9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 5 1. MATA PELAJARAN : ULUM SYARIAH 2. KELAS : 5 IBNU SINA 3. TARIKH : 8 Mac 2014 4. MASA : 60 minit 5. BILANGAN MURID : 33 orang 6. TOPIK : Tauhid SUB TOPIK : Allah Bersifat Hayyat. 7. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat :- 1. Menyatakan pengertian Hayyat. 2. Menyatakan hukum mempercayai sifat Hayyat Allah. 3. Membaca Dalil naqli Allah bersifat hayyat. 4. Memahami maksud Dalil Naqli Allah bersifat Hayyat. 5. Menyatakan 1 daripada 3 Dalil Aqli bahawa Allah bersifat Hayyat. 8. KBKK Membanding Beza, Meramal dan Menyenaraikan; 9. PENERAPAN NILAI :- 1. Meyakini akan kewujudan Allah. 2. Berusaha melakukan kebaikkan. 3. Bersyukur dengan nikmat kurniaan Allah SWT. 4. Bekerjasama dalam menjalankan aktiviti berkumpulan.

RPH AKIDAH 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 5

1. MATA PELAJARAN : ULUM SYARIAH

2. KELAS : 5 IBNU SINA

3. TARIKH : 8 Mac 2014

4. MASA : 60 minit

5. BILANGAN MURID : 33 orang

6. TOPIK : Tauhid SUB TOPIK : Allah Bersifat Hayyat.

7. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat :-

1. Menyatakan pengertian Hayyat.

2. Menyatakan hukum mempercayai sifat Hayyat Allah.

3. Membaca Dalil naqli Allah bersifat hayyat.

4. Memahami maksud Dalil Naqli Allah bersifat Hayyat.

5. Menyatakan 1 daripada 3 Dalil Aqli bahawa Allah bersifat Hayyat.

8. KBKK – Membanding Beza, Meramal dan Menyenaraikan;

9. PENERAPAN NILAI :-

1. Meyakini akan kewujudan Allah.

2. Berusaha melakukan kebaikkan.

3. Bersyukur dengan nikmat kurniaan Allah SWT.

4. Bekerjasama dalam menjalankan aktiviti berkumpulan.

10. PENGGABUNG JALIN :-

1. Akhlak – Taat kepada perintah Allah Taala.

2. Tilawah Al-Quran – Membaca Dalil Naqli dengan betul.

3. Bahasa Arab – Makna Hayyat.

11. PENERAPAN ILMU :-

Sains - Proses hidup manusia, kejadian siang dan malam,

pergerakkan bulan, matahari dan cakerawala.

Matematik - Bumi berpusing atas paksinya selama 24 jam.

12. PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid-murid sudah biasa mendengar nasyid Sifat Wajib Allah.

13. MEDIA PENGAJARAN

1) Perisian Power Point

2) Buku Teks Pendidikan Islam ( Tahun 5 ), Jilid 2.

3) Sumber Audio – Nasyid Sifat Wajib bagi Allah

4) Sumber video :

- In womb

- Day and Night, Earth Rotation

- Our Solar System

- Nasyid Sifat Wajib bagi Allah

5) Kertas Lukisan

6) Manila kad

12 . AKTIVITI SENI YANG BOLEH DIJALANKAN :

1) Seni Muzik : Murid-murid menyanyikan Nasyid Sifat Wajib bagi Allah

Sifat 20

Haya nal kul sifat-Allah

Haya na' rif wahdaniatah

Allah

Wujud

Qidam

Baqa

Mukhalafatuhu Lilhawadithi

Qiyamuhu Binafsihi

Wahdaniah

Qudrah

Iradah

Ilmun

Hayat

Sama'

Bashar

Kalam

Qadiran

Muridan

'Aliman

Hayyan

Sami'an

Bashiran

Mutakalliman

2) Seni Pergerakan : Murid melakonkan watak yang ada di dalam dialog.

3) Seni Visual : Murid menulis dan merwarna tulisan khat.

LANGKAH /

MASA

ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

CATATAN /

ALATAN

PENDAHULUAN

2 minit

Doa Penerang Hati: Guru dan murid membaca

doa beramai-ramai sebelum

memulakan pelajaran

SET INDUKSI

5 minit Allah bersifat Hayyat.

Soalan:

1) Nasyid apakah ini ?

2) Apakah sifat wajib bagi

Allah yang ke 10 ?

3) Adakah manusia akan

mati?

4) Apa akan berlaku jika

manusia tidak mati?

5) Adakah haiwan dan

tumbuhan akan mati?

6) Adakah Allah akan mati?

1) Guru meminta murid untuk

menyanyikan Nasyid Sifat

Wajib bagi Allah.

2) Guru bersoal jawab

dengan murid-murid

berdasarkanlagu nasyid

tersebut.

3) Seterusnya , guru akan

meminta seorang murid

mengaitkan jawapan yang

diberikan oleh mereka

dengan tajuk pelajaran.

ELEMEN SENI :

Seni Muzik

Seni

Pergerakan

BBM

Audio

KBKK

Meramal

Banding Beza

LANGKAH 1

15 minit

1) Pengertian :

Hayyat- Hidup

Hayyat Allah –

Kekal abadi tanpa ada

mula dan akhir.

2) Hukum mempercayai Sifat

Hayyat Allah :

WAJIB

1) Murid-murid membaca

dialog yang dipaparkan

oleh guru secara beramai-

ramai.

2) Secara rawak guru akan

memilih beberapa orang

murid untuk melakonkan

watak-watak yang

terdapat dalam dialog

ELEMEN SENI :

Seni

Pergerakan

BBM

Slaid power

point

Buku Teks

LANGKAH /

MASA

ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

CATATAN /

ALATAN

3) Dalil Naqli :

Surah al-Baqarah

Ayat 255

4) Maksud Dalil naqli :

“Tidak ada tuhan

melainkan Allah yang

hidup dan Kekal”

tersebut.

3) Murid-murid menjawab

soalan yang diajukan oleh

guru dengan berbincang

dalam kumpulan .

4) Segala hasil perbincangan

akan ditulis diatas kertas

manila kad.

5) Setiap wakil kumpulan

akan membentangkan

hasil perbincangan

mereka.

Manila Kad

NILAI MURNI

Bekerjasama

G. JALIN

B. Arab

Tilawah

LANGKAH 2

15 minit

Dalil Aqli Allah bersifat

Hayyat:

1) Allah yang menghidup

dan mematikan kita.

2) Allah yang mencipta siang

dan malam.

3) Allah yang mengatur

segala pergerakkan

bulan, bumi dan

cakerawala.

1) Guru memaparkan video

yang berkaitan.

2) Guru akan bersoal jawab

dengan murid dan

meminta murid

mengaitkan isi kandungan

pelajaran dengan melukis

dan menulis di papan

putih.

ELEMEN SENI :

Seni visual

Seni

Pergerakan

BBM

Video

KBKK

Menyenaraikan

P. ILMU

Sains

Matematik

LANGKAH /

MASA

ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

CATATAN /

ALATAN

LANGKAH 3

18 minit

Perkataan Khat :

حياة1) Guru mengedarkan kertas

lukisan kepada setiap

murid.

2) Murid dikehendaki untuk

menulis dan mewarna

tulisan khat serta

membuat hiasan dikertas

lukisan tersebut.

ELEMEN SENI :

Seni visual

Seni

Pergerakan

BBM

Kertas Lukisan

PENUTUP

5 minit

RUMUSAN :

ISI KANDUNGAN

PELAJARAN

1) Guru meminta murid untuk

menyayikan Nasyid Sifat

Wajib bagi Allah.

2) Guru meminta wakil murid

membuat kesimpulan isi

kandungan pelajaran .

3) Guru meminta murid

mengaitkan aktiviti serta

isi kandungan pelajaran

dengan nilai-nilai murni.

ELEMEN SENI :

Seni Muzik

Seni

Pergerakan

BBM

Slaid power

point

NILAI MURNI

Bersyukur

Yakin

Berusaha

REFLEKSI GURU PELATIH:

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................

........................................................................................ .................................................................