8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 ASPEK MEMBACA SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Bestari Tarikh : 5 April 2013 Hari : Jumaat Masa : 0900-1000 Bilangan murid : 27 orang Tema : Seni dan Warisan Tajuk : Batik Hasil Pembelajaran: Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.2 Membaca dan memahami perkataan,frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul. 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja tunggal dengan betul mengikut konteks Objektif: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. menyebut 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan dengan betul.

RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Tema: Seni dan WarisanTajuk: Batik

Citation preview

Page 1: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

ASPEK MEMBACA

SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Bestari

Tarikh : 5 April 2013

Hari : Jumaat

Masa : 0900-1000

Bilangan murid : 27 orang

Tema : Seni dan Warisan

Tajuk : Batik

Hasil Pembelajaran:

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Membaca dan memahami perkataan,frasa

dan ayat daripada pelbagai sumber dengan

sebutan yang betul.

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan

dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau

tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf

dan konsonan bergabung dengan sebutan yang

betul.

5.1 Memahami dan menggunakan golongan

kata dengan betul mengikut konteks

5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja

tunggal dengan betul mengikut konteks

Objektif:

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

Page 2: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

1. menyebut 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan

dengan betul.

2. membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara lisan.

Sistem Bahasa:

A. Morfologi : Kata Kerja

i. lakarkan

ii. lukiskan

iii. bermotifkan

iv. menggunakan

v. mengikut

vi. dihasilkan

vii. warnakan

B. Kosa Kata

i. bermotifkan

ii. lakaran

iii. kreativiti

Pengisian kurikulum:

1. Penerapan Ilmu: Pendidikan Seni

Page 3: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

2. Penerapan Nilai: Patriotisme

Kerjasama

Keberanian

3. Kemahiran Bernilai Tambah:

i. Kemahiran Berfikir

ii. Kajian Masa Depan

iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik,

Naturalis,Visual Ruang

iv. Kontekstual

v. Konstruktivisme

vi. Keusahawanan

vii. Kreativiti dan Inovasi

Bahan Bantu Mengajar:

1. Baju Batik

2. Carta Aliran

3. Gambar

4. Kertas Lukisan

5. Warna Air

6. Bekas Warna Air

7. Berus Warna Air

8. Lilin

9. Air

10.Gambar

Pengetahuan Sedia Ada:

- Murid pernah melihat proses membuat batik dalam televisyen atau

majalah.

Page 4: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

i. Soalan Guru:

- Apakah nama baju ini?

Jawapan:Baju Batik

- Pernahkah kamu memakai baju batik?

Jawapan: Ya atau Tidak

ii. Tajuk Pelajaran:

- Batik

SET INDUKSI (5 minit)

i. Guru mempamerkan baju batik di

hadapan kelas.

ii. Guru bertanyakan soalan kepada

murid.

iii. Guru dan murid berbincang

bersama-sama.

iv. Guru mengaitkan baju batik dengan

tajuk pelajaran hari ini.

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Patriotisme

KBT:

-Kemahiran Berfikir

-Pembelajaran Kontektual

-Verbal linguistik

-Interpersonal

BBM:

-Baju Batik

i.Carta Aliran Membuat Batik

ii. Perkataan tiga suka kata

lakarkan lukiskan garisan lukisan semula mengikut lakaran warnakan sendiri

LANGKAH 1 (10 minit)

i. Guru mempamerkan carta

aliran membuat batik di

hadapan kelas.

ii. Murid diminta membaca

secara senyap petikan

iii. Murid diminta membaca

secara beramai-ramai dan

berkumpulan

iv. Murid diminta menyebut

perkataan yang ditunjuk oleh

guru dalam petikan

v. Guru membetulkan kesilapan

murid jika berlaku kesilapan.

Objektif (1)

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Bekerjasama

KBT:

- Interpersonal

- Verbal Linguistik

- Kemahiran Berfikir

BBM:

-Kad Carta Aliran

-Gambar

1. Lakarkan dan lukiskan corak batik yang bermotifkan flora atau garisan pada kertas lukisan dengan menggunakan pensel.

2. Lukiskan corak batik itu semula dengan menggunakan lilin mengikut garisan lakaran yang telah dihasilkan.

3. Warnakan corak batik yang siap dilukis tadi dengan menggunakan warna air mengikut kreativiti sendiri

Page 5: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

i. Kosa Kata:

bermotifkan-berlandaskan

atau bertunjangkan sesuatu

perkara

lakaran-gambaran awal

garisan yang dilukis

kreativiti-idea untuk

menghasilkan sesuatu yang

unik

ii. Kata Kerja

Definisi: Perkataan yang merujuk kepada

sesuatu perbuatan atau kelakuan.

lakarkan

lukiskan

bermotifkan

menggunakan

mengikut

dihasilkan

warnakan

LANGKAH 2 (10 minit)

i. Murid diminta merujuk kosa kata

yang guru bulatkan pada petikan

ii. Murid diminta memberikan maksud

kosa kata tersebut.

iii. Guru memberi definisi kata kerja

iv. Guru meminta murid

menyenaraikan kata kerja yang

terdapat dalam petikan.

v. Guru berbincang bersama murid.

Nilai:

-Keberanian

KBT:

-Verbal Linguistik

-Interpersonal

-Kemahiran Berfikir

-Konstruktivisme

BBM:

-Kad Carta Aliran

i. Membina Ayat Tunggal Menggunakan

Kata Kerja

lakarkan

-Lakarkan bentuk bunga

pada lukisan itu.

lukiskan

-“Tolong lukiskan saya

gambar kartun”,kata adik

kepada kakak .

bermotifkan

-Corak pasu bunga di rumah

LANGKAH 3 (10 minit)

i. Guru menyenaraikan kata kerja

yang dijumpai oleh murid di papan

hitam.

ii. Murid diminta membina ayat

tunggal berdasarkan kata kerja

yang disenaraikan secara lisan.

iii. Murid dipilih secara rawak.

iv. Guru membetulkan kesalahan

muird jika berlaku kesilapan.

Objektif (2)

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Keberanian

KBT:

-Kemahiran Berfikir

-Konstruktivisme

-Kontekstual

-Interpersonal

Page 6: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

saya bermotifkan corak flora.

menggunakan

-Ayah menyuruh saya

menggunakan basikalnya.

mengikut

-Saya mengikut ibu ke pasar

membeli barang.

dihasilkan

-Tembikar labu sayong

dihasilkan daripada tanah

liat.

warnakan

-“Sila warnakan lukisan

kamu dengan cantik”,kata

cikgu Ali kepada muridnya.

-Verbal Linguistik

i. Membuat Corak Batik LANGKAH 4 ( 20 minit)

i. Guru menyediakan bahan-bahan

untuk membuat corak batik.

ii. Guru mempamerkan beberapa

contoh corak batik di hadapan

kelas.

iii. Guru mengedarkan bahan-bahan

untuk membuat batik.

iv. Guru membuat demonstrasi

membuat batik.

v. Murid diminta untuk membuat corak

batik mengikut kreativiti sendiri.

vi. Guru memberi bimbingan kepada

murid untuk membuat corak batik.

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Patriotisme

KBT:

-Kemahiran Berfikir

-Konstruktivisme

-Kontekstual

-Visual Ruang

-Naturalis

-Kreativiti dan Inovasi

Page 7: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

BBM:

-Kertas Lukisan

-Warna Air

-Bekas Warna Air

-Berus Warna Air

-Lilin

-Air

-Gambar

Rumusan Pelajaran:

i. Kognitif:

-Perusahaan kilang batik pada masa

depan

ii. Sosial:

-Memberi pujian kepada murid mencintai

kraf tangan Malaysia

PENUTUP (5 minit)

i. Guru merumuskan isi pelajaran hari

ini.

ii. Guru menutup pelajaran dengan

rumusan kognitif dan sosial.

Ilmu:

-Pendidikan Seni

Nilai:

-Patriotisme

KBT:

-Kajian Masa Depan

-Kontekstual

-Kemahiran Berfikir

-Keusahawanan

Refleksi Guru Pelatih:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 8: RPH KSSR Tahun 2 Bahasa Melayu 7

Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________