8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Tarikh : 29 Ogos 2012 ( Rabu ) Kelas : Melur Masa : 9.50 10.50 ( 60 minit ) Bil. Murid : 6 orang BIL . NAMA MASALAH KEHADIRAN 1 . Azri Azizi Bin Ahmad Zaki Lewat perkembangan 2. Mohammad Hafizzuddin Hilmi Bin kamaruddin Lembam 3. Muhammad Suhail Shah Bin Mohd. Shahari ADHD 4. Nur Amira Fatihah Bt. Jamalil Aras Lewat perkembangan 5. Nur Izza Batrisyia Bt. Herdy Fadly Lewat perkembangan 6. Muhamad Azam Bin Mohamad Kecacatan fizikal Tajuk : Kemahiran bertutur Standard kandungan : 2.5 Bercerita Standard pembelajaran : 2.5.2 Bercerita berdasarkan gambar bersiri Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid sekurang- kurangnya dapat : Kumpulan 1 : (Mohammad Hafizzuddin, Muhamad Azam, Muhammad Suhail, Nur Izza Batrisyia) i. Menceritakan situasi pada gambar bersiri dengan ayat mudah ii. Membaca teks cerita gambar bersiri dengan nada dan intonasi yang betul iii. Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat.

RPH BM 29 ogos

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bahas melayu

Citation preview

Page 1: RPH BM 29 ogos

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh : 29 Ogos 2012 ( Rabu )

Kelas : Melur

Masa : 9.50 – 10.50 ( 60 minit )

Bil. Murid : 6 orang

BIL. NAMA MASALAH KEHADIRAN

1 . Azri Azizi Bin Ahmad ZakiLewat

perkembangan

2.Mohammad Hafizzuddin Hilmi Bin

kamaruddinLembam

3. Muhammad Suhail Shah Bin Mohd. Shahari ADHD

4. Nur Amira Fatihah Bt. Jamalil ArasLewat

perkembangan

5. Nur Izza Batrisyia Bt. Herdy Fadly Lewat perkembangan

6. Muhamad Azam Bin Mohamad Kecacatan fizikal

Tajuk : Kemahiran bertutur

Standard kandungan : 2.5 Bercerita

Standard pembelajaran : 2.5.2 Bercerita berdasarkan gambar bersiri

Objektif :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid sekurang-kurangnya dapat :

Kumpulan 1 :

(Mohammad Hafizzuddin, Muhamad Azam, Muhammad Suhail, Nur Izza Batrisyia)

i. Menceritakan situasi pada gambar bersiri dengan ayat mudahii. Membaca teks cerita gambar bersiri dengan nada dan intonasi yang betuliii. Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat.

Kumpulan 2 :`

(Azri Azizi, Nur Amira)

Page 2: RPH BM 29 ogos

i. Menceritakan situasi pada gambar bersiri dengan ayat mudah.ii. Membaca teks cerita gambar bersiri dengan nada dan intonasi yang betuliii. Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat mudah.

Pengisian kurikulum :

Nilai : Kasih sayang,hormat-menghormati,

menjaga keselamatan,

Peraturan Sosiobudaya : Budi bahasa

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Ilmu : Matematik

Kecerdasan pelbagai : Verbal, visual, linguistik

Unsur-unsur terapi : Pertuturan, cara kerja

Pengetahuan sedia ada

Murid pernah membaca cerita gambar bersiri dalam buku cerita.

Sistem Bahasa :

Kosa kata, tatabahasa

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Gambar bersiri, teks petikan cerita, lembaran kerja

Page 3: RPH BM 29 ogos

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Set induksi

(5 minit)

1. Menonton video cerita

teladan yang bertajuk

“Gagak yang bijak”

2. Murid-murid menonton

video cerita teladan yang

bertajuk “Gagak yang bijak”.

3. Murid-murid dikehendaki

fokus menonton video cerita

“Gagak yang bijak” supaya

dapat mendengar dialog

cerita tersebut.

4. Murid-murid bersoal jawab

dengan guru selepas

menonton video.

Soal jawab:

a. Apakah binatang yang

terdapat dalam video

tersebut?

b. Apa yang dilakukan

oleh gagak untuk

mencari air?

c. Apakah benda yang

dijumpai oleh gagak?

d. Apakah tindakan gagak

supaya gagak dapat

minum air dalam botol

tersebut?

Teknik : Soal jawab

Terapi : Pertuturan,

pergerakan kreatif

Nilai : Rajin, gigih

dan menghargai

ABM : komputer

riba, pembesar

suara

Langkah 1

(10 minit)

Murid-murid melihat

gambar bersiri

1. Murid-murid melihat

gambar bersiri yang

ditunjukkan oleh guru.

Teknik : Sumbang

saran, soal jawab

Page 4: RPH BM 29 ogos

2. Murid-murid ditanya

oleh guru tentang apa

yang mereka lihat pada

gambar.

3. Murid-murid

menyatakan pendapat

mereka tentang gambar

bersiri yang ditunjukkan

oleh guru.

Soalan:

a. Apakah yang kamu

dapat lihat dalam

gambar ini?

b. Apa situasi atau

kejadian yang berlaku

berdasarkan gambar

bersiri ini?

4. Murid-murid mendengar

guru memberikan

penerangan tentang

sinopsis cerita gambar

bersiri.

Terapi : Pertuturan

Nilai : Kerjasama,

mematuhi arahan.

BBM : “Rantaian

Cerita Tiga Sahabat”

Page 5: RPH BM 29 ogos

Langkah 2

( 20 minit )

Membaca teks cerita gambar bersiri bertajuk “Tiga Sahabat di Kampung Shapetoria”

1. Murid-murid diberikan

edaran teks cerita

gambar bersiri yang

bertajuk “Tiga Sahabat

di Kampung

Shapetoria”.

2. Murid-murid

dikehendaki melihat

dan membaca

keseluruhan teks cerita

secara senyap.

3. Murid-murid mendengar

guru membaca teks

cerita gambar bersiri

tersebut secara kuat

dengan nada dan

intonasi yang betul.

4. Murid-murid membaca

teks cerita gambar

bersiri secara kuat

dengan nada dan

intonasi yang betul

bersama-sama

mengikut guru.

5. Murid-murid mendengar

rakan kelas membaca

teks cerita dengan nada

dan intonasi yang betul.

Teknik : Bercerita, latih tubi

Terapi : Pertuturan

Nilai : Kasih sayang, hormat-menghormati, tolong-menolong, bersyukur.

BBM: “Rantaian gambar bersiri cerita “Tiga Sahabat di Kampung Shapetoria”, teks cerita.

Langkah 3(12 minit)

Pertandingan bercerita berdasarkan gambar bersiri yang bertajuk “Jiran yang baik hati”

1. Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan iaitu kumpulan Wira dan

Teknik : Bercerita

Terapi : Pertuturan, cara kerja

Page 6: RPH BM 29 ogos

(Menyusun cerita )Exora.

2. Murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.

3. Setiap kumpulan akan diedarkan teks cerita “Jiran yang baik hati” untuk disusun menjadi satu teks cerita yang lengkap.

4. Murid-murid mempersembahkan hasil penyusunan cerita gambar bersiri mengikut hasil kerja kumpulan masing-masing.

5. Murid-murid bercerita berdasarkan gambar bersiri yang bertajuk “Jiran yang baik hati” mengikut susunan teks cerita mereka.

6. Murid-murid akan dinilai oleh guru semasa menjalankan aktiviti bercerita dalam kumpulan.

Nilai : Hormat-menghormati, tolong menolong,mematuhi arahan.

BBM: Gambar bersiri, puzzle teks cerita “Jiran yang baik hati”.

Langkah 4(8 minit)

Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat cerita.

1. Murid-murid diberikan lembaran kerja oleh guru iaitu mengisi tempat konong dengan menulis perkataan yang sesuai.

Teknik : Latih tubi

Terapi : cara kerja

Nilai : mematuhi arahan, kerjasama

Penutup(5 minit)

Guru memberi ulasan tentang aktiviti pertandingan bercerita.

Pemberian peneguhan “Bintang Bercerita”

2. Murid-murid mendengar ulasan guru terhadap teknik bercerita murid-murid semasa dalam aktiviti bercerita.

3. Murid-murid diberi

Teknik :

Terapi : Pertuturan

Nilai : Menghargai,

Page 7: RPH BM 29 ogos

peneguhan dengan anugerah “Bintang Bercerita”

mematuhi arahan

REFLEKSI

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan pensyarah/ guru pembimbing

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 8: RPH BM 29 ogos