Upload
hana-farhunyto
View
246
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH Tahun 6
Citation preview
Tarikh : 8 April 2015
Hari : Rabu
Masa : 8.30 9.30 (60 Minit)
Kelas :Tahun 6
Bil Murid : 36 Orang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Keselamatan Jalan Raya
Topik/ Tajuk : Sentiasa Berhemat, Semua Selamat
- Penulisan
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama: 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.Aras 2 (ii) Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai.
Fokus Sampingan : 11.2 Mengulas karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan, idea, ayat, wacana, nilai dan pengajaran.Aras 1 (ii) Menyatakan pendapat mengenai penggunaan ayat yang menarik serta nilai dan pengajaran yang terdapat dalam karya yang dibaca.
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
a. Merangka sebuah karangan berdasarkan gambar.
b. Menulis sebuah karangan lengkap sebanyak 80 patah perkataan yang berpandukan gambar.
c. Menghasilkan penulisan yang baik dari segi isi, struktur ayat, tatabahasa, ejaan, tanda baca dan penggunaan huruf besar ditempat yang sesuai.
Pengetahuan sedia ada: Murid sudah mempunyai pengetahuan tentang susunan dan organisasi sesebuah karangan.
Sistem bahasa : Tatabahasa kata sendi nama, frasa sendi nama, ayat dasarSistem ejaan Ejaan kata dasar, ejaan kata terbitan
Kosa kata -keselamatan, selamat , berhemah, pengguna, jalan raya
Pengisian Kurikulum : Ilmu Pendidikan Keselamatan Jalan Raya/ Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan/ Pendidikan Moral
Nilai : Hemah Tinggi, Kerjasama, Semangat bermasyarakat, Kasih Sayang
KBT- Kontekstual mengalipakasi, menghubungkait
Media Pengajaran : Media (video), Kertas kajang, Laptop dan LCD.
Refleksi : ( Berdasarkan penilaian guru selepas pengajaran dan pembelajaran)
Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti Pembelajaran dan PengajaranCatatan
Aktiviti GuruAktiviti murid
Set Induksi5 MinitBacaan Doa
Penyampaian video
Mencungkil pengetahuan sedia ada.
Murid diminta bersedia untuk membaca doa penerang hati.
Guru memasang video tentang panduan keselamatan jalan raya.
Guru bertanya kepada murid tentang cara mematuhi jalan raya yang mereka tahu.Murid membaca doa penerang hati secara serentak.
Murid memberikan perhatian terhadap video yang dipasang.
Murid bercerita tentang keselamatan jalan raya yang mereka tahu dan patuhi. (individu)
KBT Menjana Idea
Langkah 1(10 minit)Memperlihatkan beberapa jenis gambar papan tanda di atas jalan raya kepada kelas.
Guru mengajukan soalan: Apakah jenis-jenis papan tanda yang ditunjukkan? Adakah papan-papan tanda tersebut baik untuk kita? Apakah kelebihan mengetahui maksud papan-papan tanda tersebut?Murid-murid akan memberi reaksi ke atas soalan-soalan yang diajukan.
Beberapa orang murid secara individu diberi peluang untuk menyatakan jawapan atau pendapat.KBT Menjana idea Membuat kajian dan perhubungan menganalisa menyatakan sebab Merumus
Langkah 2(15 minit)Merangka karangan berpandukan gambar yang diberi oleh guru.Guru mengarahkan murid untuk bekerja secara berpasangan.
Murid diarah merangka karangan daripada gambar yang diberikan (pasangan) di atas kertas kajang yang diberikan. Pendahuluan(Maksud keselamatan jalan raya) Isi Karangan (Panduan atau Cara mematuhi peraturan jalan raya) Penutup(Kesan)Murid bersedia menurut arahan.KBT:-Menjana idea
KBT:-Pembelajaran Kontekstuan
-Pembelajaran Konstruktivisme
-Perbincangan
Langkah 3(10 minit)Melapor hasil kerja kumpulanSeorang wakil kumpulan akan melaporkan kerja mereka.
Pujian diberikan.Wakil kumpulan dengan diiringi oleh ahlinya melaporkan hasil kerja kumpulan masing-masing.KBT:-Mengenalpasti idea utama
-Mencirikan
-Mengumpul maklumat
-Membuat analogi
Langkah 4(15 minit)Menulis karangan yang panjangnya tidak kurang daripada 80 patah perkataan.Murid diminta menulis semula karangan yang dibincang oleh mereka tadi di dalam buku penulisan setelah dibetulkan oleh guru.
Guru memberikan bimbingan.
Catatan:Murid yang gagal menyiapkan karangan di dalam kelas diberi peluang untuk menyiapkannya di rumah. Murid menulis karangan secara individu.
Murid membuat pembetulan atas kesilapan yang dilakukan.
Murid berhenti menulis. Murid yang telah menyiapkan karangan mereka akan menghantar hasil kerja mereka untuk penilaian guru.KBT
-Membuat gambaran mental
-Belajar cara belajar
Penutup(5 minit)Merumus isi pelajaran.Guru merumus isi pelajaran sebagai penutup.Murid memberi perhatian.-Peneguhan