23
Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie I. Temat zajęć Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie umiejętności myślowo-językowych, takich jak: czytanie ze zrozumieniem, pisanie twórcze, formułowanie pytań i problemów, posługiwanie się kryteriami, uzasadnianie, wyjaśnianie, klasyfikowanie, wnioskowanie, definiowanie, posługiwanie się przykładami itp.; 2. rozwijanie narzędzi myślowych umożliwiających uczniom obcowanie z kulturą i jej rozumienie; 3. rozwijanie u uczniów szacunku dla wiedzy i zachęcanie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości; 4. kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki; 5. rozwijanie umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, w tym dbałość o poszanowanie praw autorskich i bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni; 6. kształcenie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania, rzetelnego korzystania ze źródeł; 7. nabywanie nawyków porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania; 8. umiejętność współpracy w grupie. III. Cele szczegółowe 1. zdobycie wiedzy na temat różnych statusów prawnoautorskich: utworów, z których można korzystać tylko zgodnie z zasadami dozwolonego użytku, utworów na wolnych licencjach i utworów w domenie publicznej; 2. zdobycie umiejętności ustalania statusu prawnoautorskiego określonego utworu; 3. zdobycie umiejętności określania i definiowania pól eksploatacji utworu. IV. Formy pracy praca z tekstem - czytanie, analizowanie, wyciąganie wniosków, praca z utworem w formie tekstu/grafiki/filmu/dźwięku, praca w grupie, praca kreatywna - tworzenie własnych treści z wykorzystaniem istniejących utworów prezentowanie wyników. V. Informacje wstępne Zajęcia przewidziane są na dwie jednostki lekcyjne – łącznie 90 min.

Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie

I. Temat zajęć

Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury

II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej

1. doskonalenie umiejętności myślowo-językowych, takich jak: czytanie ze

zrozumieniem, pisanie twórcze, formułowanie pytań i problemów, posługiwanie się

kryteriami, uzasadnianie, wyjaśnianie, klasyfikowanie, wnioskowanie, definiowanie,

posługiwanie się przykładami itp.;

2. rozwijanie narzędzi myślowych umożliwiających uczniom obcowanie z kulturą i jej

rozumienie;

3. rozwijanie u uczniów szacunku dla wiedzy i zachęcanie do praktycznego

zastosowania zdobytych wiadomości;

4. kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów z różnych dziedzin ze

świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki;

5. rozwijanie umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami

informacyjno-komunikacyjnymi, w tym dbałość o poszanowanie praw autorskich

i bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni;

6. kształcenie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich

selekcji, syntezy oraz wartościowania, rzetelnego korzystania ze źródeł;

7. nabywanie nawyków porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania;

8. umiejętność współpracy w grupie.

III. Cele szczegółowe

1. zdobycie wiedzy na temat różnych statusów prawnoautorskich: utworów, z których

można korzystać tylko zgodnie z zasadami dozwolonego użytku, utworów na

wolnych licencjach i utworów w domenie publicznej;

2. zdobycie umiejętności ustalania statusu prawnoautorskiego określonego utworu;

3. zdobycie umiejętności określania i definiowania pól eksploatacji utworu.

IV. Formy pracy

praca z tekstem - czytanie, analizowanie, wyciąganie wniosków,

praca z utworem w formie tekstu/grafiki/filmu/dźwięku,

praca w grupie,

praca kreatywna - tworzenie własnych treści z wykorzystaniem istniejących utworów

prezentowanie wyników.

V. Informacje wstępne

Zajęcia przewidziane są na dwie jednostki lekcyjne – łącznie 90 min.

Page 2: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Proponujemy pracę w formule „odwróconej lekcji”. Najpierw (przed zajęciami, w formie pracy

domowej) uczniowie zapoznają się z materiałem z broszury Własność intelektualna w Twojej

szkole. Podstawy prawa autorskiego. (cz. 1. Jak korzystać z cudzej twórczości?)

VI. Przebieg zajęć

10 min.

wprowadzenie

Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy o materiale, z którym mieli zapoznać się wcześniej

uczniowie. Dopytujemy, czy udało im się to zrobić. Jeśli z materiałem zapoznała się tylko

część uczniów, prosimy, by w podgrupach opowiedzieli sobie o tym, czego się dowiedzieli.

Jeśli zbyt mała liczba uczniów zapoznała się z materiałem, udostępniamy im materiał

i każdej z podgrup proponujemy przeczytanie jednego podrozdziału.

Następnie, w formie podsumowania, zbieramy w punkty i zapisujemy na tablicy

najważniejsze informacje:

domena publiczna

wolne licencje

zasady dozwolonego użytku (z naciskiem na zasady cytowania)

30 min.

praca w grupach

ustalenie zasad dotyczących korzystania z utworów

Dzielimy uczniów na 4-osobowe zespoły.

Następnie, każdy zespół otrzymuje zestaw materiałów o różnym statusie prawno –

autorskim, czyli takich, z których można korzystać na różnych zasadach. (załącznik nr 1)

Zadaniem uczniów jest sprawdzenie statusu prawno – autorskiego każdego z tych

materiałów. Informujemy uczniów, że celem tego ćwiczenia jest ustalenie czy i jak będą

mogli wykorzystać te materiały do przygotowania własnych, zespołowych prac. Dokładne

określenie tych prac zostanie podane później. Zachęcamy uczniów do korzystania z

internetu przy okazji weryfikowania statusu prawno - autorskiego poszczególnych utworów.

W miarę możliwości udostępniamy im w tym celu komputery, lub dajemy zgodę na

korzystanie ze smartfonów.

Proponujemy, żeby opracowali wyniki swojej pracy w formie tabeli, na dużym arkuszu

papieru. Uczniowie mają odpowiedzieć na pytania:

- czy ten materiał mogę wykorzystać tylko w ramach dozwolonego użytku (np.

zacytować)?

- czy mogę go zmodyfikować?

- czy mogę zarabiać na jego wykorzystaniu?

- czy mogę nie oznaczać autorstwa ani podawać źródła tego materiału?

- czy mogę korzystać z tego materiału w szkole?

- czy mogę korzystać z tego materiału w gronie rodziny i przyjaciół?

30 min.

praca nad własnym projektem z wykorzystaniem istniejących utworów w grupach

Page 3: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Drugim zadaniem każdej z grup jest opracowanie kolażu, z wykorzystaniem materiałów

których status wcześniej sprawdzali. Każda z grup otrzymuje zadanie w innym wariancie:

- przygotowanie szkolnej gazetki ściennej

- przygotowanie materiału na bloga

- przygotowanie materiału na plakat do Domu Kultury

- przygotowanie reklamy wymyślonego produktu

Do pracy nad kolażem udostępniamy uczniom materiały papiernicze: duże arkusze papieru,

nożyczki, kleje, flamastry, kredki.

Krótko omawiamy udostępnione materiały informując, że dotyczą one postaci węża Kaa

z Księgi Dżungli, mogą pokazać różne aspekty tej postaci, jej ewolucję w kulturze oraz

sposoby jej przedstawiania. Przeprowadzamy krótką burzę mózgów na temat narracji

możliwych do stworzenia z wykorzystaniem tych materiałów i zawartych w nich informacji.

Informujemy uczniów, że mogą wyszukać dodatkowe materiały lub nawet zmienić temat,

o ile tylko sprawdzenia materiałów według powyższej tabeli.

20 min.

podsumowanie

prezentacja wyników pracy w grupach

Zapraszamy przedstawicieli każdej z grup, żeby na forum klasy zaprezentowali swoją pracę

- kolaż przygotowany z użyciem tych materiałów. Prosimy, by odwoływali się do tego, co

ustalili w pierwszej części swojej pracy - opowiedzieli o utworach, których status sprawdzali

i co oznaczało to potem, dla ich dalszej pracy nad kolażem.

VII. Załączniki

[plik z materiałami przekazany osobno]

Page 4: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Scenariusz zajęć 2 - Prawo autorskie

I. Temat zajęć

Jak czerpać korzyści z własnej twórczości? Negocjacje pomiędzy twórcą

a wydawcą/producentem

II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej

1. doskonalenie umiejętności myślowo-językowych, takich jak: czytanie ze

zrozumieniem, pisanie twórcze, formułowanie pytań i problemów, posługiwanie się

kryteriami, uzasadnianie, wyjaśnianie, klasyfikowanie, wnioskowanie, definiowanie,

posługiwanie się przykładami itp.;

2. kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów z różnych dziedzin ze

świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki;

3. rozwijanie umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami

informacyjno-komunikacyjnymi, w tym dbałość o poszanowanie praw autorskich

i bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni;

4. umiejętność współpracy w grupie i podejmowania działań indywidualnych;

5. zdobywanie umiejętności formułowania samodzielnych i przemyślanych sądów,

uzasadniania własnych i cudzych sądów w procesie dialogu we wspólnocie

dociekającej;

6. łączenie zdolności krytycznego i logicznego myślenia z umiejętnościami

wyobrażeniowo-twórczymi.

III. Cele szczegółowe

1. zdobycie wiedzy na temat umów przenoszących prawa autorskie i umów

licencyjnych;

2. zdobycie umiejętności określania i definiowania pól eksploatacji utworu;

3. ćwiczenie umiejętności negocjacji, dyskusji i argumentacji.

IV. Formy pracy

prezentacja nauczyciela

praca w grupie,

praca kreatywna - tworzenie własnych projektów strategii biznesowych

prezentowanie wyników

dyskusja, argumentacja, negocjacje

V. Informacje wstępne

Zajęcia przewidziane są na dwie jednostki lekcyjne – łącznie 90 min.

Proponujemy pracę w formule „odwróconej lekcji”. Najpierw (przed zajęciami, w formie pracy

domowej) uczniowie zapoznają się z materiałem z broszury Własność intelektualna w Twojej

szkole. Podstawy prawa autorskiego. (cz. 2. Jak czerpać korzyści z własnej twórczości?)

Page 5: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

W trakcie negocjacji nauczyciel powinien pełnić rolę facylitatora pomagającego obu stronom

usłyszeć swoje wzajemne potrzeby, a w przypadku negocjacji pozycyjnych (np.

“przeciąganie liny” pomiędzy umową licencyjną korzystną dla autorów a umową

przenoszącą korzystną dla wydawcy) ułatwiać poszerzenie perspektywy i znalezienie

alternatywnych sposobów realizacji celów, które przy wąskim spojrzeniu mogą wydawać się

wykluczające. Facylitator może to robić w szczególności przez:

pilnowanie procedury, dbanie o możliwość wypowiedzi dla wszystkich i wzajemne

nieprzerywanie

przeformułowywanie wypowiedzi w celu lepszego zrozumienia jakie stoją za nimi

potrzeby (wyrażenie strategii typu “chcemy podpisać umowę przenoszącą prawa”

przez potrzebę typu “chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo inwestycji w produkt

i obronić się przed wejściem na rynek konkurencji z takim samym produktem”, co

otwiera pole do dyskusji nad alternatywnymi strategiami realizacji takiej potrzeby)

dopytywanie o cele i przewidywane skutki rozwiązań proponowanych przez

uczestników (np. “jakie korzyści osiągniecie w przypadku zaakceptowania takiego

rozwiązania?”, “dlaczego to jest dla Was ważne?”, dopytywanie o powody

odrzucenia propozycji zgłaszanych przez drugą stronę (np. “co musiałoby się stać,

żeby ta propozycja była dla Was atrakcyjna?”)

pomaganie uczestnikom w ustaleniu kwestii do dyskusji, spisanie ich oraz pomoc we

wspólnym uzgodnieniu, które z nich są ważniejsze i w jakiej zostaną omówione

kolejności

podsumowanie ustaleń i dopilnowanie, aby były możliwe do realizacji oraz

wystarczająco jednoznacznie sformułowane - zwłaszcza w kontekście znanych ram

prawnych

przypominanie, że celem negocjacji nie jest porozumienie za wszelką cenę, a to, aby

każda ze stron w największym stopniu zrealizowała swoje interesy

VI. Przebieg zajęć

15 min.

wprowadzenie

Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy o materiale, z którym mieli zapoznać się wcześniej

uczniowie. Dopytujemy, czy udało im się to zrobić. Pytamy, czy zrozumieli czytany materiał

i czy wzbudził w nich jakieś pytania. Dajemy uczniom przestrzeń do swobodnych

wypowiedzi i dzielenia się uwagami.

Następnie rozdajemy im materiał, w formie karty pracy i prosimy, by uzupełnili go w parach.

Umowa przenosząca Umowa licencyjna

Prawa autorskie (majątkowe) przechodzą na nabywcę co oznacza, że od tej chwili to nabywca, a nie…….…….. ma wyłączność na decydowanie o utworze.

Autor zachowuje pełnię praw autorskich a licencjobiorcy pozwala tylko na …………... z utworu. Druga strona umowy ma wyłączność tylko wtedy, gdy to wyraźnie wpisano do umowy.

Przeniesienie praw jest ważne tylko wtedy, gdy umowa została ……………………….., a przeniesienie zostało tam wyraźnie

Umowę licencyjną można zawrzeć nawet ………………………..., a także akceptując zasady (regulamin) serwisu internetowego.

Page 6: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

wpisane. Trzeba je zatem uważnie czytać, gdyż może się okazać, że wyraziliśmy tam np. zgodę na nieodpłatne marketingowe wykorzystanie naszej twórczości.

Prawa …………………….. można przenieść tylko raz. Odwrócenie konsekwencji takiej umowy jest możliwe tylko w szczególnych sytuacjach i zazwyczaj jest bardzo trudne.

Można zawrzeć wiele umów ……………………... z wieloma osobami (o ile żadnej z nich nie przyznamy wyłączności), na czas określony lub nieokreślony. Umowę licencyjną można wypowiedzieć co spowoduje, że przestanie ona obowiązywać.

Korzystając z uzupełnionej tabeli (wzór poprawnie wypełnionej znajduje się w broszurze),

omawiamy różnice pomiędzy umowami przenoszącymi prawa autorskie i umowami

licencyjnymi.

30 min.

praca w grupach

opracowanie strategii biznesowej dla gry komputerowej

Dzielimy wszystkich uczniów na dwie grupy.

Pierwsza grupa - to twórcy nowej gry komputerowej, którzy chcą ją wydać. Druga, to

przedstawiciele wielkiego koncernu wydawniczego zainteresowanego wydaniem gry. Obie

grupy prowadzą rozmowy o możliwych scenariuszach współpracy przy wydaniu tej gry

komputerowej. Każda z grup ma uwzględnić swoje cele biznesowe, grupę odbiorców,

sposób dotarcia do nich, promocję i - co będzie powiązane z powyższymi - zasady jakie

chce zawrzeć w umowie na wydanie gry. Dla ułatwienia i uporządkowania pracy, każda z

grup opracowuje swoją strategię pracując na dużym arkuszu papieru i uzupełniając go wg

następującego schematu:

cele biznesowe

grupa odbiorców

sposób dotarcia do odbiorców - promocja

zasady, które chcemy zawrzeć w umowie na wydanie gry

Dla grupy twórców przydatne mogą być wskazówki, że:

zależy im na rozpoznawalności jako autorów gry wśród publiczności

oczekują sprawiedliwego wynagrodzenia (powiązane z wysokością przychodów

wydawcy)

zależy im na rozbudowie swojego portfolio i możliwość realizacji dalszych projektów

(a także kolejnych edycji tej samej gry) bez konieczności współpracy z tym samym

wydawcą za każdym razem

chcą mieć nadzór nad procesem wdrożenia gry, aby upewnić się, że jej ostateczny

kształt oraz sposób promocji odpowiada ich oczekiwaniom

Z kolei wydawcy mogą otrzymać następujące wskazówki:

chcą mieć swobodę ustalania ceny gry w zależności od warunków rynkowych

Page 7: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

chcą mieć jak największą swobodę dostosowywania gry oraz sposobów jej promocji

do oczekiwań różnych nabywców

ingerencja autorów oznacza dodatkowy koszt i niepewność co do efektu końcowego

w przypadku rynkowego powodzenia projektu, chcą mieć wyłączność na realizację

jego kolejnych części, adaptacji itd.

30 min.

negocjacje

Korzystając z krótkiego przewodnika po facylitacji (patrz: Informacje wstępne) prezentujemy

uczniom zasady negocjacji:

1. Celem negocjacji jest ustalenie możliwych scenariuszach współpracy przy wydaniu

tej gry komputerowej

2. Każda ze stron dąży do zaspokojenia własnych potrzeb, nie jest konieczne

porozumienie za wszelką cenę

3. Każdy ma równe prawo głosu i nie przerywamy sobie nawzajem

4. Facylitator może przerywać wypowiedzi, jeżeli nie sprzyjają one zrozumieniu i może

pomagać je przeformułowywać, aby zrozumienie było łatwiejsze

Ważne, aby te zasady zostały spisane i były widoczne dla wszystkich podczas dalszej pracy.

Następnie, w formie dyskusji przeprowadzamy negocjacje pomiędzy grupami -

przedstawicielami twórców i wydawców.

Wnioski i kolejne ustalenia na bieżąco zapisujemy na tablicy.

Istotne jest, aby wspólne wypracowane rozwiązanie zostało sformułowane w formie

pisemnej (na tablicy) a finalnie - podpisane przez przedstawicieli obu grup.

W przypadku niedojścia do porozumienia istotne jest omówienie powodów impasu.

15 min.

podsumowanie

Zachęcamy uczniów do podzielenia się wrażeniami z przeprowadzonych negocjacji.

Możemy zachęcić ich do zabrania głosu następującymi pytaniami:

- Jak odnaleźliście się w roli, która została Wam przydzielona (twórców/wydawców)?

- Czy, mimo swojej roli w tym zadaniu, zrozumieliście argumenty i racje drugiej strony?

- Jakie wnioski wynosicie z dzisiejszych zajęć?

Page 8: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

The Jungle Book

Theatrical release poster

Directed by Wolfgang

Reitherman

Produced by Walt Disney

Story by Larry Clemmons

Ralph Wright

Ken Anderson

Vance Gerry

Floyd Norman

(uncredited)[1]

Bill Peet

(uncredited)[2]

Based on The Jungle Book

by Rudyard

Kipling

Starring Phil Harris

Sebastian Cabot

Louis Prima

George Sanders

Sterling Holloway

J. Pat O'Malley

Bruce

The Jungle Book (1967 film)

The Jungle Book is a 1967 American animated musical comedy

adventure film produced by Walt Disney Productions. Based on

Rudyard Kipling's book of the same name, it is the 19th Disney

animated feature film. Directed by Wolfgang Reitherman, it was the

last film to be produced by Walt Disney, who died during its

production. e plot follows Mowgli, a feral child raised in the

Indian jungle by wolves, as his friends Bagheera the panther and

Baloo the bear try to convince him to leave the jungle before the

evil tiger Shere Khan arrives.

e early versions of both the screenplay and the soundtrack

followed Kipling's work more closely, with a dramatic, dark, and

sinister tone which Disney did not want in his family film, leading

to writer Bill Peet and composer Terry Gilkyson being replaced.

e casting employed famous actors and musicians Phil Harris,

Sebastian Cabot, George Sanders and Louis Prima, as well as

Disney regulars such as Sterling Holloway, J. Pat O'Malley and

Verna Felton, and the director's son, Bruce Reitherman, as Mowgli.

e Jungle Book was released on October 18, 1967, to positive

reception, with acclaim for its soundtrack, featuring five songs by

the Sherman Brothers and one by Gilkyson, "e Bare Necessities".

e film initially became Disney's second highest-grossing

animated film in the United States and Canada,[4] and was also

successful during its re-releases. e film was also successful

throughout the world, becoming Germany's highest-grossing film

by number of admissions.[5] Disney released a live-action remake

in 1994 and an animated sequel, e Jungle Book 2, in 2003; another

live-action adaptation directed by Jon Favreau was released in 2016.

Plot

Cast

ProductionDevelopment and writing

Casting

Animation

Music

Release and reception

Contents

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Jungle_Book_(1967_film)

Page 9: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Reitherman

Narrated by Sebastian Cabot

Music by George Bruns

(Score)

Terry Gilkyson

Richard M.

Sherman

Robert B.

Sherman (Songs)

Productioncompany

Walt Disney

Productions

Distributed by Buena Vista

Distribution

Release date October 18, 1967

Running time 78 minutes

Country United States

Language English

Budget $4 million

Box office $378 million[3]

Theatrical run

Home media

Critical reception

Legacy

See also

Notes

References

External links

Mowgli, a young orphan boy, is found in a basket in the deep

jungles of India by Bagheera, a black panther who promptly takes

him to a mother wolf who has just had cubs. She raises him along

with her own cubs and Mowgli soon becomes well acquainted with

jungle life and plays with his wolf siblings.

Ten years later, the wolf tribe learns that Shere Khan, a man-eating

Bengal tiger, has returned to the jungle and realize that Mowgli

must be taken to the "Man-Village" for his (and their) own safety.

Bagheera volunteers to escort him back. ey leave that very night,

but Mowgli is determined to stay in the jungle. He and Bagheera

rest in a tree for the night, where Kaa, a hungry Indian python, tries to devour Mowgli, but Bagheera intervenes. e

next morning, Mowgli tries to join the elephant patrol led by Colonel Hathi and his wife Winifred. Bagheera finds

Mowgli, but aer a fight decides to leave Mowgli on his own. Mowgli soon meets up with the laid-back, fun-loving

sloth bear Baloo, who promises to raise Mowgli himself and never take him back to the Man-Village.

Shortly aerwards, a group of monkeys kidnap Mowgli and take him to their leader, King Louie the orangutan. King

Louie offers to help Mowgli stay in the jungle if he will tell Louie how to make fire like other humans. However, since

he was not raised by humans, Mowgli does not know how to make fire. Bagheera and Baloo arrive to rescue Mowgli

and in the ensuing chaos, King Louie's palace is demolished to rubble. Bagheera speaks to Baloo that night and

convinces him that the jungle will never be safe for Mowgli so long as Shere Khan is there. In the morning, Baloo

reluctantly explains to Mowgli that the Man-Village is best for the boy, but Mowgli accuses him of breaking his promise

and runs away. As Baloo sets off in search of Mowgli, Bagheera rallies the help of Hathi and his patrol. However, Shere

Khan himself, who was eavesdropping on Bagheera and Hathi's conversation, is now determined to hunt and kill

Mowgli himself.

Meanwhile, Mowgli has encountered Kaa once again, but thanks to the unwiing intervention of the suspicious Shere

Khan, Mowgli escapes. As a storm gathers, a depressed Mowgli encounters a group of friendly vultures who accept

Mowgli as a fellow outcast. Shere Khan appears shortly aer, scaring off the vultures and confronting Mowgli. Baloo

rushes to the rescue and tries to keep Shere Khan away from Mowgli, but is injured. When lightning strikes a nearby

tree and sets it ablaze, the vultures swoop in to distract Shere Khan while Mowgli gathers flaming branches and ties

them to Shere Khan's tail. Terrified of fire, the tiger panics and runs off.

Bagheera and Baloo take Mowgli to the edge of the Man-Village, but Mowgli is still hesitant to go there. His mind soon

changes when he is smien by a beautiful young girl from the village who is coming down by the riverside to fetch

Plot

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Jungle_Book_(1967_film)

Page 10: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

KaaThe Jungle Book character

Kaa (left), as illustrated in the

1895 edition of The Two Jungle

Books

First

appearance

"Kaa's

Hunting"

Last

appearance

"The Spring

Running"

Created by Rudyard

Kipling

Information

Species Indian python

Gender Male

KaaKaa is a fictional character from e Jungle Book stories wrien by

Rudyard Kipling. Kaa is one of Mowgli's trusted mentors and friends.

Kipling's Mowgli Stories

Disney filmsDisney animated films

1994 live-action film

2016 live-action film

Other appearances

References

See also

External links

First introduced in the story "Kaa's Hunting" in e Jungle Book, Kaa is a

huge and powerful snake, more than 100 years old and still in his prime.

In "Kaa's Hunting", Bagheera and Baloo enlist Kaa's help to rescue

Mowgli when the man-cub is kidnapped by Bandar-log (monkeys) and

taken to an abandoned human city called the Cold Lairs. Kaa breaks

down the wall of the building in which Mowgli is imprisoned in and uses

his serpentine hypnosis to draw the monkeys toward his waiting jaws.

Bagheera and Baloo are also hypnotized, but Mowgli is immune because

he is human and breaks the spell on his friends.

In e Second Jungle Book, Kaa appears in the first half of the story "e

King's Ankus". Aer Kaa and Mowgli spend some time relaxing, bathing

and wrestling, Kaa persuades Mowgli to visit a treasure chamber guarded by an old cobra beneath the same Cold Lairs.

e cobra tries to kill Mowgli but its poison has dried up. Mowgli takes a jeweled item away as a souvenir, not realizing

the trouble it will cause them, and Kaa departs.

In "Red Dog", Mowgli asks Kaa for help when his wolf pack is threatened by rampaging dholes (the red dogs of the

title). Kaa goes into a trance so that he can search his century-long memory for a stratagem to defeat the dogs:

“ For a long hour Mowgli lay back among the coils, while Kaa, his headmotionless on the ground, thought of all that he had seen andknown since the day he came from the egg.

The light seemed to go out of his eyes and leave them like stale opals, and now ”

Contents

Kipling's Mowgli Stories

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaa

1 z 4

Page 11: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

and again he made little stiff passes with his head, right and left, as though he

were hunting in his sleep. Mowgli dozed quietly, for he knew that there is nothing

like sleep before hunting, and he was trained to take it at any hour of the day or

night. Then he felt Kaa's back grow bigger and broader below him as the huge

python puffed himself out, hissing with the noise of a sword drawn from a steel

scabbard;

"I have seen all the dead seasons," Kaa said at last, "and the great trees and the

old elephants, and the rocks that were bare and sharp-pointed ere the moss grew.

Art thou still alive, Manling?"

With Kaa's help Mowgli tricks the dholes into aacking prematurely. Kaa takes no part in the resulting bale (obliquely

citing his loyalty to the boy rather than to the wolves, who oen caused Mowgli grie) but Mowgli and the wolves

finally kill all the dholes, though not without grievous losses.

In "e Spring Running", as the teenage Mowgli reluctantly prepares to leave the jungle for the last time, Kaa tells

Mowgli that "it is hard to cast the skin," but Mowgli knows he must cast the skin of his old life in order to grow a new

one. Kaa, Baloo and Bagheera sing for Mowgli in "e Outsong", a poem and the ending of "e Spring Running".

In the 1967 Disney film, Kaa is markedly different from the Kipling character. Rather than being a mentor, he appears as

a minor antagonist who twice manages to trap Mowgli in his coils in an aempt to eat him. He does this through the

use of hypnotic eyes as opposed to the original version, in which he uses a serpentine dance to control his prey. Both of

his aempts to eat Mowgli end in comical failure because he is interrupted right before he can swallow him. Kaa is

depicted as cowardly, aempting to curry favor with Shere Khan whenever he is around.

Voice actor Sterling Holloway decided to give Kaa a lisp, a condition that composers the Sherman Brothers brought into

the character's song in e Jungle Book, "Trust in Me".[1]

is particular version of Kaa drew inspiration from previous Disney characters that followed a similar trope, such as

Tick-Tock the Crocodile from Peter Pan and the Wolf from e Sword in the Stone. Both are fixated on a specific

character (namely Captain Hook and Wart, respectively) as food and comically aempt to eat them throughout the film,

without success.

In e Jungle Book 2, Kaa - now voiced by Jim Cummings - reappears in a smaller role. He is first seen aempting to eat

the man-cub as Baloo and Mowgli reprise "e Bare Necessities", but is thwarted each time. He eventually gives up,

swearing he will "never again associate with man-cubs". Kaa then comes across Shanti, who is lost in the jungle in

search for Mowgli. He successfully hypnotizes her and aempts to eat her, but is stopped by Ranjan. He is last seen

being interrogated by Shere Khan about Mowgli's whereabouts, lying to the tiger that the boy is heading for the

swamp.

A far more menacing incarnation of the character appeared in the 1994 live-action adaptation. He was brought to life

using an actual anaconda, but the bulk of his appearances were made using a mixture of CGI and animatronics. In the

Disney films

Disney animated films

1994 live-action film

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaa

2 z 4

Page 12: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

film, Kaa seems to serve King Louie, killing any intruders to the city when Louie summons him. Kaa aacks Mowgli

inside the monkey city by tackling him into the moat and aempting to drown him, but Mowgli wounds him with a

bejewelled dagger, forcing the python to flee in a pool of his own blood.

By the time Mowgli returns to the city with Captain William Boone (the main villain of the film) and Kiy, Kaa has

fully healed from their prior confrontation. Aer defeating Boone, Mowgli flees with Kiy when he hears King Louie

summoning the python. Boone starts gathering as much treasure as he can, but notices that the monkeys have gone

silent; Kaa suddenly appears, then scares the injured Boone into the moat, where the heavy load of treasure he is

carrying weighs him straight to the boom. Desperately trying to struggle free, Boone sees the skeletal remains of

Kaa's past victims just seconds before the villain finally meets his death by the python.

Kaa appeared in Walt Disney Pictures' live-action adaptation of the animated film, directed by Jon Favreau. is version

of Kaa is female and is voiced by Scarle Johansson. is film's Kaa (like the previous Disney incarnations voiced by

Sterling Holloway, Hal Smith, and Jim Cummings) desires to eat Mowgli. Luring him in by promising to keep him safe,

she hypnotizes him and reveals that the boy came to live in the jungle when Shere Khan killed his father as they were

travelling between villages and Bagheera found him. She also reveals to him the power of the "Red Flower" (fire) and its

dangers in her vision. During her storytelling, she aempts to devour him, but Baloo spots and rescues Mowgli,

denying her of her meal. She is not seen again for the rest of the film, though during the end credits, she is heard

singing "Trust in Me".

In an interview, Johansson elaborated on Kaa, saying that she uses both her voice and hypnotic gaze to entrance

Mowgli so that he cannot resist her embrace. She also says Kaa uses her story-telling to seduce and entrap Mowgli and

describes Kaa as a "window into Mowgli's past". She notes that the way Kaa moves is "very alluring", describing it as

"almost coqueish".[2] Johansson also sings the song "Trust in Me" in the film; she described her thoughts on the song:

"It's a strange melody. We wanted it to be a lullaby, but it has a very mysterious sound."[3]

In the 1967 Adventures of Mowgli Soviet cartoons, Kaa was voiced by Vladimir Ushakov (SamElliot in the English dub). This version of the serpent, like the cartoons in general, is faithfulto the original books.

In the 1989 Japanese anime series Jungle Book Shōnen Mowgli, Kaa's personality is closer tothe books than the Disney series.

Kaa appeared in the short-lived 1996 animated TV series Jungle Cubs, this time seen as afriend of the other animals when they were cubs. He was voiced by Jim Cummings, whoreprised this role in episodes of the animated television series Disney's House of Mouse, the2002 direct-to-video animated film Mickey's House of Villains, and The Jungle Book 2.

Kaa also made an appearance as the snake charmer Karait's pet female python in the 1997live-action film The Second Jungle Book: Mowgli & Baloo.

Ubisoft and Disney Interactive Studios released the 2000 video game The Jungle Book GrooveParty for the PlayStation and PlayStation 2 video game consoles. The game featured Kaa as acharacter and also featured Kaa singing "A Mood for Food".

In the 2010 cgi animated television series, Kaa is given a more ferocious personality than inthe books, but at the same time he is friends and allies with Mowgli, Bagheera, and Baloo.

A mentor-like and heroic version was voiced by Cate Blanchett in the live-action film, Mowgli:Legend of the Jungle, directed by Andy Serkis. Serkis has also described this incarnation ofKaa as being an ancient soul who sees that the world around her is changing.

2016 live-action film

Other appearances

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaa

3 z 4

Page 13: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Sherman, Robert B. The Jungle Book audio commentary. The Jungle Book - Platinum Edition1.

Annika Harris (March 21, 2016). "First Look: Lupita Nyong'o, Idris Elba & Others In 'The JungleBook' " (http://uptownmagazine.com/2016/03/first-look-lupita-nyongo-idris-elba-others-in-the-jungle-book/5/). UPTOWN Magazine.

2.

"Kaa the Wily Python" (http://www.pressreader.com/usa/the-philadelphia-inquirer/20160403/284009011296333/textview). The Philadelphia Inquirer. April 3, 2016.

3.

Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kaa&oldid=867954001"

This page was last edited on 9 November 2018, at 01:33 (UTC).

Text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional termsmay apply. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Wikipedia® is aregistered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc., a non-profit organization.

References

See also

External links

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaa

4 z 4

Page 14: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Księżyc z wolna zapadał poza linię wzgórz, a na jasnym tle, niby jakaś fantastyczna koronka

rysowały się wiotkie cienie małp drżących, przytulonych do siebie, wieńczących gzymsy ścian i

zębate rozwaliny murów.

— Księżyc zachodzi! — zawołał Kaa — Czy dosyć widno, byście mnie widzieć mogły, bandar-

logi?

Z murów doleciał żałosny głos, niby jęk wichru w koronach drzew:

— Widzimy cię, potężny Kaa!

— To dobrze! Uważajcież tedy pilnie, bowiem władca wasz wykona wielki, głodowy taniec.

Siedźcie spokojnie i patrzcie!

Zakołysał się falisto, zatoczył kilka kręgów i począł chwiać w prawo i lewo potworną głową,

przypominającą w tej chwili olbrzymie wahadło. Skręcał długie ciało swoje w pierścienie, ósemki,

tworzył zeń zaokrąglone po narożach trójkąty, rozlewne kwadraty, to znów pięcioboki,

przechodzące w faliste pagórki. Wił się ciągle miarowo, bez pośpiechu, a ruchom tym towarzyszył

monotonny szmer brzękliwej pieśni. Noc schodziła coraz to głębsza, sploty węża tonęły w

ciemności, wreszcie znikło wszystko i słychać było tylko szczękanie łusek, trących się o siebie w

tańcu.

Balu i Bagera stali nieruchomo jak skamieniali, z najeżonymi grzbietami, tłumiąc wyrywające się z

paszczy głuche ryki. Mauli patrzył na to wszystko obojętnie, dziwiąc się tylko niezwyczajnemu

zdarzeniu.

— Bandar-logi! — zawołał Kaa. — Czy możecie poruszyć ręką lub nogą bez woli mojej? Mówcie!

— Bez twej woli, o wielki Kaa, władco nasz, nie możemy ruszyć ręką ni nogą! — odrzekły chórem.

— Dobrze! Zbliżcie się teraz trochę do mnie! — rozkazał.

Bez najlżejszego oporu szeregi małp ruszyły naprzód, a wraz z nimi Bagera i Balu postąpiły kilka

kroków ku wężowi.

— Bliżej! — syknął Kaa.

Wszystko zbliżyło się znowu do pytona.

Mauli chwycił za karki Balu i Bagerę i odciągnął je w tył, a potężne zwierzęta zadrżały, jakby nagle

obudzone z jakiegoś sennego odrętwienia.

— Trzymaj dalej rękę na moim karku! — powiedziała z cicha Bagera — Inaczej będę zmuszona

zawrócić i pójść w kierunku Kaa! Ach!

— Cóż ci się stało? — zdziwił się Mauli — Wszakże to tylko stary pyton, tańczący na piasku!

Chodźmy stąd!

Wszyscy troje wysunęli się przez wyłom w murze i znaleźli się za chwilę w dżungli.

— Uff! — odsapnął Balu, oddychając rzeźwym powietrzem kniei — Nigdy w życiu nie wejdę w

przymierze z wężem Kaa.

Wzdrygnął się całym ciałem.

Page 15: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

— Niepodobna się z nim mierzyć! — przyznała Bagera, drżąc również — Czułam, że za małą

chwilkę sama rzucę się w paszczę węża!

— Niejednego spotka ten los, zanim zaświta poranek! — powiedział Balu — Kaa będzie miał

swego rodzaju pomyślne łowy!

— Nie rozumiem was — dziwił się Mauli, na którym żadnego wrażenia nie czyniły czary węża. —

Widziałem tylko dużego pytona podrygującego w śmieszny sposób, dopóki się całkiem nie

ściemniło. Jakże miał zabawnie podbity nos… ha ha ha!

Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. Zasób opracowany na podstawie: Kipling Rudyard, Księga dżungli, tłum. Franciszek Mirandola, Wydawnictwo Polskie, Lwów-Poznań 1923 Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl). Reprodukcja cyfrowa wykonana przez Bibliotekę Narodową z egzemplarza pochodzącego ze zbiorów BN. Opracowanie redakcyjne i przypisy: Aleksandra Sekuła, Olga Sutkowska. Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska Ilustracja na okładce: B R@Flickr, CC BY 2.0. ISBN 978-83-288-1396-0

Page 16: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

File:Stamp of Russia 2012 No 1653 Adventures of Mowgli.jpg

From Wikimedia Commons, the free media repository

Size of this preview: 800 × 365 pixels.

Original file (1,393 × 636 pixels, file size: 162 KB, MIME type: image/jpeg)

Description English: Soviet animated cartoons.Adventures of Mowgli. 1967—1971. Soyuzmultfilm. Directed by Roman Davydov (1913—1988).The stamp of Russia, 10.00 rubles, 3 December 2012, PTC Marka Catalogue No 1653. Coated paper.Offset printing, multicoloured. Perforation: comb 12:12½. Size of the stamp: 58×26 mm. Print run:200,000.Русский: Советские мультипликационные фильмы.Маугли. 1967—1971 гг. Союзмультфильм. Режиссёр Р.В. Давыдов.Почтовая марка России, 10,00 руб., 3 декабря 2012 г., Каталог ИТЦ «Марка» № 1653. Бумагамелованная. Офсетная печать, многоцветная. Перфорация — гребенчатая 12:12½. Размермарки — 58×26 мм. Тираж — 200 000.

Date 3 December 2012

Source From a personal collection.

Author Russian Post, Publishing and Trade Centre "Marka" (ИТЦ «Марка»). The design of the stamp by R.Komsa.Scanned by Dmitry Ivanov.

Other versionsThis file has an extracted image: File:MaugliStamp(Bagheera).jpg.

The stamps of the issue Soviet Animated Cartoons:

This work is not an object of copyright according to article 1259 of Book IV of the Civil Code ofthe Russian Federation No. 230-FZ of December 18, 2006.

Shall not be objects of copyright:

official documents of state government agencies and local government agencies of municipalformations, including laws, other legal texts, judicial decisions, other materials of legislative,administrative and judicial character, official documents of international organizations, as well astheir official translations;

state symbols and signs (flags, emblems, orders, any forms of money, and the like), as well assymbols and signs of municipal formations;

Wikimedia Commons można przeglądać w języku polskim

Downloadall sizes

Use this fileon the web

Use this fileon a wiki

Email a linkto this file

Informationabout reusing

Open in Media Viewer

Summary

Licensing

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stamp_of_Russia_2012_No_1653_Adventures_of_Mowgli.jpg

1 z 3

Page 17: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

works of folk art (folklore), which don't have specific authors;

news reports on events and facts, which have a purely informational character (daily newsreports, television programs, transportation schedules, and the like).

Comment – This license tag is also applicable to official documents, state symbols and signs of the Russian Soviet

Federative Socialist Republic and the Union of Soviet Socialist Republics (union level[1]).

Warning – This license tag is not applicable to drafts of official documents, proposed official symbols and signs, which

can be copyrighted.

Warning – This Russian official document, state symbol or sign (postage stamps, coins and banknotes mainly) may

incorporate one or more works that can be copyrightable if separated from this document, symbol or sign. In such a

case, this work is not an object of copyright if reused in its entirety but, at the same time, extracting specific portions

from this work could constitute copyright infringement. For example, the denomination and country name must be

preserved on postage stamps.

Official documents, state symbols and signs of 14 other Soviet Republics are the subject of law of their legalsuccessors. See respective license tags.

1.

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/Time Thumbnail Dimensions User Comment

current 20:06, 2 January 2013 1,393 × 636(162 KB)

DmitryIvanov (talk | contribs)

== {{int:filedesc}} == {{Information|Description ={{en|1=Soviet animatedcartoons.</br>'''{{w|Adventures ofMowgli}}'''. 1967—1971. {{w|Soyuzmultfilm}}. Directed by RomanDavydov.</br>The stamp of Russia, 10.00rubles, 3 December 2012, PTC Marka Ca...

You cannot overwrite this file.

e following 5 pages uses this file:

File:MaugliStamp (Bagheera).jpg

File:Stamp of Russia 2012 No 1652 Winnie-the-Pooh.jpg

File:Stamp of Russia 2012 No 1653 Adventures of Mowgli.jpg

File:Stamp of Russia 2012 No 1654 Lillebror and Karlsson.jpg

File:Stamp of Russia 2012 No 1655 Vovka in a Faraway Kingdom.jpg

e following other wikis use this file:

Usage on en.wikipedia.org

Kaa's Hunting

Usage on es.wikipedia.org

Sellos de Rusia en 2012

Usage on no.wikipedia.org

Jungelboken

Usage on ru.wikipedia.org

Книга джунглей

Давыдов, Роман Владимирович

Сказки на почтовых марках

Проект:Мультипликация/Советская мультипликация

Балу (медведь)

Разумные животные

Usage on sv.wikipedia.org

Djungelboken

is file contains additional information such as Exif metadata which may have been added by the digital camera, scanner, or soware program used to create or digitize it. If the file

has been modified from its original state, some details such as the timestamp may not fully reflect those of the original file. e timestamp is only as accurate as the clock in the

camera, and it may be completely wrong.

File history

File usage on Commons

File usage on other wikis

Metadata

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stamp_of_Russia_2012_No_1653_Adventures_of_Mowgli.jpg

2 z 3

Page 18: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Retrieved from "https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Stamp_of_Russia_2012_No_1653_Adventures_of_Mowgli.jpg&oldid=310441472"

This page was last edited on 10 July 2018, at 08:46.

Text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. By using this site, you agree to the Termsof Use and Privacy Policy.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stamp_of_Russia_2012_No_1653_Adventures_of_Mowgli.jpg

3 z 3

Page 19: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Nicopio, Kaa, https://www.flickr.com/photos/portillo/35424536065/, all rights reserves

Page 20: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Haikal, Kaa, https://www.flickr.com/photos/tunaranch/321130301/, CC-BY-NC-ND

Page 21: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

“Pursuit” by Emil Siebern (1888-1942), north shelter at the Flatbush Avenue entrance of the Prospect Park Zoo in Brooklyn

Page 22: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

marragem, Green Tree Python, https://www.flickr.com/photos/marragem/5450163349/, CC-BY-SA

Komentarz na flickr: „John Martin: Love the pics, are these yours? How were you able to stage them?”

Page 23: Scenariusz zajęć 1 - Prawo autorskie · Prawo autorskie w codziennym zastosowaniu aktywnego uczestnika kultury II. Cele ogólne, w odniesieniu do podstawy programowej 1. doskonalenie

Kadr z filmu „Jungle Book” (© Disney 1967, reż. Wolfgang Reitherman)