34
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “NOI SUNTEM PRIETENI” DATA:14.02.2014 UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 STRUCTURA GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT « LUCIAN GRIGORESCU » MEDGIDIA NIVELUL : I , GRUPA MIJLOCIE « PUISORII MOTATI » EDUCATOARE : YASEMIN AGI-MURAT TEMA SAPTAMANALA : « IN LUMEA ANIMALELOR SALBATICE » TEMA ZILEI: “NOI SUNTEM PRIETENI” TIPUL DE ACTIVITATE : CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA DURATA : O ZI OBIECTIV FUNDAMENTAL : IMBUNATATIREA CUNOSTINTELOR DESPRE LUMEA INCONJURATOARE REFERITOARE LA LUMEA ANIMALELOR SALBATICE 1

Proiect Noi Suntem Prieteni

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATANOI SUNTEM PRIETENI

DATA:14.02.2014

UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7

STRUCTURA GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT LUCIAN GRIGORESCU MEDGIDIA

NIVELUL: I , GRUPA MIJLOCIE PUISORII MOTATI

EDUCATOARE: YASEMIN AGI-MURAT

TEMA SAPTAMANALA: IN LUMEA ANIMALELOR SALBATICE

TEMA ZILEI: NOI SUNTEM PRIETENI

TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

DURATA: O ZI

OBIECTIV FUNDAMENTAL: IMBUNATATIREA CUNOSTINTELOR DESPRE LUMEA INCONJURATOARE REFERITOARE LA LUMEA ANIMALELOR SALBATICEINVENTAR DE ACTIVITATI

1. ADP

INTALNIREA DE DIMINEATA: Noi suntem prieteni

SALUTUL: Ne bucuram ca suntem impreuna aici!

RUTINE: Protejam natura

TRANZITII: In padure (Anexa 1)

Iepurasul Tup (Anexa 2)

2. ALA 1

ARTA: Tablouri cu inimioare

BIBLIOTECA: Citim despre animale salbatice si ascultam sunete onomatopeice

JOC DE MASA: Ajuta animalutul sa ajunga la hrana! - labirint

3. ADE

DS: ACTIVITATE MATEMATICA: Cine stie, castiga! - joc interdisciplinar

DOS: ACTIVITATE PRACTICA: Ornam felicitari cu animalute

4. ALA2

TEATRU DE PAPUSI: Casuta din oala

SCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea capacitatii de observare si stabilire de relatii cauzale, spatiale, temporale;

Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa inteleaga si sa numeasca relatiile spatiale relative, sa plaseze obiecte intr-un spatiu dat ori sa se plaseze corect el insusi cu un reper dat;

Sa comunice impresii, idei, pe baza observarilor facute;

Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;

Sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;

OBIECTIVE OPERATIONALE;

Sa foloseasca materialele puse la dispozitie in mod corespunzator; Sa utilizeze un limbaj adecvat;

Sa observe si sa descrie imaginile si sunetele prezentate;

Sa recite o strofa dintr-o poezie sau sa interpreteze un cantec;

Sa plaseze corect materialul pus la dispozitie in raport cu un obiect;

Sa manifeste spirit de cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii din echipa pentru realizarea unei sarcini comune;

Sa participe activ (in spiritul jocului) si sa-si aduca contributia la reusita echipei;

Sa realizeze corect tema propusa folosindu-se de tehnica lipirii;

Sa utilizeze corect instrumentele de lucru;

Sa participe cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, instructajul verbal, demonstratia, exercitiul, jocul;

Material didactic folosit: tablouri cu inimioare, carti cu animale salbatice, carte cu imagini si onomatopee, labirinturi, material marunt cu animale salbatice, planse cu oala sparta, felicitari cu animalute (ursuleti si iepurasi), papusele pnetru teatru de papusi si masti.

Scenariul zilei

Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineata. Copiii sunt asezati pe covor in cerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membri grupei. Pentru a constitui un model de comportament, zambesc, ii privesc, le transmit caldura si incurajare prin toate formele de comunicare: verbala si nonverbala.

Voi rosti cuvintele cu care incepem de obicei ziua, iar copiii vor rosti odata cu mine: Buna dimineata! Ne bucuram ca suntem impreuna aici!

Dupa aceste cuvinte urmeaza imbratisarea de grup, metoda prin care ne incepem ziua intr-un mod relaxant, confortabil si revigorant in acelasi timp.

Ii voi anunta tema zilei, in acelasi timp se vor auzi niste batai la usa. Voi incuraja copiii sa mergem impreuna sa verificam cine a batut. Pe hol vom gasi un ursulet si un iepuras ( de plus) suparati. Ii vom pofti in clasa sa le ascultam motivele de suparare.

Le voi prezenta copiilor o scurta povestire:

Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum s-a intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, s-au ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi ca suntem impreuna aici.

Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa toate animalele padurii.

In continuare le voi prezenta cateva obiective propuse pentru activitatea ce va urma sa o desfasuram.

Voi numi un om al zilei si impreuna vom prezenta noutatea zilei, aceea fiind ca avem musafiri. Le voi spune ca doamnele au venit sa vada o grupa de copii despre care au auzit ca sunt cei mai veseli copii din oras.

Inainte de a indruma copiii la centrele de interes pregatite le voi citi cateva versuri compuse de mine, ce reprezinta indemnul zilei (Anexa 3).

Voi propune copiilor sa se imparta in doua echipe, ursuleti si iepurasi. Echipa ursuletilor va ajuta ursuletul, iar echipa iepurasilor va ajuta iepurasul. Vor primi medalioane cu imagini ce vor reprezenta ursuleti si iepurasi.

Voi insoti copiii la centrele de interes pregatite, unde urmeaza sa-si desfasoare activitatea, prezentandu-le materialele si sarcinile pe care le au de realizat.

DESCRIEREA ACTIVITATII

Etapele activitatiiDescrierea demersului didactic

Metode si procedeeEvaluare

1. Moment organizatoricSe creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:

aerisirea salii de grupa;

aranjarea meselor si scaunelor;

introducerea copiilor in sala de grupa.

2. Captarea atentieiIn timpul intalnirii de dimineata se vor auzi batai la usa. Vom gasi la intrarea in clasa un ursulet si un iepuras foarte tristi. Le voi povesti copiilor cum au ajuns acestia la noi (Anexa 4) si voi propune sa desfasuram activitati ce ar putea sa-i ajute sa se intoarca in padure si sa convietiuasca in armonie alaturi de celelalte vietuitoare ale padurii.

Voi descoperi materialele pregatite

Surpriza

3. Anuntarea temeiVoi anunta tema zilei si temele activitatilor ce le vom desfasura.

Explicatia

Conversatia

4. Enuntarea obiectivelorSe vor prezenta copiilor obiectivele stabilite

Explicatia

5. Prezentarea continutului si a sarcinilor de invatareLe voi prezenta materialele pregatite.

Copiii vor fi condusi la centrele de interes preferate.

Trecerea catre centrele de activitate se va realiza cu ajutorul unui cantec, La zoo (Anexa 5).

Explicatia

Conversatia

6. Dirijarea invatariiIn realizarea sarcinilor de la fiecare centru, copiii vor fi indrumati si ajutati.

La centru ARTA le voi prezenta materialele necesare realizarii temei: tablouri cu inimioare, si le voi explica modalitatea de lucru: sa deseneze pe inimioare ochisori, nas si gurita. Acestea vor fi date cadou vietuitoarelor padurii pentru a-si decora locuintele viitoare.

La centrul JOC DE MASA ii voi indruma pe copii sa gaseasca drumul corect al animalelor catre hrana lor printr-un labirint, o alta modalitate de a ajuta vietuitoarele padurii.

La centru BIBLIOTECA copiii vor rasfoi carti cu animale salbatice, dar si o carte ce are atasate niste butoane care la apasare emit sunete onomatopice ale faunei padurilor.

Dupa rezolvarea sarcinilor dintr-un centru, fiecare copil va avea posibilitatea de a-si continua activitatea intr-un alt centru dorit.

Voi organiza TURUL GALERIEI pentru evaluarea modului de lucru la fiecare centru.

Voi continua prin a descoperi materialele necesare desfasurarii activitatii matematice.

Explicarea si demonstrarea regulilor joculuiLe voi explica copiilor regulile jocului Cine stie, castiga!

Vom pastra echipele, echipa ursuletilor si echipa iepurasilor.

Copiii vor avea pe masute o plansa ce va reprezenta o oala (oala sparta din Casuta din oala) si mai multe jetoane cu animale salbatice.

In functie de cerinte, vor pozitiona jetoanele pe/ langa/ in/ sub oala (in dreapta/ stanga).Echipa care aseaza corect si repede va fi declarata castigatoare.

Executarea jocului de catre copiiIn timpul executarii jocului voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmii alesi.Copiii vor fi ajutati de educatoare la nevoie.

Echipele se vor evalua intre ele.

Dupa finalizarea jocului interdisciplinar de la activitatea matematica vom realiza o tranzitie (jocul muzical In padure) pentru a continua ziua cu urmatoarea activitate, Ornam felicitari cu animalute, activitate practica.

Vor fi prezentate materialele, felicitari cu ursuleti si iepurasi, pe care le vom darui animalutelor cu ocazia Zilei Dragostei si a Prieteniei.

Le voi demonstra ce au de facut prin realizarea unei felicitari.

Apoi copiii vor lipi in interiorul felicitarii inimioare de diferite marimi si culori. Daca va fi necesar vor fi ajutati si indrumati de educatoare.

La final, omul zilei va efectua TURUL GALERIEI pentru a evalua lucrarile.

Tranzitia la activitatea recreativa se va face prin jocul muzical Iepurasul Tup.

Vom incheia activitatea printr-o piesa de teatru de papusi, Casuta din oala. Copiii vor fi condusi la panoul de teatru pregatit in sala de grupa.

Le voi arata materialele, papuselele pe care le vor manevra si mascutele.

Copiii vor interpreta rolurile cu ajutorul papuselelor si a mascutelor pregatite.

La final vor prezenta personajele printr-un dans al acestora.

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Proba orala

Conversatia de verificare

Conversatia

Surpriza

Explicatia

Demonstratia

Instructajul verbal

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Instructajul

Explicatia

Conversatia Turul galeriei

Turul galeriei

Turul galeriei

7.Evaluarea Se vor face aprecieri individuale si in echipa asupra modului de lucru, de executie.

Aprecieri verbale

Evaluare orala

8. Incheierea activitatiiCopiii vor primi stimulente.

Stimulente cu ursuleti din ininioare

Anexa 1:

Umbla ursii prin padure

Dupa fragi si dupa mure,

Asculati si glasul lor

Mor, mor, mor

Si mor, mor, mor.

Uite sus si uite jos

Totu-I vessel si frumos,

Fiecare-n felul lor,

Mor, mor, mor,

Si mor, mor, mor.

Anexa 2:

Eu sunt iepurasul Tup

Prin padure sar zdup zdup

Sunt un iepuras de soi

Cel mai mare iepuroi.

Anexa 3:

In padurea indepartata

E liniste dintr-odata.

Ursu-n barlog incruntat

Vulpea si ea s-a-ntristat,

Lupul tot singur urland,

Iepurele tremurand.

Oare ce s-a-ntamplat,

De-s toti asa suparati?

Hai, copii, sa ne-adunam,

Pe toti sa ii impacam,

In padure vrem sa fie

Multa, multa veselie.

Anexa 4:

Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum s-a intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, s-au ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi ca suntem impreuna aici.

Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa toate animalele padurii.

Anexa 5:

Astazi dis de dimineata

Cu toti ne-am incolonat,

Am luat autobuzul

Si la zoo am plecat.

Am vazut intai girafa

Lunga cat o zi de post,

Am trecut si pe la sarpe

Care zace fara rost.

La zoo, la zoo

Veniti sa va distrati

La zoo, la zoo

Si n-o sa regretati!

Anexa 6:

Prezentatorul: Aleina

Departe de sat

Pe-un camp aruncata,

Statea intr-o rana

O oala bombata

De nimeni ravnita.

Pana-ntr-o zi, cand, agale,

Cautand pentru el hrana rece,

Un soarece micut o zareste

Si iata prin minte ce-i trece

Soarecele: Ioana

Este cineva in casa

Hai raspunde, nu fi rau!

Pe cat vad nu-i locuita;

Ce-ar fi s-o ocup chiar eu?

E atat de mare casa

Ca in ea ma ratacesc!

Si-apoi stand aici doar singur

Precis ca ma plictisesc.

Oricum, bine ca pe iarna

Voi avea un adapost, cat priveste a mea hrana

De pe camp, sigur fac rost.

Prezentatorul: Narin

Si in timp ce soricelul

Un patut isi pregateste

Langa usa, la intrare

O broscuta poposeste.

Broasca: Alexandra

Tii! ce mandrete de casa!

Oare cine-o sta in ea?

Cred ca nu fac un pacat

Daca tare oi striga.

Hei! aici, in casa asta

Locuieste cineva?

Soarecele : Iulia

Cum sa nu, eu soricelul

Spune-mi, ai dorit ceva?

Broasca: Alexandra

De dorit as vrea eu, insa

Nu prea am curaj sa-ti spun

Soarecele: Iulia

Poti sa-mi ceri ce vrei broscuto,

Nu sunt rau, am suflet bun

Nu prea am de ale gurii

Caci abia m-am instalat;

Dar de vrei sa stai cu mine

Te primesc imediat.

Brosca: Mara

Raspunsul bine imi suna,

E chiar tot ce mi-am dorit;

Caut mai bine de-o luna

Un loc bun de odihnit.

Soarecele: Andu

Atunci intra, te-odihneste!

Nici nu stii ce bine-mi pare

Tocmai ma-ntrebam, cu cine

Imi voi trece timpul oare?

Prezentatorul: Alex V

Dar nici n-apucara inca

Vreunul sa atipeasca

Si la usa bate tare

O figura urecheasca

Iepurele: David

Hei, asculta! Asta casa

Locuita-i sau pustie?

Dupa mintea mea isteata

Cred ca mi-ar fi buna mie.

Broasca: Stefi

Ti-o fi buna, nu zic ba!

Insa iti mai spun ceva:

Ca si tine, iepuras

Sunt si eu un chirias.

Soarecele: Andrei

Ma jignesti vorbind astfel,

Eu nu ti-am cerut chirie.

Poti sa stai, draga broscuta

Cat poftesti. Si-o vesnicie!

Si cum loc avem destul

Poate sta cu noi oricine,

Totul e sa ne-ntelegem

Si la rau dar si la bine!

Iepurele: David

Daca bine-am inteles

Pot sa stau si eu cu voi?

Soarecele: Darius

Mai e vorba? haide, intra

Esti doar invitatul meu.

Prezentatorul: Yasmin

Si-astfel, in micuta oala

Transformata in casuta

Incapu si iepurasul

Dormind sus pe o cotruta

Dar flamand si obosit,

Cautand o vizuina,

Iata vine si vulpoiul

Ce cu ploconeli se-nchina:

Vulpoiul: Edi

Doamne, nici ca am visat

Sa gasesc in a mea cale,

O casuta si-un culcus

Pentru-a mele frante sale.

Voi ce stati cuminti in casa

Aveti mila de-un vulpoi

Ce e frant de oboseala

Si-ar dori sa stea cu voi.

Daca vreti, vois ta cuminte

Chiar sub pat, de ma lasati.

Iata, eu va rog fierbinte:

Ajutati-ma, fiti frati!

Iepurele: Amalia

Desi stiu ca in minciuna

Astazi nimeni nu te-ntrece,

Caci, din tot ce spui, cumetre,

Minciuni noua sunt din zece,

Vreau sa-ti dovedesc si tie

Desi sunt cel mai fricos,

Ca-n necaz cu un dusman

Poti sa fii chiar omenos

Deci, din partea mea, cumetre

Poti sa stai aici cat vrei.

Trebuie insa sa afli

De vor vrea acum si ei!

Broasca: Stefi

Daca vrea si soricelul

Poti sa stai, din partea mea.

Soricelul: Amir

De vrei sa ne fii prieten

Loc destul e pe saltea.

Prezentatorul: Diana

Si cum langa trei se poate

Si al patrulea sa stea

Iata ca si biet vulpoiul

Loc in casa isi gasea.

Si asa au stat toti patru

Au stat multe zile-n sir

Ziua mergand dupa hrana,

Noaptea dormind pe mindir.

Da-ntr-o zi cam friguroasa

Cand stateau toti la caldura,

Auzira de afara

Cam un fel de urlatura

Lupul: Raoul

Auuu! Auuu!

Cine sta aicea? Cine?

Oare in casuta asta

Nu e loc si pentru mine?

Soarecele: Bianca

Daca ne vom strange-oleaca,

Un loc mic s-o mai gasi,

Dar intai vrem sa ne spui

Cine esti? De unde vii?

Lupul: Raoul

Sunt doar umbra celui care

Lup se spune ca am fost,

Umblu ratacind pe campuri

Caci nu am un adapost,

Soarecele: Bianca

Voi ce spuneti, fratilor?

Raspundeti cu toti in cor!

Broasca: Alex B

Ne vom strange sa-l primim

Fiindca vrem sa-l ocrotim.

Soarecele: Amir

De vreti voi si eu spun da;

Cred ca-i mai bine asa.

Prezentatorul: Aleina

Iata dar, ca soricelul

Ce se speriase tare

Ca va sta singur tot timpul

Are-acum prieteni care

Il ajuta ca pe-un frate

Aducandu-i din padure

Melci, ciuperci si nuci uscate

Ba chiar si cateva mure.

Si traind ca buni prieteni

In casuta din campie

N-auzeai trecand pe-acolo

Decat ras si veselie.

Da-ntr-o zi, cand pe campie

Erau toti dupa mancare

Aparu plin de furie

Un urs, ce e drept, cam mare

Ursul: Baran

Mor, mor, mor, sunt oboist,

Astazi nu m-am odihnit,

Ia sa stau pe-aceasta oala

Caci sunt frant de oboseala.

Aoleu, ce s-a-ntamplat?

Doamne, ce m-am speriat!

mi-a sarit si oboseala

vai de mine, am spart oala!

Iepurele: David

Vai de noi, ce-o sa ne facem?

Casa noastra-i o ruina!!

Soarecele: Amir

n-are rost acum sa plangem,

nimeni nu este de vina.ursul: Baran

Vina-s eu, bat-o napasta!

Dar va rog sa ma iertati

n-am stiut ca-n oala asta

locuiesc atatia frati!

Vulpea: Darius

Vita ta nu-i asa mare,

Toti am fost dupa mancare.

Broasca: Stefi

Unu-acasa de-ar fi stat

Asta nu s-ar fi-ntamplat.

Lupul: Emir

Stim ca nu e dinadins,

Asa ne-a fost noua scris!...

Ursul: Baran

Orice-ati spune, vina mare

Eu o am si mi-e rusine!

Broasca: Alex B

Nu mai plange asa tare,

Noi nu dam vina pe tine.

Lupul: Emir

Intre noi prietenia

si-a pus trainic legamant;

caci mai tare ca iubirea

nu-i nimic pe-acest pamant!

soarecele: Matei

asadar, nu ne ramane

decat s-o pornim din loc.

Eu din suflet, la toti cinci

Va urez acum NOROC!

Si de-o fi ca-n asta viata

Vreodata sa ne-ntalnim,

De casuta din campie

Noi cu drag sa ne-amintim!VA ATASEZ SI CATEVA FOTOGRAFII DIN TIMPUL ACTIVITATILOR PENTRU A VIZUALIZA MAI BINE MATERIALELE SI MODUL DE LUCRU INTALNIREA DE DIMINEATA

SECTOR ARTA: TABLOURI CU INIMIOARE

SECTOR: JOC DE MASA LABIRINT AJUTA ANIMALUL SA AJUNGA LA HRANA

SECTOR BIBLIOTECA: CITIM DESPRE ANIMALE SALBATICE SI ASCULTAM ONOMATOPEE

ADE: ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE (MATERIALUL COPIILOR)

ADE: ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE

(MATERIALUL EDUCATOAREI)

ADE: DOS ACTIVITATE PRACTICA FELICITARI CU ANIMALUTE

ALA2 : TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALA

ALA2: TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALAPAGE 1