7

Click here to load reader

Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA ׃ cu clasele I – VIII Tặriceni , comuna Şirna , jud. PrahovaCLASA ׃ a V aNIVELUL CLASEI ׃ Mediu (intonativ) , bun (intelectual)DATA ׃DURATA 50׃ minuteUNITATEA DE ÎNVẶŢARE ׃ Interpretare şi timbru SUBIECTUL (detaliere de conţinut) ׃ mişcarea sau tempoul în muzicặ TIPUL LECŢIEI ׃ mixtặVARIANTA ׃ lecţie de formare a priceperilor şi de dezvoltare a deprinderilor muzicale; varianta ׃ priceperi şi deprinderi de tehnicặ vocalặ .PREMISE ׃ Elevii trebuie sặ aibặ deprinderi de intonare şi interpretare a repertoriului de cậntece , deprinderea de a concepe un scenariu şi propuneri de regie pentru un mic spectacol la clasặ.OBIECTIVE DE REFERINŢẶ 3.4 ; 4.3 ; 1.2 ; 1.1׃ ;OBIECTIVE OPERAŢIONALE O.1. Sặ intoneze şi sặ interpreteze vocal melodia ” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27.P.1. Elevii vor intona individual şi în grup melodia( probặ practicặ)

O.2. Sặ interpreteze melodia datặ , respectậnd tempo-ul precizat în manual.P.2. Probặ individualặ pentreu atingerea obiectivului 2.

O.3. Sặ interpreteze în grup , polifonic ultima parte a melodiei ” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27.P.3. Probặ în grup prentru atingerea obiectivului 3.

O.4. Sặ recunoascặ în interpretarea profesorului , şi în audiţia muzicalặ propusặ termeni de mişcare învặţaţi.P.4. Probặ oralặ şi practicặ pentru atingerea obiectivului 4.

Resurse ׃ Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007 , Pag . 27 , laptop , boxe , planşặ cu termeni de mişcare.

METODE ׃ exerciţiul , demonstraţia , explicaţia , dialogul , audiţia muzicalặ.

Matrice de evaluare

Instrumente de evaluareObicetive de referinţặ

Obiective operaţionale

Probặ oralặ Probặ practicặ Probặ scrisặ

O . R . 1. 1 O .O .1 XO . R . 1 . 2 O. O .2 X O . R . 4 . 3 . O .O .3 X O . R . 3 . 4 O. O. 4 . X X

Descriptori de performanţặ , pentru proiectul de lecţie „Mişcarea şi tempoul în muzicặ”

Obiective de referinţặ ׃

Page 2: Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

1.1 . Sặ interpreteze vocal şi expresiv , la unison şi în grup , în diferite aranjamente polifonice , cậntece aparţinậnd folclorului copiilor,

1.2 Sặ interpreteze vocal , expresiv şi fluent , la unison sau în grup melodia, respectậnd tempoul precizat de autor.

Notele 5 Notele 7 Notele 9 şi 10 sặ interpreteze în grup sau

individual cu ajutorul susţinut de professor , teme musicale , cậntece , vocal .

sặ realizeze acompaniamente ritmice simple , pe durate egale , la cậntecele învặţate.

sặ interpreteze în grupuri mici sau individual , cu un minim de ajutor din partea profesorului , teme musicale cậntece , matrice melodice , vocal sau instrumental.

sặ realizeze acompaniamente ritmice simple (prin încercặri repetate) , folosind formule de acompaniament învặţate.

sặ interpreteze individual , cu acurateţe , în tempo şi nuanţặ adecvatặ , cậntece şi teme musicale , vocal sau instrumental.

sặ acompanieze ritmic liber , respectậnd specificul cậntecelor , în tempo şi nuanţe indicate.

Obiective de referinţặ ׃ 4.3 . Sặ diversifice şi sặ îmbogặţeascặ cậntarea în grup sau unison, melodia datặ.4.4 . Sặ-şi exprime preferinţele musicale şi sặ îşi argumenteze rặspunsurile date la întrebặrile puse pe baza audiţiei propusặ de professor.

Nota 5 Nota 7 Nota 10 sặ recunoascặ , cu ajutorul

susţinut al profesorului , elemente de limbaj muzical în cậntecele învặţate.

sặ audieze cu atenţie lucrặrile propuse şi sặ facặ scurte aprecieri asupra caracterului unei audiţii ( ex. tristặ , veselặ)

sặ recunoascặ , cu un minim ajutor din partea profesorului , elemente de limbaj muzical învặţate şi sặ le aplice în cậntecele studiate.

sặ audieze cu atenţie şi ineres , sặ reproducặ , cu un minin ajutor din partea profesorului , fragmente de teme muzicale , sặ recunoascặ fặrặ ajutor caracterul major şi minor al unor lucrặri audiate.

sặ descifreze cu uşurinţặ fặrặ ajutorul profesorului , un fragment propus, într-o tonalitate majorặ , sặ coreleze execuţia cu elemente metro-ritmice.

sặ diferenţieze , fặrặ ajutorul profesorului , caracterul major de cel minor , sặ-şi motiveze şi sặ-şi exprime propriile pặreri , sặ facặ legặturi cu textul.

DESFẶŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele lecţiei

Activiatea Profesorului

Activitatea Elevului

Resurse Evaluare Buget De timp

Moment organizatoric

- Formula de salut şi cậntecul sặptặmậnii

Elevii intoneazặ frontal (pe grupe sau

La prima orặ sau ultima se vor intona rugặciunile de

Observare sistematicặ

5 minute

Page 3: Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

- Pregặtirea vocalặ prin repertoriul propus la resurse - Anunţarea activitặţilor ce se vor desfặşura pe parcursul orei.

individual ) cậntecele propuse.

intrare sau ieşire din clasặ,Imnul de stat al Romậniei Exerciţii de vocalize.

II . Verificarea Elevilor

Dupặ ce se cerceteazặ caietul personal şi catalogul , profesorul selecţioneazặ grupul de elevi supus verificặrii.Verificarea va consta în executarea vocalặ a cậntecelor din repertoriu deja învặţate din manual , într-o lecţie anterioarặ.

Elevii rặspund conform cerinţelor formulate de professor ;

” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27

- probe practice şi orale evaluate de professor şi autoevaluare

5 min

III . Predare Comunicare-însuşirea noilor cunoştinţe şi deprinderi musicale.

Profesorul va exemplifica termeni de mişcare prin diferite mijloace , la îndemậnặ ( bặtặi din palme, mersul )

Elevii executặ împreuna cu profesorul

Probặ practicặ 5 minute

III . 1 . Ancore aperceptive

Profesorul va intona ” Merge raţa cặtre lac„

Elevii rặspund ascultậnd şi intonậnd la unison cậntecul împreuna cu profesorul

” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27

5 minute

Page 4: Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

III . 2, Intuiţie auditivặ , vizualặ şi kinestezicặ

Profesorul solicitặ elevilor sặ audieze melodia ” Czeardas„ de Vittorio Monti

Elevii rặspund şi încearcặ sặ gặseascặ deosebiri de ritm specifice lecţiei.

Laptop şi boxe Observare sistematicặ şi probặ practicặ individualặ

5 minute

III . 3 . Dirijarea activitặţii

Profesorul cere elvilor sặ deschidặ manualul la pagina 27 , şi sặ urmặreascặ pe portative primele şi ultimele mặsuri ale cậntecului ” Merge raţa cặtre lac„pentru a observa corespondenţa dintre auditiv visual şi kinestezic.Profesorul intoneazặ integral cậntecul pe cuvinte şi apoi solfegiazặ solicitậnd elevilor sặ urmặreascặ schimbặrile de tempo.

Rặspunsul elevilor ׃ melodia are trei schimbặri de ritm, notậnd în caiete care sunt acest sunt acestea

Precizare ׃ profesorul va acorda ambitusul cậntecelor cu diapazonul copiilorManualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27

Observare sistematicặ

5 minute

III . 4 . Concluzia dirijặrii învặţặrii şi titlul lecţiei

Profesorul anunţặ definiţia termenilor de mişcare , şi care sunt aceştia .

Elevii rặspund şi noteazặ în caiete cele scrise pe tablặ de profesor .

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27

Probặ practicặ 5 minute

IV . Aplicarea Profesorul scrie pe tablặ definiţia termenilor de mişcare , şi care sunt aceştia .

Elevii vor nota pe caiete împreunặ cu profesorul Elevii vor executa împreunặ cu profesorul

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag

ObservaţiaProba practicặ Probặ oralặ

5 minute

Page 5: Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

melodia „ Merge raţa cặtre lac ” în termeni de mişcare indicaţi de autorul melodiei.

27

V . Încheierea şi evaluarea

Profesorul împreunặ cu elevii reiau cậntecul încercậnd un scenariu (dialog , improvizaţie) care sặ se acorde cu noua temặ învặţatặ .

Observare sistematicặProbặ practicặ şi individualặ

10 minute