situata e përfshirjes së prindërve në edukim në shqipëri

 • View
  227

 • Download
  0

Embed Size (px)

Transcript

 • RAPORT STUDIMI

  SITUATA E PRFSHIRJES S PRINDRVE N EDUKIM N SHQIPRI

  Mbshtetur nga:

  Mars, 2008

 • Ky studim sht prgatitur dhe mbshtetur n kuadrin e programit pr Arsimin Baz t UNICEF-it dhe sht zbatuar n bashkpunim t ngusht me Ministrin e Arsimit dhe Shkencs si dhe Drejtorit Rajonale t Arsimit t qarqeve Kuks, Dibr, Tiran, Elbasan, Librazhd, Fier, Vlor, Kor, Pogradec dhe Gjirokastr me ekspertiz t ofruar nga Qendra Pr Arsim Demokratik (CDE).

  Prpunimi i t dhnave dhe grafikve Elona Boce

  Grupi i mbledhjes s t dhnave Mexhit Hajdari, Gjergji io, Dhimitraq Zografi, Violeta Pao, Zenel Sina, Valbona Nathanaili, Brunilda Zyka, Kujtim Merzira, Marsejeza Qypi.

  Prgjegjsja e Programit pr Arsimin Baz n UNICEF Dr. Aurora (Karanxha) Bushati, Profesore e Asociuar

  Mbshtetur nga UNICEF (Fondi i Kombeve t Bashkuara pr Fmijt)Rruga Sknderbej, Godina Volkswagen, Kati III.Tiran, Shqipri. Tel: (+335-4) 273 335 Fax: (+335-4) 243 775 http://www.unicef.org/albania

  Ballina: Fotua ilustrative nga sxcPrpunimi grafik: Eduart CaniShtypi: Shtypshkronja Gent Grafik, Tiran

  Copyright 2008 nga UNICEF

 • Situata e Prfshirjes s Prindrve n Edukim n Shqipri

  Prgatitur nga:

  Linda Gjermani & Bardhyl Musai

 • PRMBAJTJA

  PRMBLEDHJE ..............................................................................................................................9

  A. Hyrje ...........................................................................................................................................11

  B. Qllimi .......................................................................................................................................11

  C. Objektivat ...............................................................................................................................11

  D. Pritshmrit ...........................................................................................................................12

  E. Metodologjia .........................................................................................................................12

  F. Rezultatet e studimit .........................................................................................................151. Prindrit ......................................................................................................................................15

  2. Msuesit ......................................................................................................................................29

  3. Psikologt dhe punonjsit social t shkollave ...........................................................32

  4. Drejtuesit e shkollave .............................................................................................................34

  5. Organet drejtuese t arsimit ...............................................................................................38

  6. Pushteti vendor: Komuna dhe bashki .............................................................................39

  7. Shoqria civile dhe organizatat ndrkombtare .........................................................40

  G. Prfundime ............................................................................................................................40Arritje ................................................................................................................................................40

  Mangsi ...........................................................................................................................................42

  H. far sugjeron prvoja ndrkombtare ...........................................................43

  K. Kshilla pr vendimmarrsit ........................................................................................45

  SHTOJC Pasqyr t dhnash t prmbledhura nga pyetsort dhe intervistat .......................49

 • PR VLERSIMIN E ARRITJEVE T PRFSHIRJES S PRINDRVE N EDUKIM DHE VENDOSJEN E PRIORITETEVE PR T ARDHMEN

  9

  PRMBLEDHJE

  Prfshirja prindrore n Shqipri ka arritur nj nivel t ndjeshm institucionalizimi, nprmjet pranis

  s kshillave t prindrve dhe bordeve t shkollave. Mangsit qendrojn ende n shtjet q kan

  t bjn me efektivitetin dhe vetorganizimin e ktyre organizmave prindrore. N shumicn e

  rasteve vihet re se vet roli i prindrve sht i kufizuar dhe jan msuesit dhe drejtuesit e shkollave

  ata q thon fjalen kryesore dhe n nj far mnyre i japin tonin veprimtaris s ktyre strukturave

  prindrore.

  Shoqatat e prindrve , t cilat jan format m t prparuara t vetorganizimit t prindrve, paraqesin

  t njjtin realitet. Shtrirja e tyre sht e kufizuar dhe kryesisht n zonat ku donacionet jan m t

  lehta pr tu siguruar nga donatort ndrkombtar. Kjo situat e ka br ende t pamundur krijimin

  e nj shoqate prindrish n nivel kombtar, e cila do t transmetonte n mnyr t besueshme zerin

  e prindrve tek institucionet arsimore vendimmarrse. Krijimi i nj organizate kombtare prindrish

  e cila do t ishte prfaqsuese legjitime e mass s tyre do t duhet t kaloj npr nj proes

  prfaqsimi nga posht-lart t shoqatave t prindrve n nivel vendor.

  Nga ana e prindrve nuk ekziston ende ndrgjegjsimi i duhur pr rolin q ata mund t luajn

  n edukimin e fmijve t tyre n shtpi dhe n shkoll, por ky rol i besohet m shum shkolls

  dhe msuesve. Tek kta t fundit vihet re interesimi dhe prirja pr t ndar me prindrit detyrat e

  edukimit t fmijve. Bashkpunimi me prindrit msohet m tepr nprmjet prvojs s puns se

  sa nprmjet trajnimeve t organizuara dhe formimit fillestar. Ktu ka shume vend pr prmirsim,

  ashtu si ka vend pr m shum prfshirje te psikologve dhe punonjsve social t shkollave n

  komunikimin dhe bashkpunimin shkoll-prindr.

  N trsi, prfshirja e prindrve n shtjet e edukimit ka arritje por edhe nevoj pr hapa t

  vendosura duke dhn s pari sinjale t fuqishme pozitive nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs dhe

  Drejtorit arsimore rajonale.

 • PR VLERSIMIN E ARRITJEVE T PRFSHIRJES S PRINDRVE N EDUKIM DHE VENDOSJEN E PRIORITETEVE PR T ARDHMEN

  11

  A. HyrjeQendra pr Arsim Demokratik e mbshtetur dhe financuar nga UNICEF, ka ndrmarr nj studim n

  fushn e arsimit, q synon t prmirsoj cilsin e arsimimit t fmijve, duke nxitur prfshirjen e

  prindrve n shkoll dhe bashkpunimin me msuesit. Ajo ka synohet sht njkohsisht edhe

  demokratizimi i mtejshm i arsimit dhe brja e tij m i hapur pr klientt, gj q do t pasqyrohet

  n nj edukim m t mir pr fmijt.

  Duke marr parasysh se prmirsimet dhe reformat n kt drejtim duhet t ndrmerren vetm

  duke njohur mir gjendjen ekzistuese, studimi ka patur si veprimtari kryesore vlersimin e situats

  ekzistuese n t gjitha qarqet e Shqipris, dhe ballafaqimin me prvojn evropiane, pr t dal

  me nj plan masash dhe veprimesh q do t sjellin si rezultat nj pjesmarrje m intensive dhe t

  organizuar t prindrve n shtjet e arsimit, n t gjitha nivelet. Pr kt, studimi sht kryer n rang

  vendi duke marr parasysh t gjitha arritjet aktuale, dhe po ashtu edhe problemet dhe pengesat.

  Rezultatet e studimit jan nj element q do t prdoret pr hartimin e nj Plani Veprimi pr rritjen e

  pjesmarrjes s prindrve n arsim, i cili do t miratohet nga MASH dhe do t bhet platforma drejtuese

  pr rritjen e nivelit t prfshirjes s prindrve n edukim, n t mir t fmijve dhe t realizimit t t

  drejtes s tyre pr nj arsimim cilsor dhe dinjitoz.

  B. QllimiQllimi i studimit sht q t prmirsohet cilsia e edukimit t fmijve, duke ngritur nivelin e

  prfshirjes prindrore n jetn e shkolls dhe n shtjet e arsimit n trsi.

  Studimi synon tu ofroj hartuesve t politikave arsimore dhe aktorve t arsimit rezultatet e nj

  studimi t gjr mbi prfshirjen e prindrve n arsim, dhe m tej, nj plan veprimi, pr t hedhur

  hapa prpara n kt drejtim.

  Kjo veprimtari do t hedh bazat pr nj reform n nivel kombtar, q do t fuqizoj rolin e prindrve

  dhe t komunitetit, duke filluar q nga niveli i shkolls e deri tek hartimi i politikave arsimore.

  C. ObjektivatObjektivat e studimit ishin:

  1. T bhet nj vlersim i inventarit t prvojave dhe praktikave ekzistuese, q kan t bjn

  me prfshirjen e prindrve dhe komunitetit n sistemin arsimor, n 12 qarqe t vendit.

 • RAPORT STUDIMI12

  2. T identifikohen t paktn 6 drejtime kryesore pr ndryshime lidhur me prfshirjen e

  prindrve dhe komunitetit, nprmjet nj studimi krahasues t prvojs shqiptare me at t

  dy vendeve t tjera, me prvoja t zbatueshme n kushtet e Shqipris.

  3. Bazuar n dy studimet e msiprme, t hartohet nj Plan Veprimi pr tu miratuar dhe

  zbatuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs. Ky plan do t synoj rritjen e pjesmarrjes s

  prindrve dhe komunitetit n problemet e arsimit. Zbatimi do t prfshij n mnyr aktive

  Drejtorit Arsimore Rajonale.

  D. PritshmritPritshmria pr studimin sht t njihet gjendja reale e prfshirjes prindrore n arsim n t gjitha

  nivelet, si dhe t mblidhet nj dokumentim i prvojs s krijuar pr bashkpunimin prindr-shkolle.

  Studimi sht kryer n periudhen tetor-nntor 2006 (mbledhja e t dhnave n terren) ndrsa

  prpunimi, analizimi i tyre dhe formulimi i raportit, n periudhn dhjetor 2006-mars 2007. Studimi

  sht bazuar n brjen e pyetsorve dhe intervistave me prindrit, me organet arsimore t niveleve

  t ndryshme, si dhe mbledhjen e dokumentacioneve prkatse.

  Si nj prfundim i prgjithshm mund t thuhet se nga studimi rezulton se ka arritje dhe prparim

  n drejtim t prfshirjes se prindrve n edukim n rang vendi, si psh n drejtim t instalimit t

  bordeve t shkollave dhe kshillave