9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tajuk : Mengenal Kraf Tardisional Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar Tarikh : 20 Mac 2010 Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 Minit) Tahun : Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran Bilangan Murid : 5 orang Objektif Pengajaran : Kognitif : 1) Mengenal kraftangan tradisional Melayu. 2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman. Afektif : 1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional 2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

RPH PSV ~ anyaman

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH PSV ~ anyaman

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tajuk : Mengenal Kraf Tardisional

Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar

Tarikh : 20 Mac 2010

Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 Minit)

Tahun : Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran

Bilangan Murid : 5 orang

Objektif Pengajaran : Kognitif : 1) Mengenal kraftangan tradisional Melayu.

2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman.

Afektif : 1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional

2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1) Menghasilkan Anyaman Tikar dengan kaedah dan teknik yang betul.

2) Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan melalui aktiviti seni,

muzik dan pendidikan jasmani..

Page 2: RPH PSV ~ anyaman

Pengalaman Sedia Ada : Anyaman tikar mengkuang di rumah.

Penerapan Nilai : Bekerjasama, ketelitian, cintakan alam sekitar dan kekemasan.

Bahan Bantu Mengajar : 1) Contoh - Anyaman Tikar

2) Bahan dan Alatan -Kertas Lukisan, Kertas Warna, Gunting dan Gam

5) Rujukan - Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual (KBSR)

Kemahiran : 1) Murid dapat menyanyi bersama guru.

2) Murid dapat mengunakn teknik gam dan tampal.

Gabungan kemahiran : Kemahiran motor halus, melihat, mengingat dan bertutur.

Pendekatan dan Strategi : Induktif

Pengabungjalinan Mata Pelajaran :

1) Pendidikan Seni Visual

2) Pendidikan Jasmani

3) Muzik

Unsur Terapi : 1) Terapi peruturan

2) Terapi motor halus

Langkah-langkah :

Page 3: RPH PSV ~ anyaman

BAHAGIAN/

MASAAKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN

STRATEGI DAN

P&P/ ABM

Set Induksi

( 5 minit)

Pengenalan

kepada anyaman.

Guru menunjukkan

kepada murid contoh-

contoh anyaman dari

tikar mengkuang.

Guru memulakan pelajaran dengan

menyanyi lagu rakyat bersama

murid-murid sambil membuat

pergerakan tubuh badan dengan

irama muzik. (Lengang Kangkung).

Guru memberi penerangan ringkas

akan asal-usul mengkuang dan

mengaitkan dengan lagu rakyat.

Guru menerapkan nilai cintakan

dan pelihara alam sekitar kepada

murid.

Tikar

mengkuang

Penerapan

nilai- cintakan

kraftangan

melayu lama

dan hargai

alam sekitar.

Pengabungjal

inan

Matapelajara

n:

-Pendidikan

Jasmani, Seni

dan Muzik

Perkembangan

Langkah 1

Menyediakan

tapak dan kertas

anyaman untuk

Murid menyediakan

bahan-bahan dan

alatan.

Murid menggunakan bahan dan

alatan untuk menghasilkan

anyaman.

Penerapan

nilai-

Bekerjasama,

Page 4: RPH PSV ~ anyaman

(20 minit) menghasilkan

bahan-bahan

anyaman.

Membuat garisan

lurus pada kertas

warna dan kertas

lukisan.

Setiap murid diarahkan melukis

kotak (garisan) yang berukuran 1

cm pada setiap satu kertas lukisan

dan kertas warna.

Untuk membuat tapak anyaman:

i. Kertas lukisan dipotong

selebar 1 cm.

ii. Gunting kertas lukisan

tersebut mengikut garisan.

ketelitian dan

keselamatan.

BAHAGIAN/

MASAAKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN

STRATEGI DAN

P&P/ ABM

Langkah 2 Murid diarah mengikut contoh

Gambar tapak anyaman

Bahan dan alatan

Page 5: RPH PSV ~ anyaman

( 10 minit)

(15

Pengenalan

kepada asas

anyaman.

Guru menunjukkan

contoh bentuk asas

anyaman siku keluang

yang telah siap

dianyam.

anyaman: tapak anyaman (kertas

lukisan) yang diselitkan berselang-

selang dengan kertas warna yang

telah dipotong kecil-kecil.

Penerapan

nilai- Ketelitian

Langkah 3

( 20 minit)

Proses

penghasilan

anyaman yang

lengkap.

Guru mengarahkan

murid melakukan

proses ulangan

bentuk asas anyaman

tersebut.

Murid diminta

melakukan anyaman

Guru memantau sambil membantu

murid menyiapkan anyaman

tersebut.

Murid menghias anyaman dengan

kreativiti sendiri.

Contoh hasilan:

Penerapan

nilai-

Berkeyakinan

,bekerjasama.

Gambar contoh anyaman.

Kertas yang siap dipotong

Page 6: RPH PSV ~ anyaman

dengan kemas dan

kemudian menghias

anyaman tersebut.

Rumusan dan

Penilaian

( 5 minit)

Sesi refleksi. Guru membuat ulasan

di akhir kelas.

Guru mencadangkan

murid untuk mengkaji

dan melihat

kraftangan tradisional

lain yang melibatkan

anyaman

terutamanya.

Guru menerangkan

kepada murid akan

Guru mengarahkan murid

menghantar hasil kerja mereka

untuk dinilai dan diberi markah.

Semua murid diminta untuk

mengemaskan meja dan segala

sampah yang telah digunakan

semasa P&P didalam kelas.

Penerapan

nilai-

Bertanggungj

awab,

kekemasan,

menjaga alam

sekitar.

Gambar contoh anyaman.

Hasil Kerja Yang Telah Siap

Page 7: RPH PSV ~ anyaman

kepentingan

penjagaan alam

sekitar dan kesan jika

ia tidak dipelihara.

Hasil Kerja Yang Telah Siap