16
1.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Tahun : 5 Al Farabi Tarikh/Masa : 25 Ogos 2013 / 8.40 9.40 pagi Bilangan Murid : 35 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tajuk : Perayaan di Malaysia Fokus Utama : 1.1 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai. Aras : Aras 1: i. Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai. Fokus Sampingan : 1.2 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca. Aras : Aras 2: i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca. : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. : Aras 3: i. menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : i. Menyatakan tentang pengalaman mereka menyambut perayaan secara lisan. ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting secara lisan mengenai perayaan di Malaysia.

RPH perayaan TUGASAN

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Bahasa Melayu

Citation preview

Page 1: RPH perayaan TUGASAN

1.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tahun : 5 Al Farabi

Tarikh/Masa : 25 Ogos 2013 / 8.40 – 9.40 pagi

Bilangan Murid : 35 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tajuk : Perayaan di Malaysia

Fokus Utama : 1.1 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai.

Aras : Aras 1:

i. Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.

Fokus Sampingan : 1.2 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.

Aras : Aras 2:

i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

: 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.

: Aras 3:

i. menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

i. Menyatakan tentang pengalaman mereka

menyambut perayaan secara lisan.

ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting secara

lisan mengenai perayaan di Malaysia.

Page 2: RPH perayaan TUGASAN

iii. menulis karangan pendek mengenai pengalaman

mereka menyambut perayaan masing-masing

dengan menggunakan ayat majmuk yang betul.

Kemahiran Bahasa : i. Bertutur

ii. Menulis

iii. Mendengar

Sistem Bahasa : i. Sistem ejaan

ii. Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk

iii. Sebutan dan Intonasi

Pengisian Kurikulum: i. Ilmu : Bahasa Melayu, Kebudayaan

ii. Nilai Murni : Kesenian, menghayati, menghormati dan Menghargai

iii. Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan bahasa dalam pertuturan

Kemahiran Bernilai Tambah: Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Belajar Cara Belajar, Kemahiran Berfikir, Kontekstual

Bahan Bantu Mengajar : Power point, buku latihan dan alat tulis

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.

LANGKAH/ ISI AKTIVITI P&P CATATAN

Page 3: RPH perayaan TUGASAN

MASA PELAJARAN

Set Induksi

(5 minit)

Murid

ditayangkan

power point

yang berkaitan

dengan jenis-

jenis perayaan

yang terdapat di

Malaysia.

i) Murid diminta untuk melihat

paparan power point dan

menghayatinya.

ii) Murid diminta untuk

membezakan jenis perayaan

mengikut kaum dan

menceritakan pengalaman

mereka.

iii) Guru menjelaskan tujuan

aktiviti dan tajuk pengajaran

yang akan diajari pada hari

itu.

KB :

-menghubungkait

-membuat inferens

BCB:

-menonton dengan

aktif

BBB :

-power point

Langkah 1

(15 minit)

Guru memberi

teks cerita yang

bertajuk

“Perayaan Di

Malaysia”

melalui power

point

i) murid dikehendaki untuk

menekan salah satu pautan

yang disediakan.

ii) murid diminta membaca

petikan itu secara individu

dengan kuat dan mengikut

intonansi serta gaya yang

betul.

iii) murid-murid yang lain

dikehendaki mendengar dan

meneliti teks sambil

memahami petikan tersebut.

iv)kemudian guru

menanyakan soalan kepada

murid berkaitan dengan

petikan tersebut.

KB :

-membuat inferens

BCB :

i) membaca

dengan intonansi

yang betul.

ii) mendengar

dengan aktif.

BBB :

- teks cerita

- power point

Page 4: RPH perayaan TUGASAN

Langkah 2

(15 minit)

Guru

mengadakan

perbincangan

kumpulan

antara murid-

murid dan

melakukan

pembentangan

melalui power

point.

i) murid dibahagikan kepada

beberapa kumpulan.

ii) murid diminta untuk berada

dalam kumpulan dan

membuat perbincangan.

iii) murid dikehendaki

membentangkan perbezaan

antara perayaan yang

terdapat di Malaysia dan

bandingkan dengan

pengetahuan dan

pengalaman mereka.

iv) kemudian kumpulan yang

berjaya menyiapkan dahulu

akan membentangkan hasil

perbincangan mereka dan

mereka akan mendapat

ganjaran.

v) guru menanyakan soalan

yang berkaitan dengan tajuk

dan pengetahuan sedia ada

mereka idea

BBB : power point

KB :

-menghubungkait

-menjana idea

BCB :

- Memproses

maklumat dan

melaporkan

maklumat.

KP :

-verbal linguistik

- visual

- intrapersonal

- interpersonal

Nilai :

-kerjasama

-hormat-

menghormati

BBB :

-power point

Langkah 3

(20 minit)

Guru memberi

latihan kepada

murid-murid.

i)guru terlebih dahulu

menanyakan kepada murid

sekiranya mereka masih tidak

memahami tajuk pengajaran

pada hari tersebut.

KB :

-menjana idea

-menghubungkait

Page 5: RPH perayaan TUGASAN

Aktiviti

Pengayaan:

Menulis

karangan

pendek

berdasarkan

tajuk yang

diberi.

Aktiviti

Pemulihan:

Menyudahkan

petikan yang

diberikan

dengan mengisi

tempat kosong.

ii)guru memberi latihan

kepada murid iaitu membuat

karangan pendek mengenai

perbezaan perayaan di

Malaysia.

iii)guru membimbing

kumpulan murid yang

memerlukan pemulihan

dengan menyediakan teks

cerita yang perlu

dilengkapkan dengan mengisi

tempat kosong.

-membuat inferens.

BCB :

-mengumpul

-memproses

- mencatat dan

melaporkan

maklumat.

KP :

-intrapersonal

-interpersonal

visual

- verbal-linguistik.

Nilai :

-bekerjasama

-menghargai

BBB :

-kertas latihan

Penutup

(5 minit)

Guru membuat

rumusan

mengenai

pengajaran

yang telah diajar

dan

menanyakan

soalan kepada

i)murid digalakkan supaya

mengumpul maklumat

tambahan daripada bahan-

bahan yang lain bagi

menambahkan pengetahuan

mereka.

ii)murid juga menyatakan

Page 6: RPH perayaan TUGASAN

murid akan apa

yang mereka

telah pelajari.

Guru juga

menayakan

nilai-nilai murni

yang terdapat

semasa sesi

pengajaran dan

pembelajaran

nilai-nilai murni yang telah

dipelajari pada hari tersebut.

Nilai-nilai murni :

-Menghargai

-Bersyukur

-Menghormati

-bekerjasama

BAHAN :

Page 7: RPH perayaan TUGASAN

Hari Raya Aidilfitri

Hari Raya merupakan perayaan masyarakat Melayu dan penganut agama Islam.

Sambutan Hari Raya Aidilfitri bermula dengan ibadat puasa di bulan Ramadan.

Sepanjang bulan Ramadan umat islam berpuasa pada siang hari dan mengerjakan

sembahyang terawih pada sebelah malamnya. Zakat fitrah wajib dikeluarkan

sebelum 1 syawal di mana Hari Raya Aidilfitri dirayakan. Hari Raya disambut dengan

penuh kesyukuran. Umat Islam saling bermaaf-maafan dan kunjung mengunjungi

untuk mengeratkan silaturahim. Rumah terbuka akan diadakan bagi mempersilakan

tetamu datang berkunjung.

Tahun Baru Cina

Page 8: RPH perayaan TUGASAN

Perayaan ini disambut secara besar-besaran oleh masyarakat Cina di Malaysia yang

menandakan kedatangan tahun baru menurut kalendar mereka. Orang Cina percaya

ada 12 binatang yang menaungi kalendar mereka iaitu tikus , lembu, harimau, arnab,

naga, ular, kuda, kambing, monyet, ayam jantan, anjing dan babi. Setiap binatang ini

memberi signifikan dan tuahnya tersendiri.

Pada malam Tahun Baru semua ahli keluarga berkumpul beramai-ramai

untuk makan bersama.Tujuannya adalah untuk mengeratkan jalinan hubungan

sesama keluarga. Ahli kelurga yang telah berumahtangga akan memberi ‘angpau’

kepada saudara mara dan sahabat yang belum berumahtangga. ‘Angpau’ membawa

pengertian kesejahteraan yang berpanjangan, ianya sejenis sampul berwarna merah

dan diisi dengan sejumlah wang. Buah limau mandarin dan kuih bakul merupakan

kemestian yang perlu ada semasa merayakan Tahun Baru Cina.

Sepanjang Tahun Baru Cina berlangsung, tarian singa dimainkan dari rumah

ke rumah dan kedai-kedai untuk memberi berkat kepada mereka yang meraikan

perayaan tersebut. Penutup kepada perayaan Tahun baru Cina ialah perayaan Chap

Goh Meh.

Perayaan Deepavali

Page 9: RPH perayaan TUGASAN

Perayaan ini disambut oleh masyarakat Hindu. Ianya dirayakan pada bulan gelap

bernama ’aippasi’ pada bulan Oktober dan November. Deepavali bermaksud

‘sebarisan pelita’. Dengan memasang pelita, mereka percaya bahawa kecerahan

mengatasi kegelapan, kebaikan mengatasi kejahatan, keadilan mengatasi kezaliman

dan kebijaksanaan mengatasi kejahilan. Di pagi hari, masyarakat Hindu akan

menyucikan tubuh badan dengan memakai sedikit minyak di kepala dan mandi.

Kemudian mereka bersembahyang di rumah atau dikuil-kuil.

Selepas bersembahyang, mereka berkunjung ke rumah kaum

keluarga.Kebiasannya, surirumah akan menyediakan kotak-kotak kecil berisi

manisan dan membawa bersama apabila berkunjung ke rumah saudara-mara

mereka. Di kebanyakan rumah, ‘rangoli’ iaitu lukisan yang dibuat daripada tepung

beras berwarna-warni akan menyambut tetamu di hadapan rumah.

Perayaan Gawai Dayak

Page 10: RPH perayaan TUGASAN

Perayaan ini disambut oleh masyarakat Dayak di Sarawak pada 1 hb Jun setiap

tahun. Kuih-muih tradisional yang diperbuat daripada tepung beras, gula dan santan

disediakan. Tuak merupakan sajian utama perayaan Gawai Dayak. Perayaan Gawai

Dayak bermula dengan upacara membuang sial oleh Tuai Gawai. Tuai Gawai

memulakan upacara ‘miring’ ini diruai (beranda) rumah panjang. Beliau berdoa

supaya dipanjangkan umur dan dimurahkan rezeki. Pada jam 12.00 malam upacara

minum air pengayu dilakukan dengan harapan supaya panjang umur, sihat dan

makmur. Pada pagi 1 hb Jun, tepat jam 7.00 pagi, tuai rumah dengan diiringi oleh

beberapa penghuni rumah panjang menghantar piring persembahan ke tiang

pengingat iaitu sejenis kayu yang sering digunakan untuk mendirikan rumah panjang

Perayaan Tadau Keamatan

Page 11: RPH perayaan TUGASAN

Merupakan perayaan masyarakat Kadazan di Negeri Sabah pada bulan Mei setiap

tahun iaitu sehabis selesai menuai padi. Untuk menyambut Tadau Kaamatan

mereka menyediakan kuih-muih dan air tapai. Perayaan ini kebiasaannya diadakan

selama dua malam berturut-turut. Malam pertama diadakan upacara ‘magavau’ atau

pemujaan semangat padi yang diketuai oleh ‘bobohigan’ dan beberapa orang

pembantunya. Pada malam kedua, upacara ‘habot’ iaitu beras yang diperam

diberikan kepada bobohigan sebagai tanda kegembiraan dan kesyukuran. Tetamu

akan dihiburkan dengan tarian ‘Sumazau’ dan ‘Megalang’ sambil meminum air tapai.

Perayaan Krismas

Page 12: RPH perayaan TUGASAN

Perayaan ini dirayakan oleh penganut Kristian pada 25 hb Disember sebagai

mengingati kelahiran Jesus Christ. Sambutan Krismas dimeriahkan dengan hiasan

pohon krismas yang dipasang dengan lampu berwarna warni. Bungkusan-

bungkusan hadiah diletakkan di bawah pokok untuk dibuka pada hari tersebut

Christmas Carol dinyanyikan di rumah-rumah penganut Kristian oleh kumpulan koir

yang diundang. Tuan rumah akan memberi derma kepada kumpulan koir tersebut

kerana persembahannya. Pada malam tersebut, mereka bergembira dengan

menyanyi dan menari. Kanak-kanak tidak digalakkan mengikut mereka sebaliknya

disuruh tidur kerana semasa mereka tidur, mereka percaya Santa Claus akan

datang membawa hadiah kepada mereka. Sepertimana perayaan masyarakat lain,

pada pagi hari Krismas mereka akan mengunjungi gereja-gereja untuk upacara

sembahyang.

Pesta Songkran

Page 13: RPH perayaan TUGASAN

Songkran merupakan perayaan tahun baru tradisional Siam. Masyarakat Siam di

Kelantan turut menyambut perayaan tahun baru ini. Perayaan ini juga dikenali

sebagai pesta Songkran. Songkran disambut berdasarkan kepada Kalendar lunar

Siam iaitu pada bulan kelima semasa bulan purnama dan jatuh pada hari kelima

belas. Sekiranya mengikut kalendar masihi, pesta Songkran ini disambut pada

pertengahan bulan April.

Pesta Songkran ini juga lebih dikenali sebagai pesta mandi air iaitu mereka

akan menyimbah air sesama mereka dan juga kepada orang ramai. Kebetulan pesta

Songkran ini adalah jatuh pada hari yang terpanas dalam satu tahun.

Dalam konteks, Negara Malaysia yang berbilang kaum, kebudayaan dan adat

resam, pesta Songkran menjadi simbol perpaduan, kemakmuran dan keamanan

dengan penyertaan pemimpin-pemimpin dan masyarakat yang berbilang kaum.

Semangat dan nilai-nilai murni yang sejagat dalam Perayaan Songkran seperti

berbudi bahasa, menghormati budi dan penghargaan terhadap orang tua, bersopan

santun dan bersyukur adalah nilai teras pembentukan masyarakat Malaysia yang

berbudi bahasa.