14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah SMK Seri Titiwangsa Tarikh 19.05.2015 Tingkatan/Kelas 4 Sains Teknikal Waktu 12.50 pm-1.50 pm Saiz kelas 9 Tempoh (minit) 60 minit Mata Pelajaran Lukisan Kejuruteraan Bidang Pembelajaran Topik Rajah sama luas Tema Geometri Satah Konsep Utama Pembinaan Rajah Sama Luas Rasional Objektif Pembelajaran Membina rajah sama luas berdasarkan perubahan bentuk poligon Hasil Pembelajaran Murid dapat: 1) Menerangkan konsep rajah sama luas. 2) Mengenalpasti perubahan bentuk yang sama luas. 3) Membina beberapa rajah sama luas - poligon kepada segitiga - segitiga kepada segiempat tepat - segiempat tepat kepada segiempat sama Pengetahuan Lepas Murid 1) Murid telah didedahkan dengan konsep luas beberapa bentuk. 2) Murid telah didedahkan dengan peta pemikiran i-think. Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir Mengaplikasi dan menganalisis Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Pakbbbbtriotisme Kejituan, Kesabaran Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan buku teks (3) Alat alatan Lukisan Kejuruteraan, Courseware (5) Bahan Edaran

Rancangan Pengajaran Harian Equal Area

Embed Size (px)

DESCRIPTION

matapelajaran lukisan kejuruteraan ting 4

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]SekolahSMK Seri TitiwangsaTarikh 19.05.2015

Tingkatan/Kelas4 Sains TeknikalWaktu12.50 pm-1.50 pm

Saiz kelas9Tempoh (minit)60 minit

Mata PelajaranLukisan KejuruteraanBidang Pembelajaran

TopikRajah sama luas

TemaGeometri Satah

Konsep UtamaPembinaan Rajah Sama Luas

Rasional

Objektif PembelajaranMembina rajah sama luas berdasarkan perubahan bentuk poligon

Hasil PembelajaranMurid dapat:1) Menerangkan konsep rajah sama luas.2) Mengenalpasti perubahan bentuk yang sama luas.3) Membina beberapa rajah sama luas - poligon kepada segitiga - segitiga kepada segiempat tepat - segiempat tepat kepada segiempat sama

Pengetahuan Lepas Murid1) Murid telah didedahkan dengan konsep luas beberapa bentuk.2) Murid telah didedahkan dengan peta pemikiran i-think.

Kemahiran Saintifik dan Kemahiran BerfikirMengaplikasi dan menganalisis

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai PakbbbbtriotismeKejituan, Kesabaran

Pengajaran dan Pembelajaran(1) Rujukanbuku teks

(2) (3) Alatalatan Lukisan Kejuruteraan, Courseware

(4) (5) BahanEdaran

Pendekatan Pengajaran Berpusatkan pelajar

Perkembangan PengajaranKandungan / KonsepProses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN(10 minit)

Pengenalan pengubahsuaian bentuk sama luas1. Guru menunjukkan video sebuah permainan (hiqu) menguji IQ berkaitan tentang perubahan bentuk.

2. Guru meminta pendapat murid tentang konsep permainan tersebut.

3. Guru memberi beberapa keping kertas pelbagai bentuk kepada murid untuk diubah kepada bentuk yang lain.

4. Guru meminta murid menyatakan apakah kaitan antara bentuk yang terhasil dengan kertas asal yang diberi oleh guru tadi.

1. Murid menyatakan konsep permainan tersebut yang boleh diubah kepada pelbagai bentuk.

2. Murid menyatakan luasnya adalah sama walaupun bentuk yang berbeza-beza

KBATmenganalisis

KBATmenilai

Fasa 2

PERKEMBANGAN (Penerokaan)( 20 minit)

Langkah-langkah pengubahsuaian bentuk sama luas

1. Murid mengikut langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru seperti berikut: i) Mengubah bentuk rajah poligon >3 sisi a. Kenalpasti 3 titik yang berjujukan ( 1titik sahaja mesti pada tapak )cth A,B dan C b. Sambungkan (temu) titik A dan C. c. Pada titik B lukiskan garisan selari (follow) kepada garisan AC hingga mendapat titik baru pada garisan tapak,N d. Temukan titik B dan N sebagai sisi baru.Titik A dan C dibatalkan.(Rujuk VLE Frog/contoh)

2. Guru mengedarkan latihan berkaitan.(Pengukuhan 1)

Murid mengubah bentuk poligon banyak sisi kepada poligon 3 sisi

i Kaedah Temu dan Follow.

Pengukuhan 1 (set 2 dan 3)

Fasa 3

PERKEMBANGAN (Penerangan)( 20 minit)

Pengubahsuaian bentuk sama luas

segitiga - segiempat 1. Murid mengenalpasti tapak segitiga yang diperolehi dari perubahan poligon. (tapak segi tiga -2 titik dan digunakan sebagai sisi paling panjang segiempat tepat.)2. Wakil murid ke depan untuk tunjukkan ketinggian segitiga pada soalan.

2. Langkah-langkah mengubah bentuk segitiga kepada segiempat tepat.a. Lukis garisan tinggi segitiga.b. Bahagi dua ketinggian dan lukis garisan selari kepada garisan tapak segitiga. c. Lukiskan garisan serenjang pada titik hujung tapak segitiga hingga bersilang kepada garisan selari tadi.d. Segiempat tepat yang sama luas dengan segitiga tadi terhasil

(Rujuk VLE Frog/jenis transformasi)

3. Pelajar mengubah rajah segitiga yang terhasil daripada latihan 1 (set 2 dan 3) kepada segiempat tepat sama luas. (Pengukuhan 2)Murid menyatakan label pada kedudukan tapak segitiga

(KBAT-murid kenalpasti tapak dan tinggi segitiga dalam contoh soalan lain)

Murid dapat mengubah bentuk segitiga kepada segiempat tepat set 2 dan 3.KBAT-menganalisis

KBAT-aplikasi3 set soalanset 1 untuk aktiviti bersama guruset 2 dan 3 untuk murid aplikasi.

Fasa 4

PERKEMBANGAN (Aplikasi / Penelitian)( 20 minit)

Pengubahsuaian bentuk sama luas

segiempat tepat - segiempat sama1. Mengubah rajah segiempat tepat kepada segiempat sama. Langkah-langkah :a. Lukis sukuan bulatan di sisi segiempat tepat dan tandakan titik X di garisan tapak.b. Mengunakan jarak baru ke titik x sebagai tapak, lukiskan semibulatan. (dapatkan pusat baru)c. Garis tinggi sisi segiempat tepat dipanjangkan supaya bersilang pada semibulatan dan menjadi sisi baru.d. Gunakan sisi baru tersebut untuk melengkapkan segiempat sama dari luas segiempat tepat. (Rujuk VLE Frog/ jenis transformasi)

2. Pelajar mengubah rajah segiempat tepat yang terhasil daripada Pengukuhan 2 (set 2 dan 3) kepada segiempat sama yang sama luas. (Pengukuhan 3)

3. Pelajar menyatakan turutan perubahan bentuk poligon sisi 6 kepada segiempat sama

Murid dapat mengubah bentuk segiempat tepat kepada segiempat sama

I THINK-Murid memindahkan ingatan langkah-langkah dalam bentuk peta alirKBAT (Mengaplikasi)

Fasa 5

PENUTUPAN (Pentaksiran)( 10 minit)

Penyelesaian masalah dan aplikasi dalam kehidupan1. Guru menimbulkan isu dalam binaan sesebuah bangunan yang melibatkan pengubahan bentuk rekaan. contoh : tiang berbentuk segiempat tepat ingin diubah bentuk kepada segitiga

Murid melontarkan idea penyelesaian masalah dengan jawapan rajah sama luas.KBAT mencipta

SET 1

SET 2

SET 3

I-THINK - PETA ALIRrujuk VLE-Frog: Jenis Transformasi

I-THINK-PETA ALIRrujuk VLE-Frog: Jenis Transformasi