14
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 Tarikh 19 September 2013. Masa 12.00 tengah hari hingga 1.00 petang (60 minit) Tahun / Darjah 5 Bestari. Matapelajaran Matematik. Bilangan murid 23 orang. Tajuk 11.0 Perwakilan data. Bidang pembelajaran 11.1 Mentafsir data. Objektif pengajaran 11.1.1 Memahami dan menggunakan istilah yang berkaitan dengan purata. Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid akan dapat: i. Terang maksud purata. ii. Menyatakan purata daripada dua atau tiga kuantiti. iii. Menentukan formula bagi purata. Pengetahuan sedia ada Murid telah mahir asas tambah dan bahagi. Kemahiran berfikir Mengenalpasti maklumat pada soalan/ilustrasi, menjana idea, menghubungkait dengan pengetahuan sedia ada seperti operasi tambah dan bahagi, dan

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

math

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Tarikh 19 September 2013.

Masa 12.00 tengah hari hingga 1.00 petang (60 minit)

Tahun / Darjah 5 Bestari.

Matapelajaran Matematik.

Bilangan murid 23 orang.

Tajuk 11.0 Perwakilan data.

Bidang pembelajaran 11.1 Mentafsir data.

Objektif pengajaran 11.1.1 Memahami dan menggunakan istilah yang berkaitan dengan purata.

Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid akan dapat:

i. Terang maksud purata.

ii. Menyatakan purata daripada dua atau tiga kuantiti.

iii. Menentukan formula bagi purata.

Pengetahuan sedia

ada

Murid telah mahir asas tambah dan bahagi.

Kemahiran berfikir Mengenalpasti maklumat pada soalan/ilustrasi, menjana idea, menghubungkait dengan

pengetahuan sedia ada seperti operasi tambah dan bahagi, dan membuat keputusan tentang

sintesis akhir.

Nilai murni Teliti mengira, mendengar arahan dan berkerjasama dalam menyelesaikan masalah.

Integrasi Intra : Nombor bulat, penambahan, bahagi.

Inter : Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni, ICT

Alatan Kad epal, papan epal, Jadual epal, pen papan putih, kad kumpul dan kad bahagi sama rata, kad 4

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

stesen, slide power point, 2 cawan, 10 batang pen, pita pengukur, penimbang, kad duit, LCD,

komputer, jadual data, lembaran aktiviti.

Kecerdasan pelbagai Visual, kinestetik, logik matematik.

Sumber pengajaran

dan pembelajaran.

1. Persembahan power point.

2. Persembahan jadual.

3. Kad duit dan kad epal.

4. Empat kad soalan setiap stesen termasuk bahan-bahan iaitu 10 batang pen, penimbang (kg),

pita ukur (cm), dan kad wang.

5. Lembaran aktiviti (Lembaran 1 dan Lembaran 2).

Prosedur:

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Set Induksi

(5 minit)

Purata ialah menjadikan kuantiti

dalam setiap kumpulan adalah

sama.

Soalan:

1. Berapakah biji epal dalam

kumpulan A?

2. Berapa biji epal dalam kumpulan

B?

3. Bagaimanakah cara kita

memastikan mereka mempunyai

bilangan epal yang sama?

4. Kalau cikgu gabung kumpulan A

dan B, berapakah jumlah epal?

5. Bagaimanakah 6 biji epal

hendak diagihkan sama rata

kepada dua kumpulan?

6. Setiap kumpulan akan dapat

berapa biji epal?

1. Guru panggil dua orang murid untuk

bagi berlakon satu situasi.

2. Murid pertama akan diberikan 4 biji

epal manakala murid kedua akan

mendapat 2 biji epal.

3. Murid melakukan pemerhatian

kepada dua orang murid tersebut

dan guru menyoal murid tentang

bagaimana untuk mengagihkan

bilangan epal sama banyak kepada

dua orang murid tersebut.

4. Guru bimbing murid dalam

kumpul/gabung epal daripada murid

pertama dengan murid kedua

menjadi satu kumpulan.

5. Murid disoal tentang jumlah epal

apabila murid satu dan murid dua di

gabung bersama

4 + 2 = 6

6. Guru menyoal murid tentang operasi

Alatan:

I. Kad epal.

II. Papan epal.

III. Tali berserta kad

‘kumpul’.

IV. Kad ‘bahagi sama

rata’.

V. Komputer.

VI. LCD.

VII. Slide powerpoint

(Kisah epal).

Nilai murni:

I. Mendengar arahan.

II. Teliti mengira.

Kemahiran berfikir:

I. Mengenalpasti

maklumat pada

soalan/ilustrasi.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

4 biji pada murid pertama

2 biji pada murid kedua

Slaid powerpoint bagi purata epal

yang sesuai dalam mengagihkan

enam biji epal kepada murid satu dan

murid dua dengan sama banyak.

7. Guru tegaskan kumpul semula

melibatkan operasi tambah manakala

agihan sama rata ialah operasi

bahagi.

6 ÷ 2 = 3

8. Murid disoal kembali tentang bilangan

epal yang dibahagi sama rata.

9. Guru bimbing murid dalam

menyatakan nilai purata iaitu:

Purata bilangan epal iaitu 3 biji.

10.Guru tunjuk slide powerpoint tentang

purata epal bagi dua kumpulan yang

melibatkan operasi kumpul/gabung

(penambahan) dan agihan sama rata

(bahagi) kepada murid.

11.Murid bersoal jawab dengan guru

mengenai situasi tersebut.

Kecerdasan pelbagai:

I. Visual.

II. Logik matematik.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Langkah 1 Menyatakan purata daripada 1. Guru tunjuk slide powerpoint tentang Bahan:

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

(15 minit) a) Dua kuantiti.

b) Tiga kuantiti

Soalan (Purata daripada dua kuantiti):

1. Berapa wang yang kamu

bawa ke sekolah pada hari

ini?

2. Ipin ada RM 300 dan Upin ada

RM 200, bagaimanakah kita

hendak kumpul kedua-

duanya?

3. Selepas kita tambah kedua-

duanya, bagaimanakah kita

agih wang ini dengan sama

banyak antara Ipin dan Upin?

Slide powerpoint bagi purata wang.

contoh hitung purata daripada dua

kuantiti.

2. Murid melakukan penerokaan

terhadap menyatakan operasi bagi

kumpul wang serta operasi yang

sesuai bagi agihan wang sama

banyak dalam dua kumpulan.

3. Guru bimbing murid dalam

memasukkan maklumat pada jadual

data (purata dua kuantiti) iaitu:

I. LCD.

II. Komputer.

III. Slide powerpoint.

III. Lembaran aktiviti 1.

IV. Kad jadual data

(Purata dua kuantiti)

V. Kad jadual data

(Purata tiga kuantiti)

Nilai murni:

I. Berkerjasama dalam

menyelesaikan

masalah.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Soalan (Purata daripada tiga kuantiti):

1. Bagaimana kita mencari

purata bagi ketiga-tiga bekas

tersebut?

Slide powerpoint bagi purata berat.

Slide powerpoint bagi jadual purata

daripada tiga kuantiti.

1. Guru tunjuk slide powerpoint tentang

contoh hitung purata daripada tiga

kuantiti.

2. Murid melakukan penerokaan

terhadap menyatakan operasi bagi

kumpul wang serta operasi yang

sesuai bagi agihan wang sama

banyak dalam tiga kumpulan.

3. Guru panggil seorang murid bagi

mengeluarkan maklumat dan

mengisinya pada kad jadual data

(purata tiga kuantiti) iaitu:

Kemahiran berfikir:

I. Menghubungkait

dengan pengetahuan

sedia ada seperti

operasi tambah dan

bahagi.

II. Membuat keputusan

tentang sintesis

terakhir.

Kecerdasan pelbagai:

I. Logik matematik.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Lembaran aktiviti 1

4. Guru semak jawapan pada kad jadual

data (purata tiga kuantiti) bersama-

sama dengan murid.

5. Murid diberikan Lembaran aktiviti 1

bagi disiapkan dan dibincang

jawapannya bersama-sama dengan

guru.

Langkah 2

(20 minit)

Mengaplikasi konsep purata

(Aktiviti berkumpulan).

Soalan :

1. Sesi soal jawab berlaku dalam

stesen masing-masing

mengikut kad soalan stesen

yang diberikan?

Kad soalan stesen 1

1. Murid akan dibentuk kepada empat

kumpulan.

2. Guru membina empat stesen iaitu:

a) Stesen 1

Cari purata 10 batang pen

daripada dua kuantiti.

b) Stesen 2

Cari purata berat (kg)

daripada dua orang ahli

kumpulan.

c) Stesen 3

Hitung purata wang daripada

tiga kuantiti.

Bahan:

I. LCD.

II. Komputer.

III. Slaid powerpoint.

IV. Lembaran aktiviti 2.

V. Dua bekas.

VI. 10 batang pen.

VII. Penimbang (kg).

VIII. 18 kad wang RM50.

IX. Pita ukur (cm).

X. Empat kad soalan

setiap stesen.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

Kad soalan stesen 2

Kad soalan stesen 3

Kad soalan stesen 4

d) Stesen 4

Cari purata tinggi (cm)

daripada tiga orang ahli

kumpulan.

3. Kumpulan murid disusun mengikut

stesen iaitu:

a) Stesen 1 : Kumpulan 1

b) Stesen 2 : Kumpulan 2

c) Stesen 3 : Kumpulan 3

d) Stesen 4 : Kumpulan 4

4. Murid akan diberikan lembaran aktiviti

2 bagi mengisi pada data setiap

stesen. Data yang diisi mesti dalam

nombor bulat.

5. Setiap kumpulan akan bergerak ke

stesen berikut apabila diarahkan oleh

guru.

6. Guru bimbing dan betulkan kesilapan

murid.

Nilai murni:

I. Berkerjasama dalam

menyelesaikan

masalah.

Kemahiran berfikir:

I. Mengenalpasti

maklumat pada

soalan/ilustrasi.

II. Menjana idea.

Kecerdasan pelbagai:

I. Logik matematik.

II. Kinestetik.

Fasa / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Langkah 3 Menentukan rumus bagi purata. 1. Murid ditunjukkan slide powerpoint Bahan:

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5

(15 minit)

Slide powerpoint bagi bilangan kereta

mainan

tentang bilangan kereta mainan.

2. Murid dibimbing menyatakan rumus

purata iaitu:

Purata = Jumlahkeretamainan

bilanganah li

Purata = 5+4+33

Purata = 123

Purata = 4 buah kereta

3. Guru bimbing murid menyatakan

rumus asal bagi purata iaitu:

Purata=

Jumlahbilangandalamkumpulanbilangankumpulan

I. LCD.

II. Komputer.

III. Slide powerpoint.

IV. Pen papan putih.

Nilai murni:

I. Mendengar arahan.

Kemahiran berfikir:

I. Membuat

keputusan tentang

sintesis terakhir.

Kecerdasan pelbagai:

I. Logik matematik.

Penutup

(5 minit)

Sesi soal jawab, rumusan dan

kerja rumah.

1. Guru membuka soalan kepada murid.

2. Guru rumuskan pengajaran.

3. Murid diberikan kerja rumah pada

halaman 216 dalam buku teks.

Bahan:

I. Buku teks.