53
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE Matapelajaran : MatematikTarikh: 1 April 2013 (Isnin)Kelas: SinaranMasa: 8.40 9.40 pagi (60 minit)Bilangan murid: 5 orangTajuk: 3. Operasi TambahKemahiran: 3.2 Menambah sebarang dua nombor Kandungan 3.2.2 Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satudigit tanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20.Pengetahuan sedia ada: Murid dapat mengenal dan menamakan nombor bulat hingga 20.Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid diharapkandapat :a) Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satu digittanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20b) Menjawabdengan betul sekurang-kurangnya 7 daripada 10soalan operasi tambah yang diberi dalam latihan lembarankerjaPenyerapan matapelajaran: Pendidikan Islam, Pendidikan MuzikUnsur terapi: Terapi muzikPenerapan nilai: Bermain mengikut peraturan permainan, bekerjasama danbertolak ansur dengan kawan ketika bermain, mendengar danmematuhi arahan guru.KBKK: Mengenalpasti maklumatMembanding dan membezaBBM: CD Operasi Tambah Dalam Lingkungan 20, lembaran kerja, pembilang, LCD, komputer riba, set permainan ‘Dam Pembaris’

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Embed Size (px)

DESCRIPTION

KK

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

  Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSUREMatapelajaran : MatematikTarikh: 1 April 2013 (Isnin)Kelas: SinaranMasa: 8.40 –9.40 pagi (60 minit)Bilangan murid: 5 orangTajuk: 3. Operasi TambahKemahiran: 3.2 Menambah sebarang dua nombor Kandungan 3.2.2 Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satudigit tanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20.Pengetahuan sedia ada: Murid dapat mengenal dan menamakan nombor bulat hingga 20.Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid diharapkandapat :a) Menambah sebarang dua nombor satu digit dengan satu digittanpa mengumpul semula dalam lingkungan 20b) Menjawabdengan betul sekurang-kurangnya 7 daripada 10soalan operasi tambah yang diberi dalam latihan lembarankerjaPenyerapan matapelajaran: Pendidikan Islam, Pendidikan MuzikUnsur terapi: Terapi muzikPenerapan nilai: Bermain mengikut peraturan permainan, bekerjasama danbertolak ansur dengan kawan ketika bermain, mendengar danmematuhi arahan guru.KBKK: Mengenalpasti maklumatMembanding dan membezaBBM: CD Operasi Tambah Dalam Lingkungan 20, lembaran kerja, pembilang, LCD, komputer riba, set permainan ‘Dam Pembaris’ 

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Matapelajaran : Matematik

Kelas : 1 Pintar

Tarikh : 6 April 2011

Masa : 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )

Bilangan murid : 32 orang

Bidang pelajaran : Nombor  1 hingga 10

Objektif Pembelajaran : Menyatakan kuantiti secara intuitif

Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat :A.    Menguasai isi kandungan

-          Menyatakan kuantiti melalui perbandingan banyak atau sedikit , sama banyak atau tidak sama banyak dan lebih atau kurang secara;

a)      Kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek

B.     Membina kemahiran saintifik , berfikir dan strategi berfikir

-          Membanding nombor banyak dan sedikit

C.     Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

-          Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran

-          Kerjasama dalam kumpulan

Konsep : Jumlah banyak dan jumlah sedikitBahan , peralatan dan bahan sumber :

         buah oren ( kumpulan banyak dan kumpulan sedikit )

         kad kecil ( berwarna merah  dan berwarna kuning )

         murid

         Kad gambar

         lembaran kerja

Pengetahuan sedia ada murid :  Murid telah dapat mengetahui maksud banyak dan sedikit.

                                                        Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranFasa Isi kandungan Aktviti guru Aktiviti Nota

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

muridPermulaan/Mencungkil idea( 5 minit)

Nombor 1 hingga 10Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit

a)Lihat kumpulan ini, buah oren mana yang lebih banyak?

b)Tunjukkan kumpulanbuah oren yang lebih sedikit?

a)Guru menunjukkan dua kumpulan buah oren.

b)Guru meminta murid membuat perbandingan jumlah buah oren.

Murid memberi respon .

Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas menggunakan buah oren yang sebenar.

Menstruktur/Menstruktur semula(10 minit)

Nombor 1 hingga 10.Perbandingan kumpulan banyak dan sedikit.

a)Kumpulan mana yangbanyak ?

b)Mengapa ?

c)Kumpulan mana yang   sedikit?

d)Mengapa ?

a)Guru mengukuhkan kemahiran murid.

a)Murid diminta duduk dalam kumpulan 4 orang satu kumpulan.

b)Murid diminta membuat aktiviti dengan membuat pemerhatian  terhadap sejumlah  kad kecil berwarna merah dan berwarna  kuning

c)Guru bersoal jawab dengan murid

a) Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.

b)Murid membuat pemerhatian , mengasingkan kad kecil berwarna merah dan berwarna kuning, serta menjawab soalan guru

Strategi /Teknik:Pemerhatian , soaljawab, demonstrasi oleh murid.

Kaedah : kumpulan

Sumber pengajaran :Kad-kad  kecil  berwarna merah dan bewarna kuning.

AplikasiIdea( 10 minit)

Perbandingan jumlah banyak dan sedikit antara murid lelaki  dan perempuan dalam satu barisan.

a)Barisan mana yang mempunyai

a)Murid dikehendaki  membuat  2 barisan.1 barisan murid lelaki1 barisan murid perempuan.

Murid menyelesaikan masalah secaraindividu dankumpulan

Strategi / Teknik:Inkuiri penemuan, penyoalan

Kaedah : Kumpulan

Sumber pengajaran :

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

bilangan murid yang ramai ?

b)Mengapa ?

b)Guru bersoal jawab dengan murid.

Murid.

                                                Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Fasa Isi kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Nota

RefleksiPenutup( 5 minit)

Perbandingan banyak dan sedikit melalui gambarajah dan lembarankerja.

a)Antara bentuk -bentuk yang dilihat yang manakah banyak? dan manakah lebih sedikit ?

b)Bandingkan bentuk –bentuk  itu dengan mewarnakan bentuk yang paling banyak dengan bewarna merah dan bentuk yang paling sedikitbewarna biru.

a)Taksir kefahaman murid dengan meminta murid membanding banyak dan sedikit melalui kad gambar.

b)Aktiviti dilakukan dalam   kumpulan dan berkonsepkan kuiz.

c)Guru membuat kesimpulan dan  mengedarkan lembarankerja kepada murid.

Murid menjawabSoalan guru secara rawak.

Penyoalan  seluruh kelas dan penerangan;

Sumber pengajaran :Kad gambar,Lembaran kerja

Pecahan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

 Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tahun 2Nombor dan Operasi (Pecahan)

ASSURE Penerangan

A-Analyse Learners

(Analisis Pelajar )

  Murid-murid tahun 2 yang mempunyai 20 orang.

  Murid dapat mengenal pasti konsep pecahan, iaitu

pembahagian sama rata.

  Murid dapat membezakan pengangka dan penyebut.

  Murid pernah belajar pecahan ‘setengah’ dikenali sebagai satu

perdua dan pecahan ‘suku’ dikenali sebagai satu perempat.

  Gaya pembelajaran murid lebih kepada Teori Kecerdasan

Howard Gardner. Guru menyediakan aktiviti bermain “Lompat

Si Katak Lompat” yang memerlukan murid melompat untuk

murid yang berkecerdasan kinestatik.

  Kami telah menggunakan teori pembelajaran “belajar secara

bermain” yang diutarakan oleh  Maria Montessori. Kami

memahami kesemulajadian kanak – kanak adalah bermain

lalu kami telah menggunakan teori ini untuk menyampaikan

isi pelajaran kami.

S-State Objectives

(Nyatakan Objektif)

Pada akhir pengajaran & pembelajaran pelajar dapat:

  Menamakan pecahan wajar yang pengangkanya hingga 9 dan

penyebutnya 10.

S-Select

Methods,Media &

Materials

(Pilih Kaedah,Media

& Bahan Sumber)

  Komputer riba 

  Pembesar suara

  Permaidani Pecahan

  Topeng muka katak

  Gula – gula

  Kad – kad pecahan yang berlainan nilainya dari satu

persepuluh hingga sepuluh persepuluh

  Klip video

  Perisian Hot Potato

  Perisian e-magazine

U-Utilize Media &   Memastikan kesesuaian kegunaan bahan sumber dan media

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Materials

(Guna Media &

Bahan Sumber)

di dalam kelas dan menyemak sebelum kelas dimulakan

  Menggunakan komputer riba serta LCD untuk menayangkan

video supaya dapat menarik minat murid untuk memasuki

pelajaran pada hari tersebut. Ia juga akan menarik perhatian

murid. Murid akan lebih faham dan tumpu perhatian.

  Penggunaan pembesar suara untuk membolehkan murid

mendengar audio dari video.

  Menggunakan bahan 3D iaitu Permaidani Pecahan dalam

aktiviti permainan untuk meyedarkan murid penggunaan

pecahan dalam kehidupan.

  Penggunaan bahan 2D iaitu kad – kad pecahan untuk menarik

minat murid untuk belajar. Sekiranya pembelajaran hanya

berlaku di atas permukaan buku teks ataupun buku latihan ia

akan membosankan murid.

  Penggunaan bahan 2D iaitu topeng muka katak adalah untuk

merekakan situasi permainan tersebut sepuaya murid – murid

aktif dalam permainan tersebut.

  Penggunaan bahan maujud iaitu gula – gula adalah sebagai

hadiah. Pemberian hadiah terutamanya benda yang murid –

murid sukai akan memotivasikan murid untuk mengambil

bahagian dalam proses permainan tersebut.

  Penggunaan perisian Hot Potato dan e-magazine adalah

untuk memberikan sedikit perubahan dari segi penilaian.

Penilaian selalunya berbentuk kertas, murid dikehendaki

menjawab di atas kertas. Sekiranya menggunakan perisian –

perisian ini, murid akan mendapat pengalaman yang baru.

R-Require Learner

Participation

(Libatkan pelajar

dalam pembelajaran)

  Soal Jawab sentiasa berlaku semasa kelas dijalankan supaya

murid dapat memberi perhatian dan guru boleh menyemak

kefahaman murid.

  Permainan “Lompat Si Katak Lompat” yang memerlukan

semua murid terlibat dalam permainan tersebut secara

individu.

E-Evaluate and   Latihan pengukuhan diberi kepada murid.

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Revise

(Nilai dan Semak

Semula)

  Penilaian dibuat semasa murid membuat latihan.

  Peneguhan diberi kepada murid.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Rancangan Pengajaran Harian

Matematik Tahun 2

                    

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Tarikh                                      9 Oktober 2012

Hari                                          

Selasa

Mata Pelajaran Matematik

Tahun            2 Maju

Masa 8.00-9.00 pagi

Bilangan Murid 20 murid (8 Lelaki 12 Perempuan)

Tajuk Nombor dan Operasi

Bidang Pembelajaran Pecahan

Objektif Pembelajaran Menamakan pecahan wajar

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

      i.        Menamakan pecahan wajar yang pengangkanya hingga

9 dan penyebutnya 10.

Pengetahuan Sedia Ada           i. Murid dapat mengenal pasti konsep pecahan, iaitu

pembahagian sama rata.

       ii.         Murid dapat membezakan pengangka dan penyebut.

Kosakata/Terminologi Satu persepuluh, dua persepuluh, tiga persepuluh, empat

persepuluh, lima persepuluh, enam persepuluh, tujuh

persepuluh, lapan persepuluh, sembilan persepuluh, sepuluh

persepuluh.

Kemahiran Berfikir Membanding dan membeza, Menganalisis, Menghubung

kait.

Bahan Sumber P&P Permaidani Pecahan,  Topeng muka katak, gula – gula, kad

– kad pecahan yang berlainan nilainya dari satu persepuluh

hingga sepuluh persepuluh, klip video, perisian Hot Potato,

perisian e-magazine.

Nilai Murni Bekerjasama, Bertolak – ansur, tolong – menolong.

  

       

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

PERINGKAT/

MASA

ISI KANDUNGAN PELAJARAN AKTIVITI

PENGAJAR

AN DAN

PEMBELAJ

ARAN

CATATAN

Set Induksi

( 5 min )

Video set induksi

1.    Guru

menunjukka

n tayangan

video

sebagai

pengenalan

terhadap

konsep

pecahan.

2.    Guru

membantu

murid

mengingat

kembali

setengah

dan suku,

bagaimana

untuk

menamakan

nya dalam

bahasa

Matematik.

BSPP:

Klip video

Kemahira

n Berfikir:

Membandi

ng dan

membeza

Menganali

sis

Perkemban

gan:

Langkah 1

( 10 min )

Video Pecahan

1.    Guru akan

menayangka

n video.

2.    Guru akan

menggunaka

n teknik

BSPP:

Klip video

Kemahira

n Berfikir:

Menghubu

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Soalan 1:  Dalam video ini, ibu telah

membahagikan coklat kepada berapa

bahagian?

Jawapan 1: Sepuluh.

Soalan 2 : Ain telah mengambil berapa

bahagian?

Jawapan 2:  Tiga.

Soalan 3: Bagaimanakah kita

menamakan pecahan ini?

Jawapan 3: Tiga persepuluh.

penyoalan

untuk

membimbing

murid

mengatakan

pecahan

berdasarkan

video

tersebut.

3.    Selepas

murid

berjaya

menamakan

pecahan

yang

terdapat

dalam video

tadi, guru

akan

membimbing

murid

menamakan

pecahan dari

satu

persepuluh

sehingga

sepuluh

persepuluh.

Perhatian:

Guru perlu

menegaskan

bahawa

ng kait

Nilai

murni:

Bertolak –

ansur

Terminolo

gi:

Satu

persepuluh

, dua

persepuluh

, tiga

persepuluh

, empat

persepuluh

, lima

persepuluh

,

enam

persepuluh

,

tujuh

persepuluh

,

lapan

persepuluh

,

sembilan

persepuluh

,

sepuluh

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

sepuluh

persepuluh

ialah satu.

persepuluh

.

Langkah 2

( 15 min )

Cerita:

Pada suatu hari, ibu katak telah membeli

sebotol gula – gula. Dia mengagihkan

gula – gula itu kepada anak – anaknya.

Anak – anaknya adalah banyak. Oleh itu,

ibu katak membuat keputusan untuk

memberikan gula – gula tersebut

seorang demi seorang dengan

menjalankan satu pertandingan. Apakah

pertandingan tersebut? Apa yang katak

pandai buat? Katak adalah pandai

melompat. Ibu katak ingin

membahagikan gula – gula tersebut

kepada anak – anaknya yang melompat

dengan cepat sekali apabila namanya

dipanggil.

Guru: Hari ini, cikgulah ibu katak, siapa

nak jadi anak katak dan makan gula –

gula?

Murid – murid : Cikgu, saya nak.

Guru: Setiap anak saya ada nama, inilah

nama – nama anda (kad – kad pecahan).

1.    Setiap murid

akan

dibagikan

kad pecahan

yang

berlainan

(satu

persepuluh

hingga

sepuluh

persepuluh).

2.    Guru akan

menjalankan

aktiviti

“Lompat Si

Katak

Lompat”

3.    Guru akan

memainkan

peranan

sebagai ibu

katak, guru

akan

memakai

topeng katak

dan murid –

murid

sebagai

anak katak.

4.    Murid –

BSPP:

Topeng

muka katak,

gula – gula

sebenar,

kad – kad

pecahan

yang

berlainaan

nilainya dari

satu

persepuluh

hingga ke

sepuluh

persepuluh.

Kemahiran

Berfikir:

Mengumpul

dan

membeza

Menghubun

gkait

Nilai

murni:

Bertolak –

ansur

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Kad pecahan

Topeng muka katak

murid perlu

datang ke

hadapan

kelas untuk

menjalankan

aktiviti, guru

akan

memberikan

mereka kad

pecahan

masing –

masing

sebagai

nama anak –

anak katak.

5.    Guru akan

meminta

semua murid

mengcangku

ng seperti

katak di

lantai.

6.    Anak – anak

katak perlu

lompat

dengan

pantas sekali

untuk

mendapatka

n hadiah

daripada ibu

katak.

7.    Apabila ibu

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

katak

menamakan

sesuatu

pecahan

dalam

lingkungan

satu

persepuluh

hingga

sepuluh

persepuluh,

anak – anak

katak yang

mempunyai

pecahan

tersebut

perlu  lompat

dengan

cepat sekali.

8.    Anak katak

yang paling

cepat akan

mendapatka

n sebiji gula

– gula dan

boleh

kembali ke

tempat

duduk dan

melihat

murid –

murid lain

untuk

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

bermain.

9.    Selepas

semua murid

selesai

melompat,

akhirlah

aktiviti

tersebut.

Langkah 3

( 10 min )

Soalan tajuk pecahan yang dijadikan

soalan kuiz dalam perisian Hot Potatoes.

JQuiz

1.    Guru akan

membawa

murid ke

makmal

komputer

untuk

menjalankan

aktiviti

penilaian.

2.    Guru akan

menjalankan

penilaian

dengan

menggunaka

n perisian

Hot

Potatoes.

3.    Guru akan

menjalankan

kuiz dengan

perisian Hot

Potatoes.

BSPP:

Perisian

Hot

Potatoes

Kemahira

n Berfikir:

Menghubu

ng kait

Terminolo

gi:

Kuiz

Nilai

Murni:

Bekerjasa

ma

Tolong –

menolong

Langkah 4

(10 minit)

Permainan ini merupakan satu

permainan yang menguji daya ingatan.

1.    Selepas

penilaian

BSSP:

e-

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Murid akan ditunjukkan 9 keping gambar

– gambar pecahan selama 9 saat.

Selepas itu, gambar – gambar kad itu

akan terbalik dan murid diminta

mengingat kembali gambar – gambar

tersebut yang manakah berpadanan

dengan nilai pecahan yang dipaparkan.

dijalankan

dengan

perisian Hot

Potatoes.

2.    Guru akan

membenarka

n murid

bermain

permainan

menguji

daya ingatan

yang

berkaitan

dengan

pembelajara

n hari

tersebut

dengan

menggunaka

n perisian e-

magazine.

magazine

Kemahira

n Berfikir:

Membandi

ng dan

membeza

Nilai

Murni:

Bertolak –

ansur

Bekerjasa

ma

Penutup

(10 min)

Permainan sebagai pengukuhan.   Murid akan

dibahagi

kepada 2

kumpulan

besar, setiap

kumpulan

perlu ada 10

orang ahlinya.

  Ahli kumpulan

A akan berdiri

di Permaidani

Pecahan untuk

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Permaidani pecahan

menunjukkan

gambaran

pecahan bagi

kumpulan B.

  Kumpulan B

akan

menamakan

pecahan

tersebut.

  Selepas itu,

ahli kumpulan

B akan berdiri

di Permaidani

Pecahan untuk

menunjukkan

gambaran

pecahan bagi

kumpulan A.

  Kumpulan A

akan

menamakan

pecahan

tersebut.

  Kelas akan

berakhir

dengan

permainan ini.

BSPP:

Permaidani

Pecahan

Kemahiran

Berfikir:

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Menghubung

kait

Nilai Murni:

Bekerjasama

Penutup

(10 min)

Permainan sebagai pengukuhan.

Permaidani pecahan

1.    Murid akan dibahagi kepada 2 kumpulan besar, setiap kumpulan perlu ada 10 orang

ahlinya.

2.    Ahli kumpulan A akan berdiri di Permaidani Pecahan untuk menunjukkan gambaran

pecahan bagi kumpulan B.

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

3.    Kumpulan B akan menamakan pecahan tersebut.

4.    Selepas itu, ahli kumpulan B akan berdiri di Permaidani Pecahan untuk

menunjukkan gambaran pecahan bagi kumpulan A.

5.    Kumpulan A akan menamakan pecahan tersebut.

6.    Kelas akan berakhir dengan permainan ini.

BSPP:

Permaidani Pecahan

Kemahiran Berfikir:

Menghubung kait

Nilai Murni:

Bekerjasama

http://teknologipnp.blogspot.com/2012/09/pecahan.html

http://cikgujumrahblog.blogspot.com/2012/11/pengajaran-berdasarkan-model-assure_4.html

1.1 Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE

Mengikut AECT 1994 Teknologi Pengajaran adalah teori dan amalan tentang mereka

bentuk, mengguna, mengurus dan menilai proses serta sumber untuk pembelajaran. Teori dan

amalan ini akan menjadi asas kepada tindakan yang diambil.

Menurut Abdul Rahim Mohd Saad(1996), peranan Teknologi Pengajaran di

kategorikan kepada 3 bidang utama yang  mewakili fungsinya sendiri.

Peringkat pertama adalah mengubah peringkat membuat keputusan. Pada peringkat

ini penggunaan media dirancang semasa kurikulum dilaksanakan. Peringkat kedua adalah

mengubah sistem atau pendekatan pengajaran. Pada tahap ini Teknologi Pengtajaran boleh

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

mengubah cara pengajaran dirancang dan disusun. Manakala peringkat yang ketiga pula

adalah mengubah pengalaman pembelajaran. Pada peringkat ini aplikasi Teknologi

Pengajaran secara teratur boleh membantu pelajar mendapat pengalaman pembelajaran yang

khusus.

Secara amnya Teknologi Pengajaran berperanan penting dalam menangani sebarang

persoalan melalui pembekalan beberapa model pengajaran yang sesuai, teknik-teknik

pengajaran yang maju dan perisian yang releven dan pengurusan yang cekap.

Model pembelajaran ASSURE pula telah membahagikan pengajaran kepada 6

pembahagian dalam sesi pengajaran para guru.

Pengagihan pertama ialah analisis pelajar yang menekankan peranan guru mengenalpasti

terlebih dahulu ciri-ciri umum para pelajar sebelum memulakan sesuatu sesi pembelajaran.

 

Tahap kedua pula adalah menyatakan objektif. Objektif yang ditentukan hendaklah

pada tahap minimum apa yang sepatutnya dipelajari pelajar.

Tahap yang ketiga dalam model ASSURE adalah memilih kaedah, media dan bahan yang

bersesuaian dengan pengajaran dan untuk meningkatkan lagi pencapaian objektif yang ingin

diperolehi.

Tahap yang kelima pula adalah mendorong penglibatan pelajar sepanjang proses

pembelajaran berlangsung. Pada tahap ini keberkesanan guru dan bahan yang digunakan

adalah amat diperlukan dalam menarik perhatian pelajar.

Tahap yang keenam pula adalah nilai dan semak. Guru hendaklah membuat penilaian

dan penyemakan berkaitan sebarang tugasan, latihan dan seumpamanya yang seharusnya

diselesaikan oleh setiap orang pelajar.

Kesimpulannya Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE adalah satu kombinasi

ilmu teknologi pengajaran dan satu teori pembelajaran yang sangat berkesan dalam sesi

pengajaran dalam kelas. Para pendidik yang menggunakan kedua-dua kombinasi ini, adalah

tidak mustahil untuk menghasilkan satu sesi pembelajaran yang menarik buat  para pelajar.

2.1      Analyze Learners – Analisis Pelajar

Dalam pengajaran ini, ciri-ciri umum pelajar yang terlibat adalah di kalangan pelajar yang

berumur 7 tahun yang berada dalam kelas 1 Cemerlang . Di antara latar  belakang sosio-

ekonomi keluarga pelajar ialah nelayan, pekebun, pekerja swasta , dan bekerja di sektor

kerajaan. Secara amnya kebanyakan ibu bapa pelajar ini adalah terdiri daripada keluarga yang

berpendapatan rendah. Kedudukan sekolah adalah berdekatan dengan kawasan tempat tinggal

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

pelajar. Kebanyakan pelajar tinggal di kawasan persisiran pantai. Hampir kesemua

kemudahan asas telah tersedia kecuali kemudahan air paip.

Analisis berdasarkan kompentesi khusus pula didapati para pelajar secara umumnya baru

mengenali dunia pembelajaran yang sebenarnya. Lebih kurang 50 peratus daripada bilangan

pelajar adalah baru mengenali alam persekolahan. Selebihnya pula pernah memasuki alam

pra sekolah dan Kemas. Pengajaran ini terlaksana selepas sahaja sesi orentasi persekolahan

bagi pelajar tahun satu. Sesi orentasi ini berjalan selama 2 minggu. Dalam kelas ini para

pelajar ditempatkan dalam kelas yang bercampur-campur tahap keupayaan 3M mereka. Ini

bermakna ada pelajar yang telah lancar membaca dan ada yang belum.

Analisis berkaitan stail pembelajaran pula , guru mendapati pelajar tahun satu masih lagi

perlu dibantu dalam beberapa aspek pembelajaran. Para pelajar dalam kelas sebegini akan

menghasilkan komunikasi yang pelbagai. Setiap orang pelajar akan kerap menimbulkan

pelbagai persoalan yang berkehendakkan guru menjawab secara serta merta. Segala persoalan

yang ditimbulkan oleh guru sudah semestinya akan menerima jawapan yang banyak dari para

pelajar.

2.2       State Objectives – Nyatakan Objektif

Dalam pengajaran bagi subjek Bahasa-Melayu ini penghasilan objektif adalah berasaskan

3 objektif utama iaitu Psikomotor, Kognitif  dan Afektif. Objektif Psikomotor yang ingin

dicapai  adalah memastikan para pelajar dapat melakukan teknik  menggosok gigi dengan

teknik yang betul,cara –cara membersihkan tubuh badan kita dan cara membersihkan bilik

darjah serta membersihkan Balai-raya yang terdapat di kampung . Guru akan menunjukkan

cara menggosok gigi yang betul, diikuti secara serentak oleh setiap orang pelajar. 

 

Objektif Kognitif pula, para pelajar dapat mengetahui cara membersihkan tubuh badan

termasuklah rambut ,kuku,gigi juga kawasan sekolah dengan teknik yang betul dan

seterusnya pelajar juga dapat menyebut empat perkataan suku kata yang berkaitan dengan

kebersihan gigi seperti gigi, ubat, gosok dan berus.

Manakala objektif yang ketiga adalah dari aspek Afektif yang mana melalui pengajaran

dan pembelajaran ini para pelajar dapat Memupuk keyakinan diri, bekerjasama, dan berasa

seronok. Kemahiran secara tidak langsung yang dapat diterapkan dalam pembelajaran ini

ialah kemahiran membina perkataan  daripada ‘be + rus’, ‘u + bat’, ‘go + sok’ dan ‘gi + gi’

2.3        Select Instructional Methods,Media and Materials  – Pilih  

             Kaedah, Media dan Bahan

2.3.1     Select Instructional Methods – Pilih Kaedah

Page 22: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Dalam sesi pengajaran ini beberapa kaedah telah guru gunakan bagi memaksimumkan

lagi keberkesanan pengajaran dan pembelajaran. Kaedah pertama yang digunakan adalah

kaedah berbentuk hiburan yang dipersembahkan dalam bentuk nyanyian. Dalam sesi ini para

pelajar akan menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan iringan muzik. Seramai 25 orang

pelajar akan menyanyikan lagu ini secara serentak.

Kaedah nyanyian ini adalah amat berkesan pada permulaan pembelajaran iaitu pada

langkah set induksi. Dengan menyanyikan lagu para pelajar terlebih dahulu telah disajikan

dengan satu sesi awalan yang menyeronokkan sebelum mereka meneruskan sesi

pembelajaran yang seterusnya.

Kaedah kedua yang digunakan pula adalah kaedah soal jawab. Kaedah soal jawab ini

telah saya gunakan pada awal pengajaran lagi iaitu selepas para pelajar menyanyikan lagu

“Bangun Pagi”. Berdasarkan lagu yang telah dinyanyikan guru akan bersoal jawab dengan

murid tentang aktiviti yang dilakukan setiap pagi berpandukan lagu “Bangun Pagi” yang

telah nyanyikan. Kaedah ini dipilih kerana ia adalah satu kaedah untuk mengetahui

sejauhmanakah pengetahuan pelajar tentang topik yang akan mereka pelajari. Dengan soalan

yang dikemukakan guru dapat mengetahui secara terus sejauh manakah pengetahuan murid

bagi sesuatu topik itu.

2.3.2     Select Instructional Media – Pilih Media

Sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran ini, guru telah menggunakan beberapa

media. Penggunaan media ini jelas digunakan pada sesi set induksi, Langkah 1, Langkah 3,

Langkah 5(Penilaian) dan pada sesi Penutup.Pada sesi penutup guru telah menggunakan

media radio,carta lagu dan cd lagu. Kedua-dua media ini telah disediakan lebih awal dan

telah dipastikan dalam keadaan baik sebelum digunakan.

Para pelajar akan menyanyikan lagu “Bangun Pagi” ini seiring dengan cd lagu yang

dimainkan. Para pelajar akan dipandukan untuk menyanyi lagu ini dengan melihat carta lagu

yang dilekatkan di hadapan kelas. Guru juga turut menyanyi bersama-sama pelajar untuk

membantu beberapa orang pelajar yang tidak lancar membaca. Ketiga-tiga media yang

digunakan ini adalah untuk melancarkan kaedah pengajaran berbentuk hiburan.

Dengan  meletakkan media berbentuk hiburan pada awal pengajaran, para pelajar akan

berasa seronok untuk mengikuti sesi pembelajaran yang seterusnya. Pengetahuan sedia ada

pelajar mula dicungkil pada awal sesi pembelajaran dengan meransang penglibatan mereka

melalui media radio, cd dan carta lagu yang saya sediakan.

Penggunaan media kedua yang saya gunakan dapat dilihat pada langkah pertama iaitu

penggunaan media seperti model gigi, keratan rentas gigi, berus gigi dan ubat gigi. Beberapa

Page 23: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

hari sebelum sesi pengajaran ini guru terlebih dahulu telah mengingatkan para pelajar untuk

sama-sama membawa berus gigi dan ubat gigi dengan tujuan untuk memastikan sesi

pengajaran berjalan dengan lancar.

Dua model utama guru iaitu model gigi dan keratan rentas gigi  ini saya perolehi dari

Bilik  Sains sekolah. Manakala berus gigi dan ubat gigi, potong kuku, syampo, sabun mandi,

pula guru sediakan sendiri dengan membawanya dari rumah. Kesemua model ini akan saya

letakkan di atas meja setiap stesen yang bertujuan untuk diperhati dan diteliti oleh setiap

orang pelajar dalam kumpulan masing-masing. Dengan cara ini para pelajar dapat merasai

sendiri keadaan sebenar item yang ingin dipelajari.

Pengalaman belajar dengan objek atau benda maujud seperti ini akan meningkatkan lagi

keupayaan pelajar untuk mengingati isi utama pembelajaran. Penggunaan media berbentuk

model seperti model gigi dan model keratan rentas gigi  ini secara tidak langsung menarik

minat pelajar untuk terus belajar. Media berbentuk model seperti ini akan membawa para

pelajar untuk lebih mengenali lagi rupa sebenar gigi mereka yang sememangnya sukar untuk

dilihat pada situasi sebenar.

2.3.3     Select Instructional Materials  – Pilih  Bahan

Penggunaan  bahan dalam sesi pengajaran dan pembelajaran subjek Bahasa-Melayu saya

ini memberikan beberapa kekuatan berdasarkan analisis pelajar yang telah dilaksanakan.

Dengan situasi sosioekonomi pelajar yang berada di kawasan pedalaman tidak  keterlaluan

sekiranya saya katakan bahawa tahap penjagaan kebersihan diri  kebanyakan pelajar adalah

kurang. Kesesuaian bahan seperti model gigi,dan model-model  lain yang saya gunakan ini

adalah sangat bersesuaian dalam memberi kesedaran pada diri pelajar tentang kebersihan

tubuh badan lebih-lebih lagi gigi.

dengan lebih baik lagi.Penggunaan bahan dalam memulakan sesi pembelajaran yang

berbentuk hiburan.

Penggunaan bahan kad abjad yang disusun sehingga terbentuk perkataan pula secara

langsung dapat menguatkan lagi tahap pemahaman pelajar dalam mengingati apa yang

mereka pelajari. Berdasarkan bahan hiburan, pelajar juga turut di pandu bersama untuk lebih

memahami apa yang di pelajari dengan menggunakan kad-kad abjad yang memerlukan

pelajar menggunakan kemahiran dan pengetahuan sebenarnya dalam memahami apa yang

ingin mereka pelajari. Penggunaan kad abjad ini secara langsung menguji tahap pembelajaran

pelajar untuk mencapai objektif yang telah ditetapkan.

Objektif pembelajaran juga dengan mudah dicapai apabila guru menggunakan bahan yang

selalu pelajar gunakan setiap hari untuk digunakan dalam pengajaran. Penggunaan bahan

Page 24: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

seperti ubat gigi dan berus gigi sabun, syampo pemotong kuku oleh pelajar sendiri,

membuatkan pelajar sedar betapa pentingnya bahan-bahan tersebut untuk menjaga kebersihan

tubuh anggota badan mereka.

2.4     Utilize Media and Materials  – Gunakan Media dan Bahan

Penggunaan kaedah, media dan bahan dalam pengajaran dan pembelajaran hendaklah 

saling  berkaitan dan berterusan bagi memastikan perjalanan dan pencapaian objektif

terlaksana dengan jayanya. Dalam pengajaran dan pembelajaran dilaksanakan ini, kaedah

pertama yang guru gunakan adalah kaedah berbentuk hiburan. Para pelajar akan

menyanyikan lagu “Bangun Pagi”. Media dan bahan yang saya gunakan pada langkah set

induksi ini ialah penggunaan radio dan cakera padat yang mengandungi lagu tersebut dan

carta lagu untuk memastikan pelajar turut sama menyanyi.

Dalam memastikan suasana pengajaran dan pembelajaran yang baik dan berkesan

beberapa aspek dititiberatkan sebelum dan semasa proses pengajaran dan pembelajaran

berjalan. Sebelum pengajaran dan pembelajaran bermula guru terlebih dahulu memastikan

kesemua media dan bahan telah disediakan lebih awal dan setiap media yang ingin digunakan

tidak bermasalah semasa ia mula digunakan. Media dan bahan seperti  model keratan rentas

gigi akan guru sediakan lebih awal dengan membuat pnjaman di bilik sains yang terdapat di

sekolah.Kesemua media dan bahan ini terlebih dahulu disediakan dalam kelas tersebut dahulu

sebelum bermulanya kelas pengajaran dan pembelajaran.

 Semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung, suasana pembelajaran

hendaklah diambil berat dari permulaan set induksi lagi. Pada permulaan pengajaran ini saya

akan memastikan suasana dimulakan dengan  keseronokan menyanyi bersama-sama dengan

para pelajar. Suasana yang gembira dengan santapan hiburan akan menarik minat pelajar

untuk meneruskan pembelajaran pada hari tersebut.

Pada langkah kedua guru membawa para pelajar kedalam satu suasana berbentuk

pameran, yang mana media dan bahan yang saya gunakan adalah model gigi, keratin rentas

gigi, berus gigi dan ubat gigi dan alat kebersihan yang lain. Dalam kumpulan para pelajar

akan bergilir-gilir bergerak dari satu stesen ke stesen yang lain untuk membuat pemerhatian

terhadap keempat-empat model yang disediakan. Dengan mengadakan ruang pameran

sebegini, walaupun nampak kecil tetapi secara tidak langsung telah membuka satu suasana

mini pameran yang meningkatkan lagi keberkesanan pengajaran dan pembelajaran. 

 

Suasana pembelajaran yang seterusnya guru mula ubahkan sedikit ke tahap yang agak

ilmiah yang mana pada langkah ke tiga  guru menyediakan media dan bahan berbentuk kad

Page 25: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

abjad a-z . Guru akan menyebut beberapa perkataan seperti tolong sapu sampah, tolong cabut

rumput, tolong cat dinding. Dalam kumpulan pelajar akan membentuk  kad perkataan bagi

menghasilkan frasa tersebut. Penggunaan media dan bahan sebegini akan melahirkan satu

suasana bersaing yang sangat menyeronokkan dikalangan pelajar.

2.5     Require Learner Participation  – Dorongan Penglibatan Pelajar

Bagi memastikan proses pembelajaran berlaku dengan baik, para pelajar akan guru

libatkan dalam aktiviti pembelajaran seperti menyanyi,memberi pendapat dan menjawab

soalan yang dikemukakan. Pembelajaran yang aktif dapat guru kenalpasti pada langkah

ketiga . Pada langkah yang ketiga ini masa yang saya peruntukkan ialah sebanyak 8 minit

sahaja. Masa 8 minit ini bersesuaian dengan aktivitinya yang tidak terlalu banyak. Pada

langkah ketiga ini guru menggunakan kaedah penyelasaian masalah.

Kaedah ini berkehendakkan kumpulan pelajar menyambungkan beberapa kad abjad

sehingga membentuk perkataan. Para pelajar akan menyusun kad abjad berkenaan

berdasarkan perkataan yang disebut oleh guru. Empat perkataan tersebut ialah gigi, ubat,

gosok dan berus. Rasional memilih kaedah penyelesaian masalah ini adalah kerana ia mudah

bagi para pelajari ikuti. Selain itu kaedah ini juga telah guru permudahkan lagi, yang mana

pelajar hanya perlu menyambung kad abjad menjadi satu perkataan berdasarkan perkataan

yang saya sebutkan satu persatu.

                 Evaluate and Revise – Nilai dan Semak

                2.6.1   Evaluate Learning –Pembelajaran Murid

Cara penilaian yang guru jalankan bagi mengenalpasti sejauhmanakah keberkesanan

pengajaran guru terhadap para pelajar adalah melalui tiga penilaian iaitu penilaian sebelum,

semasa dan selepas pengajaran. Sebelum pembelajaran dimulakan guru telah mula

melaksanakan penilaian secara umum sahaja iaitu melalui set induksi yang saya jalankan

pada awal pembelajaran. Selepas sahaja aktiviti nyanyian lagu “Bangun Pagi” guru telah

mengemukakan penilaian pertama saya melalui teknik penyoalan secara lisan.

Berdasarkan lagu yang telah dinyanyikan saya bersoal jawab dengan murid tentang

aktiviti yang mereka lakukan setiap pagi. Dengan mengemukakan penilaian awal dengan

penyoalan  secara langsung diawal pengajaran lagi guru sudah  dapat  mengetahui 

sejauhmanakah tahap pengetahuan pelajar berkaitan kebersihan gigi.

Penilaian kedua pula ialah penilaian semasa pengajaran dan pembelajaran

dilaksanakan. Penilaian kedua ini jelas kelihatan pada langkah ketiga. Pada langkah kelima

guru menilai pelajar berdasarkan kumpulan mereka masing-masing. Selain menjimatkan

masa penilaian, kerjasama pelajar juga boleh diperhatikan pada langkah ini. Kerjasama dalam

Page 26: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

kumpulan akan memastikan pelajar dalam kumpulan akan sentiasa bantu membantu untuk

mencari atau mencantum kad perkataan menjadi satu frasa  yang disebutkan oleh guru. Pada

langkah kelima ini juga guru dapat menilai lebih lanjut tentang sejauh manakah pelajar

memahami topik atau apa yang mereka telah pelajari pada langkah satu dan langkah dua. 

 

Penilaian ketiga adalah setelah pengajaran dan pembelajaran berada pada akhir sesi.

Pada akhir sesi ini guru telah membuat penilaian  berbentuk memadankan suku kata berkaitan

dengan kebersihan  gigi.Guru juga telah menyediakan bentuk soalan yang menggunakan ICT

iaitu murid menjawab menggunakan komputer. Para pelajar akan dibekalkan dengan

lembaran kerja, yang disediakan khas untuk menguji pengetahuan mereka berkaitan

pembelajaran yang

mereka telah lakukan. Sesi ini dijalankan pada langkah penilaian iaitu pada langkah

kelima. Pada sesi penilaian akhir ini pelajar hanya perlu memadankan 8 suku kata bagi

membentuk 4 perkataan asas iaitu gosok, gigi, ubat dan berus. Namun begitu satu penilaian

akhir akan guru  adakan pada waktu lain bagi menguji sejauhmankah para pelajar menguasai

topik berkenaan. Masa yang guru berikan pada waktu ini adalah selama 30 minit dan saya

menjadikannya sebagai satu ujian sumatif.

Penilaian sumatif guru adalah berbentuk memadankan perkataan dengan  gambar rajah yang

diberi. Murid juga dinilai berdasarkan penulisan .Pada penilaian ini pelajar hanya menulis

perkataan yang disebut oleh guru dan membaca semula perkataan tersebut.Ini bertujuan

menguji sama ada murid boleh mengeja perkataan dengn betul atau tidak.

2.6.2     Teacher’s Plan -  Rancangan pengajaran guru

Selesai saja guru menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran beberapa penilaian

dan penyemakan semula telah dilaksanakan bagi mengesan sejauhmanakah pengajaran

mencapai objektifnya. Aspek pertama penilaian guru adalah melalui persembahan. Pada

aspek ini guru akan meneliti semula sejauhmanakah persembahan pengajaran yang dilakukan

dapat tercapai. Persembahan yang baik adalah persembahan yang dapat menarik minat pelajar

untuk turut serta dalam sesuatu aktiviti pengajaran. 

Penilaian kaedah pula akan guru lakukan dengan mengesan sejauhmanakah  kaedah yang

digunakan seperti kaedah penyoalan, latih tubi dan kaedah pemerhatian yang terdapat dalam

pengajaran guru dapat memberikan para pelajar tentang apa yang ingin mereka pelajari.

Kaedah pemerhatian yang terdapat pada langkah dua dapat memastikan para pelajar dapat

melihat dan menilai dengan jelas, model yang dipersembahkan kepada mereka.

Page 27: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Penilaian media pula ialah sejaumanakah media yang digunakan itu mudah diterima dan

penggunaannya sebagai member kefahaman kepada para pelajar semaksimum yang boleh.

Guru harus menilai adakah media yang digunakan seperti penggunaan radio, cakera padat

dan carta lagu mampu membawa bersama para pelajar menyanyikan lagu “Bangun Pagi”

dengan lebih seronok dan menggembirakan pelajar.

Bagi menilai bahan pula, aspek penting yang seharusnya di utamakan ialah bahan yang

digunakan itu bersesuaian dan mudah diguna pakai oleh pelajar. Contoh bahan yang

digunakan ialah lembaran kerja. Guru hendaklah memastikan isi kandungan lembaran kerja

adalah tidak terlalu susah untuk diselesaikan atau dibuat oleh pelajar.

Isi kandungan atau soalan yang digunakan itu hendaklah tidak terlalu susah dan telah

dipelajari oleh setiap orang pelajar. Bagi menilai tahap penglibatan pelajar dalam aktiviti

pengajaran dan pembelajaran yang saya jalankan beberapa perkara hendaklah dilakukan. Di

antaranya ialah ketika melakukan aktiviti demonstrasi menggosok gigi, para pelajar terlebih

dahulu, guru akan pastikan mereka memiliki berus gigi dan ubat gigi masing-masing. 

 

Dalam aktiviti pameran pula para pelajar telah guru bahagikan kepada beberapa

kumpulan. Bagi memastikan penglibatan semua pelajar, guru akan membahagikan setiap

kumpulan itu dalam kumpulan yang bercampur-campur. Setiap kumpulan itu hendaklah

meliputi pelajar yang cerdas, sederhana dan lemah. Ini membolehkan setiap kumpulan itu

dapat menonjolkan kebolehan masing-masing dengan adil.

Satu penilaian yang telah disediakan yang membolehkan guru mengukur pencapaian

dalam pengajaran ialah dengan satu penilaian yang mengandugi 5 soalan. Soalan pertama

guru ialah adakah media yang digunakan itu berkesan dalam menarik perhatian para pelajar

untuk turut sama dalam sesi pembelajaran. Soalan kedua pula ialah adakah media yang

digunakan itu dapat membantu pelajar mencapai objektif. Seterusnya soalan ketiga ialah

adakah pelajar dapat melibatkan diri dengan sepenuhnya dalam semua aktiviti pembelajaran.

Soalan keempat ialah adakah setiap media yang digunakan itu dapat meransang naluri ingin

tahu pelajar untuk topik yang ingin guru sampaikan. Manakala soalan kelima ialah  adakah

media yang yang gunakan itu sangat kreatif dan berkaitan dengan isu yang menarik minat

pelajar.

 

3.0     KESIMPULAN

Teknologi Pengajaran yang merangkumi teori dan amalan berkaitan mereka bentuk,

mengguna, mengurus dan menilai proses serta sumber untuk pembelajaran adalah sesuatu

Page 28: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

yang amat penting dalam proses pengajaran dan pembelajaran masa kini. Dengan kemajuan

dalam pembangunan dan dunia teknologi, teori serta amalan teknologi pengajaran turut sama

berubah.

Atas faktor-faktor perubahan yang sedemikian para pendidik perlulah lebih berdaya

saing dan sentiasa bersedia dengan ilmu dalam bidang yang dikhususkan. Di samping itu para

pendidik juga perlu bersedia dengan ilmu-ilmu serta pengalaman yang lain bagi melahirkan

seorang pendidik yang serba boleh.

Dengan Teknologi Pengajaran yang berperanan penting dalam menangani sebarang

persoalan melalui pembekalan beberapa model pengajaran yang sesuai, teknik-teknik

pengajaran yang maju dan perisian yang releven dan pengurusan yang cekap para pendidik

akan lebih bersedia dengan profesion keguruan masing-masing.

Berbantukan Model pembelajaran ASSURE sesi dan kandungan  pengajaran pendidik

akan lebih baik, menarik dan lebih terancang lagi. Model ASSURE ini sudah pasti akan lebih

membantu para pendidik dalam merncang proses pembelajaran sama ada sebelum, semasa

dan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran itu.

Kesimpulannya Teknologi Pengajaran dan Model ASSURE adalah satu kombinasi

ilmu teknologi pengajaran dan satu teori pembelajaran yang sangat berkesan dalam sesi

pengajaran dalam kelas. Para pendidik yang menggunakan kedua-dua kombinasi ini adalah

tidak mustahil untuk menghasilkan satu sesi pembelajaran yang menarik pada para pelajar.

http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure

Page 29: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE
Page 30: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE
Page 31: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE
Page 32: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE
Page 33: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE
Page 34: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure

http://reka-bentuk-teknologi.blogspot.com/2012/09/rancangan-pengajaran-harian-berasaskan.html

Rancangan Pengajaran Makro Matematik Tahun 1

Rancangan Pengajaran Harian  1:Mata pelajaran                         : Matematik

Kelas                                       : Tahun 1 Arif

Tarikh                                      : 10 November  2011

Masa                                        : 11.30 pagi – 12.10 tgh (40 minit)

Bilangan murid                       : 20 orang

Bidang pelajaran                     : Nombor Bulat (0-9)

Objektif pembelajaran             : Menama dan menentukan nilai.

Hasil pembelajaran:     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

A:        Menguasai isi kandungan pelajaran

1.      Menentukan kuantiti bagi nombor yang disebut  menggunakan objek dan  memadankan

kumpulan objek dengan nombor.

2.      Membandingkan dua nombor dan menyatakan hubungan ‘lebih daripada’ dan ‘kurang

daripada’

3.      Menyusun kumpulan objek mengikut urutan tertib menaik dan menurun           

Page 35: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

                        B:        Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir

                                    1. Memadankan  kuantiti nombor dalam kumpulan.

2. Menyusun nombor mengikut turutan menaik dan menurun berselang seli.

                        C:        Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

                                    1. Melibatkan diri secara aktif berkumpulan.

                                    2. Menjalankan aktiviti dengan tertib dan bekerjasama di dalam

kumpulan.

           

Konsep/prinsip/hukum/teori:

1. Nombor, bilangan, membilang, banyak, sedikit,satu, dua, tiga, empat lima, enam, tujuh 

lapan, sembilan, sepuluh urutan, tertib, menaik, menurun.

2. Menamakan nombor

a.  Membilang objek

b.  Menamakan nombor

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

1.      Kad nombor ( 1 hingga 9)

2.      Kad gambar ( 1 hingga 9)

3.      Garisan nombor (berskala tanpa nombor)

4.      Lembaran kerja

Bagi aktiviti pengukuhan:

1. Kad nombor (1 hingga 9)

2. Gam

3. Kertas manila kad

4. Pen marker

Langkah berjaga-jaga:

Memastikan alatan yang dibilang tidak mengandungi bahan toksik atau tajam dan

merbahaya kepada keselamatan.

Pengetahuan sedia ada:

Murid telah mengenal angka dari pengalaman melihat nombor yang ada di persekitaran.

Page 36: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Murid telah mempelajari konsep 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 menggunakan gambar dan sebagainya

juga telah menguasai konsep perbandingan banyak dan sedikit.

Fasa Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/

Mencungkil

idea

(5 min)

Membezakan

kumpulan

objek banyak

dan  sedikit

Guru bernyanyi bersama

murid lagu “Anak 

Ayam”.Murid membilang

daun yang kering pada kertas

manila kad.Guru bersoal

jawab dengan murid

mengenai kumpulan objek

banyak dan sedikit.

Murid memberi respon dengan bernyanyi bersama-sama dengan penuh semangat sambil bertepuk  tangan.

Strategi/

Teknik:

Penyoalan

seluruh kelas.

Menyanyi.

Menstruktur/

Menstruktur

semula

(20 min)

Menyusun

nombor

secara tertib

menaik dan

menurun

Guru melekatkan kad

nombor di papan putih. Guru

memperkenalkan garis

nombor kepada murid.  Guru

meminta murid membilang

satu- satu mengikut urutan

menaik dan urutan menurun.

Murid membilang

objek mengikut urutan

menaik dan menurun

Aktviti Pemulihan: murid menyusun nombor mengikut urutan menaik di dalam kumpulan

Strategi/

Teknik:

Aktiviti inkuiri

dalam

kumpulan

Sikap saintifik

Page 37: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

AKTIVITI PEMULIHAN:

Murid menyusun kad

nombor mengikut urutan

menaik dan urutan menurun.

 

AKTIVITI 

PENGUKUHAN

Minta murid melekatkan kad

nombor dengan kemas dan

cantik di atas kertas manila

kad serta mengunting

nombor mengikut turutan

menial dan menurun.

Pamerkan hasil kerja murid

di papan kenyataan.

Debriefing

Taksir kefahaman secara

lisan – Murid yang telah

menguasai maju ke fasa

aplikasi, manakala murid

yang tidak dapat menguasai,

diberi bimbingan berterusan

oleh guru dalam  kumpulan

yang sama dan diberi

penerangan yang jelas.

kecil. dan nilai

murni:

Penglibatan

aktif

Menghargai masa

Aplikasi

Idea

(10 min)

Tulis nombor dan minta

murid  membilang satu-satu

secara tertib menaik dan

menurun.  (lampiran 1)

Murid-murid menulis nombor mengikut urutan menaik dan menurun

Strategi:

Perbincangan

kumpulan dan

Sumber pengajaran: lembaran kerja

Page 38: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Berdasarkan Model ASSURE

Refleksi/

Penutup

(5 min)

 Taksir kefahaman murid

dengan memberi bimbingan

membuat generalisasi

pengajaran guru berdasarkan

lembaran kerja yang

diberikan.

 Murid menyiapkan lembaran kerja (lampiran 2)

Murid menyiapkan lembaran kerja

Strategi:

Penyoalan

keseluruhan

kelas

Sumber

pengajaran:

Lembaran kerja

http://shahskj.blogspot.com/p/hsprpr-kssr-matematik-tahun-1.html