10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual TAHUN : 3 Delima TARIKH : 12 Ogos 2009 BIDANG : Membentuk & Membuat Binaan AKTIVITI : Membuat Topeng Muka Haiwan ( Kucing ) TAJUK : Topeng Muka MASA : 11.45 – 12.45 ( 60 minit ) OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mendedahkan murid cara menghasilkan topeng muka. HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran murid dapat : Menyatakan secara lisan 2 alat dan bahan yang digunakan untuk membuat topeng. Menghias topeng muka mengikut kreativiti masing- masing. KEPERLUAN : ALAT : Gunting BAHAN : Kad Manila / kertas lukisan, oil pastels, reben

RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual

TAHUN : 3 Delima

TARIKH : 12 Ogos 2009

BIDANG : Membentuk & Membuat Binaan

AKTIVITI : Membuat Topeng Muka Haiwan ( Kucing )

TAJUK : Topeng Muka

MASA : 11.45 – 12.45 ( 60 minit )

OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mendedahkan murid cara

menghasilkan topeng muka.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran murid dapat :

Menyatakan secara lisan 2 alat dan

bahan yang digunakan untuk

membuat topeng.

Menghias topeng muka mengikut

kreativiti masing-masing.

KEPERLUAN : ALAT : Gunting

BAHAN : Kad Manila / kertas lukisan, oil pastels, reben

RUJUKAN : Rancangan Tahunan Pendidikan Seni Visual,

Huraian Sukatan Pelajaran Pend. Seni Visual

KBSR.

PENERAPAN NILAI : Sabar, Teliti, Tolong-menolong.

KEMAHIRAN BERFIKIR : Menjana Idea, membanding & membeza, membuat

ramalan, menjana & menghasilkan idea baru.

Page 2: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

PROSEDUR :

1. Guru menentukan aras pengajaran dan pembelajaran.

2. Guru perlu merancang strategi pembelajaran dengan

menerapkan Teori Kecerdasan Pelbagai, Pembelajaran

Secara Konstruktivisme dan Kemahiran Berfikir Secara

Kreatif dan Kritis.

3. Guru memulakan aktiviti dengan membuat permainan teka

bunyi haiwan.

4. Guru menunjukkan hasil siap iaitu topeng muka haiwan iaitu

kucing.

5. Guru memperkenalkan alat dan bahan yang diperlukan

untuk menghasilkan topeng muka haiwan.

6. Guru menunjukcara dan membimbing murid dalam proses

penghasilan topeng muka.

7. Apresiasi dan refleksi.

8. Penutup sosial.

Page 3: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

BUTIRAN KEGIATAN HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI P&P

Set Induksi

a. Guru memulakan set

induksi dengan aktiviti

permainan teka bunyi

haiwan iaitu :

- Ayam

- Kucing

- Itik

- Lembu

- Anjing

- Burung

- Monyet

b. Guru memperkenalkan

tajuk pengajaran pada

hari ini.

c. Guru bersoal-jawab

dengan murid tentang

pengalaman mereka

menggunakan topeng

muka.

Aras 1

- Beberapa orang murid dipilih

sebagai pemberi klu manakala

murid yang lain meneka bunyi

haiwan yang dibuat oleh

rakannya.

- Murid-murid memberi respon

positif terhadap soalan yang

diajukan oleh guru.

- KBKK

i) Menjana

Idea

ii)

Membanding

& membeza

iii) Membuat

ramalan

-Pembelajaran

secara

konstruktivisme.

- Pembelajaran

secara

kontekstual.

Page 4: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

Aktiviti 1

a. Guru mempamerkan

hasil siap topeng muka

haiwan iaitu kucing.

b. Guru memperkenalkan

alat dan bahan yang

diperlukan untuk

membuat topeng muka.

c. Guru menekankan

aspek keselamatan dan

kebersihan.

Aras 1

-Murid dapat melihat hasil siap

topeng muka kucing.

Aras 2

- Murid dapat mengenali dan

mengetahui fungsi alat dan

bahan serta cara

penggunaannya dengan betul

dan selamat.

- Pembelajaran

secara

konstruktivisme.

- Pembelajaran

secara

kontekstual.

Page 5: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

Aktiviti 2

a. Guru membuat

demonstrasi cara

penghasilan topeng

muka.

i) melakar

ii) menggunting

iii) menebuk lubang

mata

iv) mewarna dan

menghias topeng

mengikut kreativiti

individu.

Aras 2

- Murid memahami proses untuk

menghasilkan topeng muka.

- Murid mengikuti tunjukcara oleh

guru.

i) melakar rupa kucing.

iii) menggunting dan menebuk

lubang mata dan mulut pada

topeng.

- Pembelajaran

secara

konstruktivisme.

- Penerapan

nilai :

i) Sabar

ii) Teliti

iii) Tolong-

menolong

Page 6: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

iii) mewarna dan menghias

topeng muka kucing.

Aktiviti 3

a. Guru membimbing

murid-murid semasa

proses penghasilan

topeng muka kucing.

Aras 3

- Murid melakukan aktiviti

membuat topeng muka dengan

bimbingan guru.

Apresiasi dan refleksi

a. Guru memilih tiga hasil

kerja murid dan

mempamerkan

dihadapan kelas.

b. Guru meminta murid

menceritakan perasaan

mereka sepanjang

proses penghasilan

topeng muka kucing

kepada guru dan rakan.

- Murid menunjukkan hasil kerja

kepada guru dan rakan-rakan.

- Murid dapat menyatakan

perasaan serta pengalaman

mereka sepanjang proses

penghasilan topeng muka kucing

.

- Teori

Kecerdasan

Pelbagai :

i) Interpersonal

ii) Intrapersonal

iii) Verbal

linguistik

Page 7: RPH Membentuk Dan Membuat Binaan Thn 3 Topeng Muka Haiwan

c. Guru merumuskan 3

contoh hasil murid.

- Lemah

- Sederhana

- Baik

Penutup Sosial

a. Guru memilih beberapa

orang murid untuk

melakonkan watak

kucing menggunakan

topeng muka yang

dihasilkan.

- Murid dapat membanding beza

hasil kerja sendiri dengan rakan

sekelas.

- Murid melakonkan watak

kucing menggunakan topeng

muka yang dibuat.

- Kemahiran

berfikir secara

Kreatif dan

Kritis.

i)Membanding

dan Membeza

- Kemahiran

Berfikir secara

Kreatif & Kritis

i) Menjana &

menghasilkan

idea baru.