RPH SEJARAH THN 4 Adnin - Minggu 4 (1.3.1 Menyatakan Nama Dan Alamat Sekolah & 1.3.2 Menyatakan Lokasi Sekolah)

Embed Size (px)

DESCRIPTION

huhu

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAHMata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Adnin

Tajuk/ UnitTajuk : Sejarah dan KitaUnit 2 : Sekolah Kebanggaan Saya -Gedung Ilmu

Tarikh25/2/2016 (Khamis)

Masa12.00-12.30 tengah hari

Standard Kandungan 1.3 Sejarah Sekolah

Standard Pembelajaran1.3.1 Menyatakan nama dan alamat sekolah dengan lengkap1.3.2 Mengenalpasti lokasi sekolah

K1.2.7 Menjelaskan tanggungjawab diri sebagai warga sekolah

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :i. Menyatakan nama dan alamat sekolahii. Menerangkan lokasi sekolahiii. Menjelaskan tanggungjawab diri sebagai warga sekolah

Aktiviti

1. Menyanyikan lagu rasmi sekolah2. Menghasilkan brosur sekolah3. Bermain kuiz tentang tanggungjawab diri sebagai warga sekolah4. Melengkapkan puzzle simbol sekolah

EMKNilai Murni - kesetiaan, bekerjasamaKPS - Elemen asas sejarah.Dimensi Kewarganegaraan - bangga terhadap pencapaian sekolahENT Kreativiti

Bahan Bantu MengajarLirik lagu sekolah, kertas pelbagai warna, puzzle logo sekolah, pensil kapur

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran DSP

Refleksi

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAHEMKCATATAN

Set induksi (3 minit)Menyanyikan lagu sekolah1.Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan lagu sekolah yang dinyanyikan: a) Apakah nama lagu sekolah kamu? Murid menjawab soalan guru

b) Bilakah selalunya kita nyanyikan lagu ini? Murid menjawab soalan guru

c) Mengapakah kita perlu menyanyikan lagu sekolah ? Murid menjawab soalan guru

d) Apakah etika semasa menyanyikan lagu ini? Murid menjawab soalan guru2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.Nilai Murni- kesetiaanKB-Menjana Idea-menghubung kaitBBM-lirik lagu sekolah

Langkah 1 (15 minit)1. Murid diminta mencari pasangan berdua2. Murid dalam pasangan dikehendaki menghasilkan brosur sekolah yang mana seorang akan menulis nama dan alamat sekolah dan pasangannya akan melakarkan secara ringkas pelan lokasi sekolah dari rumah mereka3. Setiap pasangan diminta untuk mempersembahkan hasil karya mereka di hadapan kelas tentang maklumat sekolah dan lokasi sekolah4. Guru menjelaskan semula kepada murid tentang maklumat sekolahEMK Keusahawanan

Nilai Bekerjasama

KB menjana ideaBBM Kertas pelbagai warna

Langkah 2 (7 minit)1. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan untuk bermain kuiz2. Guru membacakan soalan dan wakil kumpulan yang mengangkat tangan terlebih dahulu diberi peluang untuk menjawab soalan guru samada betul atau tidak tentang tanggungjawab murid sebagai warga sekolah.3. Kumpulan yang berjaya menjawab soalan tersebut mendapat markah dan kumpulan yang tidak menjawab dengan betul tidak diberikan markah tetapi kumpulan lain diberikan peluang untuk menjawab soalan tersebut.4. Kumpulan yang berjaya mengumpul markah yang paling banyak dinobatkan sebagai pemenang.5. Guru bertanyakan semula kepada murid tentang tanggungjawab murid sebagai warga sekolah

Nilai Murni Bekerjasama

KB Menjana idea menghubungkait EMK Belajar sambil bermainBBM pensil kapur

* tanggungjawab murid sebagai warga sekolah

Penutup (5 minit)

1.Beberapa orang murid diminta untuk melengkapkan puzzle simbol sekolaj2.Guru merumuskan isi penting pelajaran hari ini.NilaiKesetiaan