8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 – 3.00 petang Tarikh : 26 Februari 2013 (Selasa) Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Penampilan Diri yang Positif Sub Topik : Tingkahlaku yang positif Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan lima tingkah laku yang positif. 2. Melakonkan aktiviti main peranan berkaitan tingkahlaku yang positif di hadapan kelas. Ringkasan Isi Kandungan 1. Tingkahlaku yang positif. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan. Unsur Patriotisme 1. Berusaha ke arah membina hubungan yang baik dengan rakan sekelas dan mempunyai integriti diri. NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Rph psk t4 penampilan diri yang positif

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 26 Februari 2013 (Selasa)

Tema : 1- Sayangi diri .

Unit : 2 – Pengurusan Diri

Tajuk : Penampilan Diri yang Positif

Sub Topik : Tingkahlaku yang positif

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyenaraikan lima tingkah laku yang positif.

2. Melakonkan aktiviti main peranan berkaitan tingkahlaku yang positif di hadapan kelas.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Tingkahlaku yang positif.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Berdikari : Bertanggungjawab

2. Hemah tinggi : kesopanan.

Unsur Patriotisme

1. Berusaha ke arah membina hubungan yang baik dengan rakan sekelas dan mempunyai integriti diri.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid pernah mempamerkan ciri penampilan diri yang positif dengan rakan sekelas dan

guru.

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

Bil. Sumber Kuantiti

1. Komputer riba 1

2. Pembesar suara 1

3 Kotak Muzik 1

4. LCD projektor 1

5. Kad tugasan Kotak Muzik 5

6. Lagu : Budi Bahasa Budaya Kita 1

7. Tayangan Video (tidak hormat ibuayah) 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Main peranan melalui aktiviti music box.

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai

Murni, Nilai Alam

Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan sumber

P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid dikehendaki melihat

tayangan video bertajuk tidak

menghormati ibu ayah

2. Murid dipilih secara rawak

untuk memberi ulasan

berkenaan dengan tayangan

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Nilai :

menghargai diri

sendiri.

SPP:

Buku kerja PSK

Unsur Patriotisme :

Integriti diri

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

video.

3. Guru mengaitkan perbincangan

tadi dengan tajuk pelajaran.

Tajuk pelajaran : Tingkahlaku yang positif.

Langkah 1 ( 10 minit )

1. Murid-murid ditayangkan

persembahan multimedia

(PowerPoint) yang bertajuk

Tingkahlaku yang positif

2. Antara kandungan dalam

tayangan slaid :-

Mengamalkan tingkahlaku

yang positif bersama

komuniti sekolah.

Guru-guru

Rakan sekelas

Makcik kantin

Pegawai

keselamatan

Pelawat

3. Murid dipilih secara rawak dan

diminta untuk memberi contoh

cara menonjolkan penampilan

diri yang positif dengan

kesemua warga komuniti di

sekolah dengan bimbingan

guru.

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

SPP :

tayangan

PowerPoint

Unsur patriotisme :Memartabatkan identiti diri yang baik dengan penampilan diri yang positif.

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

Langkah 2

(10 minit)

1. Guru memasang lagu

2. Guru mengedarkan kotak muzik

dan murid secara bergilir-gilir

memberi kotak tersebut kepada

rakan sebelah.

3. Apabila muzik dihentikan, pilih

satu kertas tugasan

4. Murid tersebut diminta main

peranan berdasarkan arahan

pada kad tugasan.

5. Arahan :

Percakapan tidak sopan dengan rakan sekelas

Interaksi yang baik antara rakan

Murid marah tukang kebun Murid senyum dan ucapkan

terima kasih pada makcik kantin.

Murid tidak menghormati guru

Tidak mengendahkan pelawat yang datang

6. Murid boleh melakukan aktiviti

main peranan bersama rakan

ataupun secara kumpulan.

7. Kotak muzik akan diedarkan

kembali dan aktiviti diulang

secara berterusan.

KB : Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP : Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

PK : main peranan melalui permainan kotak muzik

Sumber P&P

Kotak muzik

Kertas tugasan

Pembesar suara

Nilai Murni

Bertanggungjawab

Bekerjasama

Unsur patriotisme :Memupuk hubungan yang baik dengan komuniti sekolah.

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

Penutup

(3 minit)

1. Murid menyanyikan lagu ‘Budi

Bahasa Budaya Kita’ yang

dinyanyikan oleh Siti Nurhaliza.

2. Guru menjalankan sesi

perbincangan dengan murid

untuk membuat rumusan

berkaitan penampilan diri yang

positif.

3. Murid diberi tugasan kerja

rumah iaitu menyenaraikan

sekurang-kurangnya 5

tingkahlaku positif dan 5 tingkah

laku negatif dalam diri masing-

masing.

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Sumber P&P :Lirik lagu

Nilai murni :Bersemangat

Unsur patriotisme :Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.

NURFATEN BINTI ISMAIL 5

Page 6: Rph psk t4 penampilan diri yang positif

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 6