5
Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012 Hari : Selasa Maklumat Perancangan Mata Pelajaran Perdagangan No. Perkara Catatan 1 Masa & Tempoh : 10.30 11.00AM (30 minit) 2 Tingkatan : 4D 3 Bilangan Pelajar : 38 orang 4 Topik Pembelajaran : Bab 5 : Industri Kecil dan Sederhana 5 Subtopik : 5.1.d Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) 5.1.e Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri Berat 6 Objektif Pengajaran : Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menjelaskan kepentingan IKS kepada masyarakat dan negara. 2. Menyelidiki dan mengenalpasti kaitan IKS dengan Industri Berat. 7 Pengetahuan Sedia Ada Pelajar : Pelajar sudah didedahkan dengan kegiatan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) melalui pengajaran lalu. 8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Buku Teks, Laptop, LCD Projektor, risalah dan keratan akhbar tentang IKS, gambar firma dan barang keluaran IKS dan Industri Berat serta Kertas Soalan. 9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan. 10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) dan Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri Berat

Citation preview

Page 1: RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Maklumat Perancangan

Mata Pelajaran Perdagangan

No. Perkara Catatan

1 Masa & Tempoh : 10.30 – 11.00AM (30 minit)

2 Tingkatan : 4D

3 Bilangan Pelajar : 38 orang

4 Topik Pembelajaran : Bab 5 : Industri Kecil dan Sederhana

5 Subtopik : 5.1.d Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana (IKS)

5.1.e Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan

Industri Berat

6 Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menjelaskan kepentingan IKS kepada masyarakat

dan negara. 2. Menyelidiki dan mengenalpasti kaitan IKS dengan

Industri Berat.

7 Pengetahuan Sedia Ada Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan kegiatan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) melalui pengajaran lalu.

8 ABM/BBM : Papan Putih (White Board), Buku Teks, Laptop, LCD Projektor, risalah dan keratan akhbar tentang IKS, gambar firma dan barang keluaran IKS dan Industri Berat serta Kertas Soalan.

9 KBKK : Menghubungkait, menjana idea, kefahaman, mengimbas kembali, membina pengetahuan dan membuat rumusan.

10 Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai hormat-menghormati, patuh kepada arahan guru, bertanggungjawab, kerajinan, ketekunan dan keyakinan.

Page 2: RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

AKtiviti Pengajaran

Tempoh Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Induksi (5 Minit)

Aktiviti: Guru menunjukkan slaid gambar daripada ‘power point’ tentang barang keluaran IKS yang telah membantu syarikat besar di Malaysia

ABM: Tayangan slaid ‘power point’ dan gambar skru, bateri kereta, kusyen, tayar kereta

Perkembangan (20 Minit)

Tajuk: Bab 5 Industri Kecil dan Sederhana Sub Tajuk : 5.1d Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana (IKS) Pendekatan / Teknik: Penerangan dan perbincangan bersama pelajar. Jangkaan Aktiviti:

1. Guru menerangkan kepentingan IKS kepada masyarakat dan negara.

2. Guru menjelaskan dengan memberikan contoh sumbangan IKS kepada masyarakat dan negara.

3. Guru akan memilih 3 orang pelajar untuk menyenaraikan kepentingan IKS kepada masyarakat dan negara.

Peneguhan: Guru meminta pelajar untuk memberikan beberapa kepentingan IKS kepada masyarakat dan negara dengan menggunakan ayat sendiri. Penilaian: Guru akan menguji pelajar-pelajar dengan memberikan beberapa soalan

Objektif: Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar akan dapat:

i. Menjelaskan kepentingan IKS kepada masyarakat dan negara.

ii. Meniai sendiri kepentingan IKS kepada pembangunan syarikat besar dan negara.

ABM: 1. Papan putih KBKK: Menghubungkait, mengkategorikan dan menjana idea. Nilai: Pelajar dapat menerapkan nilai bekerjasama sesama sendiri, bertanggungjawab, ketekunan dan keyakinan.

Page 3: RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

mudah untuk dijawab dalam masa yang singkat bagi menguji kefahaman pelajar. (rujuk lampiran) Tajuk : Bab 5 Industri Kecil dan Sederhana Sub Tajuk : 5.1e Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri Berat. Pendekatan/Teknik: Teknik penerangan dan penyoalan. Jangkaan Aktiviti:

1. Guru akan menjelaskan kaitan antara IKS dengan Industri Berat.

2. Guru menjelaskan bagaimana IKS dan Industri Berat saling bergantungan dengan menunjukkan barang keluaran masing-masing.

Peneguhan: Guru meminta pelajar menyenaraikan 4 barang keluaran atau perkhidmatan IKS yang digunakan oleh Industri Berat. Penilaian: Guru menguji pelajar dengan memberikan beberapa soalan mudah untuk dijawab dalam masa yang singkat untuk menguji kefahaman pelajar. (rujuk lampiran)

Objektif: Menjelaskan kaitan antara Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri Berat. ABM: Paparan slaid, gambar barangan keluaran dan perkhidmatan IKS dan Industri Berat. KBKK: Mengkategorikan dan menjana idea. Nilai: Pelajar dapat menerapkan nilai bersyukur dan sifat kerajinan dalam diri.

Page 4: RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Penutup (5 Minit)

Rumusan Pengajaran: Guru akan merumuskan tentang pembelajaran yang berlaku hari ini secara ringkas kepada pelajar. Tajuk berikut : 5.1e : Masalah IKS Refreshment : Penutup :

Guru memberi motivasi kepada pelajar berkenaan dengan apa yang dipelajari pada hari ini dan menyuruh pelajar membaca sub tajuk seterusnya untuk kelas akan datang.

ABM: 1.Paparan slaid ‘power point’ IKS

dan Industri Berat. KBKK Membuat refleksi kendiri Nilai Peka Berusaha

Refleksi

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

Page 5: RPH IKS Perdagangan Tingkatan 4 Bab 5 IKS

Program Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah (DPLI 2012/2013)

Lampiran

Aktiviti 5.1d Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana Jawab soalan berikut.

Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana kepada masyarakat.

i.

ii.

iii.

Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana kepada negara.

i.

ii.

iii.

Aktiviti 5.1e Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri Berat

Soalan esei

Jawab soalan berikut.

1. Jelaskan bagaimana Industri Kecil dan Sederhana dan Industri Berat saling berkaitan

antara satu sama lain. Berikan tiga alas an.