Upload
nortex
View
5.024
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
RANCANGAN MENGAJAR (HARIAN)
Mata Pelajaran : Biologi
Tingkatan : Tingkatan 4
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 19 Januari 2010
Hari : Selasa
Masa : 9.30 – 10.20 pagi (50 minit)
Tajuk : Struktur sel dan fungsi bahagian sel (sel haiwan dan tumbuhan)
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat :-
1. Memahami struktur dan fungsi setiap sel haiwan dan sel tumbuhan
2. Membuat perbandingan antara struktur sel haiwan dan sel tumbuhan
Pengetahuan sedia ada : 1. Pelajar mempunyai pengetahuan tentang sel haiwan dan tumbuhan melalui pembacaan awal
buku teks atau buku rujukan
Nilai Murni : 1. Menyedari bahawa sel haiwan dan tumbuhan mempunyai struktur yang unik
2. Mensyukuri dan mengagumi alam ciptaan Tuhan
Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point , video animasi struktur sel haiwan dan tumbuhan, nota tutorial dalam bentuk
flash card dan kuiz online dari laman web pembelajaran
1
Langkah
/MasaIsi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran
Catatan
Kaedah/Nilai/BBM
Set Induksi
(10 minit)
Pengenalan kepada sel haiwan dan sel tumbuhan
1.Guru memberi pengenalan kepada pelajar mengenai sel haiwan dan sel tumbuhan melalui tayangan video di laman berikut:
http://www.youtube.com/watch?v=vCqQLoRaTNA&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=r7TJqPIzxSw&feature=related
KaedahSoal jawab, perbincangan di dalam kelas
BBMVideo animasi
Langkah 1
(20 minit)
Menjelaskan bentuk dan ciri-ciri setiap jenis sel
1.Sel haiwan
2.Sel tumbuhan
1.Guru menerangkan mengenai struktur dan fungsi setiap jenis sel
2.Guru meminta pelajar menyatakan apakah persamaan dan perbezaan yang terdapat pada kedua-dua jenis sel
3.Guru menerangkan dengan lebih lanjut mengenai topik yang dibincangkan melalui slide MS Power Point yang disediakan oleh guru.
4.Pelajar diminta untuk melayari laman web pembelajaran untuk mendapatkan nota dalam bentuk flash card bagi rujukan lanjut di laman web berikut:
http://www.one-school.net/notes/biology/spm_biology.html
KaedahPenerangan oleh guru, perbincangan,pelajar melayari laman web yang berkaitan
BBM• Slide MS Power
Point• Gambarajah• Laman web
pembelajaran
2
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan PembelajaranCatatan
Kaedah/Nilai/BBM
Langkah 2 (10 minit)
Pengukuhan dan penilaian
1.Pelajar berpeluang untuk mengukuhkan pemahaman mereka dengan menjawab kuiz online di website berikut: http://www.myhometuition.com/lessons/category?category=01&course_id=12
KaedahPelajar melayari laman web yang berkaitan, aktiviti menjawab kuiz
BBM• Internet• Kuiz online dari
laman web pembelajaran
Penutup(10 minit)
Rumusan dan kesimpulan
1.Guru meminta pelajar menyatakan mengenai apa yang telah mereka pelajari melalui perbincangan di dalam kelas
2.Guru merumuskan semua isi pengajaran yang telah dipelajari
KaedahPerbincangan, soaljawab
3