – (nici o varianta) 4. a, b, c 5. b 2 puncteII. 1. F- numai daca au drept scop evitarea unei concurente periculoase si daca nu se aduc restrangeri excesive libertatii partii

care si-a asumat obligatia de a se abtine de la un anumit comert. 2. A-deoarece concurenţa pura si perfecta presupune, printre altele, ca participanţii de pe piaţă să posede informaţii

complete privind natura, calitatea şi preţul produselor în condiţiile unei pieţe libere.2 puncte

III. 1. Atomicitatea pietei presupune existenta unui numar foarte mare de vanzatori si cumparatori ai unui bun. Nici unul dintre ei luati individual nu sunt puternici din punct de vedere economic, astfel incat sa influenteze in vreun fel cererea-oferta-pretul.

2. Intrarea sau iesirea libera intr-un domeniu sau dintr-un domeniu de activitate sau pe/ de pe o piata presupune absenta totala a oricaror bariere care sa blocheze accesul intr-o avtivitate comerciala sau abandonarea acesteia. 2 puncteIV. 1. c,d 2. a, b 1 punctV. 1. Forma a concurentei ilicite care consta in savarsirea de catre comerciant, in scopul atragerii clientelei, a unor acte sau fapte ce contravin uzantelor cinstite, legii si bunelor moravuri 0,5p

Forme: confuzia, denigrarea, acapararea clientelei prin oferirea unor avantaje, dezorganizare 0,5 pConfuzia: Orice act prin care un comerciant foloseşte o firmă, o emblemă, ambalaje de natură a produce confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant.0.5 pAcapararea clientelei: Încheierea unor contracte prin care un comerciant asigură predarea unei mărfi sau exercitarea unei prestaţii în mod avantajos, cu condiţia aducerii de către client a altor cumpărători.

1, 5 puncte

19

Page 20: Proiect - Lectie de Evaluare

2. Acea practica restrictiva de concurenta in situatia in care un agent economic se bucura pe piata de independenta si preponderenta in raport cu concurentii sai si o foloseste in scopul obtinerii de profituri, care nu ar putea fi realizate in conditiile unei concurente licite si normale. 0,25 p3.limitarea producţiei, preţuri excesive sau de ruinare 0,25 p4.Da, există, deoarece X a practicat preţuri ruinate. 0,5 p

TEST DE EVALUARE NR 1

BAREM DE CORECTARE

I. 1. B 2. A. 3. B. 4. C. 5. A 2 puncte

II. A, deoarece concurenţa pura si perfecta presupune, printre altele, ca participanţii de pe piaţă să posede informaţii complete privind natura, calitatea şi preţul produselor în condiţiile unei pieţe libere. F, deoarece în aceste condiţii concentrarea economică nu este interzisă.Indicarea valorii de adevăr: 0,25 p, argumentare 0,75 p2puncte

III. 1. Continutul2. Monopolul 1 punct

IV. 1: b, c 2: a, d. 1,5 puncte

V. 1. Forma a concurentei ilicite care consta in savarsirea de catre comerciant, in scopul atragerii clientelei, a unor acte sau fapte ce contravin uzantelor cinstite, legii si bunelor moravuri 0,5pForme: confuzia, denigrarea, acapararea clientelei prin oferirea unor avantaje, dezorganizare 0,5 pConfuzia: Orice act prin care un comerciant foloseşte o firmă, o emblemă, ambalaje de natură a produce confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant.0.5 pAcapararea clientelei: Încheierea unor contracte prin care un comerciant asigură predarea unei mărfi sau exercitarea unei prestaţii în mod avantajos, cu condiţia aducerii de către client a altor cumpărători.1, 5 puncte

20

Page 21: Proiect - Lectie de Evaluare

2. Acea practica restrictiva de concurenta in situatia in care un agent economic se bucura pe piata de independenta si preponderenta in raport cu concurentii sai si o foloseste in scopul obtinerii de profituri, care nu ar putea fi realizate in conditiile unei concurente licite si normale. 0,25 p3.limitarea producţiei, preţuri excesive sau de ruinare 0,25 p4.Da, există, deoarece X a practicat preţuri ruinate. 0,5 p 2,5 puncte

1 punct din oficiu.

21