6
Roxana Georgiana Vlădescu Facultatea de Litere Specializarea Jurnalism Anul II Scriptul unei jurnal radio sportiv Numele emisiuni sportive Rezumatul serii, scopul ei reamintirea evenimentelor sportive care au avut loc în data de 28.03.2015, și dezvoltate puțin. Jingle sportiv, durata lui 0 34 secunde (Classic Sport Jingle of 70s- 80s! (Rad Van Fortuin Tune) . 0 40 Bună seara mă numesc Roxana Vlădescu și vă prezint, Rezumatul serii. 0 40 – 1 17 VICTORIA, singura opțiune pentru tricolori! România întâlnește Insulele Feroe mâine, în preliminariile EURO 2016. (http://www.reporterntv.ro/stire/victoria-singura-optiune-pentru- tricolori-romania-intalneste-insulele-feroe-maine-in-preliminariile- euro-2016 ) Au rămas mai puțin de 24 de ore până la startul partidei România – Insulele Feroe. Generalul Iordănescu și trei dintre elevii săi, căpitanul Răzvan Raț, Claudiu Keșeru și Lucian Sânmârtean au vorbit despre partida în care obiectivul tricolorilor nu poate fi decât unul singur: victoria. Iordănescu se teme doar de vremea rea și speră ca publicul de la Ploiești să ajute naționala să obțină cele trei puncte. 1 17 – 2 48 Evenimente grave la Muntenegru – Rusia. Meciul a dost abandonat în minutul 67! (http://www.reporterntv.ro/stire/evenimente- grave-la-muntenegru-rusia-meciul-a-dost-abandonat-in-minutul-67 ) Evenimente grave aseară la Podgorica! Meciul Muntenegru - Rusia din grupa G a preliminariilor EURO 2016 a fost suspendat în minutul 67 din cauza incidentelor provocate de fanii echipei gazdă. Portarul rus Akinfeev a ajuns la spital după ce a fost lovit de o fumigenă în minutul 1! Este de așteptat ca UEFA să ia decizii drastice în acest caz.

Scriptul unei jurnal radio sportiv

Numele emisiuni sportive Rezumatul serii, scopul ei reamintirea evenimentelor sportive care au avut loc n data de 28.03.2015, i dezvoltate puin.

Jingle sportiv, durata lui 0 34 secunde (Classic Sport Jingle of 70s-80s! (Rad Van Fortuin Tune) .

0 40 Bun seara m numesc Roxana Vldescu i v prezint, Rezumatul serii.

0 40 1 17 VICTORIA, singura opiune pentru tricolori! Romnia ntlnete Insulele Feroe mine, n preliminariile EURO 2016. (http://www.reporterntv.ro/stire/victoria-singura-optiune-pentru-tricolori-romania-intalneste-insulele-feroe-maine-in-preliminariile-euro-2016 )

Au rmas mai puin de 24 de ore pn la startul partidei Romnia Insulele Feroe.Generalul Iordnescu i trei dintre elevii si, cpitanul Rzvan Ra, Claudiu Keeru i Lucian Snmrtean au vorbit despre partida n care obiectivul tricolorilor nu poate fi dect unul singur: victoria.Iordnescu se teme doar de vremea rea i sper ca publicul de la Ploieti s ajute naionala s obin cele trei puncte.

1 17 2 48 Evenimente grave la Muntenegru Rusia. Meciul a dost abandonat n minutul 67! (http://www.reporterntv.ro/stire/evenimente-grave-la-muntenegru-rusia-meciul-a-dost-abandonat-in-minutul-67 )

Evenimente grave asear la Podgorica! Meciul Muntenegru - Rusia din grupa G a preliminariilor EURO 2016 a fost suspendat n minutul 67 din cauza incidentelor provocate de fanii echipei gazd. Portarul rus Akinfeev a ajuns la spital dup ce a fost lovit de o fumigen n minutul 1! Este de ateptat ca UEFA s ia decizii drastice n acest caz.

Haosul s-a instaurat nc din primul minut la Podgorica. Era secunda 30, iar balonul era jucat la mijlocul terenului. n acel moment, o tor aruncat din peluze l-a lovit n cap pe goal-keeperul oaspeilor, Igor Akinfeev.Scena abia a fost surprins de camerele video. Portarul lui SKA Moscova s-a prbuit la pmnt, iar arbitrul german Denis Aytekin a ntrerupt imediat partida. Akinfeev a fost scos cu targa de pe teren i dus la spital. Meciul a fost reluat abia dup jumtate de or, n locul portarului rnit fiind introdus Lodygin. Al doilea episod grav s-a consumat n minutul 67.Centralul a acordat Rusiei un penalty. Shirokov a ratat lovitura, iar suporterii muntenegreni au nceput s arunce din nou cu obiecte n teren. Juctorii i staffurile celor dou naionale au fost la un pas s se ia la btaie, forele de ordine au intrat pe teren, iar arbitrul a oprit meciul definitiv.naintea acestui duel, Rusia i Muntenegru ocupau locurile 3 i, respectiv 4, n clasamentul grupei, avnd fiecare cte cinci puncte, la patru puncte distan de ocupanta locul doi, Suedia, i la opt de liderul Austria.

2 48 4 04 Big Hero 7! HCM Constana ignor problemele financiare i domin n continuare handbalul masculin romnesc (http://www.reporterntv.ro/stire/big-hero-7-hcm-constanta-ignora-problemele-financiare-si-domina-in-continuare-handbalul-masculin-romanesc )

HCM Constana uimete nc o dat! Campionii Romniei au ignorat problemele financiare cu care se confrunt de luni de zile i au redevenit lideri n Liga Naional dup victoria de la Bucureti, scor 25-21 cu CSM. Antrenorul Zvonko Sundovski i-a numit juctorii eroi pentru felul n care s-au btut n acest sezon.

Victoria din Sala Rapid, a 14-a din acest sezon, a propulsat Constana pe primul loc n Liga Naional. Dac Big Hero 6 a luat Oscarul pentru animaie, HCM lanseaz Big Hero 7, iar aptele Constanei joac pe bune, la sacrificiu meci de meci, fr bani, dar cu un spirit inegalabil!HCM s-a instalat pe primul loc, poziie pe care a rmas n urma nfrngerii suferite de Odorhei la Clrai, 25-29 cu Dunrea. HCM are 45 de puncte, la fel ca Minaur Baia Mare i Odorhei, dar st mai bine la rezultatele directe.Pentru eroii HCM-ului nu e timp de odihn. Btliile handbalului continu. Mari vin rzeii Sucevei la Constana, iar la sfritul sptmnii viitoare, campionii merg s-i apere trofeul Cupei Romniei n Maramure, la Baia Mare.

4 37 5 48 Victorie la debut: CS Nvodari a ctigat primul meci din noul sezon al Diviziei Naionale de rugby, cu Stejarul Buzu (http://www.reporterntv.ro/stire/victorie-la-debut-cs-navodari-a-castigat-primul-meci-din-noul-sezon-al-diviziei-nationale-de-rugby-cu-stejarul-buzau )

CS Nvodari a debutat cu dreptul n noua ediie a ealonului secund de rugby Divizia Naional de rugby. Elevii lui Cristi Husea i Cornel Suciu au ctigat cu 26-5 meciul de acas, cu Stejarul Buzu din prima etap a ntrecerii interne.

Rugbytii din Nvodari au dominat cu autoritate partida de pe stadionul Flacra, din prima etap a turului Diviziei Naionale i au marcat nc din prima repriz trei eseuri, toate transformate. Echipa Buzului a ajuns i ea n terenul de int dar cu o singur ncercare... nu se face primvar.A fost 21-5 la pauz i soarta meciului era deja tranat. CS Nvodari a marcat din nou i n al doilea mitan i s-a terminat 26-5, un rezultat ce aduce Nvodariului bonusul ofensiv i implicit primele cinci puncte n clasament.Runda viitoare, pe 4 aprilie dobrogenii joac n deplasare cu Olimpia Bucureti iar pe 10, acas cu Rugby Club Brlad. CS Nvodari are ca obiectiv n acest sezon disputarea finalei Diviziei Naionale.

5 48 7 13 Victorii pentru Anglia i Spania n preliminariile EURO 2016. Arlauskis a luat 4 goluri pe Wembley (http://www.reporterntv.ro/stire/victorii-pentru-anglia-si-spania-in-preliminariile-euro-2016-arlauskis-a-luat-4-goluri-pe-wembley )

Stelistul Arlauskis a fost victim sigur asear pe Wembley. Lituania a fost nvins cu 4-0 de Anglia, n grupa E din preliminariile EURO 2016. A fost o zi bun i pentru Spania, care a ctigat cu 1-0 derby-ul grupei C, contra Ucrainei.

Arlauskis nu a avut nicio ans n faa leilor Angliei, care au dominat cu autoritate meciul cu Lituania. Wayne Rooney a deschis repede scorul, n minutul 6, dup o faz creat de Welbeck i comarul lui Arla era abia la nceput. Rooney mai are nevoie de trei reuite pentru a-l depi pe legendarul Sir Bobby Charlton, care a marcat de 49 de ori pentru naionala Angliei.Welbeck a fcut 2-0 n minutul 45, tot cu o lovitur de cap. Sterling a nscris i el, 13 minute mai trziu. Scorul final a fost stabilit de debutantul Harry Kane, golgheterul lui Tottenham reuind s marcheze n minutul 73.S-a terminat 4-0 i Anglia este lider autoritar n grupa E, cu 15 puncte, la ase puncte distan de urmritoarele Slovenia i Elveia.Campioana Europei, Spania, i-a respectat i ea blazonul, ctignd cu 1-0, la Sevilla, contra Ucrainei. Atacantul de 22 de ani al lui Juventus, Alvaro Morata a marcat singurul gol al partidei, n minutul 28. Spania este pe locul doi n grupa C, cu 12 puncte, la trei puncte n urma liderului Slovacia. Ucraina este pe trei, cu 9 puncte.

7 13 8 49 Meci eveniment la Constana. n direct la Neptun TV, campioana Romniei, Steaua, a ctigat amicalul cu Farul, scor 2-1 (http://www.reporterntv.ro/stire/farul-constanta-invinsa-de-steaua-cu-2-1-intr-un-meci-amical )

Constana a respirat astzi, dup mult timp, aerul fotbalului de calitate. Campioana Romniei, Steaua, a adus la amicalul cu Farul mai muli spectatori dect a reuit s strng echipa constnean la vreun meci oficial din acest sezon! n direct la Neptun TV, Steaua a ctigat cu 2-1. Fanii constneni au ndurat frigul i ploaia pentru a-i susine favoriii.

Fr 9 juctori, convocai la loturile naionale, Steaua a nceput ezitant amicalul cu Farul. Pe un teren greu, gazdele au deschis scorul dintr-un penalty obinut de Szalkai la un duel n careu cu Toca, n minutul 30.Marco Enciu i-a inut pe suporteri cu sufletul la gur i parc toarte frustrrile unui ntreg sezon slab n Liga a 2-a s-au risipit cnd golgheterul marinarilor a marcat pentru 1-0 mpotriva campioanei Romniei! Avantajul constnenilor a durat doar 3 minute. Giurgiu l-a oprit neregulamentar n careu pe Enceanu, iar ucudean a transformat penalty-ul fr emoii.n debutul prii secunde, Stanciu a decis meciul, dup ce a profitat de o blbial n careul gazdelor. Glc a schimbat aproape toat echipa, iar Tama a fost asaltat cu cereri de autografe de fanii care au vrut s se imortalizeze alturi de vedetele Stelei. De sub umbrele, constnenii au zmbit cu gndul c n sezonul viitor soarele promis de asocierea cu Consiliul Judeean ar putea rsri pe strada Farului.Pn atunci, pe marinari i ateapt lupta pentru evitarea retrogradrii, iar testul cu Bourceanu, Latovlevic sau Gabi Iancu nu poate dect s-i motiveze pe tinerii Constanei. Pentru muli dintre juctorii Farului, duelul cu campionii Romniei a fost un eveniment.

9 58 10 22 cumpara aplicatii din Google Play cu numarul tau Orange

10 22 11 39 CVM Tomis este n final! Constana s-a calificat n ultimul act al Diviziei A1, dup 3-0 la general cu Dinamo (http://www.reporterntv.ro/stire/cvm-tomis-este-in-finala-constanta-s-a-calificat-in-ultimul-act-al-diviziei-a1-dupa-3-0-la-general-cu-dinamo )

CVM Tomis s-a calificat n finala Diviziei A1 la volei masculin, dup ce a nvins cu 3-1 pe Dinamo Bucureti n Capital. CVM s-a impus cu scorul general de 3-0 n semifinala cu Dinamo. Constnenii vor juca astfel a 10-a final de campionat din istorie.

Mare favorit la titlu i n acest sezon, CVM Tomis i-a respectat blazonul i a ctigat toate cele 3 meciuri ale semifinalei cu Dinamo.Dup 2-0 la Constana, partida din Capital a nceput mai greu pentru alb-albatrii, care au reuit s ctige n cele din urm primul set la 22.n parialul doi, campioana nu a avut niciun fel de emoie i i-a trecut n cont setul, ctigat la 20. La un set distan de finala campionatului, constnenii au redus din turaie i au pierdut setul 3, la mare lupt, dup 25-22. A fost doar un foc de paie pentru dinamoviti care s-au vzut nvini cu 3-1 de campioana en-titre.Tomis se calific astfel n finala Diviziei A, dup 3-0 la general n faa lui Dinamo. Constnenii s-au calificat n cea de-a 10-a final din istorie, acolo unde vor juca cu ctigtoarea dintre CSVM Zalu i SCMU Craiova.

11 39 11 49 formula de ncheiere

11 49 16 12 v las cu melodia Shift feat. Andra - Avioane de hartie (Official Video)

Jingle final 16 47 Classic Sport Jingle of 70s-80s! (Rad Van Fortuin Tune) 35 secunde .