Upload
trancong
View
216
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 54
UL. KALINOWA 115 A
41 – 208 SOSNOWIEC
Dokumentacja potwierdzająca realizację zadań placówki w ramach Ogólnopolskiej Akcji
Ministra Edukacji Narodowej pt „Ćwiczyć każdy może”
Opracowała: mgr Monika Sobotka
OBSZAR NR 1 – RUCH W PRZEDSZKOLU
Aktywność fizyczna dzieci w wieku
przedszkolnym jest bardzo ważnym elementem
ich rozwoju. Każde zajęcia prowadzone przez
nauczycieli w przedszkolu zawierają elementy
ruchu fizycznego. Poniżej przedstawiamy
przykłady dwóch aktywnych zajęć wychowania
przedszkolnego. Pierwsze były to zajęcia na
powietrzu adekwatne do pory roku panującej
podczas ich przeprowadzenia – zimy. Drugie
zajęcia prowadzone były w sali przedszkolnej
z wykorzystaniem sprzętów rekreacyjnych.
„ZABAWY NA ŚNIEGU” – SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Opracował: Kamil Adamus
Temat zajęcia: „Zabawy na śniegu”
Cele ogólne zajęcia:
Rozwijanie ekspresji ruchowej dziecka.
Rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
reaguje na polecenia nauczyciela;
uczestniczy w zabawach ruchowych;
podejmuje próby twórczego myślenia i działania w zabawach;
współpracuje w zespole.
Metody: zabawowo – naśladowcza
Formy: indywidualna, w parach, zespołowa
Środki i pomoce dydaktyczne: tamburyno, śnieg, szarfy
„ZABAWY NA ŚNIEGU” – SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Powitanie
Nauczyciel wita wszystkie dzieci i zaprasza do wspólnej zabawy:
„Dzień dobry. Chcę Wam dzisiaj zaproponować wspólną zabawę na śniegu
na dworze. Ubraliśmy się ciepło. Wszystkie dzieci pokazują swoje: buty
zimowe, kurtki, rękawiczki, czapki, szaliki. Po wysłuchaniu nauczyciela
wszystkie dzieci wstają i maszerują w kole w rytm instrumentu
(tamburyno)
Zabawa orientacyjno- porządkowa „Na saneczkach”
Każde dziecko otrzymuje szarfę i zakłada ją na ramię. Gdy muzyka gra,
dzieci biegają w różnych kierunkach - zjeżdżają na sankach. Kiedy
muzyka ucichnie, dzieci ściągają szarfy i ciągną je za sobą - wciągają
sanki na górkę. Następnie dzieci tworzą „kuligi” – jedno dziecko ciągnie
drugie za pomocą szarfy. Zmiana ról.
„ZABAWY NA ŚNIEGU” – SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Część główna
Zabawa muzyczno- ruchowa „Kulig”
Wszystkie dzieci ustawiają się w rzędzie za nauczycielem i wspólnie wyruszają
na wycieczkę kuligiem w rytm tamburyna.
Zabawa „Rzut śnieżką”
Każde dziecko tworzy ze śniegu kulkę. Wszyscy po kolei starają się trafić kulką
w ustawioną przeszkodę.
Zabawa „Bitwa śnieżna”
Dzieci rzucają się kulkami ze śniegu.
Zakończenie
„Rysowanie na śniegu” – dzieci rysują na śniegu „uśmiechnięte” lub „smutne”
buzie w zależności od samopoczucia. Uzasadniają swój wybór.
„Powrót do przedszkola”
„Czas wracać już do sali. Otrzepujemy kurtki i buty ze śniegu. Wspólnie
maszerujemy i wracamy do przedszkola”.
„W szatni” – dzieci wykonują czynności samoobsługowe w szatni.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ „ZABAWY NA ŚNIEGU”
Film z zajęć znajduje się na stronie
internetowej:
http://www.youtube.com/watch?v=Dkfjx4
eXuik&feature=youtu.be
„KOSMICZNA WYPRAWA” – SCENARIUSZ
ZAJĘĆ
Opracowała: mgr Mariola Januszczyk– Bielawska
Temat zajęcia: „Kosmiczna wyprawa”
Cele ogólne :
Rozwijanie sprawności ruchowej.
Rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni.
Kształtowanie umiejętności współpracy z partnerem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
aktywnie uczestniczy w zabawie;
poznaje możliwości swojego ciała;
uważnie słucha poleceń nauczyciela;
wykorzystuje przybory (do ćwiczeń gimnastycznych);
jest twórcze ruchowo;
Metody: R. Labana; metoda zabawowo- naśladowcza; elementy metody Ruchu
Rozwijającego Weroniki Sherborne
Formy: indywidualna, w parach, zespołowa
Środki i pomoce dydaktyczne: tamburyno, gazety, tunel do ćwiczeń, materacyki,
bujaki, płyta CD z muzyką relaksacyjną.
„KOSMICZNA WYPRAWA” – SCENARIUSZ
ZAJĘĆ
Przebieg spotkania:
Część wstępna
Zabawa integracyjna „Witam wszystkich, którzy…”
Zabawa ruchowa: Spacer” (dzieci biegają i podskakują w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce wykonują przysiad).
Część główna
Ćwiczenia pojedynczo
„Wsiadamy do rakiety” – dzieci przechodzą przez tunel do ćwiczeń naśladując wsiadanie do rakiety.
„ W rakiecie” – turlanie się po podłodze (wyczuwanie całego ciała).
„Uruchamianie rakiety” – dzieci naśladują włączanie silnika. W siadzie – nogi zgięte, dotykanie łokciami kolan – proste i naprzemienne (wyczuwanie łokci).
„Jesteśmy w Kosmosie” – dzieci na widok nowej planety wykonują śmieszne miny, wytrzeszczają i mrużą oczy ( wyczuwanie twarzy).
„Chodzimy po nowej planecie” – chodzenie na miękkich nogach (wykorzystanie miękkich materacyków ułożonych w formie drogi) uważnie, żeby się nie przewrócić.
„Cieszymy się że jesteśmy w Kosmosie” – kręcenie się na brzuchu i radosny śmiech ( wyczuwanie brzucha).
„KOSMICZNA WYPRAWA” – SCENARIUSZ
ZAJĘĆ Ćwiczenia w parach – „z”
„Witanie się z innymi przybyszami” – witanie się poprzez dotykanie różnymi częściami ciała zgodnie z instrukcją prowadzących ( nawiązywanie kontaktu z innymi).
„Przyjaciel z Kosmosu” – rozdanie dzieciom gazet. Wspólny taniec do muzyki na gazecie razem z partnerem.
„Kosmiczny fotel” – partner w siadzie tworzy „fotelik” i obejmuje dziecko kołysząc je do przodu. zmiana ( partner bierny).
Ćwiczenia „przeciwko”
„Rozwijanie prezentu od kosmity” – dziecko zwija się w kłębek a partner usiłuje „rozwinąć paczkę” ciągnąc partnera za nogi, ręce, próbując go przesunąć. Zmiana.
Ćwiczenia „razem”
„Wesołe zabawy” – partnerzy siedzą przodem do siebie z lekko ugiętymi nogami, trzymając się za ręce. Na zmianę kładą się na plecy przyciągani przez partnera.
„Kosmiczny taniec” – kulę zrobioną z gazety partnerzy trzymają pomiędzy czołami, taniec
z gazetową kulą przy muzyce.
Ćwiczenia w grupie
„Zabawa w chowanego” – Jedna grupa stoi w szeregu, blisko siebie tworząc długi tunel. Dzieci czołgając się przemierzają kosmiczny tunel.
„Kołysanie” – dwóch ćwiczących siedzi naprzeciwko siebie, pomiędzy nimi trzeci. Dzieci kołyszą osobę która jest pomiędzy nimi. Wykorzystanie miękkich bujaków w kształcie księżyca do wykonania ćwiczenia przy asyście nauczyciela.
„Sprawni kosmici” – dzieci z gazet tworzą kulki i rzucają daleko przed siebie.
„KOSMICZNA WYPRAWA” – SCENARIUSZ
ZAJĘĆ
Zakończenie
„Rozkwitające kwiaty w Kosmosie” – w rytm spokojnej muzyki dzieci
poruszają się naśladując rozkwitające kwiaty.
„Wąchanie kwiatów” – zabawa relaksacyjna. Ćwiczenia oddechowe,
wciąganie powietrza nosem, wydychanie ustami.
„Powrót na ziemię” – zapalanie silnika i lot rakietą na ziemię –
wykorzystanie „kształtek”
Przejście przez „Kosmiczny tunel”, powrót do przedszkola.
Pożegnanie z Kosmitami.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ „KOSMICZNA WYPRAWA”
OBSZAR NR 6 – ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE
Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje
z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu Filia
nr 7 – Dańdówka. Wspólnie organizujemy
projekty edukacyjne, wystawy i konkursy.
W ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”
zorganizowano rodzinny konkurs plastyczny
z zakresu aktywnego trybu życia pt „Jeden dzień
bez komputera”. Dostarczono wiele ciekawych
prac, których wystawę zorganizowano
w przedszkolu i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Przeprowadzono również w Bibliotece konkursy,
zabawy ruchowe dla dzieci oraz zajęcia związane
z aktywnym trybem życia.
REGULAMIN KONKURSU „JEDEN DZIEŃ BEZ
KOMPUTERA”
Cele konkursu:
- zachęcanie dzieci do aktywnego wykorzystania czasu wolnego, poprzez stwarzanie warunków
sprzyjających zabawie i nauce dzieci bez nadmiernego obciążenia mediami;
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym, oraz
wprowadzenie ich w świat wartości estetycznych poprzez różnorodne formy działalności;
- integrowanie rodziny poprzez wspólne działania;
Regulamin konkursu:
1. Konkurs skierowany jest do dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 54 w Sosnowcu i ich rodzin oraz czytelników Miejskiej Biblioteki w Sosnowcu Filia Nr 7 Dańdówka
2. Każde dziecko może wykonać maksymalnie 1 pracę wspólnie z rodzicem, bratem, siostrą, babcią lub dziadkiem. Technika i format prac dowolne.
3. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych
osobowych, prace pozostają do dyspozycji organizatorów.
4. Każda praca powinna być opatrzona w metryczkę: imię, nazwisko, wiek dziecka oraz grupa do której uczęszcza.
Konkurs trwa od 04 lutego do 13 lutego 2014 r.
1. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.02.2014 r.
2. Oceny prac w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki i 5 latki dokona powołane jury.
3. Wszystkim pracom zostaną przyznane nagrody i dyplomy.
4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17.02.2014 r. Wystawa prac konkursowych odbędzie się w Przedszkolu oraz w Miejskiej Bibliotece filia Nr 7 Dańdówka.
Koordynatorzy konkursu:
Anna Widlińska – Wleciał
Mariola Januszczyk – Bielawska
Miejska Biblioteka w Sosnowcu Filia Nr 7 Dańdówka
ZDJĘCIA PRAC Z RODZINNEGO KONKURSU
PLASTYCZNEGO WSPÓŁORGANIZOWANEGO
Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ W SOSNOWCU FILIA
NR 7 DAŃDÓWKA
WRĘCZENIE DYPLOMÓW I NAGRÓD W RAMACH
KONKURSU RODZINNEGO „JEDEN DZIEŃ BEZ
KOMPUTERA”
WYSTAWA PRAC W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
W SOSNOWCU FILIA NR 7 DAŃDÓWKA
ZABAWY RUCHOWE I ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
MIEJSKIEJ W SOSNOWCU FILIA NR 7
DAŃDÓWKA
SPRAWOZDANIE Z KONKURSU
PLASTYCZNEGO
Temat konkursu: „Jeden dzień bez komputera”
Organizator (rzy): mgr M. Januszczyk- Bielawska, mgr A.
Widlińska – Wleciał, Biblioteka Miejska Filia nr 7 - Dańdówka
Czas trwania konkursu: 04.02.2014- 14.02.2014
Ilość nadesłanych prac: 4
Ilość placówek biorących udział w konkursie : 2
Skład Jury: mgr M. Januszczyk- Bielawska, mgr A. Widlińska- Wleciał, J. Kozieł
Data ogłoszenia wyników:18.02.2014
Kryterium przyznania nagród: pomysłowość, oryginalność, estetyka wykonania pracy
Dzieci nagodzone:
Imię i nazwisko:
Julia Cz., Julia W., Oliwia K., Iwa J.
Rodzaj przyznanej nagrody:
dyplomy, maskotka – miś, słodycze.
OBSZAR NR 7 – ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE
Nasze przedszkole prowadzi nieodpłatnie koło muzyczno - taneczne. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu w oparciu o program własny nauczyciela „W świecie muzyki i tańca” Pani Marzeny Pukocz – jednej z nauczycielek naszego przedszkola. Zajęcia te zachęcają dzieci do podejmowania aktywności fizycznej w bardzo atrakcyjny sposób, odkrywają pasje, zainteresowania i talenty naszych wychowanków. Proponowany program zajęć muzyczno – tanecznych kierowany jest do dzieci cztero i pięcioletnich. Jego celem jest zaspokojenie potrzeby ruchowej, ekspresji i odprężenia. Zajęcia odbywają się w osobnej sali dostosowanej do potrzeb przeprowadzanych zajęć. Elementy istotne do przeprowadzenia zamierzonych celów: dziecko zna i wykonuje podstawowe kroki poznanych tańców, interpretuje ruchowo treści piosenek, reaguje ruchem na dźwięki wysokie, średnie i niskie, rozpoznaje nastrój w muzyce, reaguje na zmiany tempa, rytmicznie chodzi, sprawnie stąpa. Ćwiczenia muzyczno – taneczne mają na celu zwiększenie poziomu kultury muzycznej i ruchowej oraz rozwijają sprawność ruchową dzieci. Taniec zapobiega wadom postawy oraz ma pozytywny wpływ na ich korygowanie, uczy wyrozumiałości dla partnera, umiejętności niesienia pomocy, wzajemnego zaufania.
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ KOŁA MUZYCZNO -
TANECZNEGO
Filmy z zajęć koła muzyczno – tanecznego
znajdują się na stronach:
http://www.youtube.com/watch?v=9KvDK9egVB
U&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=By8MkOLvYe
Y&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=BLzELethKH
Y&feature=youtu.be
KONIEC