12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 5 TAJUK 6.0 MENGHIAS DAN MEMBUNGKUS MAKANAN MASA 12.05-1.05 (60 minit) TARIKH 16 Ogos 2015 KELAS 5 Gigih STANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan membungkus makanan STANDARD PEMBELAJARAN 6.3.4 Menghias dan membungkus makanan seperti kek, roti, donut dan biskut. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Menghias makanan dengan hiasan yang sesuai 2. Membungkus makanan dengan kotak pembungkus makanan yang telah dibuat. KEMAHIRAN 1. Menghias dan membungkus makanan dengan pembungkus makanan yang sesuai 2. Menghasilkan pembugkus makanan yang menarik untuk tujuan promosi 3. Mengaplikasikan sanitasi dalam penyediaan dan pembungkusan makanan. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Keusahawanan : EK3 : Menghasilkan produk berasaskan kemahiran teknologi. TMK : Tayangan video Nilai murni : Kerjasama, kebersihan

rph rbt tahun 5 kssr

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph rbt tahun 5

Citation preview

Page 1: rph rbt tahun 5 kssr

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 5

TAJUK 6.0 MENGHIAS DAN MEMBUNGKUS MAKANAN

MASA 12.05-1.05 (60 minit)

TARIKH 16 Ogos 2015

KELAS 5 Gigih

STANDARD KANDUNGAN 6.3 Menghias dan membungkus makanan

STANDARD PEMBELAJARAN

6.3.4 Menghias dan membungkus makanan seperti kek, roti, donut dan biskut.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Menghias makanan dengan hiasan yang sesuai2. Membungkus makanan dengan kotak pembungkus makanan yang telah dibuat.

KEMAHIRAN1. Menghias dan membungkus makanan dengan pembungkus makanan yang sesuai2. Menghasilkan pembugkus makanan yang menarik untuk tujuan promosi3. Mengaplikasikan sanitasi dalam penyediaan dan pembungkusan makanan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

Keusahawanan :

EK3 : Menghasilkan produk berasaskan kemahiran teknologi.

TMK : Tayangan video

Nilai murni : Kerjasama, kebersihan

PENGETAHUAN SEDIA ADAMurid pernah melihat label pembungkus makanan.

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. Bahan-bahan hiasan makanan2. Jenis-jenis pembugkusan 3. Contoh makanan yang telah siap dibungkus4. Peralatan untuk menghias makanan.5. LCD

Page 2: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

SET INDUKSI

(5 MINIT)

Video contoh menghias makanan Guru memapakan

tanyangan video mengenai

cara-cara untuk menghias

makanan.

Guru bersoal jawab dengan

murid. NILAI: Tekun

KB: Menghubungkait

BBM:

LCD, Komputer

Page 3: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH 1

(10 MINIT)

Menyediakan label makanan

Aktiviti murid :

Murid menghasilkan label

pembungkus makanan

1. Murid diminta untuk duduk di

dalam kumpulan masing-

masing.

2. Ketua kumpulan diminta untuk

mengambil bahan-bahan yang

diperlukan.

3. Murid membuat label makanan

dengan bimbinngan guru dan

tampalkan di kotak

pembungkus yang telah siap

dibina pada minggu yang lalu.

NILAI : Tekun

KB :Menghubungkait & menyelesaikan masalah

BBM: Kertas A4,

LCD,Komputer

riba

Page 4: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH 2

(10 MINIT)

Penerangan dan demonstrasi menghias

kek cawan.

Peraturan semasa melakukan amali:

Tidak dibenarkan berlari atau

bergurau senda semasa amali

masakan sedang berlangsung.

Kawasan kerja mestilah bersih dan

kemas.

Tidak dibenarkan makan dan minum

sewaktu amali sedang berlangsung

Gunakan apron sekiranya ada.

1. Guru meminta murid untuk

duduk di dalam kumpulan

masing-masing.

2. Guru menerangkan

peraturan semasa

melakukan amali.

3. Guru melakukan

demonstrasi menghias kek

cawan di hadapan kelas.

Nilai:

Kerjasama

menganali

mengenalpasti

BBM:

LCD,Komputer

riba

Page 5: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH 2

(10 MINIT)

Persiapan mengambil bahan dan alatan

yang diperlukan.

1. Ketua kumpulan diminta

untuk tampil di hadapan

kelas untuk mengambil

bahan dan peralatan yang

diperlukan.

2. Murid diminta untuk

memastikan bahawa

kesemua bahan dan

peralatan yang hendak

digunakan berada dalam

keadaan sempurna.

Nilai:

Kerjasama

menganalisis

mengenalpasti

Tekun

BBM :

Sudu

Pinggan

Coklat cair

Tisu

Bahan hiasan

kek

Page 6: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH 3

(15 MINIT)

Menghias dan membungkus kek cawan

1. Murid dibenarkan untuk

memulakan aktiviti

menghias kek cawan .

2. Murid diminta untuk

menghias kek cawan

dengan kreativiti

masing-masing.

3. Murid diminta

memasukkan kek ke

dalam kotak .

Nilai:

Tekun

Kerjasama

Kebersihan

BBM :

Sudu

Pinggan

Coklat cair

Tisu

Bahan hiasan

Page 7: rph rbt tahun 5 kssr

LANGKAH 4

(10 MINIT)

Mengemas, menyusun atur dan menilai

1) Murid diminta untuk mengemas

dan menyusun atur semula

bahan-bahan serta peralatan

yang telah digunakan.

2) Guru membuat penilaian

dengan persetujuan dari semua

murid-murid.

Nilai:

Tekun

Kerjasama

Kebersihan

BBM :

Plastik sampah

Sabun pencuci

Page 8: rph rbt tahun 5 kssr

PENUTUP

(5 MINIT)

Penilaian ringkas

Rumusan isi pelajaran

Tindakan susulan

Guru melakukan penilaian

ringkas dan merumuskan isi

pelajaran dengan

melakukan sesi soal jawab

mengenai isi pelajaran yang

telah dipelajari pada hari ini.

Guru membuat tindakan

susulan dengan memberi

kebenaran kepada murid-

murid untuk membawa

pulang hasil kerja mereka.

Kaedah:

Soal jawab

Page 9: rph rbt tahun 5 kssr

Refleksi sebelum:_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Refleksi selepas:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________