11

Rph pualaman psv thun 4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph pualaman psv thun 4
Page 2: Rph pualaman psv thun 4

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

PUALAMAN

NIRMALA A/P RAMANSAMISANTHI A/P VAYAHAN

SOBA A/P THEVAGASEGAMANISURITHA A/P BASKARAN

Page 3: Rph pualaman psv thun 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN1 MINGGU 2 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

Page 4: Rph pualaman psv thun 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut Hadiah

2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.1.32.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 2.1.2.2

2.2.1 Media 2.2.1.1 2.2.1.22.2.2 : Teknik & Proses2.2.2.1

2.3.1 2.3.2 2.3.3

2.4.12.4.2 2.4.3i

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman.2. Menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni pualaman.3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visua.l

1. Guru menunjukkan contoh hasil teknik pualaman dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik pualaman (EK2)3. Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni pualaman (EK3) (EK4)4. Murid mempamer dan menghargai hasil karya sendiri dan rakan serta menceritakan pengalaman dalam proses penghasilan (EK5).

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK4 TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pualaman berdasarkan empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD,Cat minyak,lidi,kertas lukisan,besen.Pencair cat (tinner)

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan - Pualaman

Page 5: Rph pualaman psv thun 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU

2 STANDARD KANDUNGAN

Page 6: Rph pualaman psv thun 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Pualaman Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut Hadiah

2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.1.32.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 2.1.2.2

2.2.1 2.2.1.12.2.1.22.2.2 2.2.2.1

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman2. Menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni teknik pualaman3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visual

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik pualaman (EK2)3. Murid meluahkan idea melalui bimbingan guru dalam penghasilan corak teknik pualaman (EK3)

(EK4)

Rhadap has1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK4), TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak pualaman berdasarkan dua Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD,Cat minyak,Lidi,Besen,Pencair cat (tinner)

Page 7: Rph pualaman psv thun 4

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Alatan dan bahan Tuang air ke dalam bekas Masukkan cat minyak ke dalam bekas berisi air

Gunakan lidi untuk serakkan cat minyak di atas permukaan air untuk menghasilkan corak jalinan tampak

Hasil serakkan cat minyak Lekapkan kertas lukisan di atas permukaan cat minyak

Page 8: Rph pualaman psv thun 4

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Angkat kertas lukisan dan dikeringkan

Hasil corak pualaman

Page 9: Rph pualaman psv thun 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 22 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

TAHUN 4 PENDIDIKAN SENI VISUAL

Page 10: Rph pualaman psv thun 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar

Bidang : Membuat corak dan Rekaan- PualamanTema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia – Pembalut Hadiah

2.3.1 2.3.2 2.3.3

2.4.12.4.22.4.3

2.3 EKSPRESI KREATIF

2.4 APRESIASI SENI

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1.Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman2.Menghasilkan pembalut hadiah menggunakan hasil seni teknik pualaman3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

1. Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas(EK1)2. Murid memulakan aktiviti proses penghasilan pembalut hadiah menggunakan hasil pualaman

(EK2)3. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan dan menghargai hasil karya sendiri

dan rakan. (EK5)

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,dan EK5) TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pualaman berdasarkan empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD, Cat minyak, Lidi,Besen, Pencair cat (tinner)

Page 11: Rph pualaman psv thun 4

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Alatan dan bahan Sebuah kotak diletakkan diatas kertas corak pualaman

Ukur kertas lukisan corak pualaman untuk mendapatkan saiz yang sesuai untuk membalut kotak.

Lipat kertas mengikut balutan hadiah.Kemudian lekat dengan selotap. Gunting bahagian kertas yang

tidak diperlukan. Hias kotak mengikut kreativiti.