of 12 /12
Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela 1

Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Shkelqimi Dhe Renia e Shokut ZyloSHOKU ZYLOEndrra e shokut Zylo:Endrra e shokut Zylo ishte te emerohet ambasador ne ndonje vend te Evropes.Parimi i shokut Zylo:Interesi i pergjithshem mbi ngushtesine personale.Cfare kerkonte shoku Zylo:Kerkonte referencen ne filozofi,ne shkence ne letersi.Arsyetime filozofike.Gjykime e meditime.Motoja e jetes se shokut Zylo:Optimizem,optimizem,gjithnje optimizem dhe jeta do te lulezoje.#MesueseAurela

Text of Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Page 1: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

1

Page 2: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

2

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo

Autori:Dritero Agolli Botimi: “Naim Frasheri” Nr. i faqeve: 246 fq Pjesa e pare Personazhet: Demka->Merrej me sektorin e kultures dhe artit,njeri i fjales,shkruante neper artikuj. Zenepja->Gruaja e Demkes Shoku Zylo->Drejtonte sektorin e librit,gjakftohte ne situate te veshtira,studionte,shkruante,ikte ne mbledhje,jepte urdhra,dita e tij ishte e mbushur me pune e perpjekje. Shoku Q->Ishte kujdestari i dy drejtorive te sektorve. Shoku Shemshedin->Drejtonte sektorin e kultures dhe artit. Adila->Gruaja e shokut Zylo,pak llafazane,me sy te medhenj te zinj,me buze te trasha e te bukura. Kleopatra->Gruaja e Adem Adashit,nje grua me klas dhe me nje kulture shume te madhe. Adem Adashi->Shkruante neper artikuj. Arnaiti->Punonte ne sektorin e shokut Shemshedin,nje njeri i rende dhe perbuzes,njeri i cuditshem,me nje pavaresi te madhe ne mendime,ja priste fjalen cdo kujt. Selmani->Shef i seksionit te arsimit. Bakiri->Kolegu i Demkes. Kristofori->Inxhinier ne kombinatin ushqimor. Taqi->Vartesi i shokut Zylo.

Page 3: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

3

Dirogjeni->Djali i shkout Zylo,femije I cuditshem,fjalmadh,kompozon nje simfoni 10 vjec. Motra e shokut Zylo Xha Maksuti->Babai i Zylos,sherbetor I popullit dhe shume trim. Rapsodet->Merreshin me poezine popullore. Gjok Coku->Ishte rapsod. Ali AliXhaferri->Ishte rapsod. Koci Gjyle-> Ishte rapsod.

SHOKU ZYLO

Endrra e shokut Zylo:Endrra e shokut Zylo ishte te emerohet ambasador ne ndonje vend te Evropes. Parimi i shokut Zylo:Interesi i pergjithshem mbi ngushtesine personale. Cfare kerkonte shoku Zylo:Kerkonte referencen ne filozofi,ne shkence ne letersi. Arsyetime filozofike. Gjykime e meditime.

Motoja e jetes se shokut Zylo:Optimizem,optimizem,gjithnje optimizem dhe jeta do te lulezoje.

Page 4: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

4

Sinjali familjar i shokut Zylo ishte kur telefoni binte dhe pushonte tri here.

Kartela te mbajtura me shenime nga shoku Zylo

1.Saksofoni mbushi 125-vjetorin.Ai u shpik nga mjeshtri i instrumenteve muzikore me fryme Adolf Saks ne vitin 1845.Saksi eshte mbiemri i shpikesit dhe “Fon” do te thote tingull.

2.Njeriu,edhe kur fle,harxhon energji.Eshte llogaritur se si perfundim i levizjeve qe kryen ai gjate frymemarrjes ne gjume harxhon aq energji sa,pot a perdorje ne punet e perditshme,do te krahasohej me ngritjen e nje peshe 500-kg nga kati i pare ne katin e dyte te pallatit ku banon.

3.Jeta,si e tille,bart ne vetvete embrionin e vdekjes,hegel.

4.Njeriu me shtat me te shkurter ka qen Polina Masters,gjatesia e se ciles ishte 56 cm.

5.Kur ke cigare ne goje,nuk e kruan dot te gjithe buzen.

Esete e shokut Zylo

Mendimi fluturon si zogu,zogun e shohim,mendimin e ndjejme.Ky eshte ndryshimi.

Tingulli eshte babai i kenges. Pse per boten bimore nuk ka emra meshkujsh e femrash si p.sh per

qente?Qenit mashkull ne i themi qen dhe femres bushter.Pse s’themi lis dhe lisesh?

Page 5: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

5

Thenie te ndryshme:

Ai e di qe nuk i vjen.Edhe sikur mos i kete do te thote se i erdhi. Letersia eshte rikrijimi i njeriut,kalimi I tij neper filtrin e shpirtit

dhe te mendimit te krijuesit.

Pikat e planit:

Para tavolines. Biseda me Zenepen. Debati per raportin. Shkrimi i raportit. Pelqimi i raportit. Biseda me Adilen. Krenaria per Zylon. Diskutimi me shokun Q. Bisedimi me Zylon. Vendimi. Takimi me Zylon. Biseda midis Zylos-Demkes-Bakirit & Adiles. Semundja e babait te Zylos. Ngarikimi detyres se Demkes. Biseda per poezine.

Page 6: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

6

Figurat letrare

Veshtroi me bisht te syrit Me theri ne zemer Syte e saj te pikelluar Me habit me habine tende T’ja perlante raportin Hidhja mendjen Gardh njerezish Veshtrimi i tij i akullt Rrodhi buzet Zemer e ngrire Veshtrim i rrepte Buzeqeshje e shtirur I perpinte fjalet Vuri mezor buzen ne gaz Buzeqeshje e lumtur Zhytur ne lexim Statistikat jane per lume I’u prish gjaku T’u hedh nje sy Digjet hunda Si i deshiruar Mori ne dore frenat e sektorit C’armatosi perendite Mendimi fluturon si zogu Mendja me fluturonte Faqe e zeze

Page 7: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

7

Prehem ne det Ze enigmatik I zhytur ne studime Mbreteronte gazi dhe optimizmi Ziheshin dhembe per dhembe Ze te bukur si kadife

Pjesa e dyte Personazhet: Adila,Shoku Zylo,Demka,Adem Adashi,Kleopatra, Llogaritari(Petro)->Ishte ne kontakt te perditshem me pasurine e popullit Kryetari ->Kryetar i fshatit Dushk,teper nervoz Shoferi Dervishi(Abdullah Myllaymeri)->Ishte i rafinuar me nje eksperienc te madhe Gruaja e kryetarit,fshataret Asllani->Kryetar i keshillit te frontit,nje njeri moralprishes dhe jo shume i logjikshem. Thenie te ndryshme:

E verteta ne art rikrijon te verteten e realitetit. Natyra te ben per vete me lajkat e saj hireplota,na zbut ndjenjat

dhe na e heq ashpersine. Ne krahasim me universin njeriu eshte nje kokerr rere.Po kjo kokerr

rere kurre nuk mendon se eshte e tille.Kesaj kokrre vetja i duket me e madhja ne te gjithe universin.

Pa dhembje ska lindje.

Page 8: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

8

Dukuria e kontradiktes,eshte shume e pameshirshme. Njera ane e kontradiktes eshte e pamundur pa te kunderten e

saj,ashtu sic eshte e pamundur te kesh ne dore nje molle te tere pasi te kesh ngrene gjysmen e saj.

Ne jemi pjelle e natyres. Esete e shokut Zylo:

1.Hunda eshte organ nuhatjeje.A mund te themi te shtojme sasine e hundeve? Duhet thene te rrisim nivelin e nuhatjes dhe cilesine e nuhatjes me hunden qe disponojme.

2.Minarja eshte armike e fizikes dhe njekohesisht therret ne ndihme per t’u mbrojtur nga rrufeja.Ajo ve mbi majen e saj nje rrufe pritese.

3.Kritiku Zaim Avazi me tha: -Do te shkruaj nje drame karakteresh. -N.q.s ke vete karakter ke c’tu japesh personazheve-i thashe.

4.Shpifje do te thote: Peshku i vogel e ha te madhin.

5.Konservator: Peshk i konservuar ne kuti.

Liberal-Peshk ne det por qe zihet ne rrjete dhe perfundon ne kuti konserve.

6.Redaktor: Njeri qe prêt vezen e strucit, por qe kenaqet me vezen e rabeckes.

7.Burokrat: Cjap qe han leter, por nuk perjashtohet rasti te haje edhe veshe.

8.Cobani, po e rrahu qenin qe te vogel, nuk rrit nje guximtar, por nje frikacak.

Page 9: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

9

9.Vesh: Organ qe degjon ne rradhe te pare pergjegjesine.

10.Formalist: Kokerr arre pa thelb Brenda.

11. Jo cdo zbardhje dhembesh eshte e qeshur.

12.Kush s’ka dhembe, nuk ka frik se i mpihen nga kumbullat. Me mire te kesh dhembe. Mpirjen e duron.

13.Qeni eshte kafshe besnike.Pse zemerohen kur na thone qen?

14.Qose: Njeri qe nuk ka provuar gezimin e aktit te te rruarit.

15.Lot: Leng ne kohe te mire, leng ne kohe te keqe. Te dy keto lengje kane shije te njellojte konkrete. Por kane shije te ndryshme abstrakte.

16.Rrenje: Biografi e pemes.Rrenje e prishur-biografi e prishur.

17.Surrat dhe fytyre emertojne te njejtin pjese te trupit por nuk emertojne te njejtin mendim.

Eskizet e shokut Zylo

1.Ne kemi nje mace ne shtepi: Erdhi kusheriri im bashke me djalin e tij te vogel. Djali i vogel e trazonte macen.

-Mos e trazo macen !- i tha i ati.

-E more babi, sikur e kemi kusherire !- i tha i biri.

2.Kusheriri im ka dy femije te vegjel : nje djale dhe nje vajze. Nje dite ata po benin zhurme. Ai i shau dhe u tha :

-Do t’ju ndaj se beni zhurme. Arianen do ta shpie ne Gjirokaster, ty Agim do te mbaje ketu. Te rrini vec e vec se me shurdhuat.

Page 10: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

10

Agimi zuri te qaje me te madhe. Ariana i tha:

-Epo c’qan ti? Ti ne Tirane do mbetesh…

3.Nje mik imi kishte hapur nje liber dhe po lexonte ne dhomen e tij. Erdhi nje fqinj e gjeti ne dhome dhe i tha:

-Paske mbetur vetem.

Miku im e mbylli librin dhe tha:

-Tani mbeta vetem.

Pikat e planit

Pergatitja e Zylos Zylo ne terren Zylo dhe Demka ne lokal Ardhja e kryetarit ne tavoline Bisedimi i tyre Ikja ne shtepine e kryetarit Mikpritja Zylo filloi te kendonte Zylo filloi te fliste percart Larja ne banjen e fshatit Ne natyre Shtatembedhjete eset-e Bisedimi rreth Arianitit Zylo kerkohet ne Tirane

Page 11: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

11

Figurat letrare:

Fjala ka marre dhene Pallati pershperiste Veshtrim i rrepte Vuri buzen ne gaz Dita ishte thyer Zbertheu gjoksin Urdher i prere Shkreptine syte Ja dha gazit Vari buzet E pushtoi ndjenja e druajtjes Gajasi gjithe oden Me balle te shpuar Veprimi yt ngjall panik Shkulen se qeshuri Me theri ne zemer Na thirri natyra

Toponimet:

Fshati Dushk

Pjesa e trete

Personazhet:

Shoku Zylo, Demka,Shoku Q, Kristofori, Taqi, Arnaiti, Gjork Coku

Omer Hajredini->drejtor i teatrit

Maliq Manari->regjizor

Page 12: Shkelqimi Dhe Renia e Shokut Zylo

Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo #MesueseAurela

12

Mitro Karapataqi & Zaim Avazi->dy kritike

Adem Adashi,Kleopatra, Policia.

Diogjeni & Bardhi-> Djemte e shokut Zylo

Kryetari i keshilllit

Thenie te ndryshme:

Kur kosa eshte e pamprehur bari i livadhit te duket si pyll. Ne fillim lind fenomeni,pastaj lind rrezia e mendimit. “Fundi” eshte tregues me I sakte. Dhe Faiku faqen nderron, dje shante, sot levdon…

Pikat e planit:

Biseda me shokun Q Kerkesa per referatin Biseda me Kristoforin Mospelqimi i referatit Zylo jep mendimin per provat Biseda midis Demkes dhe Zylos Mendimi mbi dramen Nxjerrje realiteti

Figurat letrare:

Mbeti vetem sin je fjale E bleu shejtanin me para Thika e fajit me therte Me hynte ne indet e zemres Punova si kale Me pushtoi nje merzi

Vuri buzen ne gaz Rrinte si ne gjemba