15
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 1 (KSSR) Mata pelajaran Bahasa Malaysia Tahun 1 Abu Bakar Bil. Murid 30 orang Tarikh 28 Februari 2012 Masa 60 minit Tema Alam indah dan selamat Tajuk Fikir dahulu sebelum buang Fokus Utama Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul Standard Pembelajaran 5.2. 1 Memahami dan menggunakan imbuhan akhiran dengan betul dalam pelbagai konteks Fokus Sampingan Standard Kandungan 2.6 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan Standard Pembelajaran 2.6. 1 Mengedit hasil penulisan daripada aspek ejaan Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Mengenal dan menggunakan imbuhan akhiran dengan mencantumkan empat daripada lima kata dasar dengan imbuhan yang betul ii. Mengenal pasti lima daripada enam kesalahan dalam ejaan berdasarkan lembaran kerja yang telah disediakan di lampiran 5. Pengisian Kurikulum i. Ilmu : Pendidikan Moral ii. Nilai : Rajin, berhati-hati,kemas, menjaga kebersihan, sayangi alam sekitar iii. EMK : Keusahawanan kreativiti dan inovatif iv. KBT : Kemahiran berfikir (KB), Kontekstual, Kecerdasan pelbagai (KP), Belajar cara belajar(BCB) Sistem Bahasa Tatabahasa : Ejaan, Imbuhan Akhiran Kosa Kata : Kertas, Tin, plastik, botol, kitar semula, surat khabar, botol kaca, buku. Media Model tong kitar semula, bahan kitar semula, Lembaran 2(Garis Perkataan), Lembaran 3(Cantum imbuhan), Lembaran 4(Tandakan), Lembaran 5(Betulkan perkataan), Lembaran 6(Pentaksiran), Lembaran 7(Pemulihan), Lembaran 8(Pengayaan), Kad Bintang murid, Penanda buku kitar semula.

RPH KSSR Tahun 1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH KSSR Tahun 1

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 1 (KSSR)

Mata pelajaran Bahasa MalaysiaTahun 1 Abu BakarBil. Murid 30 orangTarikh 28 Februari 2012Masa 60 minitTema Alam indah dan selamatTajuk Fikir dahulu sebelum buang

Fokus Utama Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul

Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami dan menggunakan imbuhan akhiran dengan betul dalam pelbagai konteks

Fokus Sampingan Standard Kandungan 2.6 Mengedit dan memurnikan hasil penulisanStandard Pembelajaran 2.6.1 Mengedit hasil penulisan daripada aspek

ejaan

Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. Mengenal dan menggunakan imbuhan akhiran dengan mencantumkan empat daripada lima kata dasar dengan imbuhan yang betul

ii. Mengenal pasti lima daripada enam kesalahan dalam ejaan berdasarkan lembaran kerja yang telah disediakan di lampiran 5.

Pengisian Kurikulum

i. Ilmu : Pendidikan Moralii. Nilai : Rajin, berhati-hati,kemas, menjaga kebersihan, sayangi alam

sekitariii. EMK : Keusahawanan kreativiti dan inovatifiv. KBT : Kemahiran berfikir (KB), Kontekstual, Kecerdasan pelbagai (KP),

Belajar cara belajar(BCB)

Sistem Bahasa Tatabahasa : Ejaan, Imbuhan AkhiranKosa Kata : Kertas, Tin, plastik, botol, kitar semula, surat khabar, botol kaca, buku.

Media Model tong kitar semula, bahan kitar semula, Lembaran 2(Garis Perkataan), Lembaran 3(Cantum imbuhan), Lembaran 4(Tandakan), Lembaran 5(Betulkan perkataan), Lembaran 6(Pentaksiran), Lembaran 7(Pemulihan), Lembaran 8(Pengayaan), Kad Bintang murid, Penanda buku kitar semula.

Page 2: RPH KSSR Tahun 1

Aktiviti Pengisian Kurikulum CatatanSet Induksi(±5 minit)

1. Murid diedarkan dengan bahan kitar semula seperti botol plastik, kertas, kotak, penyedut minuman, beg plastik, tin minuman dan akhbar.

2. Murid diminta oleh guru untuk menyebut nama bahan yang telah diedarkan.

3. Murid diminta memasukkan bahan kitar semula ke dalam model tong sampah yang telah di sediakan.

4. Guru menerangkan kepada pelajar tentang kebaikan kitar semula dan mengaitkan aktiviti dengan P&P

Nilai :Sayangi alam sekitar

KBT – Kemahiran berfikir

Lampiran 1

Media : Model tong sampah

Teori InnatisMenguji pengetahuan sedia ada pelajar.

Langkah 1(±15 minit)

1. Murid diterangkan dengan imbuhan akhiran –an dan –kan

2. Murid diminta membaca petikan ayat yang diberikan.

3. Murid diminta untuk mengenal pasti imbuhan –kan yang terdapat dalam petikan

4. Pelajar diberi peneguhan , selepas aktiviti pelajar yang berjaya diberi bintang

Sistem Bahasa-imbuhan

KBT – Belajar cara belajar

(Nota Guru untuk tujuan penerangan kepada pelajar. Pengajaran Konsep.

Objektif (i)

Pendekatan Deduktif-Guru memberikan penerangan konsep diikuti contoh

Teori Behaviorisme- Murid diberikan peneguhan mendapat ganjaran

Teori Konstruktivisme- Scaffolding murid

akan diajar oleh guru tentang asas dalam imbuhan.

Lampiran 2

Lampiran 9( Kad Bintang Murid)

Nota Guru Lampiran 10

Page 3: RPH KSSR Tahun 1

Langkah 2(±10 minit)

1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja imbuhan akhiran

2. Murid diminta untuk menyambungkan kata dasar dengan imbuhan akhiran –kan dan –an

3. Guru membimbing pelajar.

Sistem Bahasa-imbuhan

KBT – Belajar cara belajar

Nilai – Mencintai alam sekitar

Objektif (i)

Teori Behaviorisme-Murid melakukan Pengulangan dan mendapat ganjaran

Lampiran 3

Aktiviti Pengisian Kurikulum CatatanLangkah 3(±20 minit)

1. Murid meneliti gambar di dalam lembaran kerja yang disediakan

2. Murid mengenal pasti ejaan yang betul berdasarkan gambar

3. Murid menandakan ejaan yang betul

4. Murid diminta untuk mengenal pasti perkataan yang salah dalam ayat yang telah disediakan.

5. Murid menulis semula perkataan yang salah di dalam ruangan yang telah disediakan

6. Guru memantau dan membimbing aktiviti yang dilakukan oleh murid

KBT – Kemahiran Berfikir (Membanding dan membezakan)

Kemahiran Berfikir-Mengecam dan mengedit

Teori Innatis-Guru menguji pengetahuan sedia ada murid.

Lampiran 4

Lampiran 5

Teori Behaviorisme-murid melakukan latihan secara pengulangan.

Pentaksiran

1. Murid mengisi tempat kosong dengan perkataan dan imbuhan yang sesuai

2. Murid diminta menjawab dalam masa yang ditetapkan

3. Peneguhan dilakukan, murid yang mencapai objektif 4/5 diberikan bintang pencapaian.

Ilmu: Kemahiran dalam sistem bahasa (imbuhan akhiran)

EMK – Keusahawanan, kreativiti dan inovasi

Lampiran 6

Teori Behaviorisme-Murid melakukan aktiviti menulis dan lisan. -Guru memberikan peneguhan positif (Cenderahati) dan aktiviti pengayaan (latihan berulang) Dan Peneguhan positig aktiviti pemulihan

Page 4: RPH KSSR Tahun 1

Aktiviti Pengisian Kurikulum CatatanPemulihan

1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.2. Murid diminta mengecam bahan-bahan yang

boleh di kitar semula di dalam lembaran kerja yang diberi.

KBT – Kemahiran berfikir (memadankan dan membezakan)

Lampiran 7

Teori Interaksionalisme-Bahasa sebagai alat komunikasi. Pelajar melihat gambar dan cuba berkomunikasi dengan guru tentang bahan kitar semula

Pengayaan

1. Murid melengkapkan ayat dengan kata berimbuhan yang betul

KBT- Kemahiran berfikir

Lampiran 8

Teori Konstruktivisme-Murid menulis ayat dengan struktur yang betul- ZDP (Perkembangan Sebenar (Actual) Pelajar menyelesaikan masalah sendiri

Penutup(±10 minit)

Penutup Kognitif Membuat rumusan isi pelajar melalui

proses penyoalan dan perbincangan tentang perkara yang telah dipelajari.

o Imbuhan akhiran an dan kano Ejaan yang betul untuk bahan

kitar semulao Jenis bahan yang boleh di kitar

semula

Penutup Sosial Murid diberi pujian dan motivasi supaya

sedar tentang kepentingan kitar semula terhadap alam sekitar

Murid yang mencapai objektif diberikan penanda buku yang diperbuat daripada bahan kitar semula.

Pelajar yang gagal diberikan motivasi agar dapat meningkatkan penguasaan bahasa masing-masing

EMK – Keusahawanan, kreativiti dan inovasi

Nilai – Menjaga kebersihan dan menyayangi alam sekitar

Teori Behaviorisme-Ganjaran diberikan kepada murid yang mencapai objektif dan hukuman diberikan kepada pelajar yang gagal mencapai objektif

Page 5: RPH KSSR Tahun 1

Lampiran 1

SET INDUKSI (Pengelasan Bahan Kitar Semula)

Lampiran 2

Gariskan perkataan yang mempunyai imbuhan akhiran –kan.

Page 6: RPH KSSR Tahun 1

Lampiran 3

Berikan imbuhan –an atau –kan pada kata di bawah ini. Tulis.

Contoh:

Kumpulkan tin-tin minuman itu.

Tolong letakkan surat khabar itu.

Tunjukkan cara membuat pasu ini.

Tolong asingkan sampah ini.

Page 7: RPH KSSR Tahun 1

bantu _____an bantuan

koyak _____

bersih _____

asing _____

laut _____

darat _____

barang _____

Lampiran 4

Tandakan (√) pada ejaan yang betul.

Page 8: RPH KSSR Tahun 1
Page 9: RPH KSSR Tahun 1

Lampiran 5

Page 10: RPH KSSR Tahun 1

Kenal pasti perkataan yang salah dan edit ayat di bawah menjadi betul

1. Ayah minum air int sambil membaca sorat kobar

...........................................................................................

2. Ibu membuang beg plestik di dalam tong sampih

...........................................................................................3. Adik suka membaca kubu

...........................................................................................4. Saya suka mengumpul btol kicap dan

mengumpul btol kaca

...........................................................................................

Page 11: RPH KSSR Tahun 1

Lampiran 6

Pentaksiran

Bubuh imbuhan –an dan -kan pada kata di bawah ini. Isi tempat kosong

1. ________________ itu sangat cantik.

2. “_______________ buku latihan di atas

meja saya ,” kata Cikgu Razman

3. Kami akan ke _______________ itu esok.

4. “____________ itu selamat untuk dimakan

5. Jasa guru tidak dapat saya _____________.

Lampiran 7

Pemulihan

makan lupa himpun lukis pamer

Page 12: RPH KSSR Tahun 1

Warnakan bahan yang boleh di kitar semula pada ruang yang disediakan

Lampiran 8

Pengayaan

Page 13: RPH KSSR Tahun 1

asingkan barangan

bersihkan masukkan amalan

minuman

Lengkapkan ayat dengan kata berimbuhan yang betul.

1. “Tolong_____________ kelas anda sekarang, “ kata Cikgu Ali.

2. Kita perlu_____________ bahan kitar semula.

3. Tin_____________ itu boleh di kitar semula .

4. _________________bahan kitar semula ke dalam tong yang betul.

5. Jadikan ______________kitar semula sebagai hobi.

6. Bahan kitar semula boleh ditukarkan menjadi_____________ berharga.

Lampiran 9

Page 14: RPH KSSR Tahun 1

KAD BINTANG MURID

Mari Membaca

Lampiran 10

Nota Guru Tentang Konsep Imbuhan Akhiran

FAIZ

MUIN

KAD BINTANG MURID

Page 15: RPH KSSR Tahun 1

Lampiran 11

Penanda Buku Kitar Semula