9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Jumaat Tarikh : 5 Mac 2010 Masa : 9.00-9.30 pagi Tingkatan : 5 Sentosa Subjek : Geografi Topik : Sumber Konsep dan jenis jenis sumber Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1. Menakrifkan konsep sumber 2. Menyatakan 2 jenis sumber utama. 3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis sumber yang boleh diperbaharui dan 3 daripada 6 contoh sumber yang tidak boleh diperbaharui Pengetahuan sedia ada: Pelajar pernah belajar konsep dan jenis sumber semasa di Tingkatan 3. Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan Guru Pelajar 1

rancangan pengajaran harian geografi

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH GEOGRAFI

Citation preview

Page 1: rancangan pengajaran harian geografi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Jumaat

Tarikh : 5 Mac 2010

Masa : 9.00-9.30 pagi

Tingkatan : 5 Sentosa

Subjek : Geografi

Topik : Sumber – Konsep dan jenis – jenis sumber

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1. Menakrifkan konsep sumber

2. Menyatakan 2 jenis sumber utama.

3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis sumber yang boleh diperbaharui

dan 3 daripada 6 contoh sumber yang tidak boleh diperbaharui

Pengetahuan sedia ada: Pelajar pernah belajar konsep dan jenis sumber semasa di Tingkatan 3.

1

Page 2: rancangan pengajaran harian geografi

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P & P CatatanGuru Pelajar

Set Induksi(5 minit)

- Menanyakan Soalan Adakah pelajar

suka minum minuman tin?

-Air Minuman Tin Digunakan untuk

menarik perhatian pelajar.

-Tayangan Video Tayangan video

perlombongan di dunia.

-Model Bahan Mineral. Model bahan

mineral emas.

Tajuk : Konsep dan Jenis Sumber.

- Mengajukan soalan tersebut kepada pelajar dan meminta beberapa orang pelajar menyatakan pendapat mereka.

- Guru meminum air minuman tin dihadapan pelajar.

- Guru menayangkan tayangan video dan meminta pelajar memberi perhatian terhadap tayangan tersebut.

- Meminta pelajar memberi pendapat mengenai tayangan video tersebut.

- Guru kemudiannya menunjukkan model bahan mineral (emas) dan meminta pelajar memerhati model tersebut.

- Guru meminta pelajar membuat perkaitan antara tindakan guru

- Berdiri dan memberikan pendapat masing-masing.

- Pelajar memerhatikan tindakan guru dan berfikir.

- Pelajar memberi perhatian penuh kepada tayangan video yang disediakan oleh guru.

- Memberi pendapat sendiri mengenai tayangan multimedia

- Pelajar melihat dan memerhati model bahan mineral tersebut.

-Pelajar membuat perkaitan berdasarkan kepada tindakan-tindakan guru tersebut.

-Mendengar penerangan guru

BBM- Air minuman tin, tayangan gambar, model bahan mineral

Nilai- Mengitar semula

KBKK-Meramal dan menghubungkait

2

Page 3: rancangan pengajaran harian geografi

meminum air tin, tayangan video dan juga model bahan mineral dengan tajuk pengajaran hari ini.

- Guru kemudiannya memperkenalkan tajuk yang akan diajarkan pada hari ini dengan lebih terperinci.

dengan teliti.

Perkembangan pengajaran:

Langkah 1( 3 minit)

Konsep Sumber• -Sumber ialah

sebarang bahan yang berguna dan diperlukan oleh manusia

-Guru menyoal mengenai konsep sumber dan memanggil nama pelajar-Guru memberikan takrifan mengenai konsep sumber melalui persembahan slaid.

-Pelajar yang dipanggil memberikan respon terhadap soalan guru-Pelajar mendengar, melihat persembahan slaid dan mencatat nota yang diterangkan oleh guru.

BBM- Slide showKBKK-Menakrifkan

Nilai- Menghargai sumber

-Hasil Pembelajaran pertama dinilai

3

Page 4: rancangan pengajaran harian geografi

Langkah 2(8 minit)

Jenis – jenis sumber -Sumber terbahagi kepada 2 jenis iaitu sumber yang boleh diperbaharui dan sumber yang tidak boleh diperbaharui

-Guru bertanyakan soalan kepada pelajar apakah jenis – jenis sumber

-Guru menjelaskan kepada para pelajar jenis – jenis sumber dan menunjukkan model gambarajah beserta contoh kepada pelajar.

-Pelajar memberikan respond

-Pelajar mendengar penerangan guru, mencatat nota dan melihat serta menganalisis model gambarajah yang ditunjukkan oleh guru

BBM-Model gambarajahKBKK-Menganalisis

Nilai-Mencintai negara Malaysia dan mensyukuri kerana terdapat banyak sumber di negara kita

Hasil Pembelajaran kedua dinilai

4

Page 5: rancangan pengajaran harian geografi

Langkah 3(12 minit)

Pertandingan kuiz teka silangkata:

MENDATAR:1)Jenis hutan utama di Malaysia .3)Sumber protein kepada manusia.5)Mineral yang boleh diperbaharui dan sangat berharga.

MENEGAK2) Tenaga yang boleh menggerakkan kincir.4)Bahan yang sangat berguna dan sangat diperlukan oleh manusia.6)Apakah sumber utama bumi.

Sebelum memulakan aktiviti:-Guru meminta pelajar membentuk kumpulan kemudian melantik ketua kumpulan.-Guru menerangkan kepada pelajar aktiviti ini secara teliti. Dimana setiap kumpulan akan bersaing untuk menyiapkan tugasan yang disediakan.

Arahan dalam menyiapkan tugasan.a) Setiap kumpulan akan

menyiapkan lembaran kertas teka teki yang diedarkan oleh guru.

b) Setelah siap, wakil kumpulan akan tampil ke depan bagi menjawab kotak teka silang kata dihadapan.

c) Kumpulan yang berjaya menyiapkan kesemua tugasan cepat akan memenangi pertandingan ini.

d) Masa untuk menyiapkan

Sebelum memulakan aktiviti:-Pelajar membentuk kumpulan dan melantik ketua kumpulan.-Pelajar mendengar arahan dan taklimat guru dengan teliti

BBM- lembaran teka silangkata

KBKK- Kategori dan sintesis fakta

5

Page 6: rancangan pengajaran harian geografi

tugasan adalah 10 minit.

-Disamping itu, guru turut menerangkan dengan lebih lanjut syarat-syarat semasa aktiviti.

Syarat-Syarat Pertandingan.a) Tidak boleh menganggu

kumpulan lainb) Tidak boleh bising.

-Guru mengedarkan teka silangkata kepada semua murid.

Semasa menjalankan aktiviti:-Guru meminta pelajar membaca soalan teka silangkata dan berbincang dalam kumpulan dengan teliti.

Selepas pelajar siap menjalankan tugas:-Guru menyemak jawapan murid.-Guru menilai seterusnya mengumumkan kumpulan yang menang.-Setiap kumpulan akan menerima hadiah

Semasa menjalankan aktiviti:-Pelajar membaca soalan dan berbincang dalam kumpulan.-Ketua kumpulan akan tampil ke depan untuk menulis jawapan di hadapan.

Selepas pelajar siap menjalankan tugas:-Pelajar membuat pembetulan sekiranya jawapan yang diberi tidak menepati dan jika sebaliknya pelajar akan menerima peneguhan.-Pelajar akan menerima saguhati daripada guru kerana menjayakan aktiviti.

6

Page 7: rancangan pengajaran harian geografi

Penutup(2 minit)

-Penjelaskan nilai-nilai murni yang boleh diterapkan dalam kehidupan seharian.

1. Kitar semula2. Menghargai

sumber3. Mencintai negara

Malaysia dan bersyukur kerana terdapat banyak sumber di negara kita

- Memberikan contoh nilai – nilai murni hasil daripada pembelajaran pada hari ini kepada murid.

- Memahami nilai tersebut dan menghayatinya untuk diterapkan dalam diri setiap individu pelajar.

- Pelajar yang dipanggil membuat rumusan isi pelajaran secara ringkas apa yang telah dipelajari.

- Mendengar rumusan yang diberikan oleh guru

BBM-Slide Show

KBKK-Membuat kesimpulan

7

Page 8: rancangan pengajaran harian geografi

-Rumusan isi pelajaran.

-Guru meminta seorang pelajar untuk menyimpulkan isi pembelajaran hari ini dalam beberapa ayat.

- Guru memberikan rumusan penuh mengenai isi pembelajaran.

- Guru memberi motivasi dalam

8

Page 9: rancangan pengajaran harian geografi

-Motivasi Pelajar

bentuk kata-kata semangat

Kerja Lanjutan : Lembaran kerja diedarkan kepada pelajar sebagai kerja rumah. Kandungan soalan berfokus kepada isi

pelajaran hari ini. ( Lampiran 2 )

Refleksi Kendiri :

9