47
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR-PERDANA Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000 Masa : 60 minit Standard Pembelajaran : 1.4 Menentukan nilai tempat bagi sebarang nombor. (i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalamsebarang nombor hingga 1000. (ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 1000. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: Menamakan nilai tempat dan nilai digit bagi setiap digit dalam sebarang nombor hingga 1000 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: 1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg kondusif Guru sediakan gambar rumah teres kembar 4. Guru memilih 3 orang murid dan memberikan kad nombor setiap seorang yang bernilai 8, 6 dan 3. 2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh 3 orang murid dihadapan kelas. Murid meletakkan nombor pada rumah yang disediakan. Guru meminta murid sebut nilai nombor tersebut. 3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Guru sediakan kad nombor 0-9 dan carta nilai tempat.

Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

  • Upload
    shahril

  • View
    306

  • Download
    16

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR-PERDANA

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.4 Menentukan nilai tempat bagi sebarang nombor.

(i) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalamsebarang nombor hingga 1000.

(ii) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 1000.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Menamakan nilai tempat dan nilai digit bagi setiap digit dalam sebarang nombor hingga 1000

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg kondusif Guru sediakan gambar rumah teres kembar 4. Guru memilih 3 orang murid dan memberikan kad nombor setiap

seorang yang bernilai 8, 6 dan 3.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh 3 orang murid

dihadapan kelas. Murid meletakkan nombor pada rumah yang disediakan. Guru meminta murid sebut nilai nombor tersebut.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Guru sediakan kad nombor 0-9 dan carta nilai tempat. Guru minta murid ambil kad nombor satu persatu kemudian tuliskan

nombor mengikut nilai tempat yang disebut: sa, puluh, ratus Contoh nombor yang dicabut oleh murid: 2, 4, 9

2=sa4=puluh9=ratusJawapan yang betul 249.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Edarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

Page 2: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bincangkan hasil kerja murid.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Keusahawanan, pemerhatian

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, model kad rumah,carta nilai tempat dan lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(Berserta Program LINUS - Numerasi)

Page 3: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.4 Menentukan nilai tempat bagi sebarang nombor.

(iii) Menamakan nilai tempat bagi setiap digit dalamsebarang nombor hingga 1000.

(iv) Menyatakan nilai digit bagi sebarang nombor hingga 1000.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Menamakan nilai tempat dan nilai digit bagi setiap digit dalam sebarang nombor hingga 1000

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg kondusif Guru sediakan gambar rumah teres kembar 4. Guru memilih 3 orang murid dan memberikan kad nombor setiap

seorang yang bernilai 8, 6 dan 3.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Murid menyebut nombor yang ditunjukkan oleh 3 orang murid

dihadapan kelas. Murid meletakkan nombor pada rumah yang disediakan. Guru meminta murid sebut nilai nombor tersebut.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Guru sediakan kad nombor 0-9 dan carta nilai tempat. Guru minta murid ambil kad nombor satu persatu kemudian tuliskan

nombor mengikut nilai tempat yang disebut: sa, puluh, ratus Contoh nombor yang dicabut oleh murid: 2, 4, 9

2=sa4=puluh9=ratusJawapan yang betul 249.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

i) Murid Perdana Memberi lembaran kerja.

ii) Murid Linus

Page 4: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Memberi lembaran kerja yang lebih mudah. Bincangkan hasil kerja murid.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Keusahawanan, pemerhatian

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, model kad rumah,carta nilai tempat dan lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

LEMBARAN UNTUK MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

Page 5: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

MENENTUKAN NILAI TEMPAT. sk 1.4 ( i,ii )

Tulis nilai tempat dan nilai digit bagi digit yang bergaris.

NomborNilai

TempatNilai Digit

435

158

263

379

495

LEMBARAN UNTUK MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENENTUKAN NILAI TEMPAT. sk 1.4 ( i,ii )

Page 6: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Tandakan ( √ ) nilai tempat bagi digit yang bergaris.

NomborNilai Tempat

Ratus Puluh Sa

435

158

263

379

495

LEMBARAN UNTUK MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENENTUKAN NILAI TEMPAT. sk 1.4 ( i,ii )

Page 7: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bulatkan nilai digit bagi digit yang bergaris.

Nombor Nilai Digit

435 300 30 3

158 800 80 8

263 200 20 2

379 700 70 7

495 500 50 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR - PERDANA

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Page 8: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Standard Pembelajaran : 1.1 (i) (a) (b) (c)

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i) Menamakan dan menulis nombor dalam perkataan hingga 1000(a)Membaca sebarang nombor yang diberi alam perkataan.(b)Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.

(c)Memadan angka dengan namanya dalam perkataan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yang bermakna. Menyanyikan lagu anak ayam turun sepuluh sambil menunjukkan kad

nombor yang dipamerkan pada papan putih. Menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru.

2. Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea. Guru menyediakan kotak yang berisi nombor 0 hingga 9. Tiga orang murid diminta mencabut satu nombor setiap seorang. Nombor tersebut dilekatkan pada papan putih Murid menyebut nombor tersebut.

3. Perkembangan - wujudkan situasi / konteks baru untuk menguji kefahaman Aktiviti:

3.1 Aktiviti permainan kotak beracun 3.2 Murid diminta menyebut dengan perkataan nombor-nombor yang

ditunjukkan.3.3 Guru membimbing murid memadankan nombor dengan perkataan.

4. Tindakan – pelaksanaan / amalan berterusan. Mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid. Perbincangan hasil kerja murid

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK): Kreativiti, Muzik.

Nilai murni Bekerjasama, jujur

TMK Laptop, cd

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja ( B1D1E1)

Penilaian P&P:

Page 9: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR – PERDANA + LINUS

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Teratai

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.1 (i) (a) (b) (c)

Objektif Pembelajaran:

Page 10: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

ii) Menamakan dan menulis nombor dalam perkataan hingga 1000(a) Membaca sebarang nombor yang diberi alam perkataan.(b)Menyebut sebarang nombor yang diberi dalam bentuk angka.

(c) Memadan angka dengan namanya dalam perkataan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yang bermakna. Menyanyikan lagu anak ayam turun sepuluh sambil menunjukkan kad

nombor yang dipamerkan pada papan putih. Menyebut nombor yang ditunjukkan oleh guru.

2. Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea. Guru menyediakan kotak yang berisi nombor 0 hingga 9. Tiga orang murid diminta mencabut satu nombor setiap seorang. Nombor tersebut dilekatkan pada papan putih Murid menyebut nombor tersebut

3. Perkembangan - wujudkan situasi / konteks baru untuk menguji kefahaman Aktiviti:

3.1 Aktiviti permainan kotak beracun3.2 Murid diminta menyebut dengan perkataan nombor-nombor yang ditunjukkan.3.3 Guru membimbing murid memadankan nombor dengan perkataan.

4. Tindakan – pelaksanaan / amalan berterusan.

Murid Perdana. Mengedarkan lembaran kerja kepada murid Perbincangan hasil kerja murid.

Murid Linus Mengedarkan lembaran kerja yang lebih mudah kepada murid. Perbincangan hasil kerja murid.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti, Muzik

Nilai murni Bekerjasama, jujur

TMK Laptop, cd

Page 11: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja( B1D1E1), lembaran kerja linus

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

LEMBARAN UNTUK MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B1D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENAMAKAN NOMBOR sk1.1 ( i )

Padankan angka dengan nama perkataan.

1.

342 Enam ratus dua puluh

148707200620511433

Page 12: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

2.

3.

4.

5.

6.

7.

LEMBARAN UNTUK MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B1D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENAMAKAN NOMBOR sk1.1 ( i )

Padankan angka dengan nama perkataan.

2.

Dua ratus

Tiga ratus empat puluh dua

Empat ratus tiga puluh tiga

Lima ratus sebelas

Seratus empat puluh lapan

Tujuh ratus tujuh

42 Enam puluh dua

58772006211033

Page 13: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

2.

3.

4.

5.

6.

7.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR-PERDANA

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.5 Membundarkan sebarang nombor kepada puluh dan ratus yang terdekat.

(v) Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus yang terdekat.

Objektif Pembelajaran:

Dua ratus

Empat puluh dua

Tiga puluh tiga

Seratus sepuluh

Lima puluh lapan

Tujuh puluh tujuh

Page 14: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus yang terdekat.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna Guru panggil 3 orang murid ke hadapan kelas. Guru tentukan kedudukan murid sebaris. Guru tanya murid, anatara murid A dan C siapa yang paling hampir

dengan murid B.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Guru tunjuk garis nombor. Guru terangkan tentang konsep bundar beserta contoh.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Guru sediakan kad nombor Guru minta murid nyatakan jawapan bagi soalan yang diberikan.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Edarkan lembaran kerja kepada setiap murid. Bincangkan hasil kerja murid.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Keusahawanan, pemerhatian

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, kad garis nombor dan lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 15: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR-PERDANA + LINUS

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Orkid

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.5 Membundarkan sebarang nombor kepada puluh dan ratus yang terdekat.

(vi) Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus yang terdekat.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus yang terdekat.

Page 16: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna Guru panggil 3 orang murid ke hadapan kelas. Guru tentukan kedudukan murid sebaris. Guru tanya murid, anatara murid A dan C siapa yang paling hampir

dengan murid B.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Guru tunjuk garis nombor. Guru terangkan tentang konsep bundar beserta contoh.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Guru sediakan kad nombor Guru minta murid nyatakan jawapan bagi soalan yang diberikan.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

i) Murid Perdana- Edarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

ii) Murid Linus- Lembaran yang lebih mudah diberikan kepada kumpulan

murid ini.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Keusahawanan, pemerhatian

Bahan Bantu Belajar:

Kad nombor, kad garis nombor dan lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 17: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B3D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBUNDARKAN NOMBOR sk 1.4 ( iv )

Bundarkan nombor berikut kepada puluh terdekat.

1. 4.

2. 5.

3.

487

434

546

688

296

Page 18: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bundarkan nombor berikut kepada ratus terdekat.

3. 4.

4. 5.

3.

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B3D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBUNDARKAN NOMBOR sk 1.4 ( iv )

Bundarkan nombor berikut kepada puluh terdekat.

1.

2.

3.

235

430

208

359

980

124

123

110

Page 19: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bundarkan nombor berikut kepada ratus terdekat.

1.

2.

3.

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B3D2E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBUNDARKAN NOMBOR sk 1.4 ( iv )

Bundarkan nombor berikut kepada puluh terdekat.

1.

2.

3.

235

130

248

126

108

119

Page 20: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Bundarkan nombor berikut kepada ratus terdekat.

1.

2.

3.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(Berserta Program LINUS - Numerasi)

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Mutiara

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.3 (i) a,b,c,d,e

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara:

a. Seratus-ratusb. Sepuluh-sepuluhc. Satu-satud. Dua-duae. Lima-limaTertib menaik dan menurun

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

270

160

254

Page 21: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Murid Perdana

1: Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna Guru meminta murid menyayikan lagu ’sayang semua’

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Murid diberi kad-kad nombor yang disediakan dan menyebut nilai

nombor tersebut dan menyusun mengikut tertib menaik dan menurun. Ulang aktiviti yang sama tetapi melibatkan membilang seratus-seratus, sepuluh-sepuluh, satu-satu,dua-dua dan lima-lima.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman Aktiviti: murid dibahagikan kepada kumpulan dan menjalankan

aktiviti menyusun kad-kad nombor mengikut arahan sama ada tertib menaik atau tertib menurun. Hasil murid disemak.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Murid-murid membuat lembaran kerja yang lebih mudah.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti, pemerhatian, nilai murni

Bahan Bantu Belajar:

Garis nombor, kad-kad nombor, lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 22: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR- PERDANA

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Anggerik

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.1 (ii) (b)

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Menentukan nilai nombor 1000:

Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan objek dan gambar.

Memadankan kumpulan objek dengan nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yang bermakna

Membilang guli-guli dalam bekas kaca dan menyatakan jumlahnya.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Menyebut nilai nombor yang ditunjukkan. Membilang nilai nombor.

Page 23: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Memadan kad nombor dengan kad gambar.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru untuk menguji kefahaman

Aktiviti: Membandingkan dua nilai nombor Menyusun kad-kad nombor dalam kumpulan

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Membincang hasilan murid Mengedarkan Lembaran Kerja.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, nilai murni: bekerjasama

Bahan Bantu Belajar:

Guli, bekas kaca, kad nombor dan kad gambar

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbandingan

Refleksi:

Page 24: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR- PERDANA + LINUS

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Anggerik

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.1 (ii) (b)

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Menentukan nilai nombor 1000:

Menunjukkan kuantiti bagi nombor yang disebut dengan menggunakan objek dan gambar.

Memadankan kumpulan objek dengan nombor.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan –menyediakan situasi/konteks pembelajaran yang bermakna

Membilang guli-guli dalam bekas kaca dan menyatakan jumlahnya.

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Menyebut nilai nombor yang ditunjukkan. Membilang nilai nombor. Memadan kad nombor dengan kad gambar.

Page 25: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru untuk menguji kefahaman

Aktiviti: Membandingkan dua nilai nombor Menyusun kad-kad nombor dalam kumpulan

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Membincang hasilan murid Mengedarkan Lembaran Kerja yang lebih mudah.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, nilai murni: bekerjasama

Bahan Bantu Belajar:

Guli, bekas kaca, kad nombor dan kad gambar

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbandingan

Refleksi:

Page 26: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENENTUKAN NILAI NOMBOR. sk 1.1 ( ii )

1.

1.

2.

3.

200 60 3

BISKUT

100 .

BISKUT 20

200

.

Page 27: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

4.

5.

LEMBARAN KERJA MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

PADANKAN sk 1.1 ( ii )

1.

1.

2.

3.

300 50

100 60

122200 60 3

263BISKUT

100

.BISKUT

20

250200

.

Page 28: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

4.

5.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR-TANPA LINUS

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Merah

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.3 (i) a,b,c,d,e

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara:

a. Seratus-ratusb. Sepuluh-sepuluhc. Satu-satud. Dua-duae. Lima-limaTertib menaik dan menurun

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1: Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna Guru meminta murid menyanyikan lagu ’sayang semua’

2:Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea Murid diberi kad-kad nombor yang disediakan dan menyebut nilai

nombor tersebut dan menyusun mengikut tertib menaik dan menurun. Ulang aktiviti yang sama tetapi melibatkan membilang seratus-seratus, sepuluh-sepuluh, satu-satu,dua-dua dan lima-lima.

3:Perkembangan-wujudkan situasi/konteks baru utk menguji kefahaman

210

160200 50

100 60

Page 29: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

Aktiviti: murid dibahagikan kepada kumpulan dan menjalankan aktiviti menyusun kad-kad nombor mengikut arahan sama ada tertib menaik atau tertib menurun. Hasil murid disemak.

4:Tindakan:pentaksiran terhadap perubahan kefahaman,kemahiran dan sikap

Murid-murid membuat lembaran kerja.

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti, pemerhatian, nilai murni

Bahan Bantu Belajar:

Garis nombor, kad-kad nombor, lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 30: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBILANG NOMBOR sk 1.3 ( i, ii )

1. Bilang nombor ikut turutan menaik. Isi tempat kosong.

200 400 600

110 115 125

201 203 204

506 508 512

345 355

Page 31: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBILANG NOMBOR sk 1.3 ( i, ii )

2. Bilang nombor ikut turutan menaik. Isi tempat kosong.

100 300 500

5 10 20

21 23 24

20 22 26

40 44 56

Page 32: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBILANG NOMBOR. ( sk 1.3 i, ii )

3. Bilang nombor ikut turutan menurun. Isi tempat kosong.

800 600 400

110 105 95

207 205 204

506 504 500

345 335

Page 33: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D1E1)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MEMBILANG NOMBOR. ( sk 1.3 i, ii )

4. Bilang nombor ikut turutan menurun. Isi tempat kosong.

500 300 100

60 80 90

72 64 60

56 52 50

25 15 5

Page 34: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR - PERDANA

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Aggerik

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.4 (iv)

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

f. Mencerakinkan sebarang nombor dalama. sebutan ratus, puluh dan sa,b. bentuk panjang yang menunjukkan nilai setiap digit.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna. Guru menunjukkan setangkai bunga dan menceraikannya kepada

bahagian batang, daun dan bunga. Guru memberi penerangan mengenai tajuk yang akan belajar pada hari

ini.

2. Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea. Guru menerangkan konsep cerakin. Guru menyediakan kad nombor yang dilekatkan pada papan putih. Tiga orang murid diminta mancari kad jawapan. Kad jawapan tersebut dilekatkan pada papan putih Murid menyebut jawapan lengkap .

3. Perkembangan - wujudkan situasi / konteks baru untuk menguji kefahaman Aktiviti:

3.1 Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 3.2 Setiap kumpulan dikehendaki memadankan kad nombor dan jawapan dalam kad

jawapan yang telah disediakan.3.3 Guru membimbing murid memadankan kad soalan dan kad jawapan

Page 35: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

4. Tindakan – pelaksanaan / amalan berterusan. Mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid. Perbincangan hasil kerja murid

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, nilai murni - bekerjasama

Bahan Bantu Belajar:

Bunga, kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 36: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR – PERDANA+LINUS

Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun 2 Aggerik

Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 1.4 (iv)

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

g. Mencerakinkan sebarang nombor dalama. sebutan ratus, puluh dan sa,b. bentuk panjang yang menunjukkan nilai setiap digit.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Persediaan - menyediakan situasi/konteks pembelajaran yg bermakna. Guru menunjukkan setangkai bunga dan menceraikannya kepada

bahagian batang, daun dan bunga. Guru memberi penerangan mengenai tajuk yang akan belajar pada hari

ini.

2. Imaginasi-penjanaan idea dan sintesis idea. Guru menerangkan konsep cerakin. Guru menyediakan kad nombor yang dilekatkan pada papan putih. Tiga orang murid diminta mancari kad jawapan. Kad jawapan tersebut dilekatkan pada papan putih Murid menyebut jawapan lengkap .

3. Perkembangan - wujudkan situasi / konteks baru untuk menguji kefahaman Aktiviti:

3.1 Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 3.2 Setiap kumpulan dikehendaki memadankan kad nombor dan jawapan dalam kad

jawapan yang telah disediakan.3.3 Guru membimbing murid memadankan kad soalan dan kad jawapan

Page 37: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

4. Tindakan – pelaksanaan / amalan berterusan. Mengedarkan lembaran kerja yang mudah kepada setiap murid. Perbincangan hasil kerja murid

Elemen Merentas Kurikulum(EMK):

Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, nilai murni - bekerjasama

Bahan Bantu Belajar:

Bunga, kad nombor, kad perkataan, lembaran kerja

Penilaian P&P:

Penilaian melalui pemerhatian dan perbincangan

Refleksi:

Page 38: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

LEMBARAN KERJA MURID PERDANA

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D2E2)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENCERAKIN NOMBOR sk 1.4 ( iv )

Cerakinkan setiap nombor berikut mengikut nilai tempat.

1.

2.

3.

Cerakinkan setiap nombor berikut mengikut nilai digit.

1.

2.

563

260

704

714

230

Page 39: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

3.

LEMBARAN KERJA MURID LINUS

NOMBOR BULAT HINGGA 1000

(B2D2E2)

NAMA : __________________________ KELAS : _____________

MENCERAKIN NOMBOR sk 1.4 ( iv )

Cerakinkan setiap nombor berikut mengikut nilai tempat.

1. 1 ratus + 2 puluh + 3 sa

2.

3.

Cerakinkan setiap nombor berikut mengikut nilai digit.

1. 700 + 100 + 4

408

714

123

156

413

Page 40: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat

2.

3.

230

408

Page 41: Rph Kssr Thn2 Nombor Bulat