3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 30 Mac 2014 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Tahun 6 Uranus Bilangan Murid : 24 orang Masa : 10.10 hingga 11.10 (60 minit) Tema : Warisan Alam Tajuk : Pencemaran Fokus Utama; Hasil Pembelajaran : Menulis – 8.6 Aras 3 (i) Menulis karangan yang lengkap menepati ciri-ciri wacana yang baik. Fokus Sampingan; Hasil Pembelajaran : Membaca – 7.1 Aras 3 (i) Membuat kesimpulan tentang maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik dan bahan bukan grafik. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat: 1. Menyatakan dan menghuraikan jenis-jenis pencemaran 2. Menulis karangan lengkap tajuk Pencemaran. Pengisian Kurikulum : Ilmu - Sains, Geografi dan Kajian Tempatan. Nilai murni - Cinta akan alam sekitar, bertanggungjawab dan bekerjasama.

Set Induksi BM

Embed Size (px)

DESCRIPTION

SET INDUKSI BM

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh

: 30 Mac 2014

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Kelas

: Tahun 6 Uranus

Bilangan Murid: 24 orang

Masa

: 10.10 hingga 11.10 (60 minit)

Tema

: Warisan Alam

Tajuk

: Pencemaran

Fokus Utama;

Hasil Pembelajaran: Menulis 8.6 Aras 3 (i)

Menulis karangan yang lengkap menepati ciri-ciri wacana

yang baik.

Fokus Sampingan;

Hasil Pembelajaran: Membaca 7.1 Aras 3 (i)

Membuat kesimpulan tentang maksud tersurat dan tersirat

berdasarkan bahan grafik dan bahan bukan grafik.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:

1. Menyatakan dan menghuraikan jenis-jenis pencemaran

2. Menulis karangan lengkap tajuk Pencemaran.Pengisian Kurikulum:

Ilmu

- Sains, Geografi dan Kajian Tempatan.

Nilai murni- Cinta akan alam sekitar, bertanggungjawab dan bekerjasama.

Kewarganegaraan cinta akan alam sekitar

KBAT

- Nyatakan punca-punca pencemaran? I-Think

- Peta Buih / Peta Dakap

Media/Bahan

: Gambar, botol air, skrip dan paparan video Lagu Hijau .Sistem Bahasa

:

Tatabahasa- penanda wacana, kata ganda dan kata adjektif.

Kosa kata- pencemaran PENULISAN SET INDUKSI

LangkahIsiAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

/MasaKandunganGuru Murid

Set Induksi

2 minitJenis-jenis pencemaranGuru memberi salam

Guru menunjukkan 2 botol air. Botol A air yang keruh dan botol B air yang jernih.

Guru menyoal murid:

- Pada jangkaan kamu dari mana cikgu mendapat air di botol A dan botol B?

- Pada pendapat kamu mengapa air di Botol A lebih keruh berbanding dengan Botol B?Murid memerhati kedua-dua botol yang ditunjukkan oleh guru.

Murid meneka dan menyatakan pendapat:

Jangkaan jawapan:

- air di Botol A dari longkang, parit atau sungai.

- air di Botol B dari air paip, tasik atau kolam.

- air di Botol A telah tercemar atau kotor.Kaedah PdP:

- memerhati

-bersoal jawab

- menjana idea

BBM:

- Botol A

(air keruh)

- Botol B

(air jernih)

Set Induksi

3 minitJenis-jenis pencemaranGuru mempamerkan gambar pencemaran udara (asap).

Guru menyoal murid:

- Apa yang kamu nampak dari gambar ini?

- Apakah jenis pencemaran tersebut?

- Nyatakan jenis-jenis pencemaran yang kamu tahu?

Murid mendengar dan memerhati.

Jangkaan jawapan:

- Banyak asap keluar dari bangunan atau kilang.

- Pencemaran udara

- Pencemaran darat, udara, air dan bunyi.- memerhati

- meramal

BBM:

- Gambar pencemaran udara/kilang.