4
Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 29 November 2012 Hari : Khamis Maklumat Perancangan Mata Pelajaran Perdagangan No. Perkara Catatan 1 Masa & Tempoh : 10.30 11.00AM (30 minit) 2 Tingkatan : 4D 3 Bilangan Pelajar : 38 orang 4 Topik Pembelajaran : Bab 5 : Industri Kecil dan Sederhana 5 Subtopik : 5.1c: Kegiatan Industri Kecil dan Sederhana 6 Objektif Pengajaran : Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menghuraikan kegiatan IKS yang dijalankan di Malaysia. 2. Menyelidiki dan mengenalpasti contoh-contoh syarikat yang menjalankan kegiatan IKS. 7 Pengetahuan Sedia Ada Pelajar : Pelajar sudah didedahkan dengan maksud dan ciri-ciri Industri Kecil dan Sederhana (IKS) melalui pengajaran lalu. 8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Buku Teks, Laptop, LCD Projektor, gambar dan bahan realia (skru, tikar, buluh, plastik, bekas plastik, bakul dan risalah mengenai perkhidmatan tempat penginapan) serta Kertas Soalan. 9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan. 10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

RPH bab 5 kegiatan IKS

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Perdagangan Tingkatan 4, Kegiatan IKS

Citation preview

Page 1: RPH bab 5 kegiatan IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 29 November 2012

Hari : Khamis

Maklumat Perancangan

Mata Pelajaran Perdagangan

No. Perkara Catatan

1 Masa & Tempoh : 10.30 – 11.00AM (30 minit)

2 Tingkatan : 4D

3 Bilangan Pelajar : 38 orang

4 Topik Pembelajaran : Bab 5 : Industri Kecil dan Sederhana

5 Subtopik : 5.1c: Kegiatan Industri Kecil dan Sederhana

6 Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menghuraikan kegiatan IKS yang dijalankan di

Malaysia. 2. Menyelidiki dan mengenalpasti contoh-contoh

syarikat yang menjalankan kegiatan IKS.

7 Pengetahuan Sedia Ada Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan maksud dan ciri-ciri Industri Kecil dan Sederhana (IKS) melalui pengajaran lalu.

8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Buku Teks, Laptop, LCD Projektor, gambar dan bahan realia (skru, tikar, buluh, plastik, bekas plastik, bakul dan risalah mengenai perkhidmatan tempat penginapan) serta Kertas Soalan.

9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan.

10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

Page 2: RPH bab 5 kegiatan IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

AKtiviti Pengajaran

Tempoh Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Induksi (5 Minit)

Aktiviti: Guru memberi gambaran tentang tajuk dengan menunjukkan contoh barang keluaran kegiatan IKS.

ABM: Gambar dan bahan realia seperti skru, tikar, buluh, plastik, bekas plastik, bakul

Perkembangan (20 Minit)

Tajuk: Bab 5 Industri Kecil dan Sederhana Sub Tajuk :5.1.c : Kegiatan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) Pendekatan / Teknik: Penerangan dan perbincangan bersama pelajar. Jangkaan Aktiviti:

1. Guru menerangkan kegiatan IKS yang dijalankan di Malaysia.

2. Guru menjelaskan contoh barangan atau perkhidmatan yang disediakan oleh syarikat-syarikat IKS kepada pelajar.

3. Guru akan memilih 3 orang pelajar untuk menyebut kegiatan yang dijalankan oleh IKS di Malaysia dan memberi contoh barang atau perkhidmatan yang dikeluarkan dan disediakan.

Peneguhan: Guru mengedarkan lembaran kerja teka silang kata kepada setiap pelajar dan berbincang sesama mereka untuk mencari jawapan yang tepat. Penilaian: Guru berbincang bersama-sama pelajar jawapan teka silang kata dan menayangkan jawapan teka silang kata yang betul menggunakan tayangan slaid.

Objektif: Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar akan dapat: i. Menghuraikan kegiatan IKS yang

dijalankan di Malaysia. ii. Menyelidiki dan mengenalpasti

contoh-contoh syarikat yang menjalankan kegiatan IKS.

ABM: 1. Buku Teks 2. Paparan slaid ‘power point’ 3. Bahan realia 4. Kertas Soalan (Teka silang kata) KBKK: Menghubungkait, mengkategorikan dan menjana idea. Nilai Pelajar dapat menerapkan nilai bekerjasama sesama sendiri, bertanggungjawab, ketekunan dan keyakinan.

Page 3: RPH bab 5 kegiatan IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

(rujuk lampiran) Penutup (5 Minit)

Rumusan Pengajaran: Guru akan merumuskan tentang pembelajaran yang berlaku hari ini secara ringkas kepada pelajar. Tajuk berikut : 5.1.d : Kepentingan IKS 5.1.e : Kaitan IKS dengan Industri Berat Refreshment : Penutup :

Guru memberi motivasi kepada pelajar berkenaan dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan menyuruh pelajar untuk menyalin satu soalan latihan esei untuk disiapkan dirumah. Soalan latihan esei : Huraikan secara ringkas tiga kegiatan IKS yang dijalankan di Malaysia.

ABM: 1.Paparan slaid ‘power point’

mengenai kegiatan IKS. 2. Lembaran kerja. KBKK Membuat refleksi kendiri Nilai Peka Berusaha

Refleksi

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

Page 4: RPH bab 5 kegiatan IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Lampiran

TAJUK : KEGIATAN INDUSTRI KECIL DAN SEDERHANA.

LATIHAN

Arahan : Sila jawab soalan teka silang kata di bawah.

3.

1.

3.

1.

2.

2.

4.

4.

5.

5.

Melintang

1. Industri berasaskan _________ memerlukan teknologi kimpalan dan mesin bagi menghasilkan barang keluarannya.

2. Industri pembuatan lain terdiri daripada IKS dalam industri kraftangan, pakaian, ________ dan lain-lain.

3. Terdapat _______ kegiatan IKS di Malaysia. 4. Salah satu contoh barang keluaran industri berasaskan sumber yang diperbuat

daripada rotan adalah ________. 5. Tempahan yang diperoleh daripada industri membuat kenderaan tempat-tempat

melalui skim __________ atau Program Pembangunan Vendor.

Menurun

1. Komponen ________ adalah barang keluaran bagi industri plastik. 2. Industri pemprosesan _______ lanjutan daripada industri berasaskan sumber. 3. Industri berasaskan _______ biasanya dijalankan di kawasan operasi. 4. Contoh barang keluaran industri berasaskan elektik dan elektronik. 5. Keluaran daripada industri berasaskan logam digunakan dalam industri _______.