Upload
rina
View
1.444
Download
6
Embed Size (px)
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
Tahun
Masa
Tajuk
Hasil Pembelajaran:
Strategi Pengajaran
Penyerapan ilmu
Penerapan Nilai
KPS
KBKK/KBSB
Kecerdasan Pelbagai
Media Pengajaran
Pengetahuan Sedia Ada
Sains
5 Maju ( 10 orang murid lelaki / 20 orang murid perempuan)- Tahap Sederhana
60 minit
Arus dan Litar Elektrik
Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh:
i. Mengenalpasti jenis litar selari dan sesiri.
ii. Membina litar selari dan sesiri.
iii. Dapat membuat perbezaan antara kedua jenis litar.
iv. menjawab soalan-soalan latihan berkaitan litar selari dan sesiri secara bertulis dalam buku latihan
dalam masa 10 minit tanpa rujuk.
Inkuiri penemuan
Kemahiran Hidup
Kerjasama, Kejujuran, Kegigihan
Memerhati, Menciri, Mengelas, Mensintesis,, Mengeksperimen, Menginferens, Membuat kesimpulan
Berkomunikasi
Menjana idea, Mereka cipta, Mensintesis, Merancang strategi penyelesaian masalah, Membuat
keputusan, Membanding dan membeza, Menghubung kait, Menyelesaikan masalah
Logikal, Interpersonal, Intrapersonal, Ruang/imaginasi, Kinestatik
Kertas edaran, Alatan/radas sains, Bahan-bahan maujud, perisian tunjuk cara.
Sebelum ini murid telah mempelajari tentang fungsi dan simbol alat elektrik.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Media Pengajaran
Guru Pelajar
Set Induksi
5 minit
(Menarik perhatian)
Peranan elektrik
dalam kehidupan
seharian.
Guru mengemukakan
soalan berikut:
- Perhatikan di
sekeliling anda dan
namakan peralatan
yang menggunakan
elektrik.
- Bagaimana alat ini
membantu dalam
kehidupan seharian
anda?
Murid memberi respon
secara lisan.
Soalan penyoalan
Langkah 1
Fasa Pengenalan
10 minit
(Menyampaikan
objektif)
(Memberi bahan rangsangan)
Konsep Litar Tertutup
dan terbuka.
Guru menunjukkan kepada
pelajar slaid powerpoint yang
menunjukkan gambaran litar
terbuka dan tertutup.
Guru membuat perkaitan kepada
jenis-jenis litar.
Murid memerhati dengan
penuh kesungguhan.
Slaid Powerpoint- Litar
terbuka dan tertutup.
Guru mengedarkan kertas edaran
yang menunjukkan susunan litar
sesiri dan
selari dalam bentuk simbol.
Murid berbincang
dalam kumpulan untuk
mengenalpasti jenis-jenis
litar.
Kertas edaran
Langkah 2Fasa Penerokaan
20 minit(Menampilkan
pencapaian)(Memberi
bimbingan)
Jenis-jenis litar:
- Litar Sesiri
- Litar Selari
Guru meminta murid membuka
perisian tunjuk cara yang dapat
membantu murid membina litar
sesiri dan selari berpandukan
kertas edaran.
Guru berfungsi sebagai fasilitator
dan bergerak dari satu kumpulan
ke satu kumpulan untuk
membimbing murid.
Murid membina litar sesiri
dan selari di dalam perisian
tunjuk cara.
Komputer
Perisian Tunjuk cara
Langkah 3Fasa Aplikasi
(20 minit)(Pengukuhan dan
Pemindahan)
Eksperimen:
Membina Litar Sesiri dan
Selari dengan
menggunakan radas
elektrik.
Guru mengedarkan radas elektrik
kepada setiap kumpulan.
Guru meminta setiap kumpulan
membina litar sesiri dan selari
yang sebenar berdasarkan
Murid melaksanakan
aktiviti seperti yang
diarahkan secara
kumpulan.
Alat/Radas elektrik :
Mentol, wayar, suis, sel
kering.
perisian yang telah dibina.
Guru berfungsi sebagai fasilitator
dan bergerak dari satu kumpulan
ke satu kumpulan untuk
membimbing murid.
Langkah 4
Fasa Penutup
(5 minit)
(Pengukuhan dan
Penilaian)
Membuat rumusan
dan penilaian
Guru mengemukakan soalan
berikut kepada pelajar
- Apa kesimpulan
yang boleh dibuat
tentang eksperimen
yang anda telah
laksanakan?
Guru memberi latihan interaktif
kepada pelajar dengan
menghantar attachment kepada
setiap pelajar sebagai latihan
Ulangkaji di rumah.
Murid memberi
respons secara lisan.
Murid menjawab
secara individiu latihan di
rumah.
Soalan Latihan
Latihan Interaktif