8
Matapelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 08/03/2016 Hari : Selasa Bil. Murid : 7 orang ( 5 perempuan, 2 lelaki) Masa : 8.30 pagi- 9.30 pagi Tema : Sihat dan Bersih Tajuk : Badan Saya Sihat Standard Kandungan Standard Pembelajaran 1.4 Bertutur,berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila. 1.4.4 bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila. Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :- 1. bertutur dan menyatakan permintaan berdasarkan situasi dengan intonasi yang betul. 2. Membina sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat permintaan berdasarkan gambar dengan betul. Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi Pengisian kurikulum : Ilmu (Pendidikan Jasmani) Nilai : hemah tinggi,kerajinan Kemahiran Bernilai Tambah

Rancangan Pengajaran Harian thn 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

senaman

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

Matapelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh : 08/03/2016

Hari : Selasa

Bil. Murid : 7 orang ( 5 perempuan, 2 lelaki)

Masa : 8.30 pagi- 9.30 pagi

Tema : Sihat dan Bersih

Tajuk : Badan Saya Sihat

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.4 Bertutur,berbual dan menyatakan

permintaan tentang sesuatu perkara daripada

pelbagai sumber dalam situasi formal dan

tidak formal secara bertatasusila.

1.4.4 bertutur dan menyatakan permintaan

dengan intonasi yang betul tentang sesuatu

perkara dalam situasi tidak formal secara

bertatasusila.

Objektif :

Pada akhir pelajaran, murid dapat :-

1. bertutur dan menyatakan permintaan berdasarkan situasi dengan intonasi yang betul.

2. Membina sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat permintaan berdasarkan gambar

dengan betul.

Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi

Pengisian kurikulum : Ilmu (Pendidikan Jasmani)

Nilai : hemah tinggi,kerajinan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

Kemahiran Bernilai Tambah

KP : verbal-linguistik,interpersonal

KB : Menjana idea

BCB : Bacaan Luncuran, Tulisan mekanis

Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Perkara Bilangan

1. Teks dialog badan saya sihat 1

2. Mahjong 2

3. Video upin ipin 1

4. Lembaran Kerja Pengayaan 7

5. Lembaran Kerja Pemulihan 7

6. Latihan 7

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman bersenam.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

LANGKAH ISI PELAJARAN LANGKAH/AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Video

“upin ipin”

Soalan:

1. Apa yang upin

dan ipin sedang

buat dalam

video?

Mereka sedang

bermain bola.

Guru mereka

sedang mengajar

bermain

badminton.

Ada seorang

budak bermain

lompat tali.

2. Adakah mereka

bertanya

kebenaran guru

sebelum

menggunakan

alat sukan?

Tidak.

3. Bagaimana anda

akan tanya

kebenaran

Teknik : Audio Visual

1. Guru menayangkan video

seorang guru mengajar upin

ipin bersenam.

2. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang kelakuan

murid-murid dalam video

upin ipin tersebut.

3. Murid dipilih secara rawak

bagi menjawab soalan.

4. Guru mengaitkan jawapan

murid dengan tajuk

pelajaran pada hari ini.

5. Guru memberitahu kelas

bahawa mereka akan

belajar cara menutur ayat

permintaan secara

bertatasusila dengan

intonasi yang betul.

BBM

-video upin ipin

KP

-verbal linguistik

KB

-menjana idea

Nilai

-hemah tinggi

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

daripada guru

jika berada di

tempat upin ipin?

4. Izinkan kami

menggunakan

gelung rotan

cikgu.

5. Apa yang kita

hendak belajar

hari ini?

Bersenam

Langkah 1

(15 minit)

Teks Dialog

“badan saya sihat”

1. Apa yang sedang

dilakukan oleh

murid-murid?

Bermain gelung,

pundi kacang dan

badminton.

Mereka meminta

kebenaran

sebelum

menggunakan

alat permainan.

Teknik :sumbang saran

1. Guru membaca teks

badan saya sihat

dengan intasi yang betul

diikuti oleh murid-murid.

2. Guru bersoal jawab

tentang kelakuan murid-

murid dalam teks dialog

badan saya sihat.

3. Guru menerangkan ayat

permintaan

berpandukan teks dialog

badan saya sihat.

4. Murid diminta

melengkapkan belon

kata yang terdapat

dalam dialog badan

saya sihat dengan

menggunakan ayat

permintaan.

5. Guru bertutur teks

BBM

- teks dialog

badan saya

sihat”

KP

Menjana idea

menghubungkait

KB

Menjana Idea

Nilai

Keberanian

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

2. dialog badan saya sihat

dengan intonasi yang

betul secra tatasusila

sambil membuat gaya

permintaan diikuti oleh

murid .

6. Setiap murid diberi

peluang menutur teks

dialog badan saya sihat.

7. Guru membimbing dan

membetulkan kesilapan

murid.

Langkah 2

10minit

Main peranan.

“Dialog badan saya

sihat”

Teknik: main peranan

1. Murid diminta duduk secara

berpasangan.

2. Murid diberi 3 minit untuk

berfikir dan merancangkan

peranan yang hendak

dilakukan serta melihat

skrip.

3. Murid diminta memainkan

peranan tanpa melihat skrip

dialog badan saya sihat.

4. Murid diberi alatan sukan

untuk digunakan semasa

memainkan peranan.

5. Semasa 2 orang murid

mainkan peranan, murid

yang lain diminta menjadi

pemerhati dan mencatat

kesilapan yang dilakukan

oleh rakan mereka.

6. Aktiviti main peranan

diteruskan oleh pasangan

BBM:

Teks dialog

badan saya

sihat.

Gelung rotan

Pundi kacang

Badminton

KP

Kinestatik

KB

Menjana idea

Nilai

Hemah tinggi

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

setrusnya.

7. Murid diminta menyebut

kesilapan yang dilakukan

oleh rakan mereka.

8. Murid diminta membetulkan

kesilapan yang dilakukan

oleh rakan mereka.

Langkah 3

(15 minit)

Kertas mahjong.

Objektif 1&2

Teknik : Perbincangan

1. Murid dibahagikan

kepada dua kumpulan.

2. Setiap kumpulan

diberikan 1 kertas

mahjong yang

mengandungi 5 gambar

dan sampul yang

mengandungi ayat

permintaan.

3. Murid diminta

melekatkan ayat

permintaan yang betul

berdasarkan gambar

yang terlekat di kertas

mahjong.

4. Wakil dari setiap

kumpulan

membentangkan

jawapan.

5. Guru menyemak

jawapan kumpulan

bersama-sama murid

6. Setiap murid diminta

bertutur ayat permintaan

BBM

Kertas mahjong

KB

-Mengenal pasti

Nilai

-keberanian

-bekerjasama

KP

-Interpersonal

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

yang dilekatkan dengan

intonasi yang betul.

Langkah 4

(10 minit)

Lembaran kerja

(Latihan)

Objektif 2

Pengayaan

Objektif 2

Pemulihan

Objektif 1

Teknik : Latih tubi

1. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid.

2. Murid diminta mengisi

tempat kosong dengan

menggunakan ayat

permintaan yang

diberikan.

Pengayaan 1. Guru memberi latihan

tambahan kepada

murid.

2. Murid diminta membina

ayat permintaan yang

bertatasusila

berdasarkan gambar.

Pemulihan 3. Murid diberikan

lembaran kerja yang

lebih mudah.

4. Murid diminta padankan

jawapan yang betul

berdasarkan gambar

yang diberi.

5. Guru membimbing

murid dalam

menyiapkan lembaran

kerja.

6. Guru membimbing

murid menutur ayat

BBM

-Latihan

pengukuhan.

-Lembaran

Kerja

pengayaan

-Lembaran

Kerja pemulihan

KB

Menjana idea.

KP

-Intrapersonal

Nilai

-ketekunan

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian thn 2

permintaan dengan

intonasi yang betul.

Penutup

(5 minit)

Rumusan

-Kognitif

-Sosial

Apa yang kita belajar

hari ini?

Menutur ayat

permintaan secara

bertatasusila dengan

intonasi yang betul.

-Nyanyian lagu

“Bersenam”

“Bila rasa bersenam

pergi jogging

Bila rasa bersenam

Lompat bintang

Bila rasa puas

Berhenti dulu.”

Teknik :Soal Jawab/didik hibur

1. Guru merumus isi

pelajaran pada hari ini.

2. Guru bersoal jawab

dengan murid tentang

pelajaran pada hari ini.

3. Guru membimbing

murid menyanyi lagu

“Bersenam”.

BBM

-Lagu

KB

-Merumus

KP

-Muzik

Nilai

-Mendengar

arahan