12
PROIECT DE LECŢIE Şcoala Gimnazială Paradis Clasa: a III-a Disciplina: Limba şi literatura română Aria curriculară : Limbă şi comunicare Unitatea de învăţare: Comunicarea despre personaje şi fapte Conţinutul: Lumină şi culoare, după Nicolae Iorga Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: - Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris ( citirea / lectura ); - Formarea deprinderilor de exprimare corectă; Obiective operaţionale: Pe parcursul lectiei şi la sfârşitul ei, elevii vor fi capabili: - să citească conştient, cursiv şi expresiv textul; - să folosească în structuri proprii cuvintele şi expresiile noi; - să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la textul studiat; - să desprindă informaţiile esenţiale din textul studiat; - să identifice însuşirile morale ale pictorului Ştefan Luchian; - să desprindă mesajul educativ al lecturii; Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, lectura explicativă,RAI, harta conceptuală. Mijloace didactice: calculator, videoproiector, fişe de lucru , prezentare Power Point Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe; Resurse umane: 11 elevi Resurse temporale: 45 min. Bibliografie:

Proiect Lumina Si Culoare

Embed Size (px)

DESCRIPTION

PROIECT LRO

Citation preview

PROIECT DE LECIE

coala Gimnazial ParadisClasa: a III-aDisciplina: Limba i literatura romnAria curricular : Limb i comunicareUnitatea de nvare: Comunicarea despre personaje i fapteConinutul: Lumin i culoare, dup Nicolae IorgaTipul leciei: mixtScopul leciei: - Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris ( citirea / lectura ); - Formarea deprinderilor de exprimare corect; Obiective operaionale: Pe parcursul lectiei i la sfritul ei, elevii vor fi capabili: - s citeasc contient, cursiv i expresiv textul; - s foloseasc n structuri proprii cuvintele i expresiile noi;- s formuleze ntrebri i rspunsuri referitoare la textul studiat;- s desprind informaiile eseniale din textul studiat;- s identifice nsuirile morale ale pictorului tefan Luchian;- s desprind mesajul educativ al lecturii;Strategii didactice: Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, lectura explicativ,RAI, harta conceptual. Mijloace didactice: calculator, videoproiector, fie de lucru , prezentare Power PointForme de organizare: frontal, individual, pe grupe;Resurse umane: 11 eleviResurse temporale: 45 min.Bibliografie: Molan, Vasile, (2010), Didactica disciplinei Limba i Literatura Romn n nvmntul primar, Editura Miniped, Bucureti; Ghergu, Alois, ( 2007), Sinteze de psihopedagogie special, Ghid pentru concursuri i examene de obinere a gradelor didactice, Editura Polirom, Iai; Ungureanu, Dorel, ( 1998), Copiii cu dificulti de invare, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti; Programa colar pentru clasa a III-a, Limba i literatura romn, 2004; Pene, Marcela, ( 2005), Limba i literatura romn, manual pentru clasa a III-a, Editura Marcela Pene.DESFURAREA LECIEIMomentele lecieiOb.Op.Coninuturile nvriiStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1. Moment organizatoric

Organizarea colectivului de elevi n vederea bunei desfurri a leciei.Asigurarea climatului necesar desfurrii leciei.conversaia

manuale, caiete, rechizitefrontalobservarea sistematic

2. Reactualizareacunotinelor

O3O4

Verificarea temei cantitativ i calitativVerificarea cunotinelor poezia Tablouri de var, de Gellu Naum- recitarea poeziei- prezentarea personajelor i a faptelor acestoraconversaiareactualizarea prin ntrebrimanuale, caiete, rechizitefrontalobservarea sistematicevaluare oralaprecieri verbale

3.Captarea atenieiPrezentarea elementului surpriz un power-point cu tablouri realizate de pictorul tefan Luchian.Se prezint elevilor o bucat de pnz pe care se picteaz tablouri.conversaia

videoproiectorcalculatorpnz pentru pictat

frontalobservarea sistematic

1. Anunarea temei i a obiectivelorSe anun tema i obiectivele: Lecia se numete ,, Lumin i culoare i este o adaptare dup un text de Nicolae Iorga. Vor afla informaii despre viaa i activitatea unui pictor romn renumit , tefan Luchian.Se noteaz pe tabl i n caiete data, titlul i autorul leciei.explicaia

videoproiectorcalculator

frontal

observarea sistematic

2. Dirijarea coninutuluinvrii

O1

O2

O3

O4O1

O5

O6

Scurt discuie despre materialele prezentate.Se deschid manualele i le cer elevilor s intuiasc imaginile din manual.Se fac referiri la activitatea scriitorului i istoricului Nicolae Iorga.(anexa 1)Elevii vor citi textul n gnd sau n oapt.n vederea nelegerii coninutului lectiei, elevii vor rspunde la cteva ntrebri.Exersarea actului citirii ( procedee diferite de lectur) Citire n lan. Se explic cuvintele necunoscute i se alctuiesc enunuri noi. Citirea model a profesorului. Citire selectiv :-Citii enunul din care aflm unde i-a petrecut pictorul copilria.-Citii propoziiile care vorbesc despre nsuirile artistului.-Citii fragmentul din care aflm cum i-a petrecut ultimii ani de via.Se cere rezolvarea exerciiilor urmtoare din fi(anexa 2): 1.nlocuii cuvintele subliniate din propoziia:,,Iubea florile i gzele, lumina i culorile pe care le privea ndelung i ele rmneau ntiprite n mintea lui .cu sinonime .2.Gsii sinonime pentru cuvintele:locurile n care te-ai nscut, luare-aminte, meleaguri, a colinda.3. Alctuii propoziii cu sensurile cuvntului a colinda.explicaiaconversaia

lectura explicativ

explicaia

lectura

exerciiul

fi

manuale,

caiete,

fie

frontal

individual

pe grupeobservarea sistematic

Observarea sistematic

aprecieri verbale

autoevaluarea

aprecieri verbale

6. Obinerea performanei

O3

O4

Se va cere elevilor s formuleze ntrebri i rspunsuri care au legtur cu textul studiat .(Se vor folosi jetoane colorate n form de stea. Elevul alege o stea , rostete o ntrebare i numete un coleg care trebuie s rspund i se continu astfel jocul ).Se acord recompense.RAI

recompenseindividual

observarea sistematicaprecieri verbale

7.Asigurarea reteniei i a transferuluiO4O5O6

O1

Fiecare elev va primi o fi n care va reprezenta coninutul leciei ntr-o diagram(anexa3). nsuiri sufletetiEvenimente din viaa sa

Numele pictorului

pictorului

Tablouri celebreMesajul desprins

Fia va fi lipit pe caiet, constituind schia leciei.Civa elevi vor citi rspunsurile.

harta conceptual

fie

individual

evaluarea scris

8.ncheierea activitii

Se realizeaz aprecieri finale individuale i colective despre participarea la lecie.Tema pentru acas- exerciiile 2, 4 de la pag.99 manual.

explicaia

manuale, caietefrontalaprecieri verbale

Anexa 1

FIA AUTORULUI

La 6 iunie 1871 se nstea la Botoani Nicolae Iorga.Studiaz la Iai, Leiptzig, Paris, Berlin. La Iai a absolvit Universitatea ntr-un singur an cu diploma Magna cum laudae. Doctoratul l obine la 23 de ani, odat cu intrarea n Academia Romn.Este cunoscut ca i critic literar, documentarist, dramaturg, poet, memorialist, om politic(parlamentar, ministru, prim ministru). Este i cel mai mare poligraf al romnilor: a scris 1 003 volume, 12 755 de articole, 4963 de recenzii n cei 69 de ani de via.Iorga a scris poezii i drame cu coninut istoric : nvierea lui tefan cel Mare, Tudor Vladimirescu, Sfntul Francisc din Asisi, volume memorialistice Oameni care au fost, O via de om, aa cum a fost.Ca istoric literar a publicat Istoria literaturii romne n secolul al XVIII-lea, Istoria literaturii religioase, Istoria literaturii romneti contemporane.Nicolae Iorga rmne una dintre personalitile marcante ale culturii noastre naionale.Nicolae Iorga s-a bucurat n strintate de mare popularitate fiind omagiat de zeci de universitai din Europa cu titlul de doctor honoris causa, ns a putut s i nfiineze lcae de cultur romneasc : coala romn din Paris, Academia Romn de la Roma, iar n ar : Institutul de Studii Est Europene, Institutul de istorie Universal, Universitatea popular de la Vlenii de Munte.

Anexa 2 Fi de lucru

1.nlocuii cuvintele subliniate din propoziia de mai jos cu sinonime:,,Iubea florile i gzele, lumina i culorile pe care le privea ndelung i ele rmneau ntiprite n mintea lui .

2.Gsii sinonime pentru cuvintele:locurile n care te-ai nscut, luare-aminte, meleaguri, a colinda.

3. Alctuii propoziii cu sensurile cuvntului a colinda.

4.Desprii n silabe cuvintele: luminculoaremeleaguri

Anexa 4Denumii imaginea de pe fiecare curcubeu. Apoi scriei n primul norior vocalele din cuvntul dat, iar n al doilea norior, consoanele.

Anexa 3

Harta conceptual

Completai Harta conceptual cu informaii din text:

nsuiri sufletetiEvenimente din viaa sa

Mesajul desprinsNumele pictorului

pictoruluiTablouri celebre