4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4 Mata Pelajaran Pendidikan Moral Tarikh 30 Mac 2014 (Ahad) Kelas 4 Delima Jumlah Murid 2 orang Masa 11.15 pagi - 12.15 tengahari (60 minit) Tema 5.0 Hemah Tinggi Tajuk 5.1 Mengamalkan kepentingan adab dalam pergaulan dengan jiran Standard Pembelajaran 5.1.3 Menceritakan perasaan apabila berkelakuan beradab dalam pergaulan dengan jiran 5.1.4 Mengamalkan perlakuan beradab dengan jiran Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat; i. Murid melakonkan 3 situasi yang menunjukkan amalan berhemah tinggi. ii. Murid dapat menyatakan 5 daripada 7 nilai hemah tinggi yang terdapat di dalam teka silang kata. iii. Murid dapat menyatakan perasaan apabila menunjukkan perlakuan beradab sopan dengan jiran berdasarkan 3 situasi yang berbeza yang terdapat di dalam lembaran kerja. EMK Nilai murni – hemah tinggi Kreativiti – menyelesaikan masalah dalam teka silang kata. Nilai Berhemah tinnggi, beradab sopan, kerjasama Bahan Bantu Mengajar Teka silang kata ‘giant’, lembaran kerja, kad kerja Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran i. Penilaian berdasarkan soal jawab dan pemerhatian ii. Penilaian berdasarkan lembaran

RPH MORAL tahun 4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH MORAL tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

Mata Pelajaran Pendidikan MoralTarikh 30 Mac 2014 (Ahad)Kelas 4 Delima

Jumlah Murid 2 orangMasa 11.15 pagi - 12.15 tengahari (60 minit)Tema 5.0 Hemah TinggiTajuk 5.1 Mengamalkan kepentingan adab dalam

pergaulan dengan jiranStandard

Pembelajaran5.1.3 Menceritakan perasaan apabila berkelakuan beradab dalam pergaulan dengan jiran5.1.4 Mengamalkan perlakuan beradab dengan jiran

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

i. Murid melakonkan 3 situasi yang menunjukkan amalan berhemah tinggi.

ii. Murid dapat menyatakan 5 daripada 7 nilai hemah tinggi yang terdapat di dalam teka silang kata.

iii. Murid dapat menyatakan perasaan apabila menunjukkan perlakuan beradab sopan dengan jiran berdasarkan 3 situasi yang berbeza yang terdapat di dalam lembaran kerja.

EMK Nilai murni – hemah tinggiKreativiti – menyelesaikan masalah dalam teka silang kata.

Nilai Berhemah tinnggi, beradab sopan, kerjasamaBahan Bantu Mengajar Teka silang kata ‘giant’, lembaran kerja, kad

kerjaPenilaian Pengajaran

Dan Pembelajarani. Penilaian berdasarkan soal jawab dan

pemerhatianii. Penilaian berdasarkan lembaran kerja

Page 2: RPH MORAL tahun 4

LANGKAH / MASA

STANDARD KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan (5 minit)

Rutin kelas 1. Murid membersihkan kelas dan menyusun meja dan kerusi.

2. Guru memastikan keadaan kelas dalam keadaan yang kondusif.

3. Murid dalam keadaan yang bersedia untuk aktiviti pembelajaran.

Set Induksi (5 minit)

Pengenalan Tajuk( Hemah Tinggi )Aktiviti : Cari dan

TekaNilai: Hemah Tinggi

1. Murid mencari 11 keping kad huruf yang disembunyikan oleh guru.

2. Murid menyusun semua kad huruf menjadi satu perkataan yang akan menunjukkan satu nilai yang dipelajari mereka pada hari ini.H E M A HT I N G G I

BBM: Kad hurufNilai :Kerjasama

Langkah 1 Jiran berhemahPilihan jawapan dialog:

Kebaikan beradab sopan:1. Mengenali jiran

dengan lebih rapat

2. Dipuji oleh jiran3. Hubungan lebih

mesra4. Mengeratkan

hubungan

1. Murid diberikan satu aktiviti kerja di di papan putih.

2. Murid perlu melengkapkan dialog pada setiap situasi gambar diberikan dengan jawapan yang telah disediakan.

3. Murid melakonkan semula

dialog yang telah disusun oleh mereka.

4. Murid menentukan kebaikan beradab sopan yang terdapat pada keempat-empat situasi yang telah dibincangkan berdasarkan pilihan jawapan

BBM:Papan putih, kad jawapan

Nilai :Berhemah tinggi, beradab sopan.

Page 3: RPH MORAL tahun 4

yang telah diberikan.Langkah 2 Teka silang kata

Nilai :Mengucapkan tahniahHarmoni Sopan Rendah diriSalam Meminta maafRamah

1. Satu teka silang kata ‘giant’ diberikan kepada murid.

2.

Secara berkumpulan, murid perlu melengkapkan ayat diberikan bagi melengkapkan teka silang kata.

3. Murid bersama guru

bersama-sama menyemak jawapan teka silang kata tersebut.

BBM: Lembaran teka silang kata ‘giant’Nilai :Bekerjasama

Langkah 3 Penilaian ‘Cabar Minda Kamu’

1. Satu lembaran kerja diedarkan kepada murid.

2. Murid menyiapkan tugasan lembaran kerja dalam tempoh yang diberikan.

3. Murid dan guru bersama-sama menyemak jawapan.

BBM:Lembaran kerjaKemahiran: Menjana idea, Menyelesaikan masalah.

Penutup Kesimpulan aktiviti pembelajaran.Pembelajaran dipelajari murid;

1. Beradab sopan dengan jiran.

2. Kebaikan beradab sopan

3. Perasaan melakukan

4. Guru dan murid bersama-sama membuat kesimpulan terhadap aktiviti yang dilakukan sepanjang pembelajaran berlangsung.

5. Murid menyatakan aktiviti yang telah dilakukan oleh mereka.

6. Murid menyatakan isi

Kemahiran:Menjana pemikiran kreatif dan kritis,

Page 4: RPH MORAL tahun 4

sikap beradab sopan dengan jiran

pembelajaran yang telah dipelajari oleh mereka.