11
SEMESTER 2 SESI 2014/2015 KPR3974 - Latihan Mengajar 1 TAJUK TUGASAN: RANCANGAN MENGAJAR HARIAN MINGGU 8 NAMA NO. KAD MATRIK NORAIDAH BINTI JEMAIN @ JAMAIN D20112052968 KUMPULAN : K00386(A142PJJ) PENSYARAH PENYELIA : DR. ABU HASSAN BIN ABDUL

RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH Bm Tahun 3

Citation preview

Page 1: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

SEMESTER 2 SESI 2014/2015

KPR3974 - Latihan Mengajar 1

TAJUK TUGASAN:

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

MINGGU 8

NAMA NO. KAD MATRIK

NORAIDAH BINTI JEMAIN @

JAMAIN

D20112052968

KUMPULAN : K00386(A142PJJ)

PENSYARAH PENYELIA : DR. ABU HASSAN BIN ABDUL

Page 2: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 6 Mei 2015

Tahun : 3 Permata

Bil. Murid : 25 orang

Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi

Tema : Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk : Penjagaan Diri dan Rawatan Luka

Standard Kandungan : 5.1 Memahami menggunakan golongan kata dengan betul mengikut

konteks.

Standard Pembelajaran : 5.1.7 Memahami dan menggunakan kata sendi nama dan kata seru

dengan betul mengikut konteks.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

i) Menyenaraikan contoh kata sendi nama yang terdapat dalam petikan.

ii) Mengisi tempat kosong dengan kata sendi nama yang betul.

iii) Membina ayat tunggal dengan menggunakan kata sendi nama yang diberikan oleh

guru.

Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, kemahiran membaca,

kemahiran menulis

Kemahiran Berfikir : Menjana idea , mengenal pasti

Nilai murni : berhemah tinggi , rajin, aktif, berani, bekerjasama, tolong-

menolong, menghormati, jujur

Elemen Merentasi Kurikulum : Kreativiti dan Inovasi

Sistem bahasa : Ayat tunggal, ayat majmuk dan sebutan

Bahan Bantu Belajar : Komputer, LCD, slaid gambar, alat untuk rawatan luka, bahan

grafik rawatan luka, carta alir dan gambar luka.

Page 3: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

LANGKAH ISI PELAJARAN

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set induksi

( 5 minit )

Permainan “Treasure Hunt”

Sampul surat:

Kata sendi nama :

1. Guru menyorokkan 6

sampul rahsia di dalam

kelas.

2. Murid dibahagikan kepada

lima kumpulan.

3. Setiap ahli kumpulan

diminta mencari sampul

tersebut.

4. Setelah ke semua sampul

dijumpai, setiap ketua

kumpulan diminta

menampal perkataan

tersebut di papan tulis.

5. Murid menyebut perkataan

tersebut dan guru

mengaitkannya dengan

tajuk pengajaran iaitu

“Kata Sendi Nama”.

BBM:

- gambar

- KB

- Kemahiran

berfikir

Teknik :

- soaljawab

- sumbangsara

n

BCB:

- kemahiran

- mendengar

- kemahiran

- bertutur

Langkah 1

( 20 minit )

Teks bacaan :

1. Murid membaca teks

bacaan berkenaan Hari

Terbuka Taman Damai.

2. Murid berbincang isi

kandungan petikan

tersebut.

3. Murid memahami

penerangan maksud kata

BBM:

- bahan grafik

persembahan

powerpoint

- komputer

LCD

KB

- Kemahiran

di

ke

untuk

kepada

pada

Page 4: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

- Maksud kata sendi nama ialah

kata tugas yang digunakan

sebelum kata nama atau frasa

nama. Contohnya: Di, ke,

dari, daripada, kepada, pada,

untuk, oleh

- Peta buih

sendi nama yang

diterangkan oleh guru

dengan menggunakan peta

bulatan.

4. Guru membahagikan

murid kepada lima

kumpulan. Setiap

kumpulan diminta

menyenaraikan kata sendi

nama yang terdapat pada

petikan dan menulisnya

pada kad manila.

5. Murid membaca peta buih

tentang kata sendi nama

yang ada pada teks.

6. Setiap ketua kumpulan

membentangkan hasil

dapatan mereka.

- berfikir

- Menaakul

- Menjana idea

Langkah 2

( 15 minit )

Teks yang tidak lengkap:

1. Setiap kumpulan diberikan

teks yang tidak lengkap.

2. Ahli kumpulan diminta

membaca dan berbincang

untk melengkapkan teks

tersebut dengan kata sendi

nama.

3. Hasil kerja murid ditampal

di papan putih.

4. Semua murid menilai

setiap jawapan yang

dilengkapkan oleh setiap

BBM:

- Murid

KB:

- mengenal

pasti

- menjana idea

Teknik:

- penerangan

BCB:

Page 5: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

kumpulan dengan

dibimbing oleh guru.

5. Setiap kumpulan yang

memberi jawapan yang

betul kesemuanya akan

diberikan hadiah sebagai

penghargaan oleh guru.

- kem.

mendengar

- kem. bertutur

Langkah 3

( 15 minit )

1. Setiap kumpulan diberi

lima belon.

2. Setiap belon akan ditiup

oleh setiap ahli kumpulan

sehingga pecah kerana di

dalam belon tersebut

mengandungi perkataan

kata sendi nama.

3. Setiap kumpulan diminta

membina ayat daripada

perkataan yang terdapat

dalam belon itu tadi.

4. Setiap kumpulan akan

menulis ayat tersebut pada

kad manila.

5. Hasil perbincangan

mereka perlu ditampal

pada papan putihMurid

akan membincangkan dan

menilai tahap binaan ayat

dari setiap kumpulan.

SetiaBBM:

- Carta alir

KB

- menjana idea

- mengenal

pasti

BCB:

- kem.

mendengar

- - kem.

bertutur

Page 6: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

Penutup

( 5 minit )

Ayat yang mengandungi kata sendi

nama :

1. Murid membaca beberapa

ayat yang ditunjukkan

melalui persembahan

powerpoint dan mengenal

pasti kata sendi nama.

2. Murid menyatakan kata

sendi nama yang terdapat

pada ayat tersebut.

3. Guru merumuskan

pelajaran pada hari

tersebut

BBM:

- persembahan

powerpoint

- komputer

- LCD

KB:

- merumus

Refleksi :

i) Dalam aktiviti yang dilaksanakan sepanjang pengajaran dan pembelajaran ini

didapati semua murid dapat menjalankan aktiviti dan memberikan respon yang

baik. Mereka sangat aktif dan saling bekerjasama di antara ahli kumpulan. Mereka

juga dapat menyiapkan tugasan kumpulan dan individu pada masa yang

ditetapkan. Pengajaran ini dapat dilaksanakan dengan lancar. Murid berasa

seronok dan minat untuk menjalankan setiap aktiviti dengan keadaan yang

terkawal. Impak pengajaran ini ialah seramai 25/25 orang murid dapat menguasai

objektif pengajaran dan pembelajaran dengan menyenaraikan contoh kata sendi

nama yang terdapat dalam petikan, mengisi tempat kosong dengan kata sendi

nama yang betul dan membina ayat tunggal dengan menggunakan kata sendi nama

yang diberikan oleh guru.

Page 7: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

LAMPIRAN 1

Page 8: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

Lampiran 2

Kata sendi nama yang terdapat pada teks.

Kata Sendi

Nama

pada

dari

di

Page 9: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

LAMPIRAN 3

Page 10: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

LAMPIRAN 4

untuk

ke

dari

kepada

pada

Page 11: RPH Bm Tahun 3 Minggu Ke 8

LAMPIRAN 5

Nyatakan kata sendi nama yang terdapat pada ayat tersebut :

1. Kek itu dibeli oleh ibu saya.

2. Ziana ke sekolah dengan menaiki bas sekolah.

3. Mustamin berasal dari negeri Sarawak.

4. Kasut yang ayah beli itu diperbuat daripada kulit haiwan.

5. Surat tidak rasmi itu akan dihantar kepada kawan karib saya yang berada di luar

negara.

6. Latihan Matematik yang diberi itu perlu dihantar pada hari Jumaat.

7. Ubat itu dimakan untuk memberikan kesihatan tubuh badan.

8. Majlis perkahwinan itu berlangsung di dewan orang ramai.