10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5 Tarikh :8-8-2008 Kelas :Tahun 5 Cemerlang Masa :60 Minit Bilangan murid :25 orang Mata pelajaran :Kemahiran Hidup Bidang :Rekabentuk & Teknologi Unit :1.6 Jahitan Tajuk :a) Membaiki pakaian Aras / Hasil Pembelajaran : a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan. b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan. c. Menyatakan kegunaan jahitan asas. Pengetahuan Sedia Ada : a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang dan gunting. Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran ini, murid dapat: 1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan. 2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.

Rph jahitan

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph jahitan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5  

Tarikh : 8-8-2008

Kelas : Tahun 5 Cemerlang

Masa : 60 Minit

Bilangan murid : 25 orang

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Bidang : Rekabentuk & Teknologi

Unit : 1.6 Jahitan

Tajuk : a) Membaiki pakaian

Aras / Hasil

Pembelajaran

: a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan.

b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan.

c. Menyatakan kegunaan jahitan asas.

Pengetahuan

Sedia Ada

: a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang

dan gunting.

Objektif

Pembelajaran

: Di akhir pengajaran ini, murid dapat:

1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan.

2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.

Page 2: Rph jahitan

KBKK :a. Meneliti hubungan antara alatan jahitan dan kegunaannya.

b. Bandingbeza alatan jahitan dan kegunaannya.

c. Menyusun dan menyimpan alatan jahitan di tempat yang selamat.

Penyerapan :

nilaia. Berhati-hati semasa menggunakan alatan jahitan.

b. Hormat-menghormati dan bekerja sama antara rakan sebaya di

dalam aktiviti pembelajaran.

c. Mematuhi peraturan dan mendengar arahan guru.

ABM dan

BBM

: a. Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.

b. Alatan dan bahan jahitan maujud seperti jarum tangan bernombor 7

– 9,gunting fabrik,benang,pita ukur ,jarum peniti dan penetas jahitan.

Persediaan

Guru

: a. Tayangan vedio yang menunjukkan seorang wanita tua sedang

menjahit pakaian.

b. Bahan maujud alatan dan bahan jahitan.

c. 6 helai slaid yang menunjukkan alatan dan bahan jahitan.

d. 6 helai slaid yang menunjukkan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

e. Lembaran kerja LK1 untuk murid .

 

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Page 3: Rph jahitan

Set induksi

(5 min)

Tayangan video

mengenai aktiviti

jahitan asas.

1. Tayangkan video “Jahitan tradisional” dari

rakaman dalam power point SLD 5 dan minta

murid menonton dengan teliti. 

2. Murid diminta menyatakan aktiviti yang sedang

dilakukan oleh wanita tua di dalam tayangan

video.

3. Minta murid menyatakan alatan dan bahan

yang digunakan dalam aktiviti tersebut. 

Strategi P&P: 

Berasaskan bahan

Kaedah:

Demonstrasi

Teknik : Tayangan video dan soal jawab

ABM/BBM : Rakaman video

(SLD 5) LCD dan

Komputer.Nilai:Hormat menghormati

Langkah 1

(10 min)

Pengenalan

mengenai alatan

dan bahan

menjahit.

1. Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini –Alat dan

Bahan Jahitan.

2. Memberi bahan maujud alatan dan bahan

jahitan iaitu jarum tangan, gunting fabrik,

benang, pita ukur ,jarum peniti dan penetas

jahitan kepada murid dalam kumpulan.

3. Murid diminta meneliti dan menyatakan nama

alatan dan bahan jahitan tersebut.  

 

1. Murid diminta berhati-hati semasa memegang

alatan dan bahan jahitan.

Strategi P&P: 

Pemusatan guru

Kaedah:

Perbincangan

Teknik :

Penerangan

 ABM/BBM : Alatan dan

bahan jahitan.

Nilai:Yakin Diri,berhati-hati.

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Page 4: Rph jahitan

Langkah 2

(10min)

Pengenalan

nama alatan dan

bahan jahitan 

Mengenalkan

istilah alatan dan

bahan jahitan.

Istilah:

Jarum tanganJarum penitiGunting fabrikPita ukurPenetas jahitanbenang

1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid

yang ditayangkan oleh guru mengenai

kandungan perisian pembelajaran “Alatan Dan

Bahan Jahitan” .

2. Perkenalkan istilah berdasarkan contoh alatan

dan bahan jahitan seperti dalam SLD6—SLD

13.

3. Murid diminta membaca nama alatan dan

bahan jahitan tersebut dengan betul.

Strategi P&P:

Berasaskan bahan

Kaedah:

Perbincangan

Teknik :

Pemerhatian Penerangan

ABM / BBM:

Perisian Pembelajaran SLD6 –SLD13.

LCD dan Komputer.

Nilai: Hormat-menghormati

Langkah 3

(2 min)

Menerangkan

perbezaaan

antara gunting

fabrik dan gunting

kertas

1. Tunjukkan gunting fabrik dan gunting kertas

kepada murid.

2. Murid diminta menyatakan perbezaan antara

kedua-dua gunting tersebut dari segi rupa

bentuk dan kegunaannya . 

3. Guru memberi pengukuhan mengenai

perbezaan kegunaan antara gunting fabric dan

gunting kertas..

Strategi P&P: 

Kaedah:

Teknik : Penyoalan dan penerangan

ABM/BBM: gunting fabrik dan gunting kertas

Nilai: member I perhatian

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Page 5: Rph jahitan

Langkah 4

(10min)

Perbincangan

dan

pembentangan

dalam kumpulan

mengenai

kegunaan alatan

dan bahan

jahitan.

1. Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua. 

Murid diminta berbincang dalam kumpulan

mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan

yang diberi. 

2. Murid diminta berhati-hati semasa memegang

alatan dan bahan jahitan.

3. Guru bertindak sebagai fasilitator dan beredar

dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.

4. Minta ketua membentangkan hasil

perbincangan yang dijalankan dalam

kumpulan. 

5. Ketua kumpulan memulangkan alatan dan

bahan jahitan kepada guru dengan berhati-hati.

Strategi P&P: 

Pemusatan murid

Kaedah:

Perbincangan

Teknik :

Bimbingan

Sumbangsaran

ABM/BBM: Alatan dan

bahan jahitan

Nilai:Bekerjasama,mesra,berhati-hati

Langkah 5

( 10 min)

Pengukuhan

mengenai

kegunaan alatan

dan bahan

jahitan 

Menyatakan

kegunaan jahitan

asas.

1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid

yang ditayangkan oleh guru mengenai

kandungan perisian pembelajaran “Kegunaan

Alatan Dan Bahan Jahitan” SLD15—SLD 21 .

2. Murid diminta meneliti dan membaca kegunaan

alatan dan bahan jahitan tersebut berpandu

pada slaid yang ditayangkan.  

3. Guru memberi penerangan bahawa mata

jahitan asas ini boleh digunakan untuk

membaiki pakaian.SLD 22

Strategi P&P:

Berasaskan bahan

Kaedah: Perbincangan

Teknik : Penerangan

ABM/BBM:

LCD dan Komputer

SLD 15 – SLD 22

Nilai:Komited

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Langkah 6 Penilaian 1. Murid diminta menjawab soalan secara lisan Strategi P&P: 

Page 6: Rph jahitan

(8 min)

Soalan mengenai

nama dan

kegunaan alatan

dan bahan

jahitan.

berpandu slaid yang ditayangkan oleh guru

mengenai nama dan kegunaan alatan dan

bahan jahitan SLD23—SLD 24.

2. Murid diminta menyelesaikan lembaran kerja

yang diedarkan oleh guru secara individu di

rumah.

Berasaskan tugasan

Kaedah:

Penyelesaikan

masalah

Teknik :

Sumbangsaran

ABM/BBM:Lembaran Kerja LK1 

Nilai:

Peka

Bersih

Penutup

(5 min)

Rumusan:

1. Merumuskan

isi pelajaran.

2. Pertandingan

memasukkan

benang pada

jarum.

1. Guru mendemonstrasi cara memasukkan

benang pada sepucuk jarum.SLD 28

2. Guru memilih secara rawak 6 orang murid .

3. Setiap murid tersebut diberi sepucuk jarum

tangan dan seutas benang.

4 .Pertandingan memasukkan benang pada

jarum diadakan dan masa diambil.

5. Murid yang dapat memasukkan benang pada

jarum dalam masa yang tersingkat diberi

hadiah set jahitan sebagai ganjaran, manakala

murid yang lain diberi tepukan sebagai

galakan.

 Strategi P&P: 

Pemusatan

murid

Berasaskan

bahan

Kaedah:

Penyelesaian masalah

Teknik : Bimbingan

ABM/BBM:Lembaran Kerja LK1 

Nilai:

Peka

Adil

Nama : ____________ 5 ( ) LK1

LEMBARAN KERJA

Page 7: Rph jahitan

A.

Butang gunting fabrik jarum tangan

Benang pita ukur penetas jahitan

B Padankan alatan dan bahan jahitan dengan kegunaannya.

1 benang Gunting yang digunakan untuk menggunting fabric sahaja.

2 Jarum tangan Untuk menyemat pola pada fabric.

3 Pita ukur Untuk menjahit semua jahitan tangan pada fabric.

4 Gunting fabrik Untuk mengukur bahagian yang hendak digunting atau dijahit.

5 Jarum peniti Untuk membuat jahitan sulaman pada artikel.