11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5 Mata pelajaran : Matematik Kelas : 5 Amanah Tarikh : 21 Jun 2013 Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi Topik : Pecahan Sub topik : Mendarab pecahan dengan nombor bulat Bilangan pelajar : 30 Orang Objektif pembelajaran : Murid dapat memahami konsep mendarab pecahan Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Mendarab nombor bulat dengan pecahan 2. Mendarab pecahan dengan nombor bulat Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui konsep mendarab dan pecahan Kemahiran berfikir : Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan bekerjasama

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

Embed Size (px)

DESCRIPTION

pecahan

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : 5 Amanah

Tarikh : 21 Jun 2013

Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi

Topik : Pecahan

Sub topik : Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Bilangan pelajar : 30 Orang

Objektif pembelajaran : Murid dapat memahami konsep mendarab pecahan

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Mendarab nombor bulat dengan pecahan

2. Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui konsep mendarab dan pecahan

Kemahiran berfikir : Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan bekerjasama

Nilai murni : Beri tumpuan, menghayati, memahami konsep dan aplikasi

Alat bantu mengajar : Model pecahan, gambar rajah pizza dan tudung botol, jalur kertas, kad permainan,

pen marker dan lembaran kerja

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

LANGKAH /

MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi

(5 Minit)

1. Gambar rajah pizza :

Rajah 1

Rajah 2

1. Murid-murid mengucapkan salam

dan membaca doa sebelum menuntut

ilmu.

2. Murid-murid ditunjukkan beberapa

gambar rajah mengenai pecahan yang

menarik.

3. Murid ditanyakan beberapa soalan

oleh guru.

4. Murid diminta membincangkan apa

yang dilihat dan bentangkan dihadapan

kelas.

BBB :

Gambar rajah

pizza

Nilai :

Memberikan

tumpuan,

menghayati

Kbkk :

Menjana idea

Teknik/Kaedah :

Penyoalan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

Rajah 3

Rajah 4

Rajah 5

Rajah 6

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

Langkah 1

(15 Minit)

1. Pendaraban nombor bulat dengan

pecahan menggunakan jalur kertas.

( Konsep penambahan berulang )

4 x ½ =

½ ½ ½

½

=

+

½ ½

+

½ ½

=

2

1. Murid diperkenalkan dengan konsep

pendaraban nombor bulat dengan

pecahan menggunakan jalur kertas.

2. Murid melihat langkah-langkah yang

ditunjukkan oleh guru di papan putih.

BBB :

Jalur kertas

Nilai :

Memberikan

tumpuan,

menghayati dan

memahami

konsep

Kbkk :

Menjana idea

dan membina

konsep

Teknik/Kaedah :

Perbincangan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

2. Rumusan daripada hasil kerja,

pendaraban nombor bulat dengan

pecahan kaedah penambahan berulang

pecahan.

4 x 1/2 = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2

= 4/2

= 2

3. Contoh soalan :

- 3 x 1/3 =

- 4 x 1/4 =

- 6 x 1/2 =

3. Murid-murid berbincang dengan guru

mengenai bagaimana menghasilkan

pendaraban nombor bulat dengan

pecahan.

4. Murid di minta membuat pendaraban

nombor bulat dengan pecahan di papan

putih.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

Langkah 2

(15 Minit)

1. Pendaraban pecahan dengan nombor

bulat. ( konsep pengumpulan bahan

‘daripada’ )

1/4 x 8 =

Langkah 1 :

( 8 tudung botol )

Langkah 2 :

( 8 tudung botol dibahagikan kepada 4

kumpulan )

1. Murid diperkenalkan dengan konsep

pendaraban pecahan dengan nombor

bulat menggunakan tudung botol.

2. Murid melihat langkah-langkah yang

ditunjukkan oleh guru di papan putih.

BBB :

Gambar rajah

tudung botol

Nilai :

Memberikan

tumpuan,

menghayati dan

memahami

konsep

Kbkk :

Menjana idea

dan membina

konsep

Teknik/Kaedah :

Perbincangan

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

Langkah 3 :

( Ambil 1 kumpulan daripada 4 kumpulan

tudung botol )

Langkah 4 :

1/4 daripada 8 ialah 2

Langkah 5 :

1/4 x 8 = 2

2. Rumusan daripada hasil kerja,

pendaraban pecahan dengan nombor

bulat ialah kaedah pengumpulan bahan

‘daripada’.

1/4 x 8 = ?

1/4 daripada 8 = ?

1/4 x 8 = 2

3. Murid-murid berbincang dengan guru

mengenai bagaimana menghasilkan

pendaraban pecahan dengan nombor

bulat.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

3. Contoh soalan :

- 2/7 x 14 =

- 3/6 x 12 =

- 4/5 x 15 =

4. Murid di minta membuat pendaraban

pecahan dengan nombor bulat di papan

putih.

Langkah 3

(20 Minit)

1. Aktiviti permainan yang bertajuk ‘Siapa

cepat dia dapat’.

2. Arahan dan peraturan permainan

kepada murid-murid.

- Setiap kumpulan mesti mengeluarkan

wakil untuk menjawab soalan dipapan

putih.

- Tidak dibenarkan pelajar yang sama

menjawab soalan di papan putih.

- Markah akan diberikan sebanyak 5

markah kepada kumpulan yang

berjaya menjawab soalan dengan

betul manakala 3 markah kepada

kumpulan yang salah

.

1. Murid menjalankan aktiviti permainan

yang bertajuk ‘Siapa cepat dia dapat’.

2. Murid dipecahkan kepada tiga

kumpulan.

Kumpulan Astro Ria

Kumpulan Astro Prima

Kumpulan Astro Warna

3. Murid diperdengarkan arahan dan

peraturan permainan oleh guru.

4. Murid mula bermain dibawah

kawalan guru.

BBB :

Kad permainan

Nilai :

Memberikan

tumpuan dan

mengaplikasi

Kbkk :

Berkerjasama

Teknik/Kaedah :

Pemusatan

murid dan

pemusatan

bahan

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 5 (Pecahan) Latest

3. Contoh soalan yang diberikan :

- 5 x 1/2 =

- 6 x 1/4 =

- 1/2 x 6 =

- 2/6 x 12 =

Penutup Kognitif :

- Guru merumuskan hasil pembelajaran

bersama-sama murid-murid.

Sosial :

- Guru mengucapkan tahniah kepada

murid-murid yang berjaya mencapai

objektif yang diingini dan berharap agar

murid-murid membuat latihan yang

diberikan.

1. Murid-murid berbincang dengan guru

mengenai apa yang diperolehi pada

sesi pengajaran dan pembelajaran

pada hari ini.

2. Murid-murid diberikan lembaran kerja

berkaitan dengan isi pelajaran sebagai

kerja rumah.